بیماری های مفصلی

آرتروسکوپی زانو چیست؟ رفع 10ها مشکل در زانو با جراحی کم‌تهاجمی

آرتروسکوپی زانو روشی کم تهاجمی است که برای تشخیص و درمان طیف وسیعی از آسیب‌های زانو استفاده می‌شود. این جراحی معمولا برای تشخیص آسیب‌های ایجادشده در زانو که در روش‌های تصویربرداری زیاد مشخص نیستند، استفاده می‌شود. البته باید بگوییم که طی این جراحی تشخیصی، پزشک بافت‌های آسیب‌دیده که امکان ترمیم آن‌ها وجود دارد را بازسازی می‌کند.

اما اینکه چه موقع از جراحی آرتروسکوپی برای زانو استفاده می‌شود، بستگی به آسیب، میزان درد زانو و تشخیص پزشک دارد. در این مطلب از مجله سلامت ژین طب سعی داریم به نحوه عمل آرتروسکوپی زانو، عوارض و مراقبت‌های بعد از آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

چرا آرتروسکوپی زانو؟ این عمل برای چه افرادی توصیه می‌شود؟

عمل آرتروسکوپی زانو برای افراد خاصی انجام می شود|ژین طب

زانو دردهایی که با درمان‌های غیر جراحی بهبود نمی‌یابند، ممکن است با روش آرتروسکوپی درمان شوند. اما گاهی آرتروسکوپی زانو روش درمانی مناسبی برای برخی زانو دردها از جمله آرتریت زانو نیست. پزشک از Knee arthroscopy برای تشخیص آسیب استفاده می‌کند تا بتواند ناحیه دردناک یا متورم زانو را از نزدیک بررسی کند. سپس بسته به تشخیص نوع درد، راه درمانی مناسب را پیش می‌گیرد.

علاوه بر تشخیص و درمان، از آرتروسکوپی زانو برای ترمیم بافت‌های نرم و استخوان‌های آسیب‌دیده زانو هم استفاده می‌شود. همچنین پزشک با استفاده از تصاویر دقیق حاصل از Knee arthroscopy از محل آسیب، استخوان و غضروف آسیب‌دیده یا بافت‌های ملتهب را از بین می‌برد. ممکن است پزشک از این تصاویر برای برداشتن بافت‌های آسیب‌دیده نیز استفاده کند.

عمل آرتروسکوپی زانو در چه موارد توسط پزشک پیشنهاد می‌شود؟

این جراحی برای افرادی با شرایط زیر توصیه می‌شود:

 • افرادی که دارای کیست بیکر BAKER در ناحیه زانو خود هستند.
 • وجود پارگی مینیسک غضروف زانو
 • شکستگی استخوان زانو
 • کشکک بیرون آمده زانو
 • ورم سینوویوم زانو

عمل آرتروسکوپی در موارد دیگری نیز به بیماران پیشنهاد می‌شود. اما پیش از هر چیز لازم است مطمئن شوید که آرتروسکوپی برای بیمار خطر جدی در پی ندارد.

عمل آرتروسکوپی زانو چگونه آسیب‌های زانو را درمان می‌کند؟

در ادامه با نحوه عملکرد آرتروسکوپی برای رفع مشکل زانو آشنا خواهیم شد.

1. آسیب در بافت‌های نرم زانو با جراحی آرتروسکوپی زانو ترمیم می‌شود

بافت‌های نرم زانو شامل رباط‌ها (که استخوان‌ها را به هم پیوند می‌دهند) و تاندون‌ها (که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کنند) می‌شوند. بورسیت زانو، پارگی مینیسک، تاندونیت کشکک، پارگی قدامی یا پارگی رباط جانبی زانو، از انواع آسیب‌های بافتی زانو هستند که به وسیله عمل Knee arthroscopy قابل درمانند.

2. شکستگی زانو خود را با عمل آرتروسکوپی زانو بهبود بخشید

گاهی ممکن است استخوان‌های درونی زانو بشکنند. یا هنگام شکستن استخوان‌ها، بافت‌های غضروفی مجاور استخوان‌ها آسیب ببینند و از هم جدا شوند. عمل آرتروسکوپی زانو راه درمانی مناسبی برای انواع آسیب حاصل از شکستگی زانو است.

3. التهاب زانو؛ درمان زانوی ملتهب با عمل آرتروسکوپی

بافت داخلی مفصل زانو (سینوویوم) ممکن است متورم یا ملتهب شود. سینوویوم بافت نرمی است که در قسمت داخلی مفصل زانو قرار دارد. التهاب این بافت «سینوویت» نام دارد و در صورت تشخیص پزشک، با عمل آرتروسکوپی زانو قابل درمان است.

آرتروسکوپی زانو چگونه انجام می‌ شود؟ 5 مرحله این جراحی کمتر تهاجمی

آرتروسکوپی زانو acl یا دیگر آسیب‌ها با توجه به تشخیص و با مشورت پزشک انجام می‌شود|ژین طب

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در طول عمل آرتروسکوپی زانو چه اتفاقی می‌افتد. مراحل این عمل عبارتند از:

 1. پاکسازی و نظافت پا بیمار و ثابت کردن آن توسط دستگاه نگهدارنده.
 2. ایجاد برشی کوچک در ناحیه دردناک زانو و قرار دادن آرتروسکوپ در ناحیه برش. آرتروسکوپ دارای دوربینی کوچک است که تصاویر آن روی صفحه نمایشگر موجود در اتاق عمل برای پزشک نمایش داده می‌شود.
 3. در صورت تایید پزشک به ضرورت ادامه عمل آرتروسکوپی، چند برش کوچک دیگر برای وارد کردن سایر ابزارهای تخصصی ایجاد می‌شود.
 4. بافت آسیب دیده توسط ابزارهای وارد شده از برش‌های زانو، ترمیم یا برداشته می‌شوند.
 5. برش‌ها بخیه زده‌شده و زانو با استفاده از باندهای مخصوص بسته خواهند شد.

در تمام مراحل گفته شده، بافت آسیب دیده زانو دائما توسط پزشک متخصص چک می‌شود تا در صورت بروز هر گونه خطر جدی از جمله خونریزی شدید، عمل متوقف و درمان‌های لازم صورت گیرد.

دوره نقاهت آرتروسکوپی زانو چقدر است؟ آیا قوای بدنی بیمار بر دوره نقاهت بعد از عمل موثر است؟

عمل آرتروسکوپی زانو یکی از کوتاه‌ترین بازه‌های زمانی جراحی زانو را در پی دارد. دوره نقاهت عمل آتروسکوپی زانو نیز بسیار کوتاه است. با این حال دوره نقاهت بعد از عمل آرتروسکوپی به نوع و شدت آسیب زانو و استحکام و قوای بدنی بیمار بستگی دارد. بنابراین از پزشک خود در مورد بازه زمانی لازم برای بازگشت به زندگی معمول خود و انجام فعالیت‌های نرمال روزمره مانند رانندگی یا پیاده‌روی سوال بپرسید. واکنش‌ افراد مختلف به عمل Knee arthroscopy متفاوت است. اما معمولا لازم است تا چند هفته بعد از عمل، از انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی خودداری کنید.

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو؛ یک ساعت بعد از عمل به خانه می‌روید

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو بسایر مهم است|ژین طب

آرتروسکوپی زانو در بیشتر موارد به صورت جراحی سرپایی انجام می‌شود. یعنی اکثر بیماران می‌توانند همان روز و 1 ساعت بعد از عمل مرخص و به خانه بروند. در مواردی ممکن است نیاز باشد بیمار بعد از عمل برای دریافت مراقبت‌های بیشتر در بیمارستان بماند.

بعد از عمل آرتروسکوپی زانو لازم است:

 1. از راه رفتن یا نگهداری وزن زیاد روی زانوها خودداری کنید.
 2. برای کاهش تورم و تسکین درد زانو، پای خود را بالا آورده و استراحت کنید. سعی کنید زانو را بالاتر از قلب نگه دارید.
 3. مسکن مصرف کنید. از داروهای ضد التهابی غیر استروئدی (NSAIDs) برای کاهش درد یا تورم‌های احتمالی موجود استفاده کنید. برای این کار از پزشک خود مشورت بگیرید.
 4. از پزشک خود درباره زمان صحیح استحمام و همچنین شروع فیزیوتراپی بعد از عمل بپرسید.

توجه داشته باشید که بدون شمورت پزشک از داروهای خاص استفاده نکنید.

عوارض عمل آرتروسکوپی زانو؛ بعد از آرتروسکوپی چه خطراتی بیمار را تهدید می‌کند؟

مانند سایر روش‌های درمانی، آرتروسکوپی نیز عوارض جدی و خطرات شایع و تهدیدآمیزی به دنبال ندارد. اما خونریزی، لختگی خون، سفتی زانو و تورم (ناشی از تجمع خون) از عوارض شایع در هر نوع جراحی هستند. بنابراین در صورت مشاهده هر گونه خونریزی، عفونت، تب، تورم شدید و غیر معمول و دردهای شدیدی که با مسکن از بین نمی‌رود، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

هزینه عمل آرتروسکوپی زانو چقدر است؟ بیمارستان، کلینیک یا مطب، آرتروسکوپی کجا انجام می‌شود؟

عوامل مختلفی از جمله محل انجام عمل (بیمارستان، مطب شخصی یا کلینیک و درمانگاه عمومی) تا نوع و شدت آسیب زانو فرد، در میزان هزینه عمل آرتروسکوپی زانو بیمار موثر هستند. در سال‌های گذشته عمل Knee arthroscopy توسط پزشکان متخصص و تنها در بیمارستان قابل انجام بود. اما امروزه با امکان انجام این عمل در مطب‌های شخصی پزشکان متخصص ارتوپدی، متاسفانه مبلغ دقیقی به عنوان هزینه عمل آرتروسکوپی زانو مصوب نشده است.

زانوبند زاپیامکس؛ سریع ‌ترین راه درمان خانگی زانو درد

استفاده از زانوبند از انواع روش‌های درمان خانگی زانو درد است. با استفاده از زانوبند زاپیامکس که شامل برترین تکنولوژی روز دنیا (UIC) است، انواع زانو درد ظرف مدت یک ماه درمان می‌شود. سه فناوری اولتراسوند، انفرارد و کلاک پالس، موجب تسریع روند بهبود دردهای عضلانی زانو می‌شود. یکی از راه‌های تسکین درد بعد از عمل آرتروسکوپی زانو نیز استفاده از زانوبند زاپیامکس، پس از گذشت دوران نقاهت عمل آرتروسکوپی زانو است.

جمع‌بندی نهایی

با اینکه آرتروسکوپی زانو یکی از زود بازده‌ترین و سریع‌ترین روش‌های درمانی زانو است. و در بیشتر موارد بیمار بعد از مدت کوتاهی به زندگی عادی خود بازمی‌گردد اما در درمان تمام بیماری‌های مرتبط با زانو قابل استفاده نیست. برای انجام بهترین روش درمان و انتخاب درست‌ترین راه عمل زانو، بهتر است با پزشک متخصص مشورت نموده و بعد تصمیم بگیرید.

پرتکرارترین سوالات درباره عمل آرتروسکوپی زانو

1.عمل آرتروسکوپی زانو نیاز به بیهوشی دارد؟

بله، پیش از شروع عمل آرتروسکوپی زانو، پزشک شما را بیهوش می‌کند. اما این عمل به گونه‌ای است که حتی اگر نیمه هوشیار و یا هوشیار هم باشید، درد شدیدی احساس نخواهید کرد. برای اجرای عمل Knee arthroscopy از بی حس کننده موضعی استفاده می‌کنند.

2.هدف از عمل آرتروسکوپی زانو چیست؟

پزشک می‌تواند طی عمل Knee arthroscopy تصمیم بگیرد بافت یا غضروف آسیب دیده زانو را ترمیم کند، از بافت ملتهب نمونه برداری (بایوپسی) نموده تا بهتر به علت اصلی آسیب پی ببرد یا زانو را به علت پارگی رباط و سایر آسیب‌‌های موجود جراحی کند.

منبع
my.clevelandclinic

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا