بهداشت و سلامت زنانجراحی های زیبایی زنان

مونس پلاستی یا عمل جراحی زیبایی مونس پوبیس چیست؟

مونس پلاستی یا عمل زیبایی مونس پوبیس چیست؟ شاید تاکنون نام جراحی زیبایی مونس پوبیس را شنیده‌اید، اما اطلاعات کافی در مورد این جراحی در اختیارتان نباشد. مونس پلاستی مشابه ابدومینو پلاستی شکم، روشی برای کاهش برآمدگی و سفت کردن پوست با بافت در ناحیه مونس بالای دستگاه تناسلی زنان است. بزرگ بودن مونس علاوه بر احساس درد و ناراحتی، باعث کاهش اعتمادبه‌نفس در خانم‌ها می‌شود. امروزه عمل مونس پلاستی یک راه درمان ایمن برای رفع این مشکل خواهد بود و مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است. در این مقاله اطلاعات کاملی درباره مونس پوبیس در اختیارتان قرار خواهیم داد.

مونس پلاستی چیست؟

مونس پوبیس-ژین طب

عمل جراحی مونس پلاستی به‌منظور از بین‌بردن پوست اضافی و صاف کردن برجستگی بافت مونس پوبیس که در ناحیه فوقانی شرمگاهی قرار دارد، انجام می‌شود. افزایش وزن، زایمان، افتادگی پوست، افزایش سن و… همگی از عوامل برآمدگی ناحیه چربی بالای اندام تناسلی در خانم‌ها و آقایان هستند.

از آن‌جایی که انجام جراحی زیبایی مونس پلاستی باعث نمایش بیشتر برجستگی مونس پوبیس پس از کاهش بافت چربی می‌شود، این عمل معمولا همراه با سایر روش‌ها مانند لابیاپلاستی یا لیپوساکشن رخ می‌دهد. در روش لیپوساکشن با استفاده از یک دستگاه مکش تنها می‌توان چربی‌های موضعی را از بین برد و هیچ اثری روی افتادگی پوست یا تغییر ظاهر پوست ندارد. شاید بپرسید اصلا مونس پوبیس چیست و کجا قرار دارد؟ در ادامه مقاله این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: جراحی ابدومینوپلاستی، عمل زیبایی برای کوچک کردن شکم

انواع مونس پوبیس

دو بیماری مرتبط با مونس وجود دارد که در این ناحیه درد ایجاد می‌کنند. این بیماری‌ها عبارتند از:

 • اختلال عملکرد سمفیز پوبیس یا SPD

این اختلال زمانی رخ می‌دهد که مفصل سمفیز لگن بیش از حد شل می­شود و به درد در کمربند لگنی می­انجامد. SPD معمولا در دوران بارداری اتفاق می‌افتد. علامت اصلی اختلال SPD درد است که به شکل احساس سوزش یا ساییدن رخ دهد. درمان این اختلال ترکیبی از فیزیوتراپی و استراحت در منزل است.

 • اوستیت پوبیس

اوستیت پوبیس-ژین طب

التهاب مفصل سمفیز لگن است که در زیر مونس پوبیس قرار دارد. علامت اصلی اوستیت پوبیس درد در ناحیه شرمگاهی یا کشاله ران است و اغلب به ران‌ها می‌رسد. معمولا این درد به‌تدریج یا ناگهانی شروع می‌شود. پزشک برای درمان این نوع بیماری قرص‌های ضد التهاب تجویز می‌کند.

بیشتر بخوانید: تنگ کردن واژن، انواع روش های تنگی واژن و معرفی عمل واژینوپلاستی

جراحی مونس پلاستی چگونه انجام می‌شود؟

مونس پلاستی یا “لیفت شرمگاهی” یک جراحی زیبایی است که برای از بین‌بردن پوست و چربی موضعی و تقویت بافت‌های مونس پوبیس صورت می‌گیرد. این چربی و پوست‌های اضافی دو عامل اصلی بزرگ شدن مونس پوبیس هستند و مشکلاتی چون اختلال در رابطه جنسی و اختلال در عملکرد مجرای ادرار را به همراه دارد. در نتیجه برای کاهش این چربی‌ها جراحی در این ناحیه انجام می‌شود. در ادامه نحوه این جراحی را توضیح خواهیم داد.

 انجام عمل مونس پلاستی در بیمارستان یا کلینیک خصوصی صورت می‌گیرد. برای شروع ابتدا پزشک آرام‌بخش را به شکل وریدی به شما تزریق می‌کند. سپس با تزریق یک‌ بی‌حس کننده موضعی دیگر به پوست بافت‌های زیر شکم و داخل مونس پوبیس، ناحیه‌های موردنظر بی­حس می‌شوند. در مرحله بعد پزشک متخصص قسمتی از زیر شکم که به بیکینی متصل است را به‌صورت افقی برش می‌زند. اگر بیمار جای برش قبلی مثل زایمان سزارین داشته باشد، دوباره همان ناحیه برش می‌خورد. پس از برش، پوست و بافت‌های چربی اضافی به‌وسیله چاقوی جراحی بریده و از بدن شما خارج می‌شود و در آخر پزشک با کشیدن پوست ناحیه تناسلی به سمت بالا و محکم نگه‌داشتن آن، محل برش خورده را بخیه می‌زند.

بی حسی یا بیهوشی در عمل مونس پلاستی

برای جراحی مونس پلاستی اگر برآمدگی مونس پوبیس بزرگ باشد از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. همچنین در صورت کم بودن برآمدگی مونس پوبیس،  این عمل با استفاده از بی‌حسی‌های موضعی انجام خواهد شد و شما حین عمل هیچ‌گونه دردی را حس نمی‌کنید. دردهای خفیف و کاذب بعد از اتمام عمل و از بین رفتن اثر داروهای بی‌حسی شروع و با مصرف داروهای مسکن از بین می‌روند.

اندام‌های درگیر در عمل زیبایی مونس پلاستی

همان‌گونه که در ابتدای مقاله توضیح دادیم این عمل جراحی برای کاهش پوست و چربی اضافی در ناحیه مونس پوبیس صورت می‌گیرد. شاید برای شما این سؤال به وجود آید که مونس پوبیس در کدام قسمت از بدن قرار دارد، برای پاسخ به این سؤال ادامه‌ مقاله را دنبال کنید.

مونس پوبیس کجاست؟

مونس پوبیس پد یا بالشتک نرم از بافت چربی است که از قسمت فوقانی خط موی شرمگاهی تا محل شروع واژن (ناحیه تناسلی) امتداد دارد. این ناحیه درست بالای کلیتوریس، واژن، لابیاماژور و لابیا مینورا قرار گرفته و توسط یک پوست ضخیم و موهای ناحیه تناسلی پوشیده شده است. از دلایل بزرگ شدن مونس پوبیس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اضافه وزن

با افزایش وزن، بیشتر چربی‌های موضعی در ناحیه مونس پوبیس قرار می‌گیرد. در نتیجه تجمع این چربی‌ها  باعث بزرگ شدن و برآمدگی این ناحیه می‌شود. هرچه فرد وزن بیشتری اضافه کند، این ناحیه بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. اگر پس از آن مقدار زیادی وزن از دست بدهید، بافت چربی کاهش می‌یابد، اما پوستی که روی آن را می‌پوشاند دچار شلی و افتادگی خواهد شد.

 1. زایمان

منظور از زایمان، نوع سزارین است نه طبیعی. با انجام زایمان‌های سزارین متعدد، امکان دارد پوست اطراف جای زخم در برابر بافت‌های شما سفت بماند، اما لایه‌های زیرین آن این گونه نیستند. در نتیجه، یک برآمدگی در ناحیه مونس پوبیس ایجاد می‌شود.

 1. هورمون استروژن

با افزایش سطح هورمون استروژن در بدن، میزان تجمع چربی موضعی در مونس پوبیش هم افزایش می‌یابد.

 1. ژنتیک

یکی‌دیگر از دلایل تجمع چربی در ناحیه مونس، ژنتیک است؛ یعنی این ژن از والدین به فرزند قابل انتقال خواهد بود.

 1. افزایش وزن

زمانی که سن پایین باشد پوست بدن به اندازه کافی قابلیت ارتجاعی دارد و می‌تواند به حالت صاف اولیه خود بازگردد، اما با افزایش سن، به مرور زمان پوست این خاصیت خود را از دست می‌دهد و در نتیجه با افزایش بافت چربی، دچار شلی و افتادگی می‌شود.

تخصص لازم برای انجام جراحی زیبایی مونس پوبیس

انجام عمل مونس پلاستی توسط پزشک متخصص زنان یا جراحان زیبایی زنان صورت می‌گیرد. بدیهی است که مانند هر عمل دیگری تخصص و تجربه پزشک نتیجه بهتری برایمان به ارمغان می‌آورد. پس توصیه می‌کنیم پیش از عمل  تحقیقات کافی در زمینه میزان تخصص پزشک صورت گیرد.

عمل زیبایی مونس پلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم عواملی متعددی چون افزایش سن، متغیر بودن وزن، ژنتیک، زایمان و… باعث افتادگی پوست ناحیه مونس پوبیس می‌شود. وجود چربی اضافی زیر مونوس‌ها فرم بدی به بدن می‌دهد. حتی افرادی که تحت لیپوساکشن قرار گرفته‌اند، امکان دارد دچار برآمدگی بافتی شوند (درست بالای پرینه). در نتیجه ناحیه مونس در شلوارهای چسبان، لباس‌های ورزشی، مایو شنا یا لباس زیر ظاهری برآمده دارد و این موضوع برای اکثر خانم‌ها خجالت‌آور است. افرادی که دچار این مشکلات هستند می‌توانند عمل مونس پلاستی را انجام دهند.

محدودیت‌های عمل مونس پلاستی

عمل مونس پلاستی مانند هر عمل دیگری محدودیت هایی دارد و برای برخی مجازاست  و برخی دیگر از انجام  این عمل  منع شده‌اند. مثلا این عمل برای خانم‌های باردار ممنوع اعلام شده است. همین‌طور افرادی که هنوز در دوران بلوغ هستند و به سن  18 سالگی نرسیده­اند نمی‌توانند این عمل را انجام دهند. این عمل به افراد مبتلا به دیابت یا دیگر بیماری‌های خود ایمنی نیز توصیه نمی‌شود.

آمادگی‌های قبل از عمل مونس پلاستی

پیش از انجام جراحی مونس پوبیس ابتدا باید به پزشک متخصص زنان یا جراح زیبایی مراجعه نمایید تا پس از معاینه و مشاوره، پزشک دستورالعمل‌های قبل از عمل را برای شما شرح دهد. برخی دستورالعمل‌ها عبارتند از:

 1. مصرف داروهای ضدالتهابی و رقیق کننده خون باید 3 روز قبل از عمل با تجویز پزشک قطع شود
 2. مصرف نوشیدنی‌های الکلی یک هفته قبل از عمل ممنوع است
 3. از استعمال دخانیات از یک هفته قبل عمل خودداری نمایید
 4. معمولا بهترین زمان عمل پس از پایان دوره قاعدگی است
 5. اصلاح ناحیه تناسلی 2 روز قبل از عمل انجام شود
 6. اگر جراحی با بیهوشی عمومی است 8 ساعت قبل از عمل باید معده خالی باشد (ممنوعیت مصرف غذا و مایعات)
 7. اگر جراحی با بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد خوردن غذای سبک قبل از عمل مانعی ندارد.

عوارض عمل زیبایی مونس پلاستی

عوارض مونس پوبیس-ژین طب

عمل مونس پلاستی هم مانند سایر جراحی‌ها عارضه‌هایی را به همراه دارد. البته به دلیل کم تهاجمی بودن این نوع جراحی، در برخی شرایط امکان دارد عوارض زیر اتفاق بیفتد:

 • تورم
 • احساس درد
 • ترشح مواد زائد

موارد گفته شده در قسمت بالا از عارضه‌های طبیعی هستند که به مرور زمان برطرف می‌شود و جای نگرانی ندارد.

پس از مشاهده نشانه‌های برخی عارضه‌های نادر باید به پزشک مراجعه نمایید:

 • عفونت محل زخم
 • خونریزی بیش‌ازحد
 • هماتوم
 • کبودی
 • ایجاد زخم با اندازه‌ غیرطبیعی

مراقبت‌های بعد از عمل

پیش از هر اقدامی لازم است اطلاعات کاملی درباره نحوه عمل و نکات مهم پیش و پس از عمل داشته باشید. دانستن موارد مجاز و غیرمجاز به شما کمک می‌کند تا نتیجه بهتری  به دست آورید. انجام عمل مونس پلاستی نیز شرایطی دارد که در هر مرحله از عمل باید رعایت شود.

 • بستری پس از عمل

جراحی مونس پوبیس معمولا به‌صورت سرپایی است و پس از چند ساعت استراحت در بخش ریکاوری، در صورتی که فرد علایم حیاتی نرمالی داشته باشد پزشک دستور ترخیص می‌دهد، اما اگر این عمل با سایر جراحی‌های دیگر مانند لابیاپلاستی و… صورت گیرد، فرد بیمار یک شب را باید در بیمارستان تحت نظر باشد.

 • لزوم حضور همراه

در بیشتر مراجعات پزشکی وجود یک همراه ضروری به نظر می‌رسد.  اگرچه این عمل  ساده و گاهی سرپایی به نظر می‌رسد، حضور همراهی برای مراقبت‌های احتمالی و انجام روال اداری  و پزشکی ضرورت دارد. افزون بر این شما پس از ترخیص نمی‌توانید رانندگی کنید.

دوران نقاهت

پس از پایان عمل جراحی به مدت 24 ساعت باید استراحت کنید.

 • کرم، پماد و داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده را به‌صورت منظم مصرف نمایید
 • دکتر برای شما یک دوره داروهای ضدالتهابی و آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند؛ حتما استفاده کنید و از مصرف داروهای دیگر به‌صورت خودسرانه بپرهیزید
 • انجام فعالیت‌های سنگین به مدت 2 ماه ممنوع است
 • به مدت 4 تا 6 هفته (تا زمان بهبودی) هیچ‌گونه فعالیت‌ ورزشی انجام ندهید. البته پیاده‌روی آرام مشکلی ندارد
 • پس از گذراندن دوره 7 روزه استراحت می‌توانید به فعالیت‌های خود ادامه دهید
 • موارد بهداشتی را رعایت کنید
 • اصلاح ناحیه شرمگاهی به مدت 10 روز تا 2 هفته ممنوع است
 • میوه‌، سبزیجات و غذاهای حاوی فیبر را به‌منظور جلوگیری از یبوست، زیاد مصرف کنید
 • به مدت 7 روز استفاده از نوشیدنی‌های الکلی ممنوع است
 • مایعات فراوان بنوشید.

مزایای جراحی مونس پلاستی

 • بهبود اعتمادبه‌نفس
 • رفع اختلالات در مجرای ادرار
 • رفع مشکلات در روابط جنسی

نتیجه نهایی جراحی

 نتایج این جراحی بلافاصله پس از پایان عمل خودش را نشان می‌دهد و شما کاملا متوجه تغییرات پدید آمده خواهید شد، اما برای رسیدن به نتایج نهایی لازم است 6 هفته صبر کنید تا محل عمل به حالت کاملا طبیعی بازگردد.

ماندگاری نتایج جراحی مونس پوبیس

تغییراتی که در عمل مونس پوبیس انجام می­شود دائمی هستند، اما اگر فرد افزایش وزن داشته باشد  در نتیجه رسوب چربی اضافی ممکن است دوباره  شکل محل مورد نظر به حالت پیش از عمل بازگردد. پس باید پس از عمل مراقبت‌های لازم را انجام دهید.

هزینه جراحی مونس پلاستی

هزینه جراحی ناحیه مونس پوبیس با توجه به عمق ناحیه برش خورده، پزشک متخصص، امکانات بیمارستان و ترکیب با سایر روش‌های جراحی زیبایی، متفاوت است. بدیهی است انجام دادن این عمل در بیمارستان‌های خصوصی یا عمومی نیز در میزان هزینه بسیار موثر است. گفتنی است عمل‌های زیبایی مانند مونس پلاستی مشمول هیچ‌گونه پوشش بیمه نیست و تمامی هزینه‌ها آزاد خواهد بود.

زمان انجام اولین رابطه جنسی پس از عمل زیبایی مونس پلاستی

تا 3 هفته پس از جراحی مونس پوبیس رابطه جنسی ممنوع است. باید دانست که وارد آمدن فشار به ناحیه عمل مضر است و پرهیز از رابطه جنسی برای دست یافتن به نتیجه مطلوب و بهبودی کامل محل جراحی بسیار مهم خواهد بود و پزشکان بر پرهیز از نزدیکی در این مدت بسیار تاکید می‌کنند.

یادداشت پایانی

مونس پلاستی روش جراحی زیبایی است که باید توسط پزشک متخصص یا جراحان زیبایی زنان انجام شود. این عمل نیاز به دقت کافی دارد. پس سعی کنید با انتخاب یک پزشک باتجربه به نتیجه بهتری دست یابید.

منبع
plasticsurgery.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا