بیماری های مفصلی

نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی؛ چگونگی بهبود سریع مبتلا به تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی کمر (تنگی ستون فقرات کمری) و گردن از شایع ترین دردهای مربوط به کانال نخاعی است. تنگی کانال نخاعی به دلیل باریک شدن کانال نخاعی ایجاد می‌شود. نحوه خوابیدن فرد بر تنگی این کانال موثر است. زمانی که فشار روی ریشه‌های عصبی نخاعی گردن یا کمر شدت می‌یابد، درد شدیدی در این ناحیه ایجاد می‌کند. نداشتن خواب کافی ناشی از درد، یکی از عمده شکایت‌های مبتلایان به تنگی کانال نخاعی است. آیا می دانستید که بیش از   90 درصد سالمندان از اختلال دیسک دژنراتیو رنج می‌برند؟

طبق مقاله منتشر شده توسط Jama Clinic در سال 2022، تنگی کانال ستون فقرات کمری شایع است و هر سال تقریبا 11٪ از افراد مسن آمریکا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. طبق مطالعات انجام شده، حدود 20٪ از بزرگسالان بالای 60 سال علائمی از تنگی ستون فقرات در اسکن تصویربرداری خود دارند. بیش از 80٪ افراد علائم خاصی را تجربه نمی‌کنند و بنابراین نیازی به درمان ندارند. تنگی کانال نخاعی معمولا ناشی از تغییرات دژنراتیو ستون فقرات (مرتبط با افزایش سن) است.  هدف از این مقاله آشنایی بیشتر شما با نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی و تسریع بهبود است.

نکات مهم حین خوابیدن با تنگی کانال نخاعی؛ سلام به خوابی نو

نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی و نکات مهم آن | ژین طب

مشکل تنگی کانال نخاعی ناشی از وارد شدن فشار بر اعصاب نخاعی است.  بعضی مدل‌های خوابیدن باعث افزایش فشار بر کانال نخاعی و تشدید درد این ناحیه می‌شود. علاوه بر این، نوع تشک انتخابی نیز  بر سلامت ستون فقرات و آسیب احتمالی کانال نخاعی کمر و گردن تاثیر می‌گذارد.

1. تشک خود را تعویض کنید؛ تغییر تشک برای بهبود تنگی کانال نخاعی 

بهترین تشک برای تنگی کانال نخاعی تشک سفت است. استفاده از تشک سفت سلامت ستون فقرات فرد را بهبود می‌بخشد. بهتر است تشک خواب خود را حداکثر هر 5 سال یکبار تعویض کنید.

بنا به تجربه برخی بیماران، قرار دادن یک بالش زیر کمر یا استفاده از بالش مناسب زیر گردن در هنگام خواب، در بهبود درد ناشی از تنگی کانال نخاعی موثر است. استفاده از یک تکیه گاه اضافی برای پاها، ستون فقرات و همچنین لگن، عضلات این نواحی را در یک راستا قرار می‌دهد و فشار ناحیه دردناک را کم می‌کند.

2. برای تسکین تنگی کانال نخاعی، زود به رختخواب نروید!

بیشتر افراد زمانی به رختخواب می‌روند که هنوز به مقدار کافی خسته نیستند. بسیاری از ما پیش از خوابیدن، عادت‌های غلطی همچون چک کردن شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌های گوشی را تکرار می‌کنیم. رفتن به رختخواب زودتر از زمان لازم، باعث بیشتر شدن چرخش و حرکات احتمالی فرد در رختخواب و در نهایت تشدید درد ناشی از تنگی کانال نخاعی می‌شود.

بهترین مدل خواب برای تنگی کانال نخاعی؛ گردن و قفسه سینه هم در خطر آسیب

بهترین نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی | ژین طب

خوابیدن با تنگی کانال نخاعی کمر دشوار است. نکاتی در مورد توصیه‌های تعیین شده بر اساس محل جراحی تنگی کانال نخاعی وجود دارد (نواحی گردن، قفسه سینه یا ستون فقرات کمری). اما انتخاب نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل تنگی کانال نخاع، حتی اگر به آن مدل عادت ندارید، برای کمک به هم تراز شدن باسن، لگن، کمر و کاهش آسیب‌های احتمالی ضروری است. بیایید نگاهی به بهترین نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی بیندازیم.

1. به پشت خوابیدن؛ بهترین نحوه خوابیدن مبتلایان به تنگی کانال نخاعی

بهترین حالت برای تسکین درد تنگی کانال نخاعی به پشت خوابیدن است، به ویژه برای کسانی که تشک سفت استفاده می‌کنند. اگر تشک نرم را برای خواب ترجیح می‌دهید، بهتر است پاهای خود را بالا بیاورید تا فشار وارد بر کمر خود را کاهش دهید. زمانی که به پشت می‌خوابید، تکیه گاه مناسبی برای سر و گردن خود انتخاب کنید. خوابیدن به پشت بهترین حالت خوابیدن برای لغزش دیسک است.

2. خوابیدن به پهلو؛ بهترین مدل خوابیدن تنگی کانال نخاعی

برخی از افراد با خوابیدن به پشت مشکل دارند. اگر عادت کردن به این مدل خواب برای شما دشوار است یا بنا به دلایل پزشکی و شرایطی خاص نمی‌توانید به پشت بخوابید، به پهلو خوابیدن را امتحان کنید. از بالش برای تراز کردن شانه و لگن خود استفاده کنید تا ستون فقرات‌ حالت پیچ خورده یا خمیده به خود نگیرد.

3. خوابیدن روی شکم ممنوع؛ برای تسکین درد تنگی کانال نخاعی از خوابیدن روی شکم بپرهیزید!

خوابیدن روی شکم فشار زیادی به کمر شما وارد می‌کند. اگر بالش مناسب ندارید، مجبور خواهید شد هنگام خواب، گردن و شانه‌های خود را برای تنفس بهتر بچرخانید. این مدل خواب باعث تنش و ایجاد درد قابل توجهی در گردن می‌شود. چنانچه تمایل دارید روی شکم بخوابید، لطفا موقعیت خواب خود را تغییر دهید.

با این حال، اگر گاهی خوابیدن روی شکم اجتناب ناپذیر است و شما چاره‌ی دیگری ندارید، یک بالش زیر لگن خود قرار دهید تا فشار وارد شده به ستون فقرات را کاهش دهید. پزشکان توصیه می‌کنند حین بهبودی پس از جراحی تنگی کانال نخاعی، به پشت یا پهلو بخوابید. پوشیدن لباس خواب ساتن نیز به شما کمک می‌کند تا تغییر مدل بدن برای شما آسان‌تر شود.

4. نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی؛ بهبود خواب با روش لاگ رول

روش لاگ رول (log roll) به شما کمک می‌کند راحت‌تر از رختخواب خارج شوید. تکنیک لاگ رول شامل مراحل زیر است:

  • چرخاندن بدن و پاها (با زانوهای خم شده) به لبه تخت
  • هل دادن آرام بدن (رو به بالا)، با استفاده از بازوها
  • قرار دادن پاها روی زمین
  • بازدم حین تمامی حرکات گفته شده به تسکین عضلات شما کمک می‌کند

مراقبت های بعد از جراحی تنگی کانال نخاعی؛ نحوه خوابیدن بعد از عمل تنگی نخاعی مهم است

نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی بعد از عمل | ژین طب

معمولا بعد از عمل تنگی کانال نخاعی، بیمار می‌تواند از همان روزهای اول از تخت خارج شده و راه برود. نشستن بعد از عمل تنگی کانال نخاعی نیز همینطور است و بیمار این امکان را دارد که بلافاصله بعد از عمل تنگی کانال نخاعی بنشیند. فرد مبتلا معمولا 7 تا 10 روز بعد از عمل تنگی نخاع مرخص می‌شود و نوبت به شروع فیزیوتراپی می‌رسد. بهتر است حداقل تا 6 هفته بعد از عمل، هرگونه اقدامات لازم برای توانبخشی انجام شود.

بنابراین بعد از جراحی تنگی کانال نخاعی:

  • شب‌ها حداقل 7 تا 8 ساعت بخوابید.
  • رژیم غذایی مناسب را از پزشک خود مطلع شوید.
  • فیزیوتراپی فراموش نشود.
  • آب و مایعات کافی بنوشید.
  • فعالیت داشته باشید و از نشستن یا ایستادن مداوم و طولانی مدت خودداری کنید.

بیشتر مواقع برای کاهش درد بیمار هنگام خواب، لازم است 2 تا 4 هفته بعد از جراحی تنگی کانال نخاعی، داروهای مسکن مصرف شود. تجویز نوع و مقدار دوز مصرفی دارو بر عهده پزشک متخصص است. چراکه سابقه پزشکی شما و نوع جراحی انجام شده، در میزان مصرف داروهای مسکن موثر است.

کمربند پلاتینر؛ همین امروز با کمر درد خود خداحافظی کنید!

نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی و بهبود کمر درد با پلاتینر | ژین طب

پلاتینر یک کمربند انعطاف پذیر ساخت شرکت زایس ترونیک کشور آلمان است که با قرار گرفتن دور کمر بیمار، به کاهش کمر درد او کمک می‌کند. کمربند پلاتینر با فناوری UIC شامل سه تکنولوژی بروز دنیا به نام‌های اولتراسوند (Ultrasound)، انفرارد (Infrared Therapy) و کلاک پالس (Pulse clock) انقلابی بزرگ در حوزه درمان محسوب می‌شود.

بهبود گردش خون، بازسازی آسیب و زخم‌های ناحیه کمر و پیشگیری یا تسکین کمر درد، از جمله مزایای کمربند پلاتینر است.

متداول ترین سوالات در مورد نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی

1. برای تسکین درد تنگی کانال نخاعی چه تشکی مناسب تر است؟

نوع برند تشک انتخابی افراد داری تنگی کانال نخاعی اهمیت چندانی ندارد. نکته مهم، انتخاب تشکی است که متناسب با فرم بدن فرد تهیه شود.

2. از میان تمام مدل های خواب، بهترین حالت خوابیدن برای افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی چیست؟

در افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی، خوابیدن به پهلو بیش از سایر مدل های خوابیدن توسط پزشک متخصص توصیه می‌شود.

3. دوره نقاهت بعد از عمل تنگی کانال نخاعی چقدر طول می‌کشد؟

نقاهت بعد از عمل تنگی کانال نخاعی مانند دوره نقاهت بعد از هر جراحی دیگری به شرایط بسیاری وابسته است. برای مثال از میزان سلامت جسمی و روحی بیمار گرفته تا نوع عمل او، دوره نقاهت می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور معمول، دوره نقاهت بعد از عمل تنگی کانال نخاع 4 تا 6 هفته طول می‌کشد.

منبع
jamanetwork.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا