بیماری های مفصلی

قرص ایندومتاسین برای سردرد و کمردرد؛ 5 نکته مهم قبل از مصرف

قرص ایندومتاسین داروی ضد التهاب غیر کورتونی است. این قرص در درمان درد، تورم و سفتی مفاصل ناشی از آرتروز، نقرس و تاندونیت تاثیر بالایی دارد. ایندومتاسین با کاهش هورمون‌های موثر در ایجاد التهاب و درد، موجب تسکین درد خواهد شد. نام تجاری این دارو ایندیک است.

اما شناخت این اطلاعات برای استفاده از یک داروی ضد التهابی کافی نیست. بلکه اثرگذاری، نحوه مصرف، عوارض و آشنایی با داروهایی که با آن تداخل دارند نیز مهم است. به همین دلیل ما در این مقاله از مجله سلامت ژین طب به بررسی قرص ایندومتاسین خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

قرص ایندومتاسین برای درمان چه بیماری‌هایی تجویز می‌شود؟

در حالت کلی ایندومتاسین (Indomethacin) به عنوان نوعی داروی ضد التهاب شناخته می‌شود و در درمان بیماری‌های زیر موثر است:

 • دیسمنوره (درد غیر معمول در ناحیه شکم و کمر هنگام پریودی)
 • پریکاردیت
 • درد حاد شانه
 • استئوآرتریت
 • التهاب تاندون‌ها
 • التهاب کیسه‌های مفصلی
 • آرتریت حاد ناشی از نقرس

پس می‌توان گفت که Indomethacin دارویی مناسب با موارد استفاده گسترده از کمردرد تا بیماری‌های التهابی است.

ضدالتهاب‌هایی مانند ایندومتاسین برای کمردرد و زانو درد عالی است

بهبود علائم کمردرد با قرص ایندومتاسین| ژین طب

در اغلب موارد پزشکان برای درمان آسیب‌های مفصلی و فتق یا ناراحتی در دیسک‌ها از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ااستفاده می‌کنند. زیرا آسیب‌های موجود باعث ایجاد التهاباتی در محل می‌شوند و درد و تورم و حتی محدودیت حرکتی ایجاد می‌کنند. به همین دلیل مصرف ضد التهاب‌هایی مانند ایندومتاسین برای رفع کمردرد و زانو درد عالی است.

قرص ایندومتاسین 25 برای چیست؟ آیا این قرص برای سردرد و کمردرد مناسب است؟

Indomethacin داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است که اغلب به منظور کاهش درد، تب، سفتی و تورم توسط پزشک تجویز می‌شود. ایندومتاسین عملکرد خود را از طریق مهار پروستاگلاندین‌ها انجام می‌دهد. به همین دلیل برای تسکین درد در قسمت مفاصل زانو و کمر و همچنین سردرد توصیه می‌شود. پس می‌توان از ایندومتاسین به عنوان بهترین قرص برای کمردرد نام برد.

قرص ایندومتاسین ۷۵ برای چیست؟ و برای چه مشکلاتی توصیه می‌شود؟

به Indomethacin، قرص آهسته رهش ایندومت ۷۵ میلی‌گرمی نیز می‌گویند. از این دوز از ایندومتاسین برای کنترل درد و التهاب متوسط تا شدید در بیماری‌های روماتیسمی استفاده می‌کنند. همچنین برای رفع التهاب‌های غیر رماتیسمی، استئوآرتریت حاد یا مزمن و آرتریت جوانان مناسب است.

نکات مهم در نحوه مصرف قرص ایندومتاسین 25 و دوز دیگر مصرفی آن

قرص ایندومتاسین به صورت کپسول ساده، کپسول طولانی رهش و سوسپانسیون خوراکی در داروخانه‌ها عرضه می‌شود. در حالت کلی Indomethacin معمولا ۲ تا ۴ بار در روز باید مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته کپسول‌های طولانی رهش ایندومتاسین 1 یا 2 بار در روز باید مصرف شوند.

نکته دیگر در مورد کپسول‌های ایندومتاسین این است که کپسول‌های طولانی رهش و سوسپانسیون باید به صورت زیر مصرف شوند:

 • همراه با غذا
 • بلافاصله بعد از غذا خوردن
 • همراه با آنتی اسیدها
 • باید هر روز در یک ساعت مشخص مصرف شود.
 • مصرف خودسرانه یا کم و زیاد کردن دارو خودداری کنید.
 • ایندومتاسین باید به صورت کامل بلعیده شود.
 • از جویدن و خرد کردن دارو هنگام مصرف خودداری کنید.

پیشنهاد می‌شود که ایندومتاسین را طبق دستور پزشک مصرف کنید. زیرا امکان دارد پزشک دوز دارو را تغییر دهد. یکی دیگر از داروهای مناسب برای کمردردهای به ویژه عصبی، قرص گاباپنتین است. این داروی ضد تشنجی با آرام کردن فعالیت‌های عصبی به کاهش درد کمک می‌کند. پس در جواب قرص گاباپنتین برای کمردرد خوبه باید گفت بله، دارویی مناسب است. اما باید با تجویز پزشک مصرف شود.

قرص ایندومتاسین با چه داروهایی تداخل دارویی دارد؟

ایندومتاسین با دارو پروبنسید تداخل دارد| ژین طب

این قرص از دسته داروهایی است که بررسی تداخل آن با بقیه داروها بسیار اهمیت دارد. قبل از اینکه مصرف قرص ایندومتاسین را آغاز کنید، حتما لیست داروهایی را که مصرف می‌کنید در اختیار پزشک قرار دهید. به ویژه اگر از داروهای زیر استفاده می‌کنید:

 • سیکلوسپورین
 • لیتیوم
 • متوتروکسات
 • پروبنسید
 • داروهای قلب یا فشار خون
 • رقیق کننده‌های خون مثل وارفارین، کومادین و جانتوون
 • سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، سلوکسیب، دیکلوفناک و ملوکسیکام

دقت داشته باشید که لیست داروهای معرفی شده که با ایندومتاسین تداخل دارند، کامل نیست. امکان دارد که Indomethacin با داروهای گیاهی و ویتامین‌ها هم تداخل داشته باشند. یکی از روش‌های عالی برای تسکین درد کمر و بهبود علائم آن، استفاده از کمربند پلاتینر است. این کمربند با 3 تکنولوژی خاص و مدرن خود به راحتی درد و علائم ناراحت کننده را از بین می‌برد.

عوارض قرص ایندومتاسین؛ آیا قرص ایندومتاسین خطر مرگ دارد؟

Indomethacin با وجود مزایای زیادی که دارد، عوارضی نیز خواهد داشت. عوارض این دارو در افراد مختلف متفاوت است. به عنوان مثال یکی از عوارض مهم ایندومتاسین و حتی دیگر داروها، واکنش آلرژیک است که شامل علائمی مانند کهیر، اختلال در تنفس، درد قفسه سینه و واکنش‌های پوستی است.

برخی از عوارض جانبی ناشی از مصرف Indomethacin عبارتند از:

 • بثورات پوستی
 • تغییر در دید و بینایی
 • مشکلات قلبی مثل احساس تنگی نفس
 • علائم مشکلات کبد یا لوزالمعده مثل از دست دادن اشتها
 • درد بالای معده
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • خستگی غیر معمول
 • ادرار تیره
 • زردی پوست یا چشم
 • علائمی شبیه به سرماخوردگی
 • نشانه‌های خونریزی معده مثل مدفوع خونی یا سرفه خونی
 • مشکلات کلیوی (ادرار کم ،تورم در پاها(
 • تنگی نفس
 • کم‌خونی با علائم رنگ پریدگی

در صورت مشاهده این علائم، مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه کنید. البته استفاده از پمادهای موضعی برای تسکین درد کمر نیز رایج است. به عنوان مثال پماد دیکلوفناک بهترین پماد برای دیسک کمر به شمار می‌رود.

نکات کلیدی درباره مصرف قرص ایندومتاسین برای سردرد و دیگر آسیب‌ها

قبل از مصرف ایندومتاسین به این نکات مهم توجه داشته باشید:

۱. در صورتی که حساسیت‌های دارویی خاصی دارید پیش از مصرف ایندومتاسین پزشک خود را در جریان قرار دهید.

۲. مصرف طولانی مدت Indomethacin در بیماران مبتلا به اختلالات روماتیسمی احتمال دارد، منجر به واکنش‌های کبدی شدید شود.

۳. اگر به سرماخوردگی مبتلا هستید، حتی‌الامکان از مصرف هم‌زمان قرص ایندومتاسین با داروهای سرماخوردگی خودداری کنید.

۴. مصرف داروی Indomethacin ممکن است فشار خون را افزایش دهد. حین مصرف این دارو میزان فشار خون خود را به طور مرتب اندازه بگیرید و در صورت مشاهده‌ افزایش فشار خون موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

5. قرص ایندومتاسین شما را نسبت به نور خورشید حساس‌تر می‌کند. از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید. همچنین در مدت استفاده از Indomethacin از برنزه کردن پوست با دستگاه‌های مجهز به نور خودداری کنید. مصرف کرم ضد آفتاب را نیز در بیرون از خانه فراموش نکنید.

مصرف قرص ایندومتاسین در بارداری و شیردهی

خانم‌های باردار حتما باید قبل از استفاده از Indomethacin با پزشک خود در مورد عوارض و خطرات آن مشورت کنید. این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند و مشکلاتی را در زایمان طبیعی ایجاد کند.

لازم به ذکر است که مصرف Indomethacin در بارداری از هفته 20 تا زمان زایمان توصیه نمی‌شود. اگر پزشک تشخیص دهد که باید از ایندومتاسین بین هفته‌های 20 تا 30 بارداری استفاده کنید، باید کمترین دوز موثر را برای کوتاه‌ترین زمان ممکن مصرف کنید. همچنین پس از 30 هفته بارداری نباید از این دارو استفاده کنید.

لازم به ذکر است که مصرف قرص ایندومتاسین در دوران شیردهی، وارد شیر مادر می‌شود. انتقال Indomethacin از شیر مادر به کودک احتمال دارد اثرات نامطلوبی روی کودک شیرخوار بگذارد. به همین دلیل قبل از مصرف ایندومتاسین در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

ایندومتاسین و فشار خون چه ارتباطی با هم دارند؟

ایندومتاسین باعث افزایش فشار خون می‌شود| ژین طب

قرص ایندومتاسین باعث افزایش فشار خون می‌شود. افرادی که از قبل مشکل فشار خون بالا دارند، بیشتر از همه در معرض خطر هستند. تحقیقات نشان داده‌است که Indomethacin فشار خون را تا ۵ میلی‌متر جیوه در افرادی که فشار خون بالا دارند افزایش می‌دهد. پس اگر به مشکلات قلبی و فشار خون مبتلا هستید قبل از مصرف ایندومتاسین حتما با پزشک مشورت کنید.

مدت زمان اثر قرص ایندومتاسین چقدر است؟

میانگین نیمه عمر قرص ایندومتاسین حدود ۴.۵ ساعت تخمین زده می‌شود. اگر روزانه ۲۵ یا ۵۰ میلی‌گرم قرص ایندومتاسین مصرف کنید، غلظت پلاسمایی حالت پایدار آن به طور متوسط ۱.۴ برابر پس از اولین دوز است.

به طور معمول حدود یک هفته پس از شروع مصرف Indomethacin می‌توانید اثرات مثبت آن در بهبود درد بیماری خود ببینید. در مواردی که مشکلات سلامتی خیلی شدید باشد، تقریبا ۲ هفته زمان لازم است تا ایندومتاسین اثر خود را بر جای بگذارد.

آیا قرص ایندومتاسین مرفین دارد؟ آیا اعتیادآور است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت هیچ یک از نمونه‌های داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی حاوی مرفین یا هر نوع ماده مخدر دیگری نیستند. لذا با مصرف این دارو، دچار اعتیاد به مصرف نخواهید شد. از نظر درمانی، Indomethacin اثرات ضد درد کمتری در مقایسه با مرفین دارد. اما مزیت بزرگ ایندومتاسین نسبت به مرفین، عدم ایجاد وابستگی و اعتیاد در فرد مصرف کننده آن است.

در جراحی‌های ارتوپدی یا جراحی روی شکم و قفسه سینه، استفاده هم‌زمان از ایندومتاسین در کنار مرفین باعث کاهش درد و مصرف مواد افیونی در بیماران بعد از جراحی می‌شود. همچنین کاهش مصرف مرفین ناشی از مصرف هم‌زمان ایندومتاسین ممکن است منجر به عوارض جانبی کمتر مرتبط با مواد افیونی می‌شود.

طرز نگهداری صحیح قرص ایندومتاسین

برای نگهداری صحیح داروی ایندومتاسین آن را در دمای اتاق، دور از حرارت، رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین دارو را در حمام نگهداری نکنید و داروی تاریخ گذشته را مصرف نکنید. معمولا نگهداری از قرص‌هایی مانند ایندومتاسین سخت نیست. در حالی که پیشنهاد می‌شود که حتی بهترین پماد برای دیسک کمر را در یخچال نگه دارید.

آخرین مطلب در مورد قرص Indomethacin

قرص ایندومتاسین برای کنترل درد و التهاب است و جنبه درمانی ندارد. البته مزایای دیگری هم دارد که به طور دقیق در این مقاله به هر یک از آن‌ها اشاره کردیم. توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه این قرص ممنوع است. همچنین در دوران بارداری و شیردهی بهتر است از ایندومتاسین استفاده نکنید.

مهمترین نکته در مورد ایندومتاسین این است که به نحوه مصرف و چگونگی آن توجه کنید. سپاس که با این مطلب از مجله سلامت پزشکی ژین طب با ما همراه باشید.

سوالات متداول درباره قرص ایندومتاسین

1. در صورت مصرف بیش از حد (اوردوز) قرص ایندومتاسین چه اقدامی باید انجام داد؟

اگر فردی بیش از اندازه از داروی ایندومتاسین استفاده کند دچار علائمی مانند بی‌هوشی یا مشکل در تنفس می‌شود. در این حالت باید به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

2. آیا اگر مصرف یک نوبت از قرص ایندومتاسین فراموش شد لازم است نوبت بعدی دو برابر مصرف شود؟

اگر دوز مصرفی داروی ایندومتاسین را فراموش کردید در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید نیازی به مصرف دو برابر داروی ایندومتاسین نیست، فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

3. قرص ایندومتاسین دارویی مناسب برای درد است یا درمان؟

مصرف این دارو صرفا برای کنترل درد است و درمان اصلی بیماری به شمار نمی‌رود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا