بیماری های کودکان

بهترین شربت برای استفراغ کودکان؛ 8 شربت اصلی را بشناسید

بهترین شربت برای استفراغ کودکان از جمله دغدغه‌هایی است که والدین با آن چالش‌های زیادی دارند، چون بسیاری از این والدین از اینکه چه شربتی برای بهبود استفراغ کودکشان مناسب است بی اطلاع هستند. پس باید گفت که اطلاع از اینکه کدام دارو بهترین شربت برای استفراغ کودکان به حساب می‌آید یک ضرورت محسوب می‌شود.

شربت استفراغ به عنوان یک ماده فعال حاوی اندانسترون فعالیت می‌کند. استفراغ، ریفلاکس کنترل نشده‌ای است که به واسطه آن محتویات معده از طریق دهان خارج می‌گردد. شربت استفراغ با جلوگیری از عملکرد برخی مواد شیمیایی طبیعی موثر در ایجاد تهوع و استفراغ عمل می‌کند. نکته مهم اینکه هر دارویی برای حالت تهوع مثل بهترین شربت برای استفراغ کودکان باید طبق دستور پزشک و زیر نظر یک بزرگسال به کودک داده شود.

ما در این مقاله از مجله سلامت ژین طب 9 نمونه از بهترین شربت برای استفراغ کودکان را بررسی کرده‌ایم. چون واکنش کودکان به شربت‌ها متفاوت است حتما قبل از استفاده از هر شربتی با پزشک مشورت کنید تا کودک از تداخلات دارویی در امان ماند.

بهترین شربت برای استفراغ کودکان؛ 9 شربت درمانگر را بشناسید

در میان داروهای زیادی که برای استفراغ وجود دارد باید برای کودکان آن‌هایی مورد استفاده قرار گیرد که اختصاصا برای کودکان باشد. چون بسیاری از شربت‌های ضد استفراغ عوارض جانبی زیادی دارند و حتی الامکان پزشک چنین شربتی را تجویز نمی‌کند مگر در شرایطی که کودک از حالت طبیعی خارج شده باشد.

1.شربت Vomikind  شربتی عالی برای کودکان تحت رادیوتراپی یا شیمی درمانی

شربت Vomikind | ژین طب

دارویی است که برای کمک به درمان حالت تهوع و استفراغ به کودکان داده می‌شود. این دارو عمدتاً برای درمان تهوع و استفراغ مرتبط با جراحی، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و عفونت معده/روده تجویز می‌شود. همچنین به درمان استفراغی که به عنوان عارضه جانبی داروهایی مانند مسکن‌ها ایجاد می‌شود، کمک می‌کند.

شربت Vomikind ممکن است قبل یا بعد از غذا داده شود. برای کنترل استفراغ ناشی از شیمی ‌درمانی، این دارو را 30 دقیقه قبل از عمل به کودک می‌دهند. آن را یک تا دو ساعت قبل از جلسه رادیوتراپی و یک ساعت قبل از جراحی برای جلوگیری از استفراغ کودک باید به او داد. اگر کودک دارو را ظرف 30 دقیقه پس از مصرف دفع کرد، به کودک کمک کنید تا آرام شود و دوز مصرفی را تکرار کنید. اگر زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز اضافی مصرف نکنید.

این شربت عوارض جانبی موقتی مانند سردرد، یبوست، اسهال و خستگی ایجاد کند. این عوارض جانبی معمولا زمانی که بدن کودک با دارو سازگار شود کاهش می‌یابد. اما در صورت تداوم یا آزاردهنده شدن این عوارض، بر اساس اولویت با پزشک تماس بگیرید.

محلول خوراکی VOMIKIND چگونه کار می‌کند؟

در طی رادیوتراپی، شیمی‌درمانی، عفونت شکمی ‌یا هر عمل جراحی بزرگ، سلول‌های مرده بدن شروع به‌‌ ترشح یک ماده شیمیایی به نام سروتونین به طور مستقیم در خون می‌کنند. بعداً، این باعث تحریک مراکز خاصی در بدن می‌شود که مسئول ایجاد استفراغ در کودک هستند. دادن شربت Vomikind درست قبل از عمل به مسدود کردن اثر این ماده شیمیایی بر مراکز استفراغ مغز کمک می‌کند و از استفراغ جلوگیری به عمل می‌آورد.

2. اندانسترون؛ بهترین شربت برای استفراغ کودکان از نظر پزشکان

اندانسترون؛ درمان سریع استفراغ کودکان| ژین طب

اندانسترون یک مسدود کننده انتخابی گیرنده سروتونین (5-HT3) است که از شروع رفلکس استفراغ در محیط جلوگیری می‌کند. یک دوز واحد از اندانسترون در کودکانی که مبتلا به گاستروانتریت حاد هستند و قادر به تحمل درمان آبرسانی خوراکی (ORT) نیستند، ایمن و موثر است. با تسهیل ORT، این دارو امکان دارد از نیاز به مایعات جلوگیری کند و مانع از بستری شدن کودک در بیمارستان شود.

اندانسترون:  0.15 میلی‌گرم (حداکثر 8 میلی گرم) هر 8 ساعت یا در صورت استفاده از فرم خوراکی برای کودکان 2 تا 4 سال، 2 میلی‌گرم هر 8 ساعت. برای افراد 4 تا 11 سال، 4 میلی‌گرم هر 8 ساعت. برای افراد بالای 12 سال، 8 میلی‌گرم هر 8 ساعت

به طور معمول، فقط یک دوز واحد استفاده خواهد شد زیرا دوزهای مکرر می‌تواند باعث اسهال مداوم شود. سایر عوارض جانبی رایج عبارتند از سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، تاری دید، یبوست، سفتی عضلات، تاکی کاردی و توهم.

3. متوکلوپرامید؛ بهترین شربت برای استفراغ کودکان

شربت متوکلوپرامید نام شربت ضد تهوع کودکان| ژین طب

از بهترین محلول‌های خوراکی برای کودکان مبتلا به استفراغ به شمار می‌آید که از بازگشت اسید معده به مری جلوگیری خواهد کرد. میزان مصرف این دارو برای کودکان متفاوت و بر اساس سن، وزن و وضعیت جسمانی آن‌ها توصیه می‌شود. در ازای هر یک کیلو وزن کودک یک قطره و هر 8 ساعت یکبار باید مصرف گردد.

4. شربت زوفر 2 میلی‌گرم؛ بهترین شربت برای استفراغ کودکان یا بزرگسالان

شربت زوفر 2 میلی‌گرم داروی ضد تهوع کودک| ژین طب

شربت زوفر برای پیشگیری و کنترل حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی و رادیوتراپی استفاده می‌شود. همچنین برای تسکین علائم تهوع و استفراغ قبل و بعد از جراحی و عمل به کار می‌رود.

شربت زوفر با مهار عمل یک ماده شیمیایی به نام سروتونین که مسئول ایجاد حالت تهوع و استفراغ است، عمل می‌کند. اندانسترون به گیرنده‌ای به نام 5-HT3 متصل می‌شود، بنابراین اتصال سروتونین به آن را مهار و از استفراغ و حالت تهوع جلوگیری خواهد کرد.

عوارض جانبی شربت زوفر 2 میلی‌گرم

 • یبوست
 • احساس گرما
 • گرگرفتگی
 • سردرد
 • سکسکه
 • فشار خون پایین

5. شربت اوندم؛ موثر ولی با احتیاط مصرف گردد

شربت اوندم مناسب برای درمان استفراغ ویروسی در کودکان| ژین طب

شربت اوندم یک ضد استفراغ است که برای کنترل حالت تهوع و استفراغ در کودکان تجویز می‌شود. این شربت را باید طبق دستور پزشک به کودکان داد و قبل از استفاده، بطری خوب تکان داده شود. برای اطمینان از دوز دقیق، شربت با استفاده از قاشق یا فنجان اندازه‌گیری گردد.

برای جلوگیری از تداخل احتمالی، در مورد داروها، مکمل‌ها یا گیاهانی که در حال حاضر به کودک خود می‌دهید یا ممکن است به او بدهید، پزشک را در جریان بگذارید.

اگر کودک به ‌اندانسترون یا سایر ‌‌ترکیبات شربت اوندم حساسیت دارد باید از مصرف این شربت پرهیز داده شود. خوردن وعده‌های غذایی کوچکتر و مکرر می‌تواند به کاهش تهوع و استفراغ کمک کند. همچنین شناسایی غذاهایی که باعث تهوع و استفراغ می‌شوند نیز در بهبود استفراغ کودکان کمک کننده خواهد بود.

شربت اوندم را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. علائم مصرف بیش از حد شامل اختلالات بینایی، یبوست، فشار خون پایین و ریتم غیر طبیعی قلب است. اگر فکر می‌کنید بیش از حد از این دارو به کودک خود داده‌اید، فوراً با پزشک تماس گرفته یا به نزدیکترین بیمارستان مراجعه کنید.

شربت اوندم چگونه کار می‌کند؟

شربت اوندم نیز همانند سایر شربت‌های ضد استفراغ با مهار سروتونین عمل می‌کند. سروتونین مسئول ایجاد حالت تهوع و استفراغ در افراد بخصو کودکان است. اندانسترون ماده موجود در شربت‌های ضد استفراغ به گیرنده‌ای به نام 5-HT3 متصل خواهد شد و فعالیت سروتونین را خنثی می‌سازد. به همین دلیل از حالت تهوع و استفراغ در کودکان جلوگیری به عمل می‌آورد. در نظر بسیاری از پزشکان اوندم بهترین شربت برای استفراغ کودکان به حساب می‌آید.

تداخلات دارویی شربت اوندم که بسیار مهم است

اگر داروهایی مانند آمیودارون برای ضربان قلب ناهموار یا آریتمی به کودک داده می‌شود حتما باید پزشک را مطلع سازید.

اگر داروهایی مانند دوکسوروبیسین،‌‌ تراستوزوماب، داروهای کاهنده فشار خون مانند آتنولول یا تیمولول، داروهای ضد مالاریا مانند ‌هالوفانترین را به کودکتان بدهید ممکن است ریتم قلب نامنظم را تجربه کند.

اگر شربت اوندم را همراه با آپومورفین به کودک بدهید، امکان دارد دچار فشار خون پایین و بیهوشی شود. داروهایی که برای تسکین درد استفاده می‌شوند مانند ‌‌ترامادول ممکن است در صورت مصرف همراه با شربت اوندم موثر نباشند.

کودک با مصرف این شربت ممکن است سندرم سروتونین (علائمی ‌مانند درجه حرارت بالا، تحریک، لرزش، عرق کردن، گشاد شدن مردمک چشم و اسهال) از جمله حالات روانی غیرطبیعی با داروهای مصرف شده را تجربه کند.

برای جلوگیری از تداخل احتمالی، در مورد داروها، مکمل‌ها یا گیاهانی که در حال حاضر به کودک خود می‌دهید یا ممکن است به او بدهید، پزشک را در جریان بگذارید.

6. محلول خوراکی Emigo؛ کنترل کننده‌ای قوی برای استفراغ کودکان

محلول خوراکی Emigo داروی استفراغ کودکان| ژین طب

شربت امیگو 2 ام جی یک داروی ضد استفراغ است که حاوی اندانسترون به عنوان یک ماده فعال است. در کودکان برای درمان و پیشگیری از تهوع و استفراغ ناشی از ناراحتی معده، جراحی، داروهای سرطان (شیمی‌درمانی) یا پرتو درمانی استفاده می‌شود. این ماده با مسدود کردن ماده طبیعی به نام سروتونین در مغز که باعث تهوع و استفراغ می‌شود، فعالیت خود را آغاز می‌کند.

محلولEmigo که گاهی به عنوان بهترین شربت برای استفراغ کودکان از آن یاد می‌کنند ممکن است عوارض جانبی مانند یبوست، سردرد و اسهال ‌ایجاد کند. اگر کودکتان به آن حساسیت دارد نباید از این دارو استفاده کند. در صورت تداوم علائم با پزشک مشورت کنید. با همه این تفاسیر شربت Emigo داروی موثری است که برای استفاده در کودکان برای درمان تهوع و استفراغ توصیه می‌شود و برخی آن را بهترین شربت برای استفراغ کودکان می‌دانند.

شربت Emigo  باید 30 دقیقه قبل از شروع شیمی ‌درمانی، بین یک یا دو ساعت قبل از شروع پرتودرمانی یا یک ساعت قبل از جراحی مصرف شود. مقدار لازم شربت را اندازه بگیرید و به کودک خود بدهید. را استفراغ کرد، دوباره همان دوز را تجویز کنید.

در صورتی که کودک دارای شرایطی مانند بیماری کبد، نارسایی قلبی، عدم تعادل الکترولیت، اختلالات انسداد معده یا روده باشد، باید با احتیاط از شربت امیگو 2 ام جی استفاده شود. همیشه مطمئن شوید که شربت Emigo  برای استفاده کودکتان بی خطر است.

عوارض جانبی عمده و جزئی برای شربت Emigo

 • سردرد
 • یبوست
 • خستگی
 • ضربان قلب سریع یا آهسته یا نامنظم
 • لرز
 • دهان خشک
 • اضطراب
 • سرگیجه

موارد استفاده از شربتEmigo

از این شربت ضد استفراغ برای موارد درمانی خاصی استفاده می‌کنند که امکان استفراغ در آن روند دور از ذهن نیست. این مراحل درمانی عبارتند از:

تهوع و استفراغ ناشی از تشعشع

تهوع و استفراغ ناشی از تشعشع (RINV) یک عارضه جانبی شایع در بیماران سرطانی است که تحت رادیوتراپی قرار می‌گیرند. ممکن است در طول درمان رادیوتراپی یا مدت کوتاهی پس از آن احساس بیماری کنید. شربت Emigo 2 MG برای درمان تهوع و استفراغ در کودکانی که تحت رادیوتراپی قرار می‌گیرند استفاده می‌شود.

بهترین شربت برای استفراغ کودکان تحت شیمی درمانی

تهوع و استفراغ ناشی از شیمی ‌درمانی (CINV) یک عارضه جانبی رایج مربوط به درمان سرطان است. این می‌تواند در کودکان مبتلا به سرطان که تحت شیمی ‌درمانی قرار می‌گیرند، شدید و ناراحت کننده باشد. برای درمان حالت تهوع ناشی از شیمی ‌درمانی بهترین شربت برای استفراغ کودکان محسوب می‌شود.

بهترین شربت برای استفراغ کودکان بعد از انجام عمل

تهوع و استفراغ بعد از عمل (PONV) حالتی را توصیف می‌کند که بلافاصله پس از جراحی رخ می‌دهد و همچنین می‌تواند برای یک یا دو روز ادامه یابد. این می‌تواند به دلیل برخی از داروها مانند داروهای بیهوشی که در حین جراحی استفاده می‌شود رخ دهد. شربت Emigo برای درمان تهوع و استفراغ ناشی از جراحی در کودکان کاربردهای فراوان و موثری دارد.

7. شربت پریست Periset؛ ایا برای کودکان مناسب است؟

شربت Periset دارویی است که برای کمک به درمان حالت تهوع و استفراغ به کودکان داده می‌شود. این دارو عمدتاً برای درمان تهوع و استفراغ مرتبط با جراحی، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و عفونت معده و روده تجویز می‌شود. همچنین به درمان استفراغی که به عنوان عارضه جانبی داروهایی مانند مسکن‌ها ایجاد می‌شود، کمک می‌کند.

این شربت ممکن است قبل یا بعد از غذا داده شود. برای کنترل استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی، این دارو را 30 دقیقه قبل از عمل به کودک می‌دهند. اگر کودک دارو را ظرف 30 دقیقه پس از مصرف دفع کرد، به کودک خود کمک کنید تا آرام شود و دوز را تکرار کند. اگر زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز مصرف نکنید.

شربت Periset عوارض جانبی موقتی مانند سردرد، یبوست، اسهال و خستگی ایجاد می‌کند. این عوارض جانبی معمولا زمانی که بدن کودک با دارو سازگار شود به حداقل می‌رسد. در صورت تداوم یا آزاردهنده شدن این عوارض، به پزشک مراجعه کرده و شربت جایگزین بهتر با عوارض کمتر را تهیه کنید.

در مورد تمام داروهایی که کودکتان مصرف می‌کند، از جمله مسکن‌ها، آنتی بیوتیک‌ها یا داروهایی که برای درمان افسردگی مصرف می‌شود، به پزشک اطلاع دهید. همچنین اگر فرزندتان سابقه مشکلات کبدی، اختلال در عملکرد کلیه، انسداد دستگاه گوارش، مشکلات قلبی یا حساسیت به هر دارو، مواد تشکیل دهنده آن یا یک محصول غذایی را دارد، پزشک را در جریان قراردهید. این اطلاعات برای تغییر دوز و برنامه‌ریزی درمان کلی کودک بسیار مهم خواهد بود.

8. شربت Nausicalm  7 تا 15میلی‌گرم کودکان

این دارو متعلق به خانواده‌ای از داروها به نام آنتی هیستامین‌ها است. هیستامین یک جزء طبیعی است که نقش مهمی ‌در حالت تهوع، استفراغ و بیماری حرکت دارد. ماده فعال موجود در این دارو با جلوگیری از آزاد شدن هیستامین در بدن عمل می‌کند.

9. شربت ایپکاک؛ بهترین شربت برای استفراغ کودکان ناشی از مسمومیت با سم

ایپکاک در درمان اورژانسی انواع خاصی از مسمومیت‌ها استفاده می‌شود. برای ایجاد استفراغ سم تجویز خواهد شد. فقط باید از شکل شربت ایپکاک استفاده کرد. بطری ایپکاک که دارای برچسب Ipecac Fluidextract یا Ipecac Tincture است نباید استفاده شود. این اشکال دارویی بسیار قوی هستند و ممکن است باعث عوارض جانبی جدی یا مرگ شوند.

معمولا در صورت بلعیده شدن استریکنین، مواد خورنده مانند قلیاها و اسیدهای قوی، یا مقطرهای نفتی مانند نفت سفید، بنزین، روغن زغال سنگ، روغن کوره، تینر رنگ یا مایع پاک کننده، از این دارو استفاده نمی‌شود. ممکن است باعث تشنج، آسیب اضافی به گلو یا ذات الریه شود.

ایپکاک نباید برای ایجاد استفراغ به عنوان وسیله‌ای برای کاهش وزن استفاده شود. اگر به طور منظم برای این منظور استفاده شود، ممکن است مشکلات قلبی جدی یا حتی مرگ رخ دهد. این دارو در مقادیر بیش از 28 گرم فقط با تجویز پزشک موجود است.

درمان حالت تهوع با بهترین شربت برای استفراغ کودکان یا بزرگسالان

داروهایی که اغلب در بزرگسالان برای کاهش تهوع و استفراغ استفاده می‌شود، کمتر در کودکان مصرف خواهد شد، زیرا سودمندی درمان ثابت نشده است. این داروها خطرات بالقوه عوارض جانبی و پنهان کردن یک بیماری زمینه‌ای را دارند. با این حال، اگر حالت تهوع یا استفراغ شدید یا بی وقفه باشد، می‌توان از داروهای ضد استفراغ در کودکان بالای دو سال با احتیاط استفاده کرد. داروهای بزرگسالانی که برای حالت تهوع شدید به عنوان بهترین شربت برای اسفراغ کودکان به کار برده می‌شود عبارتند از:

 • پرومتازین: برای کودکان بالای 2 سال، 0.25 تا 1 میلی‌گرم بر کیلوگرم (حداکثر 25 میلی گرم) خوراکی، IM، IV، یا مقعدی هر 4 تا 6 ساعت.

پرومتازین یک مسدودکننده گیرنده H1 (آنتی هیستامین) است که پاسخ مرکز استفراغ به محرک‌های محیطی را مهار می‌کند. شایع‌‌ترین عوارض جانبی عبارتند از افسردگی تنفسی، آرام بخش، سرگیجه، اضطراب، تاری دید، خشکی دهان، ناتوانی جنسی و یبوست. این دارو در کودکان کمتر از 2 سال منع مصرف دارد. دوزهای درمانی پرومتازین می‌تواند عوارض جانبی خارج هرمی ‌از جمله تورتیکولی در کودکان ایجاد کند.

 • پروکلروپرازین: برای کودکان بالای 2 سال و با وزن 9 تا 13 کیلوگرم، 2.5 میلی‌گرم خوراکی هر 12 تا 24 ساعت. برای افراد 13 تا 18 کیلوگرم، 2.5 میلی‌گرم خوراکی هر 8 تا 12 ساعت. برای افراد 18 تا 39 کیلوگرم، 2.5 میلی‌گرم خوراکی هر 8 ساعت. برای افراد بالای 39 کیلوگرم، 5 تا 10 میلی‌گرم خوراکی هر 6 تا 8 ساعت.

پروکلروپرازین یک مسدود کننده گیرنده دوپامین ضعیف است که ناحیه ماشه گیرنده شیمیایی را کاهش می‌دهد. خواب آلودگی، سرگیجه، اضطراب، رویاهای عجیب و غریب، بی خوابی، گالاکتوره، آکاتیزیا و دیستونی شایع‌‌ترین عوارض جانبی هستند.

 • متوکلوپرامید:1 میلی‌گرم بر کیلوگرم خوراکی یا وریدی هر 6 ساعت (حداکثر 10 میلی‌گرم در دوز). متوکلوپرامید یک آنتاگونیست گیرنده دوپامین است که هم به صورت مرکزی و هم محیطی با افزایش تحرک معده و کاهش تکانه‌های آوران به ناحیه ماشه گیرنده شیمیایی عمل می‌کند. خواب آلودگی، سرگیجه، بی قراری، سردرد، اسهال، آکاتیزیا و دیستونی شایع‌‌ترین عوارض جانبی هستند و از آن به عنوان بهترین شربت برای استفراغ کودکان نام می‌برند.

نکات نهایی که باید درباره بهترین شربت برای استفراغ کودکان بدانید

والدین اغلب نمی‌توانند تصمیم بگیرند که چه مقدار و چه نوع غذا و نوشیدنی به کودک مبتلا به استفراغ و اسهال بدهند. کودکان اغلب در هنگام بیماری دچار کم آبی و تشنگی می‌شوند، اما ممکن است بلافاصله پس از خوردن یا نوشیدن نیز دچار استفراغ یا اسهال شوند.

نوزادان معمولا بعد از شیر خوردن مقدار کمی غذا بالا می‌آورند (به عنوان پوسستینگ یا رفلاکس شناخته می‌شود) که با استفراغ تفاوت دارد. استفراغ در کودکان می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، اما گاستروانتریت ویروسی شایع‌ترین علت محسوب می‌شود. نوزادان و کودکان به ویژه در هنگام استفراغ در معرض خطر کم آبی هستند. پس به آنها مایعات بدهید تا از کم آبی بدنشان جلوگیری کنند.

از مصرف آنتی بیوتیک به عنوان درمان خودداری کنید، زیرا گاستروانتریت معمولا توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شود که راه درمان آن‌ها آنتی بیوتیک نیست.

زوفران، یک داروی ضد استفراغ است که برای برخی از کودکانی مبتلا به استفراغ تجویز خواهد شد تا از کم آبی بدن جلوگیری کند. محلول‌های آبرسانی خوراکی دارای ترکیب خوبی از قند و الکترولیت هستند. مقدار زیاد قند و کمبود سدیم در مایعاتی مانند آب سیب ممکن است در واقع کودک شما را بدتر کند.

سوالات متداول

1.آیا شربت استفراغ برای نوزادان بی‌خطر است؟

پاسخ: بله، اگر طبق دستور پزشک برای مدت زمان مشخص استفاده شود، بی‌خطر است. قبل از شروع درمان، باید پزشک را در مورد تمام داروهایی که کودکتان در حال حاضر مصرف می‌کند یا هر بیماری که از آن رنج می‌برد، مطلع کنید.

2. شربت Vomikind برای چه استفاده می‌شود؟

این شربت برای درمان استفراغ ناشی از بیماری‌های معده د کودکان مفید است و گاهی از آن به عنوان بهترین شربت برای استفراغ کودکان از آن نام می‌برند. در چنین حالتی، پزشک برای چند روز شربت را تجویز می‌کند. برای حصول بهترین نتیجه باید به دوز مصرفی پایبند بود.
علاوه بر این، شربت Vomikind معمولا قبل از هر عمل جراحی بزرگ یا قبل از جلسات شیمی‌درمانی و رادیوتراپی تجویز می‌شود. در صورتی که کودک در شرف انجام هر یک از روش‌های فوق باشد، ممکن است پزشک از والدین بخواهد که برای جلوگیری از استفراغ بعد از عمل، این شربت را به او بخورانند.

3. بهترین شربت برای استفراغ کودکان کدام است؟

اندانسترون و متوکلوپرامید بهترین شربت برای استفراغ کودکان از نظر پزشکان به حساب می‌ایند. البته باید بر اساس علت استفراغ شربت تجویز گردد که برای هر نوع استفراغی شربت متفاوتی وجود دارد.

4. اگر کودک بیش از حد شربت Vomikind مصرف کند، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر اشتباها دوز اضافی مصرف گردد، معمولا ضرری به دنبال نخواهد داشت اما اگر بیش از حد مصرف شده باشد باید حتما به پزشک مراجعه کرد. گاهی اوقات، مصرف بیش از حد شربت می‌تواند عوارض جانبی جدی مانند خواب آلودگی بیش از حد، بی قراری، ضربان قلب سریع، فشار خون بالا، برافروختگی، گشاد شدن مردمک چشم، تعریق، تکان دادن غیرارادی عضلات، حرکات کنترل نشده چشم، رفلکس‌های بیش فعال و تشنج ایجاد کند. این علائم در مجموع به عنوان سندرم سروتونین شناخته می‌شوند. اگر هر یک از این موارد ظاهر شد، بدون تاخیر با پزشک مشورت کنید.

منبع
1mg.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا