دسته‌بندی نشده

آمپول ناندرلون برای دیسک کمر چگونه اثر می‌کند؟

آمپول ناندرلون برای دیسک کمر یک استروئید آنابولیک است که اغلب برای درمان کم خونی و پوکی استخوان استفاده می‌شود با این حال شواهد نشان می‌دهد که تزریق استروئید التهاب را کاهش می‌دهد و از ایجاد التهاب اضافی جلوگیری می‌کند. از نظر شیمیایی، ناندرولون مشتقاتی از تستوسترون است و تاثیراتی مشابه به تستوسترون دارد. برخی از ورزشکاران از ناندرولون برای عضله سازی استفاده می‌کنند.

آمپول ناندرولون به عنوان درمانی برای مشکلات مختلف سلامتی مانند افت وزن ناشی از بیماری‌های خاص، ترمیم پس از جراحی یا شکستگی استخوان، و مشکلات کلیه نیز به کار می‌رود. در این مطلب از ژین طب علاوه بر اشاره به کاربردهای مختلف آمپول ناندرلون برای دیسک کمر و مزایای تزریق آن به اثر آن بر دیسک کمر نیز می‌پردازیم.

کاربردهای آمپول ناندرلون چیست؟

بروز پوکی استخوان در ستون مهره ها در خانم ها | ژین طب

ناندرولون- Nandrolone یک ترکیب استروئید آنابولیک و اندروژنی است که در موارد مختلف برای مصارف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از موارد مصرف رایج آمپول ناندرولون شامل:

 • پوکی استخوان پس از یائسگی: ناندرولون برای مدیریت علائم پوکی استخوان ، در زنان یائسه همچنین برای جلوگیری از شکستگی استخوان و افزایش تراکم استخوان استفاده می‌شود.
 • کم خونی همراه با نارسایی کلیوی: ناندرولون برای مدیریت کم خونی در بیمارانی که عملکرد ناقص کلیه دارند استفاده می‌شود.
 • افزایش عضلات : استفاده از ناندرولون به منظور افزایش حجم عضلات و بهبود عملکرد ورزشی در برخی ورزشکاران و بدنسازان غیرحرفه‌ای رخ می‌دهد. با این حال، این کاربرد غیرقانونی و در بسیاری از کشورها ممنوع است.

در موارد خاص، پزشکان ممکن است ناندرولون را برای مشکلات دیگری مانند مشکلات کلیه، درمان بیماری‌های عضلانی و اعصابی، یا درمان ضعف عضلانی تجویز کنند.

موارد منع مصرف آمپول ناندرولون چیست؟

افراد زیر نباید بدون مشورت با پزشک از آمپول ناندرلون استفاده کنند:

 • آلرژی: استفاده از این دارو برای بیمارانی که سابقه آلرژی شناخته شده به ناندرولون یا هر ماده دیگری که در آن وجود دارد توصیه نمی‌شود.
 • سرطان سینه و پروستات: استفاده از این دارو برای بیماران مرد که سرطان سینه یا پروستات دارند توصیه نمی‌شود.
 • سرطان سینه با هیپرکلسمی: استفاده از این دارو در بیماران زن مبتلا به سرطان سینه همراه با سطوح بالای کلسیم در بدن توصیه نمی‌شود.
 • بیماری کبد : این دارو باید با احتیاط شدید در بیماران مبتلا به اختلال عملکرد کبد یا بیماری کبدی استفاده شود باید با احتیاط شدید مصرف شود . در چنین مواردی تنظیم دوز مناسب و نظارت بر ایمنی بالینی توصیه می شود.

مزایای تزریق آمپول ناندرلون برای دیسک کمر چیست؟

مزایای تزریق آمپول ناندرلون برای دیسک کمر چیست؟ | ژین طب

در صورت ابتلا به کمردرد ناشی از آرتروز یا فتق دیسک کمر، پزشک شما ممکن است این تزریق‌ها را توصیه کند. مزایای تزریق ناندرولون شامل موارد زیر است:

 • تولید گلبول های قرمز را تقویت می‌کند.
 • استقامت و التیام عضلات را افزایش می‌دهد.
 • توده عضلانی بدون چربی را می‌سازد.
 • تراکم استخوان را افزایش می‌دهد.

تزریق آمپول ناندورلون در مقایسه با استروئیدهای ضد التهابی خوراکی یا سایر داروهای ضد پوکی استخوان می‌تواند اثربخشی بیشتری ارائه دهد.

تاثیر پوکی استخوان بر دیسک کمر و ستون فقرات چگونه است؟

پوکی استخوان یک مشکل شایع در جامعه است که معمولا با تضعیف استخوان‌ها و کاهش تراکم آنها همراه است. این بیماری می‌تواند بدون علائم خاصی پیشروی کند و به عنوان بیماری خاموش شناخته می‌شود. به خصوص در زنان بعد از افزایش سن و با شروع دوران یائسگی ، هورمون‌های استروژن که نقش مهمی در تراکم بخشی استخوان‌ها دارند، کاهش می‌یابد.

 در ادامه، تأثیرات پوکی استخوان در ستون فقرات را بررسی می‌کنیم:

 • شکستگی‌های مهره‌ای: پوکی استخوان از مهمترین عواملی است که می‌تواند به شکستگی مهره‌های ستون فقرات منجر شود. این شکستگی‌ها به عنوان شکستگی‌های تراکمی (compression fractures) شناخته می‌شوند و ممکن است بدون وقوع تصادف یا ضربه و در اثر فشارهای ناچیز اتفاق بیفتند. و به تغییر تراکم استخوان‌ها و کاهش فضای میان دیسک‌های مهره‌ای منجر شوند. در نتیجه، فشار بر روی دیسک‌ها افزایش می‌یابد و احتمال فتق دیسک نیز افزایش می‌یابد.
 • درد کمری: پوکی استخوان ممکن است به عنوان عامل ایجاد کننده درد کمری نیز نقش داشته باشد. شکستگی‌های تراکمی در ناحیه ستون فقرات کمری منجر به درد ناشی از فشار بر دیسک‌ها و عصب‌ها می‌شوند. اگر فشار بر روی عصب‌ها در اثر فتق دیسک افزایش یابد، درد و اختلالات حسی در ناحیه کمر و پایین‌تر از آن رخ می‌دهد.
 • کاهش قد و خمیدگی: پوکی استخوان می‌تواند باعث کاهش تراکم استخوانی در مهره‌ها شود، که به تدریج منجر به کاهش قد فرد و خمیدگی نخستین قسمت از ستون فقرات (کمر) شود. این وضعیت باعث مشکلات حرکتی و درد کمری می‌شود.
 • محدودیت تحرک: با کاهش تراکم استخوانی و ایجاد شکستگی‌های مهره‌ای، حرکت آزاد در ناحیه کمر محدود می‌شود. این ممکن است به مشکلات حرکتی منجر شود و تاثیرات روزمره فرد را تحت تأثیر قرار دهد.
 • کاهش قدرت عضلات پشتی: پوکی استخوان ممکن است باعث کاهش قدرت عضلات پشتی شود. عضلات پشتی نقش مهمی در پشتیبانی از ستون فقرات و حفظ استقامت آن دارند. کاهش قدرت عضلات پشتی می‌تواند منجر به افزایش فشار بر روی دیسک‌ها و افزایش خطر فتق دیسک شود.

باید توجه داشت که پوکی استخوان یک مشکل جدی و پیچیده است و ممکن است در طول زمان تا کاهش تراکم استخوانی بسیار خطرناک و شکستگی‌های مهره‌ای پیش برود. پس می‌توان گفت که استفاده از آمپول ناندرلون برای دیسک کمر بسیار عالی خواهد بود.

تزریق آمپول ناندرلون برای دیسک کمر

همانطور که پیش تر اشاره کردیم ، پوکی استخوان باعث کاهش تحمل فشار در استخوان‌های ستون فقرات و در نتیجه شکستگی و بیرون زدگی دیسک کمر خواهد شد. بیماری دیسک کمر می‌تواند باعث ایجاد درد قابل توجهی در هنگام حرکت و انجام فعالیت‌های روزمره برای شما شود. ممکن است پزشک شما روش‌های درمانی غیرجراحی همچون تزریق آمپول‌های استروئیدی آنابولیک چون ناندرولون برای کاهش درد و التهاب، تجویز کند. این تزریق‌ها فعالیت سیستم ایمنی را کاهش می‌دهند.

بدن شما با گلبول‌های سفید و سایر مواد شیمیایی که می‌تواند منجر به التهاب شود ، با عفونت و میکروب‌‌ها مبارزه می‌کند . با کاهش این فعالیت ایمنی، استروئیدها می‌توانند التهاب و آسیب بافت را نیز کاهش دهند.  علاوه بر این ، تزریق آمپول ناندرولون می‌تواند با افزایش تعداد سلول‌های استخوانی، تراکم استخوان‌ها را نیز افزایش دهد. که این امر سبب کاهش خطر شکستگی استخوان‌ها می‌شود.

عوارض جانبی ناندرولون چیست؟

عوارض جانبی ناندرولون چیست؟ | ژین طب

عوارض جانبی که ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد عبارتند از:

 • آکنه
 • مشکلات خواب ( بی خوابی)
 • اختلال در عملکرد کبد
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • افزایش سطح کلسیم خون
 • تورم، به خصوص در پاها، مچ پا و ساق پا(ادم).
 • تغییرات خلقی، از جمله افسردگی ، تحریک پذیری و پرخاشگری.

عوارض جانبی بر اساس سن و جنس شما متفاوت است. برخی از این تغییرات با قطع مصرف دارو برگشت پذیر هستند.

تداخلات دارویی آمپول ناندرولون چیست؟

تزریق آمپول ناندرلون برای دیسک کمر ممکن است با   دیگر داروهای مصرفی توسط شما تداخل داشته باشد و ممکن است اثرات مختلفی را در بدن ایجاد کند. در ادامه، تداخلات دارویی رایج ناندرولون با دیگر داروها را بررسی می‌کنیم:

 • تداخل با داروهای خوراکی: ناندرولون ممکن است با دیگر داروهای خوراکی تعامل داشته باشد و اثرات جانبی یا تضعیف اثرات داروها را ایجاد کند. مثلاً تداخل با داروهای ضد افسردگی، ضد اضطراب، یا داروهای کلسترول ممکن است رخ دهد.
 • تداخل با داروهای هیپرلیپوپروتئینمی: این دارو می‌تواند با سطح چربی و کلسترول در بدن تداخل داشته باشد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. از این رو در بیمارانی که سطح چربی بالایی دارند یا بیماری قلب و عروق خونی دارند، باید با احتیاط شدید مصرف شود.
 • تداخل با داروهای ضد انعقاد خون: این دارو می‌تواند با انعقاد طبیعی خون تداخل داشته باشد و از این رو در بیمارانی که خونریزی قبلی دارند باید با احتیاط تجویز شود.
 • تداخل با داروهای دیابت: مصرف این دارو می‌تواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد و از این رو در بیماران دیابتی باید با احتیاط مصرف شود. در چنین مواردی تنظیم دوز مناسب و نظارت منظم بر سطح گلوکز خون توصیه می‌شود.
 • تداخل با مکمل‌های تغذیه‌ای: استفاده همزمان از مکمل‌های تغذیه‌ای با ناندرولون ممکن است به تداخلات دارویی منجر شود. مثلاً مصرف مکمل‌هایی که اثرات مشابهی با داروهای استروئیدی دارند می‌تواند خطرات افزایشی ایجاد کند.

سخن پایانی

بنابراین با وجود اینکه تزریق آمپول استروئیدی ناندرولون به عنوان یک درمان برای دیسک کمر و مشکلات مرتبط با آن رایج نیست و به طور معمول در درمان کم خونی و معضلات مربوط به پوکی استخوان به کار می‌رود، با اثر درمانی خود در بهبود ساختار عضلات و استخوان‌ها می‌تواند در درمان و جلوگیری از پیشرفت دیسک ‌کمر موثر واقع شود. در آخر به توصیه همیشگی در درمان‌های پزشکی ، تاکید می‌شود تنها در صورت مشورت با پزشک و تجویز او اقدام به تزریق آمپول ناندرلون برای دیسک کمر کنید.

سوالات متداول در مورد آمپول ناندرلون برای دیسک کمر

 آیا آمپول ناندرولون بی خطر است؟

 استفاده از آمپول ناندرولون فقط در صورت استفاده در مقدار و مدت زمان پیشنهاد شده توسط متخصص پزشکی بی خطر است.

آیا ناندرولون برای مفاصل خوب است؟

ناندرولون در مدیریت شرایط مختلف برای بهبود عملکرد مفاصل مفید است.

 آیا ناندرولون برای استفاده خوراکی در دسترس است؟

ناندرولون به اشکال مختلف مانند آمپول‌ها و همچنین قرص‌های خوراکی موجود است.

چه تعداد تزریق آمپول ناندرولون برای درمان مورد نیاز است؟

تعداد تزریق‌های آمپول ناندرولون بسته به نوع بیماری ، شدت آن و پاسخ فرد به درمان متغیر است. همچنین، تعیین دقیق تعداد تزریق‌ها و مقدار مصرف ناندرولون توسط پزشک شما تجویز می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا