بیماری های مفصلی

بهترین پماد برای کشیدگی کشاله ران؛ از منتول تا ایبوپروفن

آیا می دانید موثرترین و بهترین پماد برای کشیدگی کشاله ران چیست؟ آیا با موثرترین درمان خانگی درد کشاله ران آشنا هستید؟ درد کشاله ران به دردی می‌گویند که از قسمت داخلی و بالای ران شروع شده و تا قسمت تحتانی معده نیز کشیده می‌شود. شایع‌ترین علت درد کشاله ران، کشیدگی ماهیچه، تاندون و رباط به دلیل وارد شدن فشار بیش از حد به عضلات کشاله ران است. درمان آسیب کشاله ران با توجه به نوع آسیب و شدت آن متفاوت است. از آنجایی که بسیاری از ورزشکاران اغلب علاوه بر این آسیب به طور همزمان دچار چندین آسیب دیگر نیز می‌شوند، ممکن است چندین روش درمانی برای آنها مورد نیاز باشد.

 برای راهنمایی بیشتر شما در این سری از مقالات ژین طب قصد داریم در خصوص بهترین پماد برای کشیدگی کشاله ران، کاهش درد و عوارض ناشی از کشیدگی کشاله ران صحبت کنیم. مهمان مقاله ما با باشید تا با آگاهی بیشتر مسیر درمان خود را ادامه دهید.

آشنایی با علل و عوارض کشیدگی ران

درد کشاله ران یک اصطلاح کلی است که به درد و ناراحتی در ناحیه‌ی زیرین شکم و قسمت بالایی ران اطلاق می‌شود. این درد ممکن است در یک یا هر دو طرف بدن شما (درد کشاله ران راست یا درد کشاله ران چپ) احساس شود. احساس گرفتگی و درد کشاله ران در بعضی از افراد به طور ناگهانی و در بعضی دیگر به تدریج ایجاد می‌شود. موارد زیادی ممکن است باعث درد کشاله ران شود. شایع‌ترین علت درد، کشیدگی بیش از حد و ناگهانی عضله و تاندون‌ها است.

لحظه‌ای که این آسیب رخ می‌دهد (اغلب در حین ورزش) احساس کشش شدید و پارگی مفاصل خواهید داشت. پس از آسیب نیز هنگام خم شدن، درد آزاردهنده‌ای را در کشاله ران خود احساس می‌کنید. این درد اغلب برای چند روز یا حتی چند هفته احساس می‌شود. به غیر از آسیب‌های مربوط به ورزش، طیف مختلفی از آسیب‌ها و شرایط مانند: فتق آرتریت لگن، شکستگی استخوان، عفونت دستگاه ادراری، کیست تخمدان و اختلال سیستم عصبی باعث درد کشاله ران می‌شوند.

از آنجایی که این عارضه دلایل بسیار متنوعی و زیادی دارد، اگر دچار درد کشاله ران هستید، باید با پزشک متخصص صحبت کنید تا علت اصلی درد شما را تشخیص داده و درمان مناسب را برای تسکین آن تجویز کند. درد کشاله ران در افراد مختلف در تمام سنین در سراسر جهان، به ویژه ورزشکاران شایع است. در سایت سازمان بهداشت ایالت متحده گزارش شده از هر 10 نفری که به کلینیک‌های پزشکی ورزشی مراجعه می‌کنند، 1 نفر دچار درد کشاله ران است.

بیشتر بدانید: کشیدگی کشاله ران چیست؟ آشنایی با ۳ درجه خفیف تا شدید کشیدگی

مهم‌ترین علل درد کشاله ران شامل موارد زیر است:

 • آسیب‌های ورزشی
 • پوبالژی ورزشی (فتق ورزشی)
 • شکستگی و بیرون زدگی مهره‌ها
 • شکستگی فمور گردن
 • فشار به کشاله ران
 • اوستیت پوبیس
 • شکستگی لگن
 • فتق اینگوینال
 • بورسیت
 • آرتروز
 • فتق (لغزش) دیسک
 • اسپوندیلولیستزیس
 • شرایط اورولوژی
 • پیچ خوردگی بیضه
 • واریکوسل
 • حاملگی خارج رحمی
 • اندومتریوز و کیست تخمدان

بهترین پماد و داروهای موثر برای درمان کشیدگی کشاله ران چیست؟

به طور کلی در بسیاری از مواقع آسیب‌های خفیف تا متوسط در ​​کشاله ران با استراحت برطرف می‌شوند. اگر پزشک تشخیص داده باشد که آسیب کشاله ران چندان جدی نیست و خود به خود بهبود پیدا می‌کند، به بیماران توصیه می‌شود که حداقل دو هفته از ورزش کردن و انجام کارهای سنگین اجتناب کنند. در موارد شدیدتر لازم است بیماران تحت عمل جراحی و پس از آن یک تا چند دوره درمانی با فیزیوتراپی قرار بگیرند. چنانچه شما جزء افرادی هستید که تشخیص داده شده با کمی استراحت بهبود پیدا می‌کنید؛ استفاده از روش‌های درمانی زیر بهبود سریع‌تر شما موثر خواهد بود.

بیشتر بدانید: درمان کشیدگی کشاله ران با ۱۴ روش خاص؛ از یخ تا جراحی و ورزش

1. پماد متیل سالیسیلات؛ درمان کشیدگی کشاله ران

بهترین پماد برای کشیدگی کشاله ران | ژین طب

پماد متیل سالیسیلات جزء پمادهای موثر برای کاهش درد و کشیدگی کشاله ران است. این پماد پس از استفاده به سرعت جذب پوست شده و پس از ایجاد احساس گرمای ملایم سبب افزایش جریان خون و کاهش درد و اسپاسم عضلات می‌شود. این پماد می‌تواند التهاب مفاصل را کاهش دهد. برای پاسخ دهی بهتر این پماد توصیه می کنیم پس از استفاده به هیچ عنوان روی موضع آسیب را با بانداژ نبندید. این پماد را می‌توانید هر 12 ساعت استفاده کنید. چنانچه درد و التهاب شما کاهش پیدا نکرد، باید با پزشک متخصص صحبت کنید. مهم‌ترین عوارض جانبی ناشی از استفاده از پماد متیل سالیسیلات شامل: تحریکات پوستی، خس خس سینه، کهیر، خارش، تورم و واکنش‌های آلرژیک است.

2. پماد منتول؛ کاهش درد و التهاب ران

یکی دیگر از پمادهای موثر برای کاهش درد و التهاب ناشی از کشیدگی عضلات ران، پماد منتول است. علاوه بر کشیدگی کشاله ران این پماد برای طیف مختلفی از مشکلات مانند: سياتيك، رگ به رگ شدن، دردهاي عضلاني و روماتوئيد، كبودي‌ها، سختي عضلات، كمردرد، فيبروزيت، دردهاي مداوم عضلاني، كشيدگي و كوفتگي ليگامانها و تاندونها استفاده می‌شود. منتول ساليسيلات نیز به سرعت از طريق پوست جذب مي‌شود. اين پماد نباید برای كودكان زیر چهار سال و روی بر پوست دچار ضايعه استفاده شود. از مصرف پماد منتول در نزديكي چشم‌ها و ساير نواحي حساس باید اجتناب گردد. مهم‌ترین عوارض جانبی ناشی از استفاده از پماد منتول شامل: قرمزی، احساس گرما، خارش و سوزش است.

بیشتر بدانید: پماد پیروکسیکام: موارد استفاده، عوارض و تداخلات دارویی

3. پماد کپسایسین؛ ضد درد و التهاب قوی

یکی از بهترین روش‌های درمان کشیدگی کشاله ران استفاده از پماد کپسامین است. این پماد از عصاره فلفل تهیه می‌شود. مکانیسم عمل پماد کپسامین به این صورت است که روی عملکرد انتقال‌دهنده‌های پیام عصبی، که منتقل کننده پیام درد به مغز هستند، اثر گذاشته و از این راه میزان درد را کاهش می‌دهد. این پماد برای مشکلاتی مانند: درد ناشی از کشیدگی کشاله ران، آرتریت، نوروپاتی دیابتی، میگرن، دردهای عضلانی، درمان چاقی، اختلالات مربوط به دستگاه گوارشی و حتی سرطان تجویز می‌شود. پماد کپسامین را می‌توانید ۳ تا ۴ مرتبه در روز روی درمان نواحی آسیب‌دیده و دردناک استفاده کنید. مهم‌ترین عوارض ناشی از استفاده از پماد کپسامین شامل: سوزش، خارش، قرمزی، التهاب، درد و تورم است.

4. پماد دیکلوفناک؛ درمان موضعی دردهای حاد

پماد دیکلوفناک؛ درمان موضعی دردهای حاد | ژین طب

یکی دیگر از پمادهای موثر برای کاهش التهاب و درد ناشی از کشیدگی کشاله ران، پماد دیکلوفناک است. این پماد باید دو مرتبه در روز استفاده ‌شود. موارد استفاده از پماد دیکلوفناک شامل: کشیدگی کشاله ران، آتروز، آفتاب سوختگی، آرتریت و سایر دردهای عضلانی مزمن است. استفاده از این پماد ممکن است باعث ایجاد تداخل دارویی با بعضی از داروها مانند داروهای قلبی و عروقی شود. به همین دلیل در صورت تجویز دیکلوفناک حتما پزشک خود را در جریان لیست کاملی از داروهای مصرفی خود قرار دهید.

توجه داشته باشید! در صورت بارداری یا شیردهی قبل از استفاده از این پماد با یک پزشک خود مشورت کنید. استفاده از پماد دیکلوفناک ممکن است سبب بروز آسیب و یا خطرات جدی در جنین و مادر شود. علاوه بر این استفاده از پماد یا ژل دیکلوفناک برای بیماران قلبی، عروقی و دستگاه گوارشی نیز در بعضی از موارد با منع استفاده همراه است. مهم‌ترین عوارض جانبی ناشی از استفاده از پماد دیکلوفناک شامل: ایجاد راش‌های پوستی، التهاب، آکنه، واکنش‌های فتوآلرژیک، خارش، لایه برداری، حساسیت مفرط و درماتیت تماسی است.

بیشتر بدانید: قرص دیکلوفناک؛ فواید و عوارض خطرناکی که برای بزرگسالان و کودکان دارد

5. پماد ایبوپروفن؛ ضد درد و التهاب قوی

پماد ایبوپروفن نوعی داروی غیر استروئیدی ضد التهابی است که برای طیف وسیعی از دردهای مفصلی که سبب التهاب و درد مفاصل می‌شوند، تجویز می‌گردد. مکانیسم عمل این دارو به این صور است که از تولید مواد شیمیایی که سبب درد و التهاب می‌شوند؛ جلوگیری می‌کند. بنابراین چنانچه دچار درد و تورم ناشی از رگ به رگ شدن، کشیدگی کشاله ران، کمردرد و یا آرتریت هستید، استفاده از این پماد در کاهش دردهای شما موثر خواهد بود. استفاده از ژل ایبوپروفن در دوران بارداری و شیردهی تقریبا ممنوع است.

همچنین تعدادی دارو وجود دارد که در صورت استفاده همزمان از ژل یا پماد ایبوپروفن با عوارض جانبی مانند حساسیت‌های پوستی همراه خواهند بود. تعدادی از این داروها شامل:آلیسکیرن (aliskiren)، کاپتوپریل (captopril)، لیزینوپر lisinopri))، لوزارتان (losartan)، والزارتان (valsartan)، سیدوفوویر (cidofovir)، لیتیوم، متوترکسات (methotrexate)، پردنیزون (prednisone) و فوروزماید(furosemide) است. مهم‌ترین عوارض جانبی ناشی از استفاده از پماد ایبوپروفن شامل: واکنش‌های آلرژیک و التهاب است.

سوالات متداول مقاله بهترین پماد برای کشیدگی کشاله ران

بهترین داروی گیاهی برای درد کشاله ران چیست؟

بهترین گیاهان دارویی برای کاهش درد و التهاب ناشی کشیدگی کشاله ران داروهایی هستند که اثرات ضد التهابی و ترمیم کنندگی دارند. موثرترین گیاهان دارویی برای این عارضه شامل: زنجبیل، عسل، سیر، زردچوبه، هل، فلفل سیاه، جینسینگ و چای سبز است.

پس از ایجاد کشیدگی کشاله ران چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

زمانی که دچار علائم زیر بودید لازم است سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید:
حالت تهوع یا استفراغ
تب
درد شدید ناگهانی در یک طرف بیضه بدون علت مشخص
تورم دردناک و قابل مشاهده در یک طرف کیسه بیضه
احساس وود توده قابل لمس در بیضه
درد ناگهانی و شدید در شکم
التهاب یا تغییر رنگ پوست در نزدیکی ران و شکم

چگونه می‌توان از درد کشاله ران پیشگیری کرد؟

برای جلوگیری از بروز کشیدگی کشاله ران لازم است موارد زیر را رعایت کنید:
گرم کردن بدن قبل از تمرین و خنک کردن بدن بعد از تمرین
ورزش کردن زیر نظر یک مربی با تجربه یا فیزیوتراپیست
پیروی از یک برنامه ورزشی استاندارد
استراحت کردن در هنگامی که احساس درد یا خستگی می‌کنید.

منبع
my.clevelandclinic

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا