بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

یوگا برای زانو درد؛ 8 تمرین برای درمان درد مفاصل زانو

یوگا برای زانو درد بسیار مفید و کاربردی است و با تسکین دردهای مفصل زانو باعث احساس آرامش می‌شود. این تمرین از جمله ورزش‌‌های پرطرفدار امروزی است که تاثیرات بسزایی در سلامت جسم و روح دارد. در بسیاری از موارد افراد برای کسب آرامش سراغ این ورزش می‌روند. ژین طب در این مقاله به بررسی تمرین یوگا برای بهبود زانو درد، فواید و عوارض آن می‌پردازد.

 

حرکات یوگا برای کاهش التهاب مفاصل زانو مفید هستند

یوگا یک ورزش قدیمی و پیچیـده‌است که ریشه در فلسفه هندی دارد. این ورزش در ابتدا به عنوان یک تمرین معنوی آغاز شد و در نهایت به راهی برای ارتقای سلامت جسمی و روانی تبدیل شد. یوگا با تمرکز بر وضعیت بدنی، تکنیک‌های تنفس و مدیتیشن به سلامت افراد کمک می‌کند. این ورزش تمرین‌های ملایم و شدید بدنی را شامل می‌شود.

یوگا با افزایش ضربان قلب و کاهش استرس روی مفاصل، به درمان زانو درد کمک می‌کند. همچنین با کاهش درد مزمن و آمادگی جسمانی باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شود. هدف یوگا هماهنگ کردن سیستم‌های مختلف بدن است تا شادابی و تندرستی کلی به دست آید.

بیشتر بخوانید: زاپیامکس زانوبند UIC؛ بهترین راه درمان زانو درد در خانه 

فواید یوگا برای زانو درد؛ کاهش درد و سفتی مفصل

این ورزش برای کاهش درد در افرادی که به آرتروز زانو مبتلا هستند بسیار مفید است. تحرک، سرعت راه رفتن و وضعیت بدن را بهبود می‌بخشد. همچنین با افزایش انعطاف‌پذیری مفصل زانو به کاهش درد مفاصل کمک می‌کند. یوگا برای افرادی که دیستروفی عضلانی و آرتریت روماتوئید دارند نتیجه‌ای قابل توجه دارد.

 

عوارض یوگا برای زانو درد

این ورزش به طور کلی به بدن آسیب نمی‌زند. صحبت از عوارض یوگا برای زانو درد مختص زمانی است که بدون آموزش صحیح و از مراحل ابتدایی تمرین را شروع نکنید. بدون شک ورزش شدید و حرکات اشتباه به مفاصل آسیب می‌زند. در انتخاب حرکات یوگا برای زانو درد باید تمرین‌هایی که شدت زیادی ندارند را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: زانو درد کمبود کدام ویتامین را در بدن نشان می‌دهد؟ 

بررسی حرکات یوگا برای درمان زانو درد؛ 8 تمرین مهم آن را بشناسید

ورزش یوگا برای زانو درد و کمر درد ضروری است. حرکات کششی و ماساژ، دردهای زانو را تسکین می‌بخشد. اکثر ورزش‌های موثر برای زانو درد، روی پاها تمرکز دارند. برای تسکین درد بایستی حرکات اصلاحی زانو را به طور روزمره و مداوم انجام دهید. در ادامه هشت تمرین یوگا را با هم بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: خرید آنلاین زاپیامکس از نمایندگی های مجاز 

تمرین مثلثی و نقش آن در تقویت عضلات داخلی ران

تمرین مثلثی به کاهش درد زانو کمک می‌کند|ژین‌طب

بهترین حرکت یوگا برای زانو درد تمرین مثلثی است. ضعف در قسمت داخلی و بیرونی عضلـه چهارسر ران باعث آسیب به زانو می‌شود. تمرین مثلثی به راحتی و طبق موارد زیر انجام می‌شود:

  • ابتدا بایستید و پاها را کمی بیشتر از عرض شانه باز کنید.
  • پای راست را 90 درجه بچرخانید و به آرامی بدن خود را به سمت پای راست پایین بکشید.
  • با دست راست، پشت ساق پا را لمس کنید.
  • ده ثانیه صبر کنید و به حالت استراحت برگردید.

زانوی راست را در راستای مفصل ران و مچ پا خم کنید. در حالت استراحت هر دو پا باید صاف باشند. توجه کنید که به هم پیوستـن ماهیچه‌ها، قفل کردن زانوها را دشوار می‌کند، اما جدا کردن آن‌ها منجر به افزایش کشش می‌شود. این تمرین را برای هردو پا انجام دهید.

بیشتر بخوانید: درمان زانو درد با زردچوبه؛ راهکاری ساده در منزل 

تمرین ژست کوهستان و تنظیم صحیح عضلات برای کاهش درد زانو

این تمرین یوگا برای زانو درد یک تمرین کاربردی است. اولین قدم این است که مطمئن شوید پاهای شما نزدیک به هم قرار دارند. دست‌ها را صاف کنید و به موازات بدن قرار دهید. پنجه پا را از روی زمین بلند کنید، شانه‌های خود را رو به پشت نگـه‌دارید. سپس نفس عمیق بکشید و ماهیچه‌ها را شل کنید. تقریبا به انداز 10 نفس بدن را در این حالت نگـه دارید و سپس استراحت کنید.

 

تمرین نیمه ماه و افزایش تعادل در عضلات زانو

تمرین نیمه ماه و کاهش درد زانو|ژین‌طب

اولین قدم برای انجام این تمرین یوگا برای زانو درد این است که یک دیوار خالی یا بلوک برای پشتیبانی پیدا کنید. سپس پشت به دیوار بایستید و پای راست را بچرخانید. مطمئن شوید که کف پای شما موازی با دیوار باشد. سپس زانوی راست خود را خم کنید. وزن خود را طوری تغییر دهید که روی پای راست خود تعادل داشته باشید. پای چپ باید موازی با زمین باشد و بازوی چپ باید با دست راست یک خط مستقیم ایجاد کند. این وضعیت را برای چند ثانیه نگه دارید. چند نفس عمیق بکشید و به حالت استراحت برگردید.

بیشتر بخوانید: ۱۳درمان خانگی زانودرد و تاثیر شگفت‌انگیز آن‌ بر درد زانو 

تمرین پل؛ بررسی تاثیر آن بر هماهنگ کـردن زانوها و تقویت عضلات باسن، کمر و همسترینگ

برای انجام این تمرین یوگا برای زانو درد کافیست که به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید. سپس پاهای خود را روی زمین قرار دهید تا زانوهایتان خم شوند. پاهای خود را با فاصله از باسن بالا بیاورید. سپس هر چهار گوشه پا، لبه‌های داخلی، خارجی و پاشنه‌ها را فشار دهید. پس از آن، شکم را به سمت ستون فقرات بکشید و قسمت پایینی بدن را به سمت زمین فشار دهید. تا جایی که می‌توانید از زمین بلند شوید و مراقب باشید که فرم بدن تغییر نکند.

 

تمرین صندلی و تقویت عضلات ران

در این تمرین یوگا برای زانو درد، ابتدا پاهای خود را روی هم قرار دهید. بازوهای خود را جلوی صورت خود بگیرید. سپس به آرامی چمباتمه بزنید و در حین پایین آمـدن ران‌ها را فشار دهید. در این تمرین بدن شما به حالت نشسته مورب می‌رسد. چند ثانیه صبر کنید و به حالت استراحت برگردید.

 

تمرین حالت نوزادی و اثرگذاری آن بر ایجاد یک کشش ملایم در مفصل زانو

این تمرین یوگا برای زانو درد، زانو را به پاشنه نزدیک می‌کند. بهتر است برا محافظت از زانوها از یک پتو یا مت ورزشی استفاده کنید. سپس روی دست‌ها و زانوها قرار بگیرید و مطمئن شوید که پاها در کنار هم قرار دارند. انگشتان پا را باز کنید و زانوها را از هم جدا کنید تا شکم بین ران‌ها قرار بگیرد. در نهایت باسن باید در تماس با پاشنه و پیشانی‌ باید روی تشک باشد. این حالت را حدود 120 ثانیه نگه‌دارید و سپس به حالت استراحت برگردید.

 

تمرین استراحت آسان یوگا و کاهش درد زانو

ژست آسان از تمرین‌های رایج در اکثر کلاس‌های یوگا است که کشش مچ پا و زانو را بهبود می‌بخشد. هنگام انجام این تمرین یوگا برای زانو درد فقط صاف بنشینید و پاهای خود را روی هم قرار دهید. با توجه به میزان خمیدگی زانو ممکن است مقداری تنش احساس کنید. استفاده از یک پتو یا مت ورزشی این تمرین را راحت‌تر می‌کند. بعد از تمام شدم تمرین بایستید و ده نفس عمیق بکشید.

 

تمرین خم شدن رو به جلو با زاویه باز و تقویت عضلات پشت لگن، قسمت داخلی و کشاله ران

تمرین یوگا برای کاهش درد زانو|ژین‌طب

برای انجام این تمرین پاهای خود را در پهن‌ترین حالت ممکن دراز کنید. سپس پاها را خم کنید تا عضلات ساق پا تحریک شوند و دست‌های خود را روی زمین به سمت جلو قرار دهید. ستون فقرات را در طول این فرآیند کشیـده و صاف نگه دارید. این حالت را به اندازه ده نفس نگه دارید، سپس به حالت استراحت برگردید.

 

حرکات یوگا برای درمان زانو درد

تاثیر یوگا بر آرتروز از کسی پنهان نیست. یوگا هم مانند سایر تمرین‌های ورزشی به شما در حفظ سلامتی، پیشگیری و درمان بیماری‌های مرتبط آرتروز کمک می‌کند. اجازه ندهید درد یا سفتی زانو شما را از انجام تمرین‌های ورزشی دور کند. قبل از شروع تمرین بدن را خود را گرم کنید تا انعطاف‌پذیری و دامنه حرکتی بهبود یابد. در حین انجام تمرین یوگا برای زانو درد آرامش خود را حفظ کنید و روی تنفس خود متمرکز شوید. فراموش نکنید درمان مشکلات زانو با یوگا بهترین انتخاب برای درمان زانو درد است.

 

سوالات متداول در تمرین یوگا برای زانو درد

آیا تمرین یوگا برای زانو درد یک درمان قطعی است؟

خیر، تمرین یوگا به‌عنوان یک درمان تکمیلی و روش پیشگیری عمل می‌کند.

آیا تمرین‌های یوگا برای زانو درد در همه افراد مشابه است؟

خیر، با توجه نوع درد و شدت آسیب در افراد مختلف از تمرین‌‎های متفاوتی استفـاده می‌شود.

آیا یوگا به مدیریت درد کمک می‌کند؟

تمرین یوگا علاوه بر کاهش درد زانو، به مدیریت درد و استرس هم کمک می‌کند.

منبع
sportme

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا