دسته‌بندی نشده

9 درمان سنتی آب آوردن زانو با گیاهان دارویی در 2023

درمان سنتی آب آوردن زانو گاهی بهتر از درمان‌های دارویی و پزشکی نتیجه می‌دهد. اما برای اینکه بفهمیم که آیا درمان سنتی اب آوردن زانو بهتر است یا درمان پزشکی و دارویی باید چندین شاخص را با هم مقایسه کرد تا جواب مشخص شود. به هر حال گیاهان و داروهای طبیعی متفاوتی وجود دارد که به درمان آب آوردن زانو کمک می‌کنند ولی باید قبل از استفاده از هرکدام بهتر است با پزشک متخصص مشورت لازم انجام گیرد.

پس باید در ابتدا سراغ علت ایجاد آب آوردن زانو رفت و بر اساس آن استراتژی درمان را پیاده کرد. از مهم‌ترین علل ایجاد آب آوردن زانو باید به صدمات، آرتریت (آرتریت روماتوئید، بورسیت پیش کشکک، نقرس) عفونت و کیست‌ها اشاره کرد.

داروهای طبیعی، مانند گیاهان و مکمل‌ها، ممکن است گزینه‌های درمانی ایمن و مؤثر با عوارض جانبی کمی ‌باشند اما تحقیقات محدودی در خصوص آن‌ها وجود دارد. مطالعات علمی ‌اغلب از مدل‌های حیوانی یا خطوط سلولی برای آزمایش ‌ترکیبات گیاهی استفاده می‌کنند. ولی کارآزمایی‌های بالینی بسیار کمی‌ شامل درمان‌های طبیعی وجود دارد.

تحقیقات موجود نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان می‌دهد و تحقیقات بیشتر اطلاعات حیاتی‌تری را برای جامعه پزشکی به بار می‌آورد. به خواندن این مقاله از مجله سلامت ژین طب ادامه دهید تا ۹ مورد از بهترین گیاهان دارویی به عنوان درمان سنتی آب آوردن زانو را بشناسید.

آب آوردن زانو چیست؟

آناتومی مفصل زانو که ورم کرده و نیاز به درمان اب اوردن زانو دارد| ژین طب

مفصل زانو یک مفصل سینوویال است، به این معنی که با نوعی بافت پوشیده شده که مایع سینوویال تولید می‌کند. این مایع غضروف پوشش مفصل را تغذیه و آن را روان می‌کند، اصطکاک را کاهش و به حرکت مفصل کمک خواهد کرد. مایع اضافی در اطراف مفصل می‌تواند باعث تورم، درد و سفتی شود.

آب آوردن زانو زمانی است که مایع در اطراف و داخل مفصل زانو تجمع می‌یابد و درد و تورم به همراه خود می‌آورد. به‌ عنوان افیوژن زانو یا مایع روی زانو نیز شناخته می‌شود، هر زمان که به دلیل آسیب یا بیماری زمینه‌ای مانند آرتریت به مفصل آسیب وارد شود، ممکن است آب آوردن زانو رخ دهد.

درمان سنتی آب آوردن زانو؛ 9 گیاه که زانو را احیا می‌کنند

وقتی سخن از درمان سنتی اب آوردن زانو به میان می‌آید بهتر است سراغ گیاهان موثر در درمان زانو برویم و خواص آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. برخی از این گیاهان حاوی موادی هستند که در درمان آب آوردن زانو بسیار موثر عمل می‌کنتند.

1. روغن گل گاوزبان؛ دارویی گیاهی با فواید بی‌شمار برای درمان آب آوردن زانو

فردی در حال استعمال روغن گل گاو زبان به زانو به عنوان درمان قطعی اب اوردن زانو| ژین طب

دانه‌های گیاه Borago officinalis یا گل ستاره حاوی مقادیر زیادی اسید چرب ضروری امگا 6 به نام اسید گاما لینولنیک (GLA) هستند. روغن دانه گل گاوزبان همچنین حاوی اسید لینولنیک است که بدن آن را به GLA تبدیل می‌کند.

GLA به حفظ ساختار سلولی و عملکرد سالم مفاصل کمک می‌کند. بدن همچنین GLA را به پروستاگلاندین‌ها تبدیل می‌کند که مانند هورمون‌هایی برای حمایت از سیستم ایمنی عمل می‌کنند. GLA به توقف التهاب مفاصل کمک کرده و از برخی پاسخ‌های التهابی بدن جلوگیری خواهد کرد.

بر اساس تحقیقات سال 2017، روغن گل گاوزبان به بهبود علائم آرتریت روماتوئید (RA) و همچنین آب آوردن زانو کمک می‌کند، اگرچه امکان دارد عوارض جانبی منفی به همراه داشته باشد ، پس باید تحت نظر پزشک مصرف گردد.

2. زردچوبه یا اکسیر سلامتی؛ گیاهی که خود یک پزشک است

زردچوبه، ادویه‌ای زرد رنگ و دارویی که از پرکاربردترین ادویه‌جات به شمار می‌آید. پالپ داخل ساقه حاوی ‌ترکیب گیاهی قوی کورکومین است.

یکی از مقاله‌های سال 2018 به یافته‌های چندین مطالعه حیوانی و دو آزمایش انسانی اشاره کرد که نشان می‌دهد کورکومین التهاب مزمن ناشی از آب آوردن زانو را کاهش می‌دهد. این ممکن است به دلیل کاهش سلول‌های التهابی کورکومین و افزایش سلول‌هایی باشد که به تنظیم التهاب کمک می‌کنند.

با این حال، بدن نمی‌تواند مقادیر زیادی کورکومین را جذب کند، پس باید گفت که استفاده از آن به عنوان درمان سنتی آب آوردن زانو محدود است.

طبق یک مطالعه در سال 2018،‌ ترکیب پیپرین که در فلفل سیاه یافت می‌شود، به کاهش التهاب و بهبود جذب کورکومین کمک خواهد کرد.

3. پنجه گربه؛ گیاهی بومی آمریکار جنوبی با تاثیرات شگفت انگیز

Uncaria tomentosa یا پنجه گربه یک گیاه انگور بومی ‌آمریکای جنوبی و مرکزی است. مطالعه‌ای در سال 2020 نشان داد که مصرف مکمل با پنجه گربه، در کنار سایر مکمل‌ها، ممکن است به بهبود درد و عملکرد مفاصل در افراد مبتلا به زانوی آب آورده کمک کند. محققان به ‌این نتیجه رسیدند که برای حمایت از این یافته‌ها به شواهد بیشتری از مطالعات آینده نیاز دارند.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که اگرچه گیاه پنجه گربه احتمالا بی‌خطر است، اما خاصیت ضد التهابی ندارد. پنجه گربه زمانی ایمن به نظر می‌رسد که فرد آن را در مقادیر کم مصرف کند. مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه (NCCIH) به افراد باردار توصیه می‌کند از مصرف پنجه گربه خودداری کنند.

4. اکالیپتوس؛ از بهترین‌های درمان سنتی آب آوردن زانو

عصاره اکالیپتوس و قرص برای درمان اب اوردن زانو| ژین طب

طبق یک مطالعه در سال 2021، روغن برگ‌های اکالیپتوس دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است. فلاونوئیدهای موجود در برگ‌های اکالیپتوس همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند که می‌توانند به محافظت در برابر استرس اکسیداتیو کمک کنند.

مطالعه‌ای در سال 2016 از کشت‌های سلولی استفاده کرد و نشان داد که عصاره‌های برگ اکالیپتوس به طور قابل توجهی سطوح دو آنزیم التهابی را کاهش می‌دهد: اینترلوکین-6 و فاکتور نکروز تومور-آلفا. این ممکن است به کاهش علائم التهاب مانند درد مفاصل کمک کند.

مردم می‌توانند عصاره اکالیپتوس را به عنوان اسانس در بسیاری از فروشگاه‌ها خریداری کنند. می‌توان آن را به یک حمام گرم اضافه یا آن را استنشاق کنند.

ممکن است فرد نیاز به مراقبت در هنگام استفاده از این گیاه داشته باشد زیرا ممکن است در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. فرد نباید اسانس‌ها را به صورت خوراکی مصرف کند.

5. کندر؛ گیاهی معطر که به عنوان درمان سنتی اب آوردن زانو ایفای نقش می‌کند

Boswellia serrata یا کندر، رزین حاصل از پوست درخت بوسولیا است. این رزین دارای کیفیت معطر قوی است که آن را به یک عنصر محبوب در عطر، بخور و اسانس تبدیل کرده است.

کندر همچنین ممکن است برای افراد مبتلا به التهاب مزمن فوایدی داشته باشد. به گفته بنیاد آرتریت،‌ ترکیبات فعال موجود در کندر دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند به تسکین علائم آب آوردن زانو و آرتریت کمک کند.

یک مقاله مروری در سال 2016 از چندین آزمایش بالینی در مقیاس کوچک شواهدی را برای حمایت از استفاده از کندر و سایر محصولات رزین Boswellian برای مدیریت علائم آب آوردن زانو و آرتریت یافت.

نویسندگان بیان می‌کنند که اگرچه کندر درمانی برای آب آوردن زانو نیست، 60 تا 70 درصد از افراد در هنگام استفاده از آن شاهد بهبود قابل توجهی در علائم خود بودند.

6. آلوئه ورا؛ گیاهی با هزاران فایده به عنوان درمان سنتی آب آوردن زانو

آلوئه ورا یک گیاه آبدار که به دلیل فواید سلامتی آن بسیار محبوب است. بر اساس یک مقاله مروری در سال 2018، آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی، ضد آرتریت و ضد روماتوئید است.

ترکیبات موجود در آلوئه ورا اثرات ضد التهابی مشابه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ایجاد می‌کند که برای درمان آب آوردن زانو به کار می‌روند.

این تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که ‌ترکیبات موجود در آلوئه ورا به حذف رادیکال‌های آزاد از بدن کمک می‌کند، مانند آنتی اکسیدان‌ها. این عملکردهای آنتی اکسیدانی با جلوگیری از تولید آنزیم‌های التهابی به کاهش التهاب ناشی از آب آوردن زانو کمک می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از درمانگران از آن به عنوان درمان سنتی آب آوردن زانو نام می‌برند.

یک فرد ممکن است از ژل چسبنده موجود در برگ‌های آلوئه ورا به صورت موضعی استفاده کند، جایی که آن را مستقیما روی پوست بمالد. افراد همچنین می‌توانند آلوئه ورا را با مصرف مکمل‌ها یا نوشیدن آب آلوئه ورا به صورت خوراکی مصرف کنند.

7. دارچین؛ ادویه‌ای که جایگاه ویژه‌ای به عنوان درمان سنتی آب آوردن زانو دارد

طبق یک بررسی در سال 2020، دارچین دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. این بررسی نشان داد که مکمل دارچین به طور قابل توجهی بر التهاب و بیومارکرهای استرس اکسیداتیو تاثیر می‌گذارد.

این بدان معنی است که مکمل دارچین ممکن است به کاهش التهاب و سطوح استرس اکسیداتیو کمک کند، که می‌تواند تأثیر مثبتی بر آب آوردن زانو داشته باشد.

یک مطالعه کوچک در سال 2018 همچنین نشان داد که کپسول‌های پودر دارچین به بهبود علائم و التهاب در زنان مبتلا به RA کمک می‌کند.

8. تاک خدای تندر؛ درختی برای درمان آب آوردن زانو در شرق چین

تاک خدای تندر (Tripterygium wilfordii) درختی است که در جنوب شرقی چین می‌روید. از عصاره آن در طب سنتی و دارویی چینی استفاده زیادی خواهد شد.

مواد شیمیایی تاک Thunder God تورم ناشی از آب آوردن زانو را تسکین داده و نحوه عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد. با اینکه یک درمان سنتی آب آوردن زانو به حساب می‌آید اما عوارضی نیز به همراه دارد. مواد شیمیایی تاک تندر خدا اسپرم را تغییر داده و باروری مردان را کاهش می‌دهد.

مردم از تاک تندر یا درخت رعد برای آب آوردن زانو، آرتریت روماتوئید، بیماری کرون، مشکلات کلیوی، زخم‌های دهان و مشکلات چشمی در افراد مبتلا به تیروئید پرکار استفاده می‌کنند. همچنین برای اگزما، کنترل بارداری، دردهای قاعدگی و بسیاری از شرایط دیگر نیز به کار می‌رود. اما هیچ مدرک علمی خوبی برای حمایت از این موارد وجود ندارد.

9. درمان آب آوردن زانو با زنجبیل؛ گوهری در دل طبیعت

درمان آب آوردن زانو با زنجبیل| ژین طب

بر اساس یک مطالعه در سال 2019، التهاب و استرس اکسیداتیو ارتباط نزدیکی با درد و شدت بیماری‌های مفصلی مانند ورم زانو و RA دارند.

زنجبیل حاوی ‌ترکیبات ضد التهابی و یک درمان سنتی برای کاهش درد و سفتی در افراد مبتلا به آرتروز و سفتی زانو ناشی از آب آوردن است. این مطالعه نشان داد که زنجبیل ممکن است بیان ژن را تغییر داده و علائم آب آوردنت زانو و RA را کاهش دهد.

نحوه استفاده از گیاهان دارویی برای درمان سنتی آب آوردن زانو

راه‌های مختلفی وجود دارد که افراد می‌توانند از گیاهان دارویی به عنوان درمان سنتی آب آوردن زانو استفاده کنند. به گفته بنیاد آرتریت، افراد می‌توانند از گیاهان به اشکال زیر استفاده کنند:

درمان سنتی آب آوردن زانو با کپسول یا قرص‌های گیاهی

افراد می‌توانند مکمل‌های گیاهی را به صورت خوراکی و به شکل قرص و کپسول مصرف کنند. داروهای گیاهی در این فرم اطلاعات دقیق‌تری از جمله دوز مواد فعال در مکمل دارند و برای مصرف بهتر در برنامه‌های روزانه قرار می‌گیرند. افرادی که نمی‌توانند قرص‌ها و کپسول‌ها را قورت دهند، می‌توانند از ساشه‌های مکمل گیاهی که می‌توانند در مایعات حل شوند، به عنوان جایگزین استفاده کنند. علاوه بر درمان سنتی برای آب آوردن زانو می‌توان از قرص برای درمان آب آوردن زانو در رویکردهای پزشکی استفاده کرد.

چای یا دم کرده؛ روشی برای درمان سنتی آب آوردن زانو که همه می‌شناسند

یک فرد می‌تواند آب جوش را روی کیسه‌های چای گیاهی یا گیاهان خشک بریزد تا چایی برای نوشیدن ایجاد کند. افراد می‌توانند چای را برای حدود 15 تا 20 دقیقه قبل از نوشیدن بگذارند تا دم بکشد یا دستورالعمل‌های محصول را دنبال کنند. از دمنوش ‌های گیاهان خاص از زماه‌های بسیار دور تاکنون به عنوان درمان سنتی آب آوردن زانو بهره می‌برند. 

کرم‌ها یا پمادهای موضعی؛ مرهم‌های که جایگاه ویژه‌ای در درمان سنتی اب آوردن زانو دارد

فرد می‌تواند برخی از گیاهان مانند آلوئه ورا را مستقیما به عنوان پماد روی پوست خود بمالد. افراد برای استفاده از دوز صحیح و جلوگیری از تحریک یا عوارض جانبی ناخواسته باید دستورالعمل‌های هر محصول را به دقت دنبال کنند.

تنتور؛ شکل مایع گیاهان که به عنوان درمان سنتی آب آوردن زانو

برخی از مکمل‌های گیاهی به شکل مایع ارائه می‌شوند که افراد می‌توانند آن‌ها را به عنوان تنتور بنوشند. افراد گاهی برای تعیین دوز صحیح مورد نیاز خود باید با یک گیاه شناس مشورت کنند.

آشپزی با گیاهان؛ روشی معمول برای درمان سنتی آب آوردن زانو

مردم همچنین می‌توانند از گیاهان خاصی مانند زنجبیل و زردچوبه در آشپزی خود استفاده کنند. برای کمک به افزایش جذب زردچوبه، فرد ممکن است آن را با چربی‌هایی مانند روغن زیتون بپزد.

اگرچه گنجاندن گیاهان در آشپزی می‌تواند فوایدی برای سلامتی داشته باشد و به طعم غذاها بیفزاید، اما بعید است که افراد به‌اندازه کافی از مواد موثره برای ایجاد تفاوت قابل توجهی در درد مفاصل از طریق این شکل استفاده کنند.

استفاد‌ه‌ ایمن از گیاهان به عنوان درمان سنتی آب آوردن زانو

استفاده از گیاهان دارویی تحت راهنمایی یک پزشک دارای مجوز که دامنه فعالیت آن شامل داروهای گیاهی است بسیار ایمن‌تر است.

متخصصان طب سوزنی مجاز و پزشکان طبیعی متخصص در توصیه دوز ایمن و موثر از گیاهان هستند در حالی که مجهز به نظارت بر عوارض جانبی خواهند بود.

متخصصان برخی از گیاهان ذکر شده در بالا، مانند زردچوبه، دارچین، زنجبیل، و درخت تندر را در فرمولاسیون‌های بسیار خاص تجویز می‌کنند که برخی از آن‌ها صدها و هزاران سال استفاده تاریخی دارند.

هنگام استفاده از گیاهانی که عوارض جانبی جدی دارند، مانند درخت تندر خدای انگور، به ویژه توصیه می‌شود از یک متخصص مشاوره بگیرید و خودسرانه از آن به عنوان درمان سنتی آب آوردن زانو بهره نبرید. حتی گیاهان نسبتاً ایمن مانند زردچوبه ممکن است عوارض جانبی داشته باشند که یک پزشک گیاه دارویی می‌تواند در مورد آن‌ها توصیه‌های لازم را ارائه دهد.

روش‌های مکمل درمان قطعی اب آوردن زانو به جای درمان سنتی

سایر گزینه‌های درمانی که ممکن است افراد بخواهند برای مدیریت درد ناشی از آب آوردن زانو امتحان کنند عبارتند از:

  • زانوبند زاپیامکس؛ زاپیامکس را باید جزو بهترین راهکارهای درمانی در منزل دانست چون خدماتی همسنگ با فیزیوتراپی را در اختیار بیمار قرار می‌دهد. اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس سه فناوری موجود در زاپیامکس است که با نام اختصاری UIC شناخته می‌شوند. اولتراسوند تقویت جریان خون و ایجاد گرما، اینفرارد ترمیم و بازسازی بافت زانو و کلاک پالس نیز تسکین درد را به عهده دارند. وجود این تکنولوژی‌ها است که زانوبند زاپیامکس را از سایر زانوبندهای طبی متمایز می‌سازد. به همین دلیل پزشکان معمولا بعد از تجویز دارو و استراتژی‌های پزشکی خرید زانوبند زاپیامکس را به بیماران توصیه می‌کنند تا روند درمان بدون وقفه باشد.
  • درمان آب آوردن زانو با ورزش: طبق دستورالعمل‌های سال 2019 از کالج روماتولوژی آمریکا و بنیاد آرتریت، تحقیقات نشان می‌دهد که درمان‌های مبتنی بر ورزش به بهبود درد و عملکرد در افراد مبتلا به ورم زانو ناشی از آب آوردن و استئوآرتریت کمک می‌کنند و می‌توانند دامنه حرکتی مفاصل را بهبود بخشند. تای چی و یوگا ممکن است به کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی کمک کنند. از دست دادن هر گونه وزن اضافی نیز فشار روی مفاصل را کاهش و خود نوعی درمان سنتی آب آوردن زانو محسوب می‌شود.
  • طب سوزنی: طب سوزنی به بهبود عملکرد فیزیکی در کوتاه مدت و بلند مدت کمک خواهد کرد و می‌تواند به کاهش درد کوتاه مدت در افراد مبتلا به آب آوردن زانو کمک کند.
  • ماساژ درمانی: مانند ماساژ سوئدی به کاهش درد در شرایطی مانند آرتروز زانو کمک خواهد کرد. همچنین ممکن است به کاهش استرس یا اضطراب نیز کمک کند، که پاسخ‌های درد را بهبود بخشند. ماساژ درمانی نیز یکی از روش‌های درمان سنتی آب آوردن زانو است که از گذشته‌های دور مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

نگاهی کلی و خلاصه به مطالب درمان سنتی آب آوردن زانو

آب آوردن زانو همانند آرتریت یک بیماری التهابی مزمن است که می‌تواند باعث تورم، درد و سفتی در مفاصل شود.

اگرچه افراد می‌توانند علائم خود را با درمان‌های پزشکی، ورزش و تغذیه مناسب مدیریت کنند،‌ اما نباید از کنار درمان سنتی آب آوردن زانو به سادگی گذر کرد. ترکیبات طبیعی موجود در گیاهان خاص می‌توانند به عنوان گزینه‌های درمانی مکمل عمل کنند و نتایج قابل قبولی را بدست دهند.

تحقیقات فعلی نتایج امیدوارکنند‌ه‌ای را نشان می‌دهد، اما هنوز شواهد علمی‌ کافی برای نتیجه‌گیری قطعی در مورد اثربخشی درمان‌های طبیعی و همچنین درمان سنتی آب آوردن زانو در این مقاله وجود ندارد.

مکمل‌های گیاهی می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند و برخی از گیاهان می‌توانند با برخی داروها مانند داروهای رقیق کننده خون تداخل داشته باشند. افراد باید قبل از امتحان هر مکمل جدید یا درمان طبیعی با پزشک صحبت کنند. برای آگاهی از گیاهانی که در درمان سنتی آب آوردن زانو نقش دارند به متن مقاله رجوع کنید.

سوالات متداول

1.چه گیاهانی برای درد مفاصل ناشی از آب آوردن زانو مفید هستند؟

مکمل‌های گیاهی مانند گل مغربی و سنبل الطیب ممکن است به کاهش درد مفاصل کمک کنند. گل مغربی روغنی است که حاوی سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا 6 است. ممکن است به کاهش درد و التهاب و کاهش سفتی صبحگاهی کمک کند و اغلب از آن به عنوان یک درمان سنتی آب آوردن زانو بهره می‌برند.
سنبل الطیب یک مکمل گیاهی از ریشه گیاه سنبل الطیب است. به کاهش درد و کاهش تنش عضلات ناشی از آب آوردن زانو کمک می‌کند. سنبل الطیب می‌تواند اثرات آرام بخشی داشته باشد، بنابراین افراد ممکن است نیاز داشته باشند که آن را با احتیاط مصرف کنند یا قبل از خواب بنوشند.

2. چگونه درد مفاصل را به طور طبیعی متوقف کنید؟

ممکن است فرد متوجه شود که داروهای گیاهی که در این مقاله فهرست می‌کنیم می‌توانند به کاهش درد به طور طبیعی در کنار درمان‌های مکمل مانند ورزش و درمان‌های آرام‌سازی کمک کنند.
افراد ممکن است بخواهند با پزشک خود صحبت کنند تا تمرینات خاصی را که می‌توانند انجام دهند پیدا کنند یا درخواست ارجاع به یک برنامه ورزشی برای هدف قرار دادن درد مفاصل کنند.

3. کدام چای برای درد مفاصل مفید است؟

بر اساس یک مطالعه در سال 2016، چای سبز دارای‌ ترکیبی به نام اپی گالوکاتچین-3-گالات (EGCG) است که دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است و ممکن است به کاهش زوال استخوان و آب آوردن زانو کمک کند.
این مطالعه به بررسی اثرات چای سبز در کنار ورزش درمانی در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید پرداخت و دریافت که منجر به بهبود قابل توجهی در فعالیت بیماری و سلامت کلی می‌شود. محققان هنوز برای تایید نتایج بلندمدت به شواهد بیشتری از مطالعات در مقیاس بزرگ نیاز دارند.

4. آیا وجود مایع روی زانو بعد از تعویض مفصل زانو رایج است؟

بله، مایع روی زانو بعد از جراحی تعویض زانو رایج است. انتظار داشته باشید که پزشک شما علل مختلفی از جمله آرتریت روماتوئید و عفونت را بررسی کند.

5. برای زانو درد ناشی از آب آوردن کدام بهتر است گرما یا یخ؟

بستگی به مصدومیت دارد، یخ التهاب را کاهش می‌دهد، که برای رگ به رگ شدن یا پارگی منیسک مفید خواهد بود. گرما درد مزمن (طولانی مدت) مفاصل یا ماهیچه را تسکین می‌دهد و انعطاف‌پذیری را بهبود می‌بخشد.

6. آیا آب آوردن زانو خطرناک است؟

بله، بدون درمان، بدتر شدن دور از ذهن نیست. عفونت باکتریایی می‌تواند گسترش یابد و آسیب دائمی ایجاد کند. آب آوردن درمان نشده می‌تواند باعث درد ناتوان کننده و از دست دادن تحرک زانو شود.

منبع
verywellhealth.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا