بیماری های کودکان

بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان؛ 7 دارو که نجات نوزادان را تضمین می‌کند

بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان زمانی تجویز می‌شود که گلودرد یا تب و آبریزش کودک عاملی باکتریایی داشته باشد. کودکان اغلب به آنتی بیوتیک نیاز ندارند. بیشتر عفونت‌های دوران کودکی توسط ویروس‌ها به وجود می‌آیند. آنتی بیوتیک‌ها فقط بیماری‌های ناشی از باکتری‌ها را درمان می‌کنند نه ویروس‌ها.

اگر برای کودک آنتی بیوتیک برای عفونت باکتریایی تجویز شود، تاثیر آن بعد از دو یا سه روز خود را نشان خواهد داد. اما مهم است که همیشه کل دوره را به پایان برسانید تا مطمئن شوید که همه باکتری‌ها از بین می‌روند. اگر کل دوره را تمام نکنید، احتمال عود عفونت بیشتر است. همچنین خطر مقاوم شدن باکتری‌ها به آنتی بیوتیک‌ها را افزایش می‌دهد. آنتی بیوتیک‌ها اگر در فواصل منظم مصرف شوند بهترین تاثیر را دارند.

این مقاله از مجله سلامت ژین طب بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان را مورد بررسی قرار می‌دهد. این نوشتار علمی علاوه بر پرداختن به بهترین داروی سرماخوردگی کودکان به زمان مصرف بهترین آنتی بیوتیک برای گلو درد کودکان نیز خواهد پرداخت.

 

7 دارویی که جزو بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان محسوب می‌شوند

مایکل گروسو، رئیس بخش اطفال در بیمارستان ‌هانتینگتون در نورث ول می‌گوید: آنتی بیوتیک‌ها برای عفونت‌های ویروسی کار نمی‌کنند. اما اگر کودک بیماری ناشی از عفونت باکتریایی داشته باشد، احتمالا یکی از داروهای زیر بهترین قرص آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی او محسوب می‌شود. هر آنتی بیوتیک هم به صورت مایع و هم قرص در دسترس است.

بیشتر بخوانید: تب بر قوی برای کودکان؛ انواع روش‌های درمان

1. پنی سیلین؛ قویترین آنتی بیوتیک برای عفونت گلو

پنی سیلین بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان|ژین طب

پنی سیلین، اولین آنتی بیوتیک کشف شـده است. این دارو برای طیف وسیعی از عفونت‌های باکتریایی، از گلودرد استرپتوکوکی، عفونت گوش، و عفونت‌های پوستی گرفته تا عفونت‌های خونی تهدید‌کننده حیات، بسیار مفید است. طبیعی است که کودک بیمار عوارض جانبی مانند بثورات خفیف، اسهال، تهوع، استفراغ، درد شکم یا به ندرت زبان سیاه و مودار را تجربه کند.

تحقیقات تخمین می‌زند حدود 10 درصد از کودکان به پنی‌سیلین آلرژی دارند، اما کارشناسان می‌گویند حدود 95 درصد از آن‌ها به اشتباه تشخیص داده می‌شوند. علائم یک واکنش آلرژیک واقعی به آنتی بیوتیک عبارتند از تورم زیر پوست، فشار خون پایین، خس خس سینه یا گلو، جوش‌های قرمز و خارش‌دار.

بیشتر بخوانید: تب در ناحیه شکم و سر کودک در اثر ۵ علت که والدین باید بدانند

2. آموکسی سیلین نسل دوم بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان

آموکسی سیلین، یک پنی سیلین نسل دوم و از جمله آنتی بیوتیک‌هایی است که به طور گسترده برای کودکان تجویز می‌شود. این دارو در روده جذب و سطح خون و ادرار بالاتری را تولید می‌کند. این دارو بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکانی است که مبتلا به عفونت گوش میانی هستند. آموکسی سیلین علاوه بر عفونت گوش، موثر برای اکثر کودکان مبتلا به سینوزیت حاد، گلودرد ناشی از استرپتوکوک‌های گروه A و عفونت‌های دستگاه ادراری است.

عوارض جانبی احتمالی آموکسی سیلین عبارتند از:

  • تهوع
  • استفراغ
  • اسهال
  • سردرد
  • تغییر در طعم

بیشتر بخوانید: علت قطع نشدن تب در کودکان؛ ۵ روش پایین آوردن تب کودک در خانه

3. آگمنتین دارویی ترکیبی که گاهی به عنوان بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان محسوب می‌شود

آگمنتین (آموکسی سیلین کلاوولانات) آموکسی سیلین‌ ترکیب شده با اسید کلاوولانیک است. این دارو باعث می‌شود آموکسی سیلین در برابر باکتری‌های خاصی که به دارو مقاوم‌اند فعال‌تر شود. در برخی از عفونت‌های گوش میانی، عفونت‌های سینوسی، عفونت‌های دستگاه ادراری و عفونت‌های پوستی مفید است. یا ممکن است بعد از گاز گرفتن گربه یا سگ تجویز شود. با مصرف آن امکان دارد عوارض جانبی مانند اسهال، ناراحتی معده، استفراغ یا بثورات پوستی خفیف رخ دهد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی سرفه کودکان با ۸ روش سریع

4. زیتروماکس دارویی که به عنوان خط دوم درمان شناخته می‌شود

زیتروماکس (آزیترومایسین) یک داروی خط دوم برای عفونت گوش، عفونت سینوسی و عفونت گلو است. برای کسانی که به پنی سیلین آلرژی دارند، بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان به شمار می‌آید. ‌این دارو طولانی مدت و فقط به دوز یک بار در روز نیاز دارد (معمولا به مدت پنج روز). آزیترومایسین نسبت به داروهای که قبل‌تر بیان شد برای عفونت‌های باکتریایی تا حدودی تاثیر کمتری دارد.

نکته مهمی که دکتر مایکل گروسو در خصوص آزیترومایسین بیان می‌کند اینکه این آنتی‌ بیوتیک برای میکروب‌های خاصی به نام باکتری‌های آتیپیک است. این باکتری یکی از عوامل ایجاد ذات‌الریه در کودکان و بزرگسالان به شمار می‌آید. عوارض جانبی شایع آن عبارتند از تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم و سردرد.

بیشتر بخوانید: شربت برای آبریزش بینی کودکان؛ معرفی سه شربت برای درمان آبریزش بینی

5. بیاکسین بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان مبتلا به برونشیت

آنتی بیوتیک بیاکسین (کلاریترومایسین) برای درمان عفونت‌های باکتریایی کودکان از جمله ذات الریه، برونشیت و عفونت‌های گوش، پوست، گلو و سینوس استفاده شود. این دارو طعم خوبی ندارد. عوارض جانبی ممکن است شامل اسهال، تهوع، استفراغ، تغییر طعم، گاز و سردرد باشد.

بیشتر بخوانید: درمان آنفولانزا در کودکان؛ علائم و روش‌های درمان
 

6. سفالکسین و سفدینیر دو آنتی بیوتیک با اثرگذاری متفاوت

Kflex (سفالکسین) و Omnicef ​​(سفدینیر) از خانواده سفالوسپورین‌ها هستند که از بستگان دورتر آنتی بیوتیک‌های پنی سیلین هستند. اکثر افرادی که به پنی سیلین حساسیت دارند می‌توانند این داروها را با خیال راحت مصرف کنند. سفالکسین اغلب برای عفونت‌های دستگاه ادراری یا عفونت‌های پوستی تجویز می‌شود، در حالی که سفدینیر بیشتر عفونت‌هایی را که به آگمنتین پاسخ می‌دهند درمان می‌کند.

سفدینیر معمولا فقط یک بار در روز مصرف می‌شود. عوارض جانبی سفدینیر شامل اسهال، تهوع، استفراغ، درد شکم، بثورات پوستی، خارش ناحیه تناسلی و سردرد است. علاوه بر این عوارض جانبی، سفالکسین همچنین می‌تواند باعث سوزش سر دل، خستگی، بی قراری، سرگیجه، گیجی و خارش رکتوم شود.

بیشتر بخوانید: قرص آبریزش بینی و قطع آن با معرفی بهترین داروها
 

7. سولفونامیدها از قدیمی‌ترین آنتی بیوتیک‌های در دسترس

سولفونامیدها از دهه 1930 به طور گسترده تجویز می‌شوند و برای انواع بیماری‌های عفونی موثر هستند. دکتر گروسو می‌گوید این دارو رایج‌ترین داروی تجویزی است که در برابر عفونت‌های گوش میانی، سینوس‌ها، مجاری ادراری و پوست موثر است. حدود سه تا هشت درصد از افراد به سولفونامیدها حساسیت دارند که معمولا به صورت راش پوستی ظاهر می‌شود. عوارض جانبی شایع عبارتند از: سرگیجه، سردرد، اسهال، حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها و عصبی بودن.

بیشتر بخوانید: بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش؛ بررسی ۶ آنتی بیوتیک موثر
 

بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان که تزریق می‌شود

بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان که از طریق سرم به تزریق شده است|ژین طب

بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌های دیگر برای درمان عفونت‌ در نوزادان، کودکان و نوجوانان مفید هستند. اما داروهای ذکر شده، به عنوان بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان تجویز می‌شوند. آنتی ‌بیوتیک‌هایی مانند وانکومایسین و مترونیدازول، معمولا به صورت داخل وریدی در کودکانی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند، تجویز می‌شوند.

 برخی دیگر به صورت موضعی مانند کرم‌ها یا پمادها یا به صورت قطره در چشم یا گوش استفاده می‌شوند. دکتر گروسو می‌گوید: در صورت لزوم، آنتی بیوتیک‌های موضعی معمولا به دلیل مشخصات ایمنی بهتر ‌ترجیح داده می‌شوند.

بیشتر بخوانید: قویترین آنتی بیوتیک برای عفونت گلو چیست؟
 

کلیاتی درباره مصرف بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان

هنگامی‌که کودک بیمار است، آنتی‌بیوتیک‌ها همیشه راه‌حل نیستند و گاهی اوقات می‌توانند بیشتر از اینکه فایده داشته باشند، مضر باشند. در این مقاله دلیل استفاده ‌ایمن از بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان مورد بررسی قرار گرفت.

آنتی بیوتیک‌ها به طور موثر عفونت‌های باکتریایی را درمان می‌کنند. آن‌ها برای برخی موارد عفونت گوش و سینوزیت باکتریایی ضروری هستند. فراموش نکنید که ویروس‌ها باعث اکثر بیماری‌های دوران کودکی می‌شوند و عفونت‌های ویروسی به آنتی بیوتیک‌ها پاسخ نمی‌دهند. حتی استفاده از بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان می‌تواند باکتری‌های سالم را در بدن از بین ببرد و به مقاومت آنتی بیوتیکی کمک کند.

بیشتر بخوانید: غذا برای سرماخوردگی؛ ۶ غذایی که درمان سرماخوردگی و آنفولانزا را تضمین می‌کند
 

سوالات متداول

1.آیا بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان و نوزادان تجویز می‌شود؟

بله، نوزادان و کودکان نوپا باید از آنتی بیوتیک برای درمان عفونت‌های باکتریایی، مانند عفونت‌های دستگاه ادراری، ذات الریه یا سینوزیت باکتریایی استفاده کنند. چنانچه پزشک یکی از شرایط را تشخیص دهد، کودک باید دوره کامل آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی را مصرف کند تا از شر تمام باکتری‌های بیماری‌زا خلاص شوید.

2. چرا استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک‌ها در نوزادان و کودکان می‌تواند خطرناک باشد؟

آنتی بیوتیک برای هر بیماری لازم نیست. دادن آن‌ها به فرزندتان در زمانی که ضروری نیست می‌تواند به طور بالقوه مضر باشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است در طول یک یا دو سال اول زندگی مشکل‌ساز باشد.
بسیاری از خطرات بالقوه آنتی بیوتیک‌ها به اختلال در میکروبیوم بدن مربوط باشد. میکروبیوم یعنی باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌های سالم در بدن ما که بیشتر آن‌ها در روده ما زندگی می‌کنند.  میکروبیوم دارای تعدادی عملکرد مهم است، از جمله دفاع در برابر اشکالات بد و حمایت از عملکرد سیستم ایمنی. تغییرات در میکروبیوم روده با افزایش خطر عفونت، بیماری‌های خود ایمنی و التهاب مزمن مرتبط است.

3. چه زمانی بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان نیاز است؟

اگر پزشک مشکوک باشد که عفونت باکتریایی علت علائم کودک باشد، آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. بیماری‌های زیر ممکن است نیاز به تجویز بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان را به وجود آورد:
گلودرد استرپتوکوکی
سینوزیت باکتریایی
پنومونی باکتریایی
برخی از انواع عفونت گوش
زرد زخم
عفونت‌های پوستی باکتریایی
عفونت مجاری ادرار و مثانه

منبع
singlecare.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا