دسته‌بندی نشده

آمپول کمر درد؛ درمانی سریع اما محدود

آمپول کمر درد از داروهایی است که به دلیل اثربخشی سریع بیشتر مورد توجه قرار دارد. آمپول‌ها هم مانند سایر داروها در زمان بروز کمردرد می‌توانند به تسکین دردها کمک کنند. بهترین آمپول کمر درد نیز با توجه به علت و میزان آسیب وارده به کمر بیمار انتخاب و تزریق می‌شود.

براساس توصیه پزشکان تزریق به کمر بیش از 2 تا 3 مرتبه در سال نباید صورت بگیرد چراکه عوارض جانبی برای ناحیه آسیب‌‎دیده به همراه خواهد داشت. در ادامه این مقاله از ژین طب به بررسی انواع آمپول‌های مناسب برای کمردرد خواهیم پرداخت.

بهترین آمپول برای کمر درد چیست؟ معرفی چند نمونه از بهترین آمپول برای دیسک کمر

آمپول استروئیدی دارویی برای کمر درد | ژین طب

استفاده از بهترین آمپول برای کمردرد به نوع آسیب و شدت درد بیمار بستگی دارد. به عنوان مثال اگر علت کمردرد گرفتگی عضلانی باشد، پزشک از آمپول متوکاربامول به عنوان نوعی شل کننده عضلانی استفاده می‌کند. اما در مواردی که علت کمردرد آسیب یا شکستگی‌های شدید کمر باشد، ممکن است آمپول مورفین به عنوان تسکین دهنده درد برای بیمار تجویز شود. باید اشاره کنیم که انواع مختلفی از آمپول کمردرد موجود است که هر کدام اثرات خاصی دارند و در مواقع خاصی استفاده می‌شوند.

آمپول برای کمردرد به دو دسته بی‌حس‌کننده برای تسکین درد و استروئیدی برای کاهش التهاب و تورم تقسیم می‌شود. تزریق هر کدام از این آمپول‌ها براساس تشخیص پزشک و براساس میزان و نوع آسیب نظیر دیسک یا سیاتیک، ضربه یا رگ به رگ شدن و گرفتگی عضلانی تجویز و تزریق می‌شود. برخی از آمپول‌های استروئیدی عبارتند از:

 • متیل پردنیزولون
 • تریامسینولون
 • دگزامتازون
 • پردنیزولون
 • بتامتازون
 • کورتیزون
 • پردنیزون

هر کدام از این داروها با توجه به نشانه‌های بیماری، علل و آسیب وارده از سوی پزشک انتخاب می‌شود و مصرف خودسرانه می‌تواند به تشدید آسیب و درد در ناحیه کمر منجر شود.

یکی از داروهای تزریقی شایع در بین عموم که با رنگ آن شناخته می‌شود، آمپول دیکلوفناک است. برخی افراد این دارو را با نام آمپول شیری رنگ کمر درد می‌شناسند. تاثیر آمپول دیکلوفناک بر کمر بسیار عالی و سریع است و برای دردهای ناشی از آرتروز و رفع التهاب و درد توصیه می‌شود.

بیشتر بخوانید: کمردرد چرا ایجاد می‌شود؟ ۱۵ علت و چندین روش درمانی برای کمر درد

تسکین دردهای خفیف با آمپول دیکلوفناک

آمپول دیکلوفناک دارویی ضدالتهابی غیراستروئیدی به شمار می‌رود. این آمپول در درمان درد خفیف تا متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مصارف آمپول دیکلوفناک به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد درد اپیوئیدی (مخدر) درمان درد متوسط ​​تا شدید است. نکته مهم این است که این آمپول برای درمان درد کمر بزرگسالان تجویز می‌شود.

یکی از نکات مهم در استفاده از این آمپول این است که هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری را باید به پزشک اطلاع دهید. برخی داروها به هیچ وجه نباید همزمان مورد استفاده قرار بگیرند. استفاده از آمپول دکلوفناک هم با داروهای دیگر نباید صورت بگیرد. هرچند ممکن است پزشک گاهی با تغییر دز و به دلایل درمانی این کار را انجام بدهد. برخی از داروهایی که ممکن است با آمپول دیکلوفناک تداخل دارویی داشته باشد، عبارتند از:

 • آمیلوراید
 • آمینپتین
 • آموکساپین
 • ابسیکسیماب
 • آسنوکومارول
 • آمی‌تریپتیلین
 • آمی‌تریپتیلین اکسید

PRP؛ تزریق به مرکز درد

با تزریق PRP به کمر درد و ناراحتی خود را کم کنید|ژین طب

آمپول پی آر پی شامل پلاسما و پلاکت است. دو ماده متعلق به خون که با تزریق آن به محل آسیب‌دیده تلاش می‌شود تا بافت بتواند به ترمیم خود سرعت ببخشید. تزریق پی آر پی در موارد زیر تزریق می‌شود:

 • ساییدگی مفاصل و خشکی کمر
 • فتق دیسک گردن و کمر
 • آرتروز گردن و کمر

کاهش درد، بهبود عملکرد مفصل و کاهش سرعت یا توقف و ترمیم غضروف آسیب‌دیده از اهداف تزریق پی آر پی است.

بیشتر بخوانید: شیاف برای کمردرد؛ درمانی سریع و اثرگذار زیر یک ساعت

تزریق استروئید یا کورتیزون؛ درمان معمول کمردرد

داروهای استروئیدی یا کورتیزون در درمان بیماری‌های التهابی زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آمپول کورتیزون برای درمان کمردرد و التهاب مفصل ناشی از فتق دیسک کمر و آرتروز استفاده می‌شود که اثری نظیر کورتیزول دارد و ولی قوی‌تر عمل می‌کند. از این رو کورتیزون می‌تواند بهترین آمپول برای دیسک کمر باشد.

آمپول تریامسینولون برای کمر درد و بیماری‌های روماتیسمی

تریامسینولون داروی برای درمان جایگزینی در نارسایی غده فوق کلیوی است. از این دارو برای درمان علائم اختلالات التهابی و آلرژیک استفاده می‌شود. به همین دلیل برخی از پزشکان در موارد خاصی امکان دارد که تریامسینولون را برای کمردرد ناشی از روماتیسم بیمار تجویز کنند.

آمپول تریامسینولون با اثرات کورتیکواستروئیدی خود از تجمع سلول‌های التهابی در ناحیه آسیب‌دیده و ملتهب، آزاد شدن عوامل التهاب ساز جلوگیری می‌کند.

آمپول متوکاربامول برای کمردرد؛ انتخابی موثر و کم عوارض

آمپول متاکاربامول یک داروی شل‌کننده عضلات است که برای تسکین درد‌های عضلانی شدید در یک دوره کوتاه مرود استفاده قرار می‌گیرد. این دارو در مدت 30 دقیقه اثر خود را نشان می‌دهد و معمولا در دسترس است. این آمپول هم تداخلات دارویی و هم عوارض کمتری نسبت به سایر شل‌کننده‌های مشابه خود دارد.

آمپول دگزامتازون برای کمر درد؛ آمپول دگزا برای کمر درد

آمپول دگزامتازون ؛ درمانگر دردهای التهابی | ژین طب

کمردرد می‌تواند باعث التهاب و فشار بر رشته‌های عصبی شود. گرفتگی عضلانی نیز درد در ناحیه کمر را تشدید می‌کند. این اتفاق با تشدید علائم ممکناست به تورم و درد بیشتر و طولانی شدن درد بیانجامد. یکی از درمان‌هایی که برای کنترل التهاب و تاثیر آن در بروز درد کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد آمپول دگزامتازون است. این آمپول توانایی کاهش التهاب و در نتیجه کاهش درد را دارد.

آمپول دگزامتازون جزو داروهای کورتیکواستروئیدی است که می‌تواند واکنش سیستم ایمنی بدن به بیماری‌های و التهابات را کاهش دهد. به عبارت دیگر این آمپول از ترشح ماده‌‎ای که باعث التهاب در بدن می‌شود؛ جلوگیری و ترشح آن را به تاخیر می‌اندازد.

آمپول دگزارمتازون در درمان بیماری‌های دیگری هم از جمله آلرژی، آسم،بثورات پوستی، متورم شدن بدن و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نکات مهمی که باید پیش از استفاده از این دارو مورد توجه قرار بگیرد عبارتند از:

 • انواع حساسیت دارویی
 • وجود مشکلات عصبی
 • وجود عفونت

آمپول کتورولاک برای دیسک کمر خوب است یا خیر؟

کتورولاک دارویی ضد التهابی غیر استروئیدی است که برای تسکین دردهای شدید استفاده می‌شود. در اغلب موارد این دارو به صورت آمپول به جای مورفین استفاده می‌شود. اما توجه داشته باشید که آمپول کتورولاک به قدری قوی است که بیش از 5 دوز آن نباید تزریق شود. زیرا باعث بروز عوارض جانبی خواهد شد و همچنین تزریق این آمپول در ستون فقرات و قفسه سینه ممنوع است.

آمپول کورتیزون برای کمر درد؛ مناسب‌ترین آمپول برای دیسک کمر

آمپول کورتیزون نوعی کورتون است که التهابات ایجادشده در بدن را کاهش یا از بین می‌برد. معمولا از کورتیزون برای تزریق ایپدورال استفاده خواهد شد که تاثیر بیشتری در تسکین درد کمر و علائم آن دارد. اما باید اشاره کنیم که تزریق این دارو، مشکل و آسیب را درمان نمی‌کند اما باعث رفع التهاب و تسکین درد خواهد شد. اما توجه داشته باشید که تزریق کورتیزون به صورت ایپدورال تنها 2 تا 3 مرتبه در سال توصیه می‌شود.

معرفی آمپول کمر درد در بارداری؛ از کدام آمپول کمردرد زنان باردار باید استفاده کنند؟

مصرف تعداد زیادی از داروها در دوران باردرای ممنوع است. اما در مواردی که درد زیاد باشد، پزشک برای زنان باردار داروهایی را با دوز خاصی تجویز می‌کند. برخی از آمپول‌های مناسب برای کمر درد بارداری می‌توانیم استامینوفن اشاره کنیم.

لازم به ذکر است که مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی به صورت قرص یا آمپول برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

عوارض تزریق آمپول به کمر چیست؟

عوارض تزریق آمپول به کمر با مراجعه به پزشک متخصص کاهش می یابد|ژین طب

تزریق آمپول به کمر در صورتی که توسط پزشک متخصص ارتوپد همراه با تجهیزات پیشرفته تصویربرداری انجام شود، بی خطر است. از طرفی دیگر امکان دارد بیمار به دلیل دارو و نه تزریق دچار عوارض جانبی مانند درد در محل تزریق، واکنش‌های آلرژیک، قرمزی و سوزش شود. به عنوان مثال از عوارض تزریق آمپول کورتیزون می‌توانیم به تجمع آب در بدن، گرگرفتگی و افزایش سطح قند خون در افراد دیابتی اشاره کنیم.

عوارض تزریق آمپول در ناحیه کمر در صورت تزریق نادرست یا با مشکل عبارتند از:

 • آسیب به عضلات، بافت‌ها یا اعصاب حین تزریق
 • درد زیاد بعد از تزریق دارو
 • عدم تاثیر بر آسیب و التهاب ایجادشده

و چندین مورد دیگر که امکان دارد حین تزریق دارو به کمر ایجاد شوند. با مراجعه به پزشک متخصص میزان عوارض جانبی را کم و کمتر کنید.

یادداشت پایانی آمپول کمر درد

دگزامتازون و دیکلوفناک داروهای ضد التهابی و ضد درد محسوب می‌شوند. داروهای ضد التهابی استروئیدی و غیراستروئیدی با عوارض جانبی همراه هستند. از این رو تزریق آمپول معمولا به عنوان اولین راه یا بهترین راه درمانی برای همه بیماران معرفی نمی‌شود. با این وجود تزریق آمپول باید با تشخیص پزشک و براساس میزان آسیب وارده و نیازمندی بیماران صورت بگیرد تا از میزان عوارض احتمالی آینده آن کاسته شود. مصرف هر نوع دارویی باید زیرنظر مستقیم پزشک صورت بگیرد.

سوالات متداول در مورد آمپول برای کمر درد

رایج ترین تزریق برای کمردرد چیست؟

برای تسکین موثر درد، پزشکان از استروئیدهای ضد التهابی و بی حس‌کننده‌ای به نام لیدوکائین استفاده می کنند.

آیا تزریق استروئید به کمردرد کمک می‌کند؟

تزریق استروئیدها به مفصل یا ماهیچه، قرمزی و التهاب را کاهش می‌دهند که می‌تواند به تسکین درد و سفتی عضلات کمک کند.

برای کمردرد چه مقدار دگزامتازون مصرف کنم؟

بزرگسالان 0.75 تا 9 میلی گرم و کودکان براساس وزن بدن و تشخیص پزشک از 0.02 تا 0.3 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا