دسته‌بندی نشده

آمپول کمر درد؛ درمانی سریع اما محدود

آمپول کمر درد از داروهایی است که به دلیل اثربخشی سریع بیشتر مورد توجه قرار دارد. آمپول‌ها هم مانند سایر داروها در زمان بروز کمردرد می‌توانند به تسکین دردها کمک کنند. بهترین آمپول کمر درد نیز با توجه به علت و میزان آسیب وارده به کمر بیمار انتخاب و تزریق می‌شود.

براساس توصیه پزشکان تزریق به کمر بیش از 2 تا 3 مرتبه در سال نباید صورت بگیرد چراکه عوارض جانبی برای ناحیه آسیب‌‎دیده به همراه خواهد داشت. در ادامه این مقاله از ژین طب به بررسی انواع آمپول‌های مناسب برای کمردرد خواهیم پرداخت.

بهترین آمپول برای کمر درد چیست؟

آمپول استروئیدی دارویی برای کمر درد | ژین طب

تزریق آمپول به کمر با هدف تسکین درد زمانی صورت می‌گیرد که درد شدید با مزمن شده و بیمار را در انجام کارهای روزانه با مشکل جدی روبرو کرده باشد. همه آمپول‌هایی که برای تسکین درد کمر استفاده می‌شوند دارای اثراتی مفید و بعضا عوارض هستند.

آمپول برای کمردرد به دو دسته بی‌حس‌کننده برای تسکین درد و استروئیدی برای کاهش التهاب و تورم تقسیم می‌شود. تزریق هر کدام از این آمپول‌ها براساس تشخیص پزشک و براساس میزان و نوع آسیب نظیر دیسک یا سیاتیک، ضربه یا رگ به رگ شدن و گرفتگی عضلانی تجویز و تزریق می‌شود. برخی از آمپول‌های استروئیدی عبارتند از:

 • متیل پردنیزولون
 • تریامسینولون
 • دگزامتازون
 • پردنیزولون
 • بتامتازون
 • کورتیزون
 • پردنیزون

هر کدام از این داروها با توجه به نشانه‌های بیماری، علل و آسیب وارده از سوی پزشک انتخاب می‌شود و مصرف خودسرانه می‌تواند به تشدید آسیب و درد در ناحیه کمر منجر شود.

بیشتر بخوانید: کمردرد چرا ایجاد می‌شود؟ ۱۵ علت و چندین روش درمانی برای کمر درد

تسکین دردهای خفیف با آمپول دیکلوفناک

آمپول دیکلوفناک دارویی ضدالتهابی غیراستروئیدی به شمار می‌رود. این آمپول در درمان درد خفیف تا متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مصارف آمپول دیکلوفناک به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد درد اپیوئیدی (مخدر) درمان درد متوسط ​​تا شدید است. نکته مهم این است که این آمپول برای درمان درد کمر بزرگسالان تجویز می‌شود.

یکی از نکات مهم در استفاده از این آمپول این است که هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری را باید به پزشک اطلاع دهید. برخی داروها به هیچ وجه نباید همزمان مورد استفاده قرار بگیرند. استفاده از آمپول دکلوفناک هم با داروهای دیگر نباید صورت بگیرد. هرچند ممکن است پزشک گاهی با تغییر دز و به دلایل درمانی این کار را انجام بدهد. برخی از داروهایی که ممکن است با آمپول دیکلوفناک تداخل دارویی داشته باشد، عبارتند از:

 • آمیلوراید
 • آمینپتین
 • آموکساپین
 • ابسیکسیماب
 • آسنوکومارول
 • آمی‌تریپتیلین
 • آمی‌تریپتیلین اکسید

PRP؛ تزریق به مرکز درد

آمپول پی آر پی شامل پلاسما و پلاکت است. دو ماده متعلق به خون که با تزریق آن به محل آسیب‌دیده تلاش می‌شود تا بافت بتواند به ترمیم خود سرعت ببخشید. تزریق پی آر پی در موارد زیر تزریق می‌شود:

 • ساییدگی مفاصل و خشکی کمر
 • فتق دیسک گردن و کمر
 • آرتروز گردن و کمر

کاهش درد، بهبود عملکرد مفصل و کاهش سرعت یا توقف و ترمیم غضروف آسیب‌دیده از اهداف تزریق پی آر پی است.

بیشتر بخوانید: شیاف برای کمردرد؛ درمانی سریع و اثرگذار زیر یک ساعت

تزریق استروئید یا کورتیزون؛ درمان معمول کمردرد

داروهای استروئیدی یا کورتیزون در درمان بیماری‌های التهابی زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آمپول کورتیزون برای درمان کمردرد و التهاب مفصل ناشی از فتق دیسک کمر و آرتروز استفاده می‌شود که اثری نظیر کورتیزول دارد و ولی قوی‌تر عمل می‌کند. از این رو کورتیزون می‌تواند بهترین آمپول برای دیسک کمر باشد.

آمپول متوکاربامول برای کمردرد؛ انتخابی موثر و کم عوارض

آمپول متاکاربامول یک داروی شل‌کننده عضلات است که برای تسکین درد‌های عضلانی شدید در یک دوره کوتاه مرود استفاده قرار می‌گیرد. این دارو در مدت 30 دقیقه اثر خود را نشان می‌دهد و معمولا در دسترس است. این آمپول هم تداخلات دارویی و هم عوارض کمتری نسبت به سایر شل‌کننده‌های مشابه خود دارد.

آمپول دگزامتازون برای کمر درد

آمپول دگزامتازون ؛ درمانگر دردهای التهابی | ژین طب

کمردرد می‌تواند باعث التهاب و فشار بر رشته‌های عصبی شود. گرفتگی عضلانی نیز درد در ناحیه کمر را تشدید می‌کند. این اتفاق با تشدید علائم ممکناست به تورم و درد بیشتر و طولانی شدن درد بیانجامد. یکی از درمان‌هایی که برای کنترل التهاب و تاثیر آن در بروز درد کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد آمپول دگزامتازون است. این آمپول توانایی کاهش التهاب و در نتیجه کاهش درد را دارد.

آمپول دگزامتازون جزو داروهای کورتیکواستروئیدی است که می‌تواند واکنش سیستم ایمنی بدن به بیماری‌های و التهابات را کاهش دهد. به عبارت دیگر این آمپول از ترشح ماده‌‎ای که باعث التهاب در بدن می‌شود؛ جلوگیری و ترشح آن را به تاخیر می‌اندازد.

آمپول دگزارمتازون در درمان بیماری‌های دیگری هم از جمله آلرژی، آسم،بثورات پوستی، متورم شدن بدن و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نکات مهمی که باید پیش از استفاده از این دارو مورد توجه قرار بگیرد عبارتند از:

 • انواع حساسیت دارویی
 • وجود مشکلات عصبی
 • وجود عفونت

یادداشت پایانی آمپول کمر درد

دگزامتازون و دیکلوفناک داروهای ضد التهابی و ضد درد محسوب می‌شوند. داروهای ضد التهابی استروئیدی و غیراستروئیدی با عوارض جانبی همراه هستند. از این رو تزریق آمپول معمولا به عنوان اولین راه یا بهترین راه درمانی برای همه بیماران معرفی نمی‌شود. با این وجود تزریق آمپول باید با تشخیص پزشک و براساس میزان آسیب وارده و نیازمندی بیماران صورت بگیرد تا از میزان عوارض احتمالی آینده آن کاسته شود. مصرف هر نوع دارویی باید زیرنظر مستقیم پزشک صورت بگیرد.

سوالات متداول

رایج ترین تزریق برای کمردرد چیست؟

برای تسکین موثر درد، پزشکان از استروئیدهای ضد التهابی و بی حس‌کننده‌ای به نام لیدوکائین استفاده می کنند.

آیا تزریق استروئید به کمردرد کمک می‌کند؟

تزریق استروئیدها به مفصل یا ماهیچه، قرمزی و التهاب را کاهش می‌دهند که می‌تواند به تسکین درد و سفتی عضلات کمک کند.

برای کمردرد چه مقدار دگزامتازون مصرف کنم؟

بزرگسالان 0.75 تا 9 میلی گرم و کودکان براساس وزن بدن و تشخیص پزشک از 0.02 تا 0.3 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن تزریق می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

The maximum upload file size: 10 مگابایت. You can upload: image, video. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here

دکمه بازگشت به بالا