رشد کودکرشد و تغذیه کودک

فواید مولتی ویتامین برای کودکان؛ خط قرمز سلامتی کودک

والدین همیشه نگران فرزندانشان هستند و بهترین‌ها را برای کودکشان می‌خواهند. اما تغییر سبک زندگی بزرگسالان و تبع آن کودکان پیامدهای بسیاری به همراه داشته است. شیرینی و شکلات، غذاهای نیمه آماده و نوشیدنی‌های گازدار زائقه را عوض کرده و باعث کاهش مصرف غذاهای مقوی و سالم می‌شود. به همین دلیل این سوال برای والدین مطرح است که فواید مولتی ویتامین برای کودکان چیست؟ و اصلا آیا مولتی ویتامین می‌تواند کمبودهای تغذیه‌ای کودک را جبران کند؟ بنابر گزارش elsenutrition تنها 20 درصد کودکان رژیم غذایی سالمی دارند. در این مطلب از ژین طب به بررسی این سوالات خواهیم پرداخت.

فواید مولتی ویتامین برای کودک؛ هشدار کمبود ویتامین‌های ضروری در بدن کودک

کودک برای آنکه رشد فیزیکی و ذهنی کاملی داشته باشد باید از همه گروههای غذایی موجود در هرم غذایی مصرف کند. اما آیا همه کودکان به اندازه نیازشان غذا مصرف می‌کنند؟ پاسخ به این سوال در اغلب مواقع خیر است چون کودکان معمولا آنقدرها به خوردن غذاهای مفید علاقه نشان نمی‌دهند. در چنین مواقعی بحث مصرف مولتی ویتامین پیش می‌آید. مولتی ویتامین‌ها شامل همه ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری بدن هستند. مولتی ویتامین‌ها در انواع قرص، کپسول، شربت، پودر و پاستیل موجودند و به همین دلیل مصرف آنها برای همه گروههای سنی میسر است.

درست است که مصرف مواد غذایی بهترین منبع دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن کودک هستند. اما در برخی شرایط کودک قادر به مصرف مواد غذایی مورد نیاز نیست. در چنین مواقعی مصرف مولتی‌ویتامین می‌تواند به سلامت کودک کمک کرده و مانع ایجاد اختلال در روند رشد کودک شود.
 
تنها 1 کودک از هر 5 کودک کلیه مواد ضروری بدن را به طور کامل دریافت می‌کند. بیشترین کمبود ویتامین و مواد معدنی در کودکان شامل آهن، ویتامین D، زینک، کلسیم، ویتامین B12 و پتاسیم است.

کمک مولتی ویتامین؛ تامین کمبود مواد مغذی کودک 

مهم نیست که چند سالتان باشد، مصرف مولتی ویتامین باعث می‌شود کمبود مواد معدنی در بدن تامین شود و در بهترین شرایط سلامتی قرار داشته باشید. چنین شرایطی دقیقا برای کودکان نیز وجود دارد، درواقع کودکان نیز به تمام مواد معدنی که یک بزرگسال احتیاج دارد نیاز دارند. اما اگر کودک بدغذا باشد چطور؟
اگر یک کودک بدغذا داشته باشید، یک مولتی ویتامین کودکان می‎‌تواند کمبودهای مواد مغذی بدن کودکتان را به بهترین شکل تامین کند. مولتی ویتامین‌ها اگر با دستور پزشک و بدرستی مصرف شوند هیچ عوارضی ندارند.

مولتی ویتامین کودکان؛ سیستم ایمنی قوی‌تر 

سیستم ایمنی بالا در بدن به معنای کاهش شانس ابتلا به انواع بیماری‌های ویروسی است. مصرف ویتامین A ،C ،D و E می‌تواند به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کودک کمک کند. مصرف مکمل‌هایی که شامل ویتامین‌های فوق هستند می‌توانند تضمین کنند که از این به بعد کودک کمتر درگیر سرماخوردگی و تب شود. افزایش سیستم ایمنی بدن یکی از مهم‌ترین مزایای مصرف مولتی ویتامین‌ها است.

مصرف مولتی ویتامین؛ استحکام استخوان

کودکان فعالیت بدنی بالاتری نسبت به بزگسالان دارند. بازی کردن‌های وقت و بی‌وقت و شرکت در کلاس‌های ورزشی متنوع اگرچه برای رشد و سلامتی کودک مفید است اما می‌تواند احتمال آسیب دیدگی و شکستگی استخوان‌ها را افزایش دهد. مصرف مولتی ویتامین‌هایی که حاوی کلسیم و مواد معدنی ضروری برای استحکام استخوان‌ها هستند می‌توانند به بهبود سلامت استخوان‌های کودک کمک کند. کلسیم و مواد معدنی ضروری در استحکام استخوان‌ها در سن رشد اثراتی به مراتب بالاتر خواهد داشت.

مولتی ویتامین؛ افزایش سطح انرژی کودک 

کودکان برای اینکه انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه را داشته باشند نیاز به ویتامین دارند. درست است که مصرف نوشیدنی‌های شیرین و میان وعده‌ می‌تواند باعث افزایش انرژی شود اما انرژی دریافتی از آنها معمولا خیلی زود کاهش می‌یابد. به همین دلیل توصیه می‌شود که به کودک ویتامین مناسب با نیازها داده شود. با این حال اگر امکانش وجود نداشت، یک مولتی ویتامین کودک می‌تواند باعث افزایش سطح انرژی شود.
افزایش سطح انرژی کودک با مصرف مولتی ویتامین

چه زمانی باید به کودک مولتی ویتامین داد؟

در صورتیکه کودک شرایط زیر را داشت می‌توانید از مولتی ویتامین استفاده کند:
 • رشد کودک به کندی صورت می‌گیرد
 • از بیماری مزمن و یا آلرژی رنج می‌برد
 • بخاطر وزن بالا رژیم غذایی دارد
 • کودک در محیط افسرده زندگی می‌کند
 • کودک غذای کافی مصرف نمی‌کند
والدین همیشه باید پیش از تهیه مولتی ویتامین برای کودک حتما از یک پزشک مشورت بگیرند. نوع ویتامین، دوز مصرف و زمان مصرف باید توسط پزشک و با توجه به نیاز بدن کودک تامین شود. در مورد مصرف مولتی ویتامین برای کودکان نظرات مختلفی وجود دارد؛ برخی از پزشکان مصرف آن را از 6 ماهگی توصیه می‌کنند و این درحالیست که برخی از پزشکان مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها را از پایان 4 سالگی توصیه می‌کنند. با این حال همیشه نظر پزشک کودک اولویت خواهد داشت.

مولتی ویتامین مینرال برای چه سنی است؟

مولتی ویتامین مینرال ترکیبی از ویتامین و مواد معدنی است و برای درمان کمبودهای رژیم غذایی مصرف می‌شود. مصرف مولتی ویتامین مینرال برای سن خاصی نیست و افراد در هر سنی می‌توانند از آن استفاده کنند. اگر کودکی مبتلا به کمبود ویتامین و مواد معدنی باشد مصرف مولتی ویتامین مینرال می‌تواند کمبودها را جبران کند.
خبر خوب اینکه مصرف مولتی ویتامین و مولتی ویتامین مینرال برای کودکانی که رژیم غذایی سالم و متعادلی دارند ضروری نیست. با این حال، برای برخی از کودکان یک مولتی ویتامین می‌تواند مشکلات تغذیه‌ای ناسالم را تامین کند.

میزان و نحوه مصرف مولتی ویتامین مینرال برای کودکان

باید بدانید که میزان مورد نیاز بدن هر کودک به مکل‌های غذایی می‌تواند با توجه به سن، میزان فعالیت و جنسیت کودک متفاوت باشد. اما با این حال میزان استاندارد مولتی ویتامین مینرال برای کودکان به شرح زیر است:
 

سن کودک

میزان مصرف مورد نیاز

زیر 1 سال

نصف قاشق مرباخوری در روز

1-4 سال

1 قاشق مربا خوری 2 بار در روز

5-12 سال

1 قاشق مرباخوری 3 بار در روز

 
به یاد داشته باشید که قبل و بعد از مولتی ویتامین مینرال به کودک لبنبات و یا چای ندهید. درواقع موادی در این نوشیدنی‌ها وجود دارد که جذب مکمل را مختل می‌کند.

آیا کودک سالم به مولتی ویتامین احتیاج دارد؟

مواد غذایی مورد نیاز کودک شامل مواد معدنی و ویتامین‌ها همگی از طریق مصرف مواد غذایی، میوه‌ها و سبزیجات قابل تامین است. اما مشکل اغلب والدین این است که کودکان تمایلی برای مصرف مواد غذایی ضروری ندارند. مواد غذایی مورد نیاز باید شامل نسبت مشخصی از میوه، سبزیجات، غلات، پروتئین و محصولات لبنی باشد و مواد غذایی قندی، چرب و شور برای کودک مضر هستند. در چنین شرایطی برای کاهش اثرات مخرب کمبود ویتامین و املاح ضروری در بدن، فواید مولتی ویتامین برای کودک بسیار بیشتر از معایب آن خواهد بود.
 
مصرف مولتی ویتامین برای کودک سالم توصیه می‌شود؟

عوارض کمبود ویتامین و مواد معدنی در کودکان

 • ویتامین A: ویتامین آ برای تقویت بینایی کودک ضروری است. این ویتامین در سبزیجات و میوه‌های به رنگ زرد و نارنجی و زرده تخم مرغ یافت می‌شود.
 • ویتامین D: کمبود ویتامین دی بسیار شایع است. ویتامین دی برای جذب کلسیم، سلامت استخوان و عملکرد هورمون‌هایی مثل پاراتیروئید ضروری است. زرده تخم مرغ، ماهی و گیاهان استوایی سرشار از این ویتامین هستند.
 • ویتامین E: ویتامین ای برای سلامت پوست و موی کودک ضروری است. این ویتامین در شرایط خاص مثل نوزادان نارس، بیماری‌های کبدی و بیماری شبکیه چشم برای کودک تجویز می‌شود.
 • ویتامین K: برای انعقا خون ضروری است. به طور طبیعی در روده تولید می‌شود. اما تولید این ویتامین در نوزادان صورت نمی‌گیرد به همین دلیل درحین تولد به نوزاد تزریق می‌شود. سبزیجات برگ سبز منبع خوبی از ویتامین کا هستند.
 • ویتامین ب کمپلس: ویتامین ب کمپلکس شامل 8 ویتامین است که دارای مزایای متعددی مثل کمک به فعالیت‌های مغزی، کاهش استرس، سلامت پوست و مو و مزایای متعدد دیگری است.

اختلال رشد در کودکان مبتلا به کمبود ویتامین

 • ویتامین C: ویتامین سی برای رشد استخوان‌ها و قدرت سیستم ایمنی بدن کودک و جذب آهن ضروری است. کمبود آن در بدن باعث عفونت‌های مکرر، ضعف استخوان‌ها و خونریزی لثه می‌شود. منابع ویتامین سی شامل مرکبات، کیوی و فلفل دلمه‌ای هستند.
 • کلسیم و فسفر: کلسیم و فسفر برای سلامت استخوان و دندان، ماهیچه‌های قوی، رشد مغزی و انعقاد خون ضروری هستند. این دو ماده معدنی در غلات، حبوبات، ماهی، آجیل، شیر و محصولات لبنی وجود دارد. 
 • آهن: آهن برای ساخت هموگلوبین در خون ضروری است. از سوی دیگر هموگلوبین نیز برای حمل اکسیژن در خون و فرآیندهای متابولیک در بدن کاربرد دارد. کمبود آهن باعث اختلال رشد در کودک می‌شود. آهن به وفور در سبزیجات برگ سبز، گوشت، جگر و چغندر وجود دارد.

معایب مصرف مولتی ویتامین برای کودکان

بدن برای اینکه بدرستی فعالیت کند به 13 ویتامین و 16 ماده معدنی احتیاج دارد. یک رژیم غذایی کامل می‌تواند تمام نیازهای بدن را تأمین کند. با این حال در مواقعی که این امکان وجود ندارد مصرف مولتی ویتامین برای کودک می‌تواند جایگزین خوبی باشد.
مصرف مولتی ویتامین که بتواند نیازهای بدن را به صورت کامل رفع کند تا جائیکه مطابق اصول ذکر شده مصرف شود ایمن است و مضراتی برای بدن ندارد. اما برخی از کودکان ممکن است با مصرف مولتی ویتامین دچار مشکلاتی گوارشی مثل موارد زیر شوند:
 • اسهال
 • یبوست
 • دل درد
 • حالت تهوع
به یاد داشته باشید عوارض گوارشی مصرف مولتی‌ویتامین‌ها با تداوم مصرف مکمل کاهش یافته و درنهایت رفع می‌شود. به همین دلیل بروز چنین مشکلاتی نباید مانع ادامه مصرف مکمل شود. اما در مواقع بروز مشکلات حاد مثل سردرد، خون دماغ، از دست دادن اشتها و حساسیت‌های پوستی باید با پزشک مشورت کرد.

نتیجه گیری در مورد مصرف مولتی ویتامین کودکان

مولتی ویتامین ها برای کودکان نقش حیاتی در رشد و سلامت کلی آنها ایفا می کنند. مولتی ویتامین ها ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری را که ممکن است در رژیم غذایی کودکان وجود نداشته باشد، فراهم می‌کنند؛ به طور کلی مولتی ویتامین ها کمبودها و شکاف های تغذیه‌ای را برطرف، سیستم ایمنی و عملکرد شناختی را تقویت و به سلامتی کودکان کمک می‌کنند. به یاد داشته باشید که قبل از معرفی هر گونه مکمل جدید به برنامه روتین کودک خود با یک متخصص تغذیه یا اطفال مشورت کنید. با راهنمایی صحیح و یک رویکرد متعادل، مولتی ویتامین ها می توانند مکملی عالی برای سلامت کودک شما باشند.
 

سوالات رایج در مورد مولتی ویتامین کودکان

1.آیا باید مولتی ویتامین های جویدنی یا مایع را برای فرزندم انتخاب کنم؟

انتخاب بین مولتی ویتامین های جویدنی و مایع به ترجیحات و سن کودک شما بستگی دارد. برخی از کودکان ممکن است قرص های جویدنی را جذاب تر بدانند، در حالی که برخی دیگر ممکن است مایعات را ترجیح دهند. اطمینان حاصل کنید که فرم انتخابی برای سن کودک شما مناسب بوده و مصرف آن برای او آسان است.

2.عوارض مصرف مولتی ویتامین برای کودکان چیست؟

مولتی ویتامین هایی که به طور خاص برای کودکان فرموله شده اند، چنانچه طبق دستور مصرف شوند بی خطر هستند. با این حال، ضروری است که قبل از معرفی هر گونه مکمل جدید به برنامه روتین کودک خود با یک متخصص اطفال مشورت کنید. از عوارض بی خطر مصرف مولتی ویتامین در کودکان می توان به اسهال، یبوست، دل درد و حالت تهوع اشاره کرد.

3.آیا مولتی ویتامین ها می توانند جایگزین یک رژیم غذایی سالم شوند؟

مولتی ویتامین ها جایگزین یک رژیم غذایی متعادل نیستند، بلکه مکمل آن هستند. کودک خود را تشویق کنید تا از انواع غذاهای غنی از مواد مغذی در کنار مولتی ویتامین روزانه خود استفاده کند تا از سلامت و تندرستی مطلوب اطمینان حاصل شود.

4.آیا قرص مولتی ویتامین برای کودکان ضرر دارد؟

اگر مولتی ویتامین مطابق با دستور پزشک مصرف شود هیچ عوارضی برای کودک نخواهد داشت.

5.بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین در کودکان چه زمانی است؟

مصرف مولتی ویتامین به همراه غذا به منظور جذب بهتر توصیه می‌شود.

6.مولتی ویتامین مینرال برای چه سنی است؟

می‌توان از سن زیر 1 سال به بالا به کودک مولتی ویتامین مینرال داد.

7.آیا کودک سالم به مولتی ویتامین احتیاج دارد؟

در صورت مصرف منظم کلیه مواد مغذی بدن کودک خیر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا