تغذیه و سلامت خانواده

کفش مناسب برای کف پای صاف؛ 7 ویژگی که باید یک کفش داشته باشد

کفش مناسب برای کف پای صاف چه نوع کفشی است؟ پاسخ به این سوال یکی از مشکلات افراد دارای این عارضه را رفع می‌کند. زیرا با استفاده منظم از کفش‌های مناسب، میزان درد و عوارض ناشی از کف پای صاف کاهش می‌یابد.

به‌طور کلی کفش مناسب برای کف پای صاف دارای ویژگی‌های ساده اما مهمی هستند که اغلب در تولید کفش‌های برندهای خاص رعایت می‌شوند. به عنوان مثال از ویژگی‌های کفش‌ یا کفی برای کف پای صاف می‌توان به قوس پشتیبانی‌کننده و پوشش کامل آن در اطراف پا اشاره کرد. در این مطلب از مجله سلامت ژین طب به بررسی 7 ویژگی مهم کفش مناسب برای کف پای صاف خواهیم پرداخت. ما را همراهی کنید.

آیا کفش مناسب برای کف پای صاف تاثیری در عوارض این عارضه دارد؟

کف پای صاف یک عارضه شایع و معمولا بدون درد در بین افراد مختلف است. به‌طور معمول کف پاها یک شکل قوس مانندی دارند که از پشت انگشتان پا به سمت بالا یا داخل پا خم می‌شود و تا پایین پاشنه پا ادامه دارد. این قوس زمانی دیده می‌شود که فرد روی پای خود ایستاده و وزن خود را روی پا قرار داده‌است.

کف پای صاف در تعدادی از افراد مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما در برخی دیگر این عارضه بر ایستادن و حرکت آن‌ها اثر می‌گذارد. باید اشاره کنیم که کف پای صاف باعث عارضه درد در پاها، زانوها، باسن و کمر خواهد شد. برای جلوگیری از عوارض کف پای صاف راهکارهای مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها کفش و کفی‌های طبی است. در ادامه با انواع کفش مناسب برای کف پای صاف آشنا خواهیم شد.

انواع کفش مناسب برای کف پای صاف برای کودکان و بزرگسالان

کفش‌های مختلفی برای موارد خفیف تا شدید کف پای صاف در افراد مختلف وجود دارد. در ادامه با انواع مختلف این کفش‌ها آشنا می‌شویم. شناخت نمونه‌های مختلف کفش‌های مناسب برای کف پای صاف در تعیین و انتخاب نوع کفش ضروری است.

1. کفش‌های پشتیبانی‌کننده؛ بهترین برند کفش برای کف پای صاف کودکان

اکثر متخصصان بر این باورند که پوشیدن کفش با کفی ساپورت‌کننده برای افراد مبتلا به کف پای صاف بهترین انتخاب است. به همین علت افراد درگیر این عارضه باید در حین خرید کفش به دنبال کفشی با کفی سفت اما دارای بالشتک برای حمایت از کف پای خود باشند.

زیره کفش باید انعطاف‌پذیر باشد، اما سست نباشد. همچنین کفش باید هنگام راه رفتن یا ایستادن از پای بیمار حمایت کند.

2. کفش‌های دارای قوس حمایت‌کننده؛ بهترین نوع کفش برای رفع عوارض کف پای صاف

در هنگام خرید به دنبال کفش‌هایی با تکیه گاه اضافی در وسط و زیر کفی پای خود باشند. این تکیه گاه قوس مانند فشار را از وسط پای کم می‌کند. استفاده از این نوع کفش‌های دارای قوس حمایت‌کننده، به تراز صحیح کف پا کمک می‌کنند. همچنین در حین حرکت از پیچ خوردن مچ پا، زانو یا باسن خودداری خواهند کرد.

3. افرادی که کف پای صاف دارند باید کفش با ساپورت پاشنه بپوشند

استفاده از صندلی به عنوان کفش مناسب برای کف پای صاف ممنوع است|ژین طب

استفاده از دمپایی یا صندل‌هایی که لبه‌های پشتی ندارند و دور پاشنه پا نمی‌پیچند، برای افرادی که کف پای صاف دارند ممنوع است. زیرا این نوع کفش‌ها از پا حمایت نمی‌کنند و در این حالت فشار بیشتری به قسمت‌های مختلف پا، زانو و کمر وارد می‌شود.

به همین دلیل افرادی که به عارضه کف پای صاف مبتلا هستند، نباید از کفش‌های بدون ساپورت پاشنه یا صندل استفاده کنند.

4. کفش‌هایی پاشنه بلند برای کف پای صاف مناسب هستند

به‌طورکلی کفش‌هایی که پاشنه اندکی دارند، فشار را از قسمت میانی کف پا بر می‌دارند و درد پا را تسکین می‌دهند. باید اشاره کنیم که لازم نیست برای دستیابی به این اثر، از کفش‌های با پاشنه‌های بلند خیلی استفاده کنید. پوشیدن کفش‌هایی با پاشنه 2.5 تا 5 سانتیمتری به رفع درد کف پای صاف کمک خواهد کرد.

پس کفش‌های مجلسی با پاشنه بلند و کفش‌های ورزشی با کفی ضخیم را انتخاب کنید. البته باید اشاره کنیم که استفاده مداوم از کفش‌های پاشنه‌دار برای زانو و کمر مفید نخواهد بود.

5. کفش‌های بند یا چسب‌دار؛ بهترین برند کفش برای کف پای صاف کودکان

استفاده از کفش‌هایی که بند یا نوار چسبی دارند، این امکان را به فرد می‌دهند که قسمت بالایی کفش در اطراف پای خود را تنظیم کند. در این حالت کفش باتوجه به اندازه و سایز پای فرد تنظیم خواهد شد و می‌تواند قسمت‌های خاصی را برای حمایت بیشتر تنگ‌تر یا شل‌تر کند.

تنظیم کفش و دادن فضای مناسب به پاها در داخل آن این امکان را به افراد می‌دهد که وزن خود را به‌صورت مساوی روی کف پای خود تقسیم کنند. همچنین محکم شدن پا در داخل کفش، تکان خوردن پا را هنگام راه رفتن کنترل می‌کند.

6. برخی افراد ارتز سفارشی نیاز دارند؛ خرید کفش طبی برای کف پای صاف شدید الزامی است

گاهی برای برخی افراد ارتز سفارشی لازم است|ژین طب

افرادی که صافی کف پای آن‌ها شدید است و دچار عوارض ناشی از این عارضه شده‌اند، باید از کفش‌های سفارشی استفاده کنند. در این حالت پزشک با معاینه پاها و مشاهده علائم و نحوه راه رفتن بیمار، تاثیر این عارضه را بر سایر اندام‌های بدن تجزیه و تحلیل می‌کند.

سپس بیمار را به مراکز ساخت ارتزهای سفارشی ارجاع می‌دهد. این مراکز قالب پای بیمار را می‌گیرند و قسمت‌هایی که باید حمایت شوند یا تغییری در ساختار آن‌ها ایجاد شود را در ارتز ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال در ارتز سفارش از قوس‌های پشتیبان کف پا استفاده خواهند کرد.

7. کفش مناسب برای کف پای صاف باید انعطاف‌پذیر و محکم باشد

انعطاف‌پذیری و قدرت کفش به پشتیبانی بهتر از پاها کمک خواهد کرد. تعداد زیادی از پزشکان معتقدند که اگر کفش مانند یک تاکوی نرم از وسط تا شود، مطمئنا در صورت داشتن هر گونه درد در قوس یا پاشنه پا، پشتیبانی لازم را ارائه نمی‌دهد.

به‌طورکلی کفش‌هایی با زیره متوسط و پهن از ساختار پا بهتر محافظت می‌کنند.

درمان‌های دیگر برای صافی کف پا

در صورتی که کفش‌ها و ارتزهای سفارشی درد و سایر عوارض کف پای صاف را برطرف نکنند، ممکن است پزشک فیزیوتراپی را برای بیمار تجویز کند. یک فیزیوتراپیست می‌تواند تمریناتی را برای تقویت پاها به بیمار آموزش دهد. این تمرینات فشار را از روی پاها کم می‌کنند و ناراحتی بیمار را بهبود می‌بخشند.

همچنین در موارد نادر، پزشکان جراحی پا را توصیه می‌کنند. معمولا جراحی در صورتی انجام می‌شود که علاوه بر صافی کف پا مشکلی دیگری نیز وجود داشته باشید. به عنوان مثال اگر بیمار تاندون آسیب‌دیده در پا یا مچ پای خود داشته باشد، جراح ترمیم تاندون و کف پای صاف را باهم انجام می‌دهد.

جمع بندی انتهایی

یکی از عارضه‌های ساختاری که افراد مختلفی با آن درگیر هستند، کف پای صاف است. این عارضه در اغلب موارد درد و مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما امکان دارد در برخی افراد منجر به درد، آسیب در زانو یا حتی کمر شود.

یکی از راه‌های درمان یا پیشگیری از عوارض ناشی از کف پای صاف، استفاده از کفش مناسب برای کف پای صاف است. کفش‌های مناسب کف پای صاف مشخصات خاصی دارند که از آن‌ها می‌توان به قوس حمایت‌کننده، دارای بند یا چسب تنظیم سایز و کفی انعطاف‌پذیر اشاره کرد. سپاس که تا انتهای این مقاله با مجله سلامت ژین طب همراه بودید.

پرتکرارترین سوالات در مورد کفش مناسب برای کف پای صاف

آیا پوشیدن دمپایی باعث صافی کف پا می‌شود؟

استفاده طولانی‌مدت از دمپایی ممکن است به دلیل عدم پشتیبانی از قوس کف پا باعث صافی کف پا می‌شود. پوشیدن دمپایی باعث کشیدگی فاسیای کف پا (رباطی که استخوان پاشنه پا را به انگشتان پا متصل می‌کند) می‌شود.

آیا راه رفتن با پای برهنه برای صافی کف پا خوب است؟

برای کسانی که کف پای صاف ندارند، پیاده روی طولانی‌مدت با پای برهنه ممکن است باعث افتادگی قوس پا شود. برای کسانی که قبلا کف پای صاف داشته‌اند، راه رفتن با پای برهنه برای مدت طولانی ممکن است درجه افتادگی قوس پا را کاهش خواهد داد.

قیمت کفش مخصوص کف پای صاف کودکان چقدر است؟

قیمت کفش مخصوص این عارضه با توجه به شدت صافی کف پا، سایز پای کودک و نوع کفش متفاوت است.

منبع
webmd

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا