تغذیه و سلامت خانواده

افزایش طبیعی تستوسترون؛ 8 راه اثبات‌شده و 6 مکمل سازنده مردان

افزایش طبیعی تستوسترون از جنبه‌های سلامتی بسیاری حائز اهمیت است، چون از عملکرد جنسی گرفته تا خطرات بیماری را تحت الشعاع قرار می‌دهد. پس ضروری است که به مقوله افزایش طبیعی تستوسترون با جدیت بیشتری پرداخت زیرا بهبود سطح تستوسترون به طور طبیعی کیفیت زندگی فرد را ارتقا می‌دهد.

تستوسترون هورمونی استروئیدی که بدن معمولا در بیضه‌ها و تخمدان‌ها تولید می‌کند. غدد فوق کلیوی نیز در تولید تستوسترون نقش دارند و مقدار کمی تولید می‌کنند. تستوسترون از محرک‌های اصلی تغییرات فیزیکی کودکان پسر مانند رشد عضلات، تغییرات صدا و رشد مو است. نوزادان دختر نیز تستوسترون تولید می‌کنند اما در مقادیر کمتر ولی سطح استروژن بالاتری دارند.

داشتن سطوح مطلوب تستوسترون در بزرگسالی نیز از مواردی است که به کیفیت زندگی افراد کمک فراوانی خواهد کرد. علاوه بر ایمن ساختن بدن در مقابل بیماری افزایش طبیعی تستوسترون توده و قدرت عضلانی فرد را افزایش می‌دهد. تستوسترون همچنین نقش مهمی‌ در سلامت جنسی زنان ایفا می‌کند. به واسطه اهمیت هورمون تستوسترون این مقاله از مجله سلامت ژین طب به معرفی راه‌های افزایش طبیعی تستوسترون و همچنین مکمل‌های مهم در این زمینه می‌پردازد.

راههای افزایش طبیعی تستوسترون؛ 8 استراتژی رفتاری موثر را رعایت کنید

در اینجا هشت راه مبتنی بر شواهد برای افزایش طبیعی تستوسترون آورده شده است که عبارتند از:

1. ورزش؛ کلیدی‌ترین راه برای افزایش طبیعی تستوسترون در مردان و زنان

ورزش ؛ درمان کمبود تستوسترون در مردان| ژین طب

ورزش جزو موثرترین راه‌ها برای پیشگیری از بسیاری از بیماری‌های مرتبط با سبک زندگی است. علاوه بر این ورزش سطح تستوسترون را نیز افزایش می‌دهد و از این طریق نیز به سلامتی افراد کمک می‌کند. یک مطالعه در سال 2015 که شامل مردان چاق بود نشان داد که افزایش فعالیت بدنی برای افزایش سطح تستوسترون مفیدتر از محدودیت کالری عمل می‌کند.

نوع ورزش انتخابی برای افزایش طبیعی تستوسترون مهم به نظر می‌رسد برای مثال تمرینات مقاومتی، مانند وزنه برداری، سطح تستوسترون را در کوتاه مدت افزایش می‌دهند. تمرین تناوبی با شدت بالا نسبت به تمرینات مقاومتی بسیار موثرتر هستند، اگرچه همه ورزش‌ها تا حدی موثر هستند.

2. کاهش استرس و سطح کورتیزول را برای افزایش طبیعی تستوسترون جدی بگیرید

تحقیقات اغلب خطرات استرس طولانی مدت را برجسته می‌کند، که می‌تواند سطح هورمون کورتیزول را افزایش دهد. افزایش ناگهانی کورتیزول به سرعت سطح تستوسترون را کاهش می‌دهد. این هورمون‌ها اغلب به صورت الاکلنگ کار می‌کنند: وقتی یکی بالا می‌رود، دیگری پایین می‌آید.

استرس و کورتیزول بالا امکان دارد باعث افزایش مصرف غذا، افزایش وزن و ذخیره چربی مضر بدن در اطراف اندام‌ها شود. این تغییرات بر سطح تستوسترون تاثیر منفی می‌گذارد. برای هر دو سطح سلامت و سطح هورمون، باید سطح استرس خود را مدیریت کرد. فعال ماندن، خواب کافی هر شب و تمرین برخی از تکنیک‌های کاهش استرس مفید به نظر می‌رسد.

3. افزایش مصرف ویتامین D رازی برای افزایش طبیعی تستوسترون

ویتامین D یک ریز مغذی که نقش کلیدی در بسیاری از جنبه‌های سلامت دارد. علیرغم اهمیت آن، تا 1 میلیارد نفر در سراسر جهان دچار کمبود ویتامین D هستند.

برخی تحقیقات سطوح پایین ویتامین D را با سطوح پایین تستوسترون مرتبط می‌داند. علاوه بر این، یک مطالعه در سال 2017 شامل 102 مرد با کمبود ویتامین D نشان داد که مصرف مکمل ویتامین D باعث افزایش سطح تستوسترون و بهبود اختلال نعوظ می‌شود.

4. مصرف پروتئین، چربی و کربوهیدرات دومین اقدام مهم برای افزایش طبیعی تستوسترون

پروتئین و کربوهیدارت و دانه‌های روغنی عامل افزایش تستوسترون در طب سنتی| ژین طب

تاثیر مواد غذایی بر سطح تستوسترون و سایر هورمون‌ها برای همگان به اثبات رسیده است. خوردن پروتئین کافی به حفظ سطح تستوسترون سالم کمک می‌کند و می‌تواند چربی‌های مضر مصرفی را به حداقل برساند. بدون شک رژیم غذایی مداوم یا پرخوری سطح تستوسترون را مختل خواهد کرد پس با اهمیت بیشتری باید به آن نگاه کرد.

مصرف چربی‌های سالم نیز به حمایت از سطح تستوسترون و تعادل هورمونی کمک می‌کند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم غذایی کم چرب سطح تستوسترون را کاهش داده است.

بنابراین، یک رژیم غذایی مغذی و کامل مبتنی بر غذاهای کامل بهترین گزینه برای افزایش طبیعی تستوسترون به حساب می‌آیند. تعادل سالم پروتئین، چربی و کربوهیدرات می‌تواند به بهینه‌سازی سطوح هورمونی و حمایت از سلامت کلی کمک کند.

5. مصرف مکمل‌ها برای افزایش تستوسترون جایگاه ویژه‌ای دارند

اگرچه مزایای بالقوه مولتی ویتامین‌ها به شدت مورد بحث است، برخی مکمل‌ها برای حمایت از سطح تستوسترون سالم مفید هستند. برای مثال مکمل روی باعث افزایش سطح تستوسترون و بهبود عملکرد جنسی در زنان یائسه با سطوح پایین روی خون شد. طبق بررسی دیگری، مکمل روی برای مردانی که سطح تستوسترون پایین و ناباروری دارند، به خصوص اگر کمبود تستوسترون داشته باشند، مفید واقع شده است.

مطالعات قدیمی ‌نشان می‌دهد که چندین مکمل گیاهی برای افزایش طبیعی تستوسترون عمل می‌کنند. از جمله این مکمل‌های گیاهی باید به نخل اره، زنجبیل و آشواگاندا اشاره کرد.

6. خواب آرام و با کیفیت زیاد رفتاری سرنوشت ساز برای افزایش طبیعی تستوسترون

خواب خوب به‌اندازه رژیم غذایی و ورزش برای سلامتی مهم است. کیفیت خواب اثرات عمد‌ه‌ای بر سطح تستوسترون نشان می‌دهد. در واقع، یک مطالعه شامل 2295 پسر و مرد نوجوان نشان داد که اختلال خواب می‌تواند با سطوح پایین‌تر تستوسترون مرتبط باشد.

مقدار ایده آل خواب از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما یک مطالعه کوچک در سال 2011 نشان داد که خوابیدن تنها 5 ساعت در شب با کاهش 10 تا 15 درصدی سطح تستوسترون ارتباط مستقیم دارد. نکته مهم اینکه افزایش خواب در افراد مسن اگر بیشتر از 10 ساعت باشد نه تنها مفید نیست بلکه تاثیرت منفی دارد و باعث کاهش سطح تستوسترون خواهد شد.

اگرچه برخی از افراد با خواب کمتر خوب عمل می‌کنند، اما اکثر تحقیقات برای هر شب حداقل 7 ساعت خواب را توصیه می‌کنند.

7. پرهیز از مواد شیمیایی شبه استروژن برای کمک به افزایش طبیعی تستوسترون

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مشابه استروژن بر سطح تستوسترون تاثیر می‌گذارد. سعی کنید قرار گرفتن روزانه در معرض بیسفنول، پارابن‌ها و سایر مواد شیمیایی موجود در برخی از انواع پلاستیک را به حداقل برسانید.

8. کنترل مصرف الکل تاثیرگذار در افزایش طبیعی تستوسترون

رابطه بین الکل و تستوسترون پیچیده است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف بیش از حد الکل می‌تواند سطح تستوسترون را کاهش دهد. سطح تستوسترون ممکن است تا 30 دقیقه پس از مصرف الکل کاهش یابد. مصرف زیاد الکل می‌تواند منجر به کاهش عملکرد بیضه و آتروفی بیضه شود.

برای افزایش تستوسترون چه بخوریم؛ مکمل‌های افزایش طبیعی تستوسترون

 1. TestoPrime: بهترین قرص تستوسترون

برای افزایش تستوسترون چه بخوریم ؛ مکمل تستوسترون TestoPrime| ژین طب

به لطف فرمولاسیون قدرتمند آن که از مواد مبتنی بر علم است بهترین مکمل تقویت کننده تستوسترون در بازار محسوب می‌شود. مزایای کلیدی این مکمل افزایش دهنده تستوسترون به شرح زیر است:

 • افزایش قدرت و عضله: TestoPrimeمی‌تواند به بهبود قدرت و افزایش توده عضلانی بدون چربی کمک کند، به خصوص زمانی که با یک برنامه ورزشی ‌ترکیب شود. فرمول ساختاری آن حاوی D-Aspartic اسید است که به تولید هورمون لوتئینیزه کننده (LH) کمک می‌کند. این به نوبه خود به افزایش سطح تستوسترون برای عضلات بزرگتر، افزایش سریع‌تر و قدرت بهتر کمک زیادی خواهد کرد.
 • بهبود انرژی فیزیکی و ذهنی: این مکمل شامل ‌ترکیبات قوی مانند panax ginseng برای کمک به افزایش سطح انرژی، تحریک مجدد میل جنسی و مبارزه با علائم خستگی است.
 • چربی بدن کمتر: TestoPrime حاوی قوی‌ترین شکل جهان از آشواگاندا است. این ماده از نظر بالینی برای حمایت از سطح تستوسترون موجود آزمایش شده که منجر به کاهش چربی بدن و هیکلی زیبا می‌شود. همچنین حاوی شنبلیله برای کمک به انرژی، استقامت، میل جنسی و متابولیسم است.

2. Testo-Max: قوی‌ترین تقویت کننده زینک و افزایش تستوسترون

مکمل تستوسترون Testo-Max بهترین قرص تستوسترون| ژین طب

Testo-Max یکی از بهترین مکمل‌های تستوسترون در بازار که حاوی ‌ترکیبی از 11 ماده بالینی تحقیقاتی است که به افزایش طبیعی تستوسترون کمک می‌کند. Testo-Max برای به حداکثر رساندن سطح تستوسترون در هر سنی طراحی شده است. برای مردان جوان با T پایین یا مردان بالای 40 سال که به دنبال جایگزین ایمن‌تر برای TRT هستند مناسب می‌کند.

بزرگترین مزایای مصرف Testo-Max آمده است:

 • بهبود تعادل هورمونی: با ‌ترکیباتی مانند D-aspartic acid، روی، منیزیم و ویتامین D، Testo-Max می‌تواند به کاهش سطح کورتیزول و افزایش تولید تستوسترون کمک کند.
 • افزایش رشد عضلانی: با افزایش سطح تستوسترون، ممکن است افزایش سریع عضلانی، قدرت بیشتر و بهبود عملکرد را در طول تمرین تجربه کنید. این مکمل با افزایش طبیعی تستوسترون موجب رشد سریع عضلات بدن خواهد شد.
 • افزایش میل جنسی: Testo-Max شامل موادی مانند جینسنگ قرمز کر‌ه‌ای و عصاره شنبلیله برای کمک به حمایت از میل جنسی و اختلال نعوظ است.
 • کاهش وزن: این مکمل به حمایت از تولید هورمون لوتئینیزه کننده (LH) کمک می‌کند، که به نوبه خود در افزایش طبیعی تستوسترون و کاهش وزن تاثیر می‌گذارد.
 • ایجاد انرژی بیشتر: با‌ ترکیباتی مانند ویتامین D3، ویتامین B6 و منیزیم، Testo-Max می‌تواند به مبارزه با خستگی و حمایت از سطوح انرژی بهتر کمک کند.

3. تستوژن: بهترین مکمل برای افزایش عضله و درمان کمبود تستوسترون در مردان

زینک و افزایش تستوسترون با مکمل تستوسترون Testogen| ژین طب

Testogen یک فرمول تقویت کننده مردانه با پشتیبانی کامل از تستوسترون به حساب می‌آید. این مکمل تستوسترون را افزایش و علائم سطوح پایین تستوسترون را معکوس می‌کند و مزایای قابل توجهی برای سلامت و تندرستی مردان خلق خواهد کرد.

مزایای مصرف تستوژن برای افزایش طبیعی تستوسترون

 • افزایش انرژی و کاهش خستگی
 • افزایش انرژی برای بالا بردن سطح تمرینات
 • ساخت توده عضلانی بدون چربی
 • بهبود چربی سوزی
 • تقویت میل جنسی
 • بهبود سلامت روحی و جسمی

Testogen از 100درصد مواد طبیعی و بالینی اثبات شده برای افزایش طبیعی تستوسترون بهره می‌برد. سه ماده قوی این مکمل عبارتند ازD-asp، شنبلیله و روی.

D-Asp یکی از اسیدهای آمینه ضروری برای بهبود عملکرد جنسی است. این جزء LH را تحریک که به سلول‌های لیدیگ در بیضه‌های ما می‌گوید که تستوسترون بیشتری تولید کنند.

در حالی که بدن مقداری D-Asp را به طور طبیعی تولید می‌کند، مصرف مکملی مانند Testogen که حاوی 2352 میلی گرم D-Asp در هر دوز است، به افزایش طبیعی تستوسترون کمک کرده و سطح T را در بدن ارتقا می‌دهد.

این مکمل حاوی 40 میلی‌گرم عصاره شنبلیله است. شنبلیله حاوی ساپونین‌های فوروستانولیک که ‌ترکیباتی هستند که آنزیم‌های تبدیل تستوسترون را به استروژن مهار می‌کنند. مهار این فرآیند می‌تواند تستوسترون آزاد بیشتری را برای بدن باقی بگذارد تا از مزایای فوق استفاده کند.

همراه با مهار تبدیل تستوسترون، شنبلیله از فرآیندهای بدن مربوط به سطوح پایین تستوسترون نیز پشتیبانی می‌کند. مصرف مکمل با شنبلیله می‌تواند انرژی، میل جنسی، خلق و خو، قدرت، کاهش چربی بدن و موارد دیگر را افزایش دهد.

تستوژن همچنین حاوی 10 میلی‌گرم روی است که دوز توصیه شده روزانه برای مردان به حساب می‌آید. روی نقش اساسی در تحریک تولید تستوسترون طبیعی دارد. مصرف این مکمل سطح روی را افزایش می‌دهد، که از سلول‌های لیدیگ و فرآیندهای جنسی در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت خواهد کرد. تستوژن حاوی سیترات روی به جای روی خالص است تا به جذب این ماده معدنی در بدن کمک کند.

در مجموع، تستوژن یکی از موثرترین تقویت کننده‌های تستوسترون برای مردانی است که به دنبال بازیابی نشاط، انرژی و استقامت هستند.

4. Prime Male: نوعی معجون افزایش تستوسترون ، میل جنسی و اختلال نعوظ

مکمل تستوسترون Prime Male بهترین گزینه برای درمان کمبود تستوسترون در مردان| ژین طب

Prime Male یک تقویت کننده برای افزایش طبیعی تستوسترون ایده آل در مردان مسن است که به دنبال دستیابی به نشاط غنی شده با تستوسترون هستند. این مکمل سطح تستوسترون را به حالت‌های قبلی خود بازمی‌گرداند و فرد  را ده سال جوان‌تر می‌سازد.

مزایای مکمل Prime Male به شرح زیر است:

 • ساخت توده عضلانی بدون چربی
 • سوزاندن چربی‌های اضافی شکم
 • غلبه بر خستگی
 • تقویت میل جنسی
 • بهبود عملکرد شناختی
 • کنترل فشار خون

Prime Male حاوی یک فرمول علمی ‌است که کمک می‌کند بر سه مانع مهم برای تولید تستوسترون غلبه کنید: هورمون لوتئینیزه کننده (LH)، گلوبولین متصل به هورمون جنسی و هورمون‌های زنانه استروژن و پرولاکتین.

LH با تحریک سلول‌های لیدیگ در بیضه‌ها سطح طبیعی تستوسترون بدن را تقویت خواهد کرد. این سلول‌ها مسئول ‌ترشح تستوسترون در جریان خون هستند.

Prime Male حاوی D-Asp، اسید آمینه‌ای مسئول تحریک LH است. هنگامی‌که‌این مکمل را مصرف می‌کنید، به سلول‌های لیدیگ خود منابع لازم برای افزایش طبیعی تستوسترون را می‌دهید.

مقدار قابل توجهی از تستوسترون در بدن به پروتئینی به نام گلوبولین اتصال به هورمون جنسی (SHBG) متصل می‌شود. هنگامی‌که تستوسترون به‌این پروتئین و سایر پروتئین‌ها در سراسر بدن متصل می‌شود، نمی‌توانید از آن تستوسترون برای سلامت جنسی استفاده کرد.

این فرمول همچنین حاوی منیزیم و بور است که میزان SHBG را در جریان خون کاهش می‌دهد.

در نهایت، Prime Male استروژن و پرولاکتین را که هورمون‌های جنسی زنانه در بدن مردان هستند، هدف قرار می‌دهد. اگر سطح استروژن و پرولاکتین بیش از حد بالا باشد، ممکن است به نوبه خود سطح تستوسترون پایین‌تری را تجربه کنید. Prime Male حاوی بور و لوتئولین است که می‌تواند محتوای هورمون زنانه را کاهش و سطح تستوسترون را به طور طبیعی افزایش دهد.

5. Testodren: تقویت کننده تستوسترون با بالاترین امتیاز برای مردان بالای 40 سال

افزایش طبیعی تستوسترون با مکمل تستوسترون Testodren| ژین طب

Testodren یک تقویت‌کننده 100درصد طبیعی تستوسترون با یک ‌ترکیب بالینی ثبت شده است. مصرف تستودرن طیف وسیعی از فواید را به همراه دارد که چند مورد از مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • افزایش سطوح انرژی
 • تقویت قدرت و توده عضلانی
 • افزایش عملکرد ورزشی
 • بهبود خلق و خو، تمرکز و انگیزه

Testodren حاوی شنبلیله است که در بسیاری از تقویت‌کننده‌های طبیعی تستوسترون یافت می‌شود. این گیاه دارای سابقه گسترد‌ه‌ای در طب جایگزین و پخت و پز است. شنبلیله می‌تواند برای سلامت جنسی، استقامت ورزشی و سطح انرژی کلی مفید باشد. بسیاری از فواید این گیاه برای سلامتی ناشی از محتوای ساپونین فوروستانولیک آن است. ترکیبات موجود در آن افزایش طبیعی تستوسترون را به دنبال دارد.

شنبلیله همچنین حاوی ماده فعال پروتودیوسین است. این ماده سطح چندین هورمون جنسی مردانه از جمله تستوسترون، دی هیدروتستوسترون و دهیدرواپی آندروسترون را در بدن افزایش می‌دهد. پروتودیوسین با تحریک غده هیپوفیز و چندین آنزیم مسئول تولید هورمون، این سطوح هورمون را افزایش می‌دهد.

6. TestoFuel: قرصی برای بدنسازی و قدرت

افزایش طبیعی تستوسترون با مکمل تستوسترون  TestoFuel| ژین طب

TestoFuel یک مکمل تقویت کننده تستوسترون با تمرکز بر بهبود و افزایش عملکرد و قدرت بدنسازی است. این مکمل با افزایش سطح تستوسترون کمک می‌کند بر موانع رشد عضلات و کاهش وزن غلبه کنید.

مصرف TestoFuel می‌تواند مزایای زیر را به همراه دارد:

 • افزایش توده عضلانی
 • تقویت قدرت و عملکرد
 • کاهش چربی بدن
 • بهبود خلق و خو و عزت نفس

TestoFuel حاوی فرمول ایمن و قدرتمند از مواد کاملا طبیعی است. در حالی که این فرمول حاوی تستوسترون واقعی نیست، اما شامل اجزایی است که می‌تواند به افزایش طبیعی تستوسترون بدن کمک کند.

TestoFuel حاوی ده ماده است، اما سه مورد از قوی‌ترین آن‌ها عبارتند ازD-Asp، ویتامین D و عصاره صدف.

D-Asp جزء اصلی تقریبا در هر مکمل تستوسترون به حساب می‌آید. این اسید آمینه با افزایش تولید LH نقش مهمی‌ در تولید تستوسترون ایفا می‌کند که به بیضه‌های می‌گوید که تستوسترون بیشتری تولید کنند. D-Asp علاوه بر کمک به حفظ سطح تستوسترون سالم، به تولید هورمون رشد و توده عضلانی نیز کمک خواهد کرد.

همچنین این مکمل حاوی دوز قابل توجهی از ویتامین D است. بدن می‌تواند مقداری ویتامین D را از خورشید دریافت کند، اما در بسیار مواقع این مقدار کافی نیست. در عوض، مکمل ویتامین D برای به حداکثر رساندن فواید این ویتامین ضروری است.

ویتامین D علاوه بر افزایش طبیعی تستوسترون طیف وسیعی از مزایای دیگر مانند بهبود عملکرد شناختی، کاهش درد عضلانی، افزایش استقامت و غیره را ایجاد کند.

این فرمول همچنین شامل عصاره صدف که یک داروی مقوی طبیعی شناخته شده است. مصرف عصاره صدف عملکرد جنسی و تولید مثل را بهبود می‌بخشد. همچنین یکی از بهترین منابع روی است که یک عنصر حیاتی در تولید تستوسترون به حساب می‌آید.

نکاتی پایانی درباره افزایش طبیعی تستوسترون

سطح تستوسترون در مردان در 19 سالگی به اوج خود می‌رسد و به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می‌یابد. آن‌ها پس از 30 سالگی هر سال به طور متوسط یک تا دو درصد تا کاهش می‌یابند، اگرچه ممکن است در 40 سالگی یا بعد از آن تثبیت شوند.

این کاهش نگران کننده است زیرا تحقیقات قوی ارتباط بین تستوسترون پایین و چاقی، افزایش خطر بیماری و مرگ زودرس را نشان می‌دهد. سطح تستوسترون سالم برای افرادی که در بدو تولد به زنان اختصاص داده شده است، همراه با سایر هورمون‌های کلیدی مانند استروژن و پروژسترون نیز مهم است.

پیروی از یک رژیم غذایی مغذی و سبک زندگی سالم با استفاده از برخی از نکات ذکر شده در بالا می‌تواند به بهینه سازی سطح تستوسترون و ارتقای سلامت کلی کمک کند. علاوه بر مکمل‌ها، تغییر سبک زندگی نیز برای افزایش طبیعی تستوسترون از گزینه‌های ضروری است که باید رعایت شود. برای اطلاع از مکمل‌ها و رفتارهای کمک کننده به متن مقاله رجوع کنید.

سوالات متداول

چگونه می‌توان سطح تستوسترون را به سرعت بالا برد؟

سریعترین راه برای افزایش طبیعی تستوسترون، مصرف مکمل‌های آن است. پزشک می‌تواند مکمل تستوسترون را به شکل تزریق عضلانی، کرم یا ژل موضعی، داروهای خوراکی یا گلوله‌هایی که در پوست کاشته می‌شوند، تجویز کند.

تستوسترون پایین چه علائمی دارد؟

سطوح انرژی پایین
کاهش میل جنسی
از دست دادن عضلات
تغییرات خلق و خوی
گرگرفتگی

بهترین مکمل تستوسترون موجود در بازار چیست؟

چندین مکمل برای افزایش طبیعی تستوسترون در بازار موجود است. Testo-Max و TestoPrime دو گزینه خیلی خوب و گیاهی هستند. هر دوی این محصولات حاوی ‌ترکیبی از مواد گیاهی و مواد مغذی هستند که  از سطح تستوسترون سالم حمایت کرده و تعادل هورمونی را ارتقا می‌دهند.

منبع
dallasnews.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا