آموزش و سرگرمی کودکانرشد کودک

بازی خانگی پسران، سرگرم کننده‌ای ارزان قیمت

بازی خانگی پسران یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد تعامل با آن‌ها است، به ویژه کودکانی که در دوران استقلال و سرکشی به سر می‌برند. از دیدگاه روانشناسان، بازی کردن با کودکان نقشی مهم در رشد کودک به ویژه رشد ذهنی آنان دارد و باعث شناخت محیط، بروز عواطف و شکوفایی استعداد در کودکان می‌شود. با این حال گاهی والدین از اهمیت بازی با کودکان غافل هستند.

بازی علاوه بر لذت و شادی که برای کودک در پی دارد، مهارت‌های زیادی را هم به او می‌آموزد. بالا بردن دقت، تعامل با هم سن و سالان خود و رشد ذهنی بهتر از فواید بازی کودکان است.

اما با توجه به شرایط جامعه امروزی که ویروس کرونا و آلودگی هوا هم گریبان‌گیرمان شده‌اند؛ امکان بازی در بیرون از خانه، مثل پارک، شهربازی و یا مهد کودک‌ها به طور همیشگی وجود ندارد. کودکان به ویژه پسر‌ها به دلیل احساسات درونی که دارند باید انرژی خود را تخلیه کنند. البته به وجود آمدن این شرایط هم سختی خود را دارد.

در ادامه قصد داریم چند نمونه از بازی خانگی پسران را عنوان کنیم. با مجله پزشکی ژین طب همراه شوید.

معرفی انواع بازی خانگی پسران

بازی خانگی پسران  سبب کسب مهارت در آن‌ها می‌شود| ژین طب

تنیس یا والیبال

در این نوع از بازی خانگی پسران یک جداکننده را به عنوان یک تور ببندید و ببینید که کودکان چند بار می‌توانند توپ را بدون تماس با زمین بر روی تور بکوبند. پسر بچه‌ها در رویای خود بیشتر به دنبال کسب مقام و رتبه هستند. به بازی‌های ساده و خانگی تشویق‌شان کنید و به عنوان جایزه با مقوا و کش برایشان مدال درست کنید و به آن‌ها بگویید برنده مدال طلای می‌گیرد.

بازی‌های مداد و کاغذ

چند مداد و کاغذ جمع کنید و بهترین بازی‌های مداد و کاغذ از نقطه بازی و اسم فامیل گرفته تا کشیدن نقاشی‌های زیبا را با کودک خود انجام دهید.

ساختمان سازی

برای این نوع از بازی خانگی پسران به یک مجموعه ساختمانی فانتزی نیاز ندارید. ساخت شهرهایی با چوب بستنی، برج‌های کارتی، حتی ساختمان‌های ساخته شده از جعبه یا بالش، بسیار خوب عمل خواهند کرد. اگر می‌خواهید یک بازی رقابتی داشته باشید؛ هرکس بالاترین برج را بسازد برنده است.

جادوگر یا شعبده بازی

به سادگی یک سکه را زیر یکی از سه فنجان قرار دهید و فنجان‌ها را دور تا دور بچرخانید. سپس از فرزندان خود بخواهید حدس بزنند که در کدام فنجان سکه وجود دارد. والدین یواشکی می‌توانند فنجان‌ها را نزدیک لبه میز بگذارند و مخفیانه سکه را بیندازند. وقتی متوجه می‌شوند سکه از بین رفته است، کودکان از شعبده بازی که مادر کرده است متعجب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: توانبخشی کودکان ناشنوا و آموزش مهارت‌های گفتاری

بازی خانگی پسران موجب شکوفایی استعداد آن‌ها می‌شود| ژین طب

پازل

مغز خلاق کودکان را با یک پازل خوب تمرین دهید. می‌توانید از انواع مختلف پازل که در فروشگاه وجود دارد استفاده کنید یا از بچه‌ها بخواهید خودشان درست کنند.

از فرزندانتان بخواهید روی یک تکه مقوای محکم یا تخته نقاشی بکشند. سپس با استفاده از یک مداد، تکه‌های پازل را مستقیما روی نقاشی آن‌ها مشخص کنید. قطعات را با یک قیچی خوب برش دهید، آن‌ها را مخلوط کنید؛ حالا پازل آماده است و می‌توانند بازی را آغاز کنند.

بیشتر بخوانید: لکنت زبان کودکان چه علائمی دارد و چطور درمان ‌می‌شود؟

مجسمه بازی یا بازی یخ زدن

برخی از آهنگ‌های مورد علاقه فرزندان خود را انتخاب کنید و با صدای زیاد آن را پخش کنید. از آن‌ها بخواهید تا زمانی که موسیقی قطع شود برقصند. زمانی که موسیقی قطع شد، آن‌ها باید در هر موقعیتی که هستند یخ بزنند؛ حتی اگر یک پاشان بالا باشد. برای چالش‌ برانگیزتر کردن بازی از بچه‌ها بخواهید در حالت‌های خاصی مانند مجسمه خشک شوند.

بازی‌های سرگرم کننده حسی و مرتب سازی

این یک بازی خانگی پسران است تا آن‌ها را وادار کند در دنیایی که روی حس بینایی متمرکز است، روی حس لامسه تمرکز کنند.

 ذهن آن‌ها را طوری آموزش دهید که اطلاعاتی غیر از ظاهر شی را به هم مرتبط کنند. با قرار دادن اشیا جالب در ظروف شروع کنید که کودک باید آن‌ها را در دست بگیرد و با لمس آن‌ها را شناسایی کند.

 لمس جعبه‌ها و تمرکز بر حس لامسه

در این نوع از بازی خانگی پسران از جعبه‌های کفش استفاده کنید، زیرا می‌توان آن‌ها را به راحتی با قیچی برش داد. ساختن جعبه‌ها نیز بخشی از سرگرمی است؛ از بچه‌ها بخواهید آن‌ها را تزئین کنند، فقط حتما از قبل یک سوراخ به اندازه دست کودک ایجاد کنید بعد لوازم را در جعبه قرار دهید و از آن‌ها بخواهید که به نوبت حدس بزنند این وسایل چیست. اگر نتوانستند حدس بزنند راهنماییشان کنید.

بیشتر بخوانید: انواع شکستگی استخوان در کودکان؛ از کمک‌های اولیه تا درمان‌های تخصصی

مرتب سازی

مرتب سازی ساده بر اساس رنگ‌ها

ساده‌ترین راه بازی خانگی پسران کوچک‌تر، بازی با رنگ‌هاست. سعی کنید تکه‌های کاغذ رنگی را در اختیار کودک قرار دهید و از آن‌ها بخواهید رنگ‌ها یا تصاویر مطابق با هم را جدا کنند. برای این بازی استفاده از لگو نیز مناسب است.

مرتب سازی پیشرفته بر اساس جنس

مرتب سازی بر اساس بافت سطح یا نوع شی به عنوان مثال سطح چوبی در مقابل پلاستیک یا فلز.

بازی حباب‌ها

ما معمولا بازی با حباب‌ها را به عنوان یک فعالیت در فضای باز در نظر می‌گیریم، اما با کمی تغییر این کار را می‌توان به عنوان بازی خانگی پسران در نظر گرفت.

برای هر کودک یک بشقاب و نی تهیه کنید و یک قطره مایع ظرفشویی به اندازه سکه روی آن بریزید. کمی آب را با آن مخلوط کنید تا کف ایجاد شود. سپس هر کودک انتهای نی را مستقیما بالا و پایین در کف می‌گذارد تا لایه‌ای از صابون روی انتهای نی ایجاد شود. با دمیدن بسیار آهسته، یک حباب شروع به رشد می‌کند! آیا می‌توانید یک حباب غول پیکر را منفجر کنید؟ چه مدت می‌توانید آن را نگه دارید؟
به خاطر داشته باشید که توانایی فوت کردن و دمیدن در نی شرط اساسی این بازی است، بنابراین از انجام آن برای کودکانی که هنوز این مهارت را ندارند جدا خودداری کنید.

بازی‌های نواری

این بازی سرپوشیده ساده‌تر از آنچه فکر می‌کنید است. با استفاده از نوار نقاشی یک خط به هر طولی را روی کفپوش خانه بچسبانید و بازی را آغاز کنید. در این نوع بازی خانگی پسران؛ آن‌ها را به چالش بکشید که تا آخر خط را دنبال کند. هر بار به یک نحوی می‌توانید لی لی راه رفتن را هم امتحان کنید.

بازی با زاویه‌ها

برای این نوع از بازی خانگی پسران سعی کنید خطوط بیشتری را در زوایای مختلف ایجاد کنید. مارپیچ‌ها و زیگزاگ‌ها همیشه سرگرم کننده هستند. این یکی از آن بازی‌های فیزیکی برای آمادگی در مهدکودک است که تمرین آن نیز آسان است. شما می‌توانید چالش را با حرکت دادن روی خط نوار به سمت عقب یا با چشمان بسته تغییر دهید.

مار نواری

اگر بتوانید فضای کافی روی زمین ایجاد کنید، ساختن یک پیچ و خم نواری می‌تواند یک فعالیت فوق‌العاده سرگرم کننده مخصوصا برای پسران در داخل خانه باشد. یک پیچ و خم ساده برای کودکان نوپا طراحی کنید یا بن‌بست‌هایی را برای به چالش کشیدن بچه‌های بزرگ‌تر اضافه کنید.

بازی با توپ

هیچ چیز برای پسران شیرین تر از بازی با توپ نیست. آیا بچه‌ها می‌توانند یک توپ کوچک را بدون عبور از هر یک از خطوط نوار در پیچ و خم دریبل کنند؟ یک تایمر بگیرید و مشخص کنید که چقدر طول می‌کشد تا بچه‌ها توپ را در پیچ و خم حرکت دهند، سپس آن‌ها را به چالش بکشید تا زمان خود را بهبود بخشند.

پیچ و خم اعداد

این یک تنوع خوب برای کودکانی است که در حال یادگیری مهارت‌های تشخیص اعداد و شمارش هستند. اعداد را در طول مسیر پیچ و خم که کودک می‌تواند دنبال کند به ترتیب صحیح از ابتدا تا خروج علامت‌گذاری کنید.

طراحی دوره رانندگی

مجددا برای این نوع از بازی خانگی پسران در فضای داخلی به نوار نقاشی نیاز دارید. نقشه راه را روی زمین برای مجموعه ماشین‌های قوطی کبریت کودک خود و سایر وسایل نقلیه کوچک دیگری که به نوعی همه آن‌ها را جمع آوری می‌کنیم، طراحی کنید. خلاقیت به خرج دهید و قطعات دیگری را برای ایجاد یک صحنه خیابانی اضافه کنید یا از مبلمان در اتاق به عنوان مانع استفاده کنید. پسران با این نوع بازی کردن در خانه قطعا از رانندگی لذت خواهند برد.

بیشتر بخوانید: آموزش اعداد با بازی بهترین روش برای آموزش ریاضی

بازی‌های سرگرم کننده با جوراب

بسکتبال جورابی

بازی‌های بسکتبال نمونه خوبی از بازی خانگی پسران هستند. از یک جفت جوراب چند گلوله برفی درست کنید، یک سبد لباسشویی (یا ظروف کوچک‌تر برای چالش بیشتر) تهیه کنید، حالاهمه چیز برای بسکتبال خانگی آماده است. پسرها می‌توانند به راحتی در منزل بسکتبال بازی کنند. آن‌ها می‌توانند به نوبت پرتاب کنند تا امتیاز بگیرند و حتی می‌توانند پرتاب طولانی‌تری داشته باشند تا امتیاز بیشتری کسب کنند.

تنوع بیشتر بسکتبال با جوراب

کودک توپ را پرتاب می‌کند و اگر گل بزند یک قدم به عقب برمی‌گردد. کسی که از دورترین فاصله گل بزند برنده است.

هاکی جورابی

احتمالا هاکی جورابی مطمئن‌ترین راه بازی‌ هاکی است؛ بدون کلاه ایمنی و حتی چوب مورد نیاز!

یک سبد لباس‌های پلاستیکی به عنوان دروازه استفاده کنید. یک بچه (یا بزرگسال) را به عنوان دروازبان انتخاب کنید و سعی کنید جوراب‌ها را داخل دروازه بیندازید.

اگر تعداد کودکان بیشتر است این بازی را انجام دهید، بخش‌های کوتاهی از موسیقی را در حالی که آن‌ها شی را پرتاب می‌کنند پخش کنید، موسیقی را متوقف کنید و آخرین کودکی که وقتی موسیقی متوقف می‌شود آن را لمس می‌کند باید از بازی خارج شود. این کار را تا زمانی که تنها یک کودک در بازی مانده باشد تکرار کنید.

بیشتر بخوانید: عفونت ادراری در کودکان؛ تشخیص علائم و درمان آن

بازی‌های حرکتی

بازی خانگی پسران موجب صمیمیت آن‌ها با خانواده می‌شود| ژین طب

چارادز یا لب خوانی

اگر این بازی کلاسیک را بازی نکرده‌اید، پس باید انجام دهید. این بازی تماما در مورد اجرای یک کلمه یا عبارت با استفاده از هیچ کلمه گفتاری است. این بازی برای هر گروه سنی به راحتی قابل تغییر است.

بسته به سن بچه‌هایتان از برچسب‌های حیوانات یادداشتی یا مدل چاپی استفاده کنید. هر حیوان را از وسط ببرید و در یک سطل قرار دهید.

بازی را با انتخاب یک تکه کاغذ از فرزند اول شروع کنید. سپس کودک در حالی که بچه‌های دیگر سعی می‌کنند حدس بزنند چه حیوانی به تصویر کشیده شده است، بی‌صدا نقش حیوان را بازی می‌کند. بازی‌های Charades آنقدر همه کاره هستند که می‌توانند بازی‌های سرپوشیده گروهی برای کودکان ۵ ساله، بازی‌های یک به یک برای ۲ کودک یا حتی بازی‌های بزرگسالان بدون بچه باشند.

پانتومیم

در این بازی گروهی شما باید یک کلمه یا جلمه را مشخص کنید و در گوش کودک بگویید و او باید با نقش بازی کردن، بقیه را متوجه آن کلمه مورد نظر کند. این بازی به قدری هیجان‌انگیز و جذاب است که تا مدت‌ها می‌تواند کودکان را سرگرم کند.

بیشتر بخوانید: بینایی نوزاد کی کامل می‌شود ؟دنیا را از چشم نوزاد خود ببینید!

بازی‌های کامپیوتری

متاسفانه گاهی این بازی‌های ساده به ویژه بازی خانگی پسران را راضی نمی‌کند و کودکان را به سمت بازی‌های کامپیوتری سوق می‌دهد. این بازی‌ها اگر چه ممکن است باعث تقویت حافظه شود و تمرکز را بالا ببرد ولی در طولانی مدت منجر به ضعف بینایی، کم تحرکی و چاقی کودک می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود مدت استفاده از آن محدود باشد تا اینگونه عوارض آن‌ها به حداقل برسد.

بازی رایانه‌ای نوعی بازی ویدیویی است که به جای کنسول بازی ویدیویی یا ماشین بازی، روی رایانه شخصی انجام می‌شود. ویژگی‌های تعیین کننده آن عبارتند از: سخت افزار و نرم افزار بازی که نسبت به بازی‌های ویدیوئی قدیم متنوع‌تر و توسط کاربر تعیین شده و به طور کلی از ظرفیت بیشتر در ورودی، پردازش تصویر و خروجی صدا برخوردار است.

بیشتر بخوانید: ۷ تغذیه کودک بیش فعال؛ آن‌ها مجاز به مصرف تمام غذاها نیستند!

یادداشت پایانی

بازی خانگی پسران یک راه موثر برای بهبود روابط کودکان و نوجوانان با خانواده است. کودکان و نوجوانان با حضور بیشتر در فضای سالم خانه و خانواده احساس امنیت و حمایت عاطفی بیشتری خواهند کرد و در نهایت آن‌ها با انجام فعالیت‌های بدنی می‌توانند از افکار و تشویش‌های ذهنی رها شوند.

بازی‌های خانگی با در نظر گرفتن بحث آموزش و سرگرمی کودکان علاوه بر شکوفایی استعداد‌ها، تخلیه انرژی و رهایی ذهن می‌توانند موجب افزایش ارتباط اجتماعی، کاهش انزوا و افزایش حس خوب مورد اهمیت قرار گرفتن و دیده شدن در کودکان و نوجوانان شود.

در این نوشتار سعی کردیم مطالبی را پیرامون بازی خانگی پسران عنوان کنیم. امیدواریم مفید واقع شده باشد.

منبع
familyfuntwincities.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا