بیماری های مفصلی

هزینه عمل جراحی زانو در بیمارستان‌ها چقدر است؟

هزینه عمل جراحی زانو از بزرگترین دغدغه‌های بیماران مبتلا به زانو درد به حساب می‌آید چون بسیاری از بیماران به دلیل هزینه بالای آن از ادامه درمان و انجام جراحی صرف نظر می‌کنند. قیمت و میزان هزینه جراحی، هزینه پروتز و هزینه‌های بیمارستان چه دولتی و چه خصوصی در انجام عمل جراحی زانو نقش مهمی دارد و یکی از مهمترین دل مشغولی‌های نگران کننده برای بیماران است.

در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب سعی داریم به مقوله هزینه عمل جراحی زانو و همچنین نگاهی به عوامل هزینه ساز آن بیندازیم. البته ناگفته نماند که میزان هزینه‌ها به شهر و بیمارستانی که در آن عمل انجام می‌شود بستگی دارد و اغلب تفاوت‌های با هم دارند. با ما همراه باشید.

هزینه جراحی زانو در بیمارستان دولتی 

آنچه که واضح و عیان است اینکه هزینه جراحی دربیمارستان‌های دولتی بسیار کمتر از بیمارستان‌های خصوصی و تفاوت قیمت قابل توجه است. ویژگی که برخی از بیمارستان‌های دولتی دارند اینکه در صورت نیاز به پروتز برای زانو، آن را به صورت دولتی حساب می‌کنند که در هزینه نهایی عمل تاثیر گذار است. ولی باید به برند پروتز و مرغوبیت آن حتما دقت کرد چون پروتزهای با کیفیت پایین در آینده اذیت کننده خواهند شد.

معمولا هزینه عمل جراحی زانو در بیمارستان‌های دولتی در مجموع با اکتساب هزینه پروتز بین 20 تا 30 میلیون تومان است که این تفاوت قیمت نیز به موارد زیادی مانند شهرت و تجربه پزشک، کیفیت پروتز و برند آن، خود بیمارستان و تجهیزات آن بستگی دارد. اما این هزینه در بیمارستان‌های خصوصی تا دو یا سه برابر بیشتر خواهد بود که رقم قابل توجهی می‌شود.

برخی عمل‌های جراحی زانو مانند تعویض مفصل زانو یک جراحی بسیار مهم و حساس به حساب می‌آیند که نتیجه وموفقیت در آن تا حد بسیار زیادی به میزان تخصص و تبحر پزشک بستگی دارد. پس هنگام اقدام برای عمل زانو هزینه را در اولویت قرار ندهید و حتما به نام و کیفیت کار پزشک بیشتر توجه کنید. چون عمل بی کیفیت با هزینه پایین در نهایت نتیجه مطلوبی برای بیمار به بار نمی‌آورد.

بیشتر بدانید: ۵ جراحی زانو که باید بشناسید؛ اطلاعات کامل، انتخاب درست

هزینه عمل جراحی زانو به چه مواردی بستگی دارد؟

هزینه عمل جراحی زانو در بیمارستان دولتی| ژین طب

گاهی درد زانو به قدری ناخوشایند و اذیت کننده خواهد بود که دیگر مدیریت آن با روش‌های خانگی و محافظه کارانه امکان پذیر نیست. به همین دلیل پزشک معمولا در این مرحله جراحی زانو را پیشنهاد می‌دهد. از آنجایی که عمل جراحی زانو مستلزم هزینه زیاد است بیماران پیگیر آن خواهند شد و در نهایت به یک هزینه فرضی خواهند رسید. اما سوال اینجاست که هزینه عمل جراحی زانو به چه مواردی بستگی دارد. در ادامه موادر تاثیر گذار بر هزینه عمل جراحی زانو را بیان می‌کنیم که عبارتند از:

 • دستمزد جراح: بدون شک هیچ ارزانی به علت نیست و هیچ گرانی هم بی حکمت نخواهد بود. دستمزد جراح ارتوپد به میزان شهرت و توانایی، تخصص، مهارت و تجربه او در انجام جراحی دارد. جراحانی که تبحر بالا و سابقه درخشانی در جراحی زانو بخصوص تعویض مفصل زانو دارند معمولا دستمزد بیشتری خواهند گرفت.
 • هزینه تیم بیهوشی و سایر پرسنل اتاق عمل: برای هر جراحی به یک تیم نیاز است که یک متخصص بیهوشی، دستیار جراح و پرستاران اتاق عمل را شامل می‌شود. دستمزد این تیم نیز یک بخش از هزینه عمل جراحی زانو در نهایت به حساب می‌آید.
 • هزینه بیمارستان دولتی یا خصوصی: بین میزان هزینه عمل جراحی زانو در بیمارستان دولتی و خصوصی تفاوت زیاد است و بیمارستان‌های دولتی به مراتب هزینه پایین‌تری می‌گیرند. اما باید مد نظر داشت که در بیمارستان‌های دولتی ممکن است که دسترسی به امکانات محدودتر باشد. یکی دیگر از مواد تاثیرگذار در براورد هزینه عمل جراحی زانو نوع اتاق بستری است. قیمت اتاق یک نفر با دو نفره و با اتاق وی آی پی متفاوت و هر کدام قیمت جداگانه‌ای دارند.در بیمارستان‌های دولتی تا حدودی هزینه‌ها مشابه هم است
 • هزینه‌ پروتز: پروتزها مورد استفاده برای زانو انواع مختلفی هستند که از نظر جنس شامل سه دسته فلزی، سرامیکی و ترکیبی می‌شوند. هر برندی بنا به کیفیت ویژه خود قیمت مختص به خود را دارد. برای مثال پروتز امریکایی با پروتز کره‌ای یک قیمت نیستند و قیمت این دو با پروتز آلمانی متفاوت است. پس هزینه پروتز بر اساس نوع آن و برندی که استفاده می‌شود محاسبه می‌گردد. به طور قطع پروتزهای باکیفیت و با دوام نیازمند هزینه بیشتری هستند
 • هزینه‌های جانبی: آزمایش‌های قبل از عمل مانند آزمایش خون و رادیوگرافی که برای اطمینان از آمادگی بیماربرای عمل انجام می‌شود. تجهیزات و داروهای مصرفی که باید حین انجام عمل و بعد از آن استفاده شوند. وسایل و تجهیزات یکبار مصرف مورد نیاز در اتاق عمل، خدمات فیزیوتراپی که بعد از عمل جراحی برای بیمار لازم است نیز جزوی از هزینه عمل جراحی زانو به حساب می‌آید.
 • شهری که در آن عمل جراحی انجام می‌شود نیز یکی از آیتم‌هایی است که روی براورد هزینه عمل جراحی زانو تاثیر می‌گذارد.

بیشتر بدانید: بررسی جراحی مفصل زانو؛ آشنایی با نحوه انجام و انواع عمل زانو

با توجه به توضیحاتی که در اختیارتان گذاشتیم عوامل زیادی در براورد هزینه عمل جراحی زانو دخیل هستند و این عوامل موجب می‌شوند که نتوانیم در اینجا قیمت دقیقی برای جراحی زانو بیان کنیم. شاید هزینه عمل جراحی زانو در بازه قیمتی بین 30 تا 50 میلیوندر گردش باشد ولی برای اطلاع دقیق‌تر باید به پزشک جراح و بیمارستان مورد نظر مراجعه کنید تا واقعی‌ترین قیمت را بدست آورید.

هزینه عمل جراحی تعویض مفصل زانو

مفصل مصنوعی زانو فلزی و سرامیکی و قیمت پروتز زانو آمریکایی 1402| ژین طب

تعویض مفصل زانو یکی از مهمترین و سنگین‌ترین جراحی‌های زانو به حساب می‌آید و به تناسب آن هزینه آن نیز بالاتر خواهد بود. هر چند نمی‌توان به وضوح قیمت دقیقی برای جراحی تعویض مفصل زانو بیان کرد چون هر بیمارستان و هر پزشکی به واسطه اسم، معروفیت و کیفیت خود هزینه‌ای مد نظر می‌گیرد. به همین دلیل است که به هر کجا که مراجعه می‌کنید معمولا یک قیمت واحد و یکسان به شما نمی‌گویند.

نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن دقت کنید اینکه هنگام مراجعه به بیمارستان (قبل از عمل) برای اطلاع از هزینه عمل جراحی زانو، یک مبلغ به شما اعلام می‌شود و می‌گویند که هزینه عمل شما این مقدار خواهد شد. ولی باید بدانید که بیمارستان معمولا حد پایین قیمت را ابلاغ می‌کند و بیمار باید حدود 20 درصد بیشتر از آن هزینه ابلاغی بیمارستان مد نظر بگیرد.

برای مثال اگر بیمارستان هزینه جراحی را 30 میلیون تومان ابلاغ کرد، شما باید مبلغی بین 35 تا 37 میلیون در نظر داشته باشید. چون در روند انجام عمل جراحی برخی هزینه‌های پیش بینی نشده به هزینه اصلی اضافه می‌شود که امکان دارد در هزینه اولیه بیمارستان به حساب نیامده باشد.

قیمت مفصل مصنوعی برای تعویض مفصل در سال 1403

قیمت پروتزهای مورد استفاده برای زانو که پر مصرف هستند همراه با ملحقات، برند و کشور سازنده و همچنین میزان مرغوبیت آن بین 7 تا 10 میلیون تومان است که با نوسانت نرخ ارزی فعلا در برخی نقاط تغییر نکرده است. اما بعضی از جاهایی که این پروتزها را عرضه می‌کنند قیمت را ارتقا داده و با توجه به جنس و برند آن بین 15 تا 30 میلیون تومان ارائه می‌کنند. با توجه به این قیمت ها نیز، هزینه عمل جراحی زانو متفاوت می‌شود.

مراکز فروش پروتز زانو در تهران

معمولا بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی و فوق تخصصی ارتوپدی پروتزهای زانو را در اختیاربیمار قرار می‌دهند که در این میان باید به مرکز پزشکی طب آرا، بیمارستان شهدای تجریش، کلینیک ایران مهر و بیمارستان طالقانی اشاره کرد که تجهیزات پیشرفته و انواع پروتزها را برای جراحی زانو ارائه می‌کنند.

البته باید به مرکزهایی مانند کلینیک کاویان و کلینیک پارسیان هم اشاره کرد که به صورت تخصصی انواع پروتزهای لگن، ران و زانو را به فروش می‌رسانند.

بیشتر بدانید: مراقبت های بعد از جراحی زانو، روش هایی برای رسیدن به بهبودی کامل

هزینه عمل زانو با بیمه تامین اجتماعی و سایر بیمه‌ها

طبیعی است هر کسی از بیمه درمانی خود نهایت استفاده را بکند. با توجه به میزان درآمد افراد که برای درصد زیادی از مردم در پایین‌ترین سطح قرار دارد و هزینه‌های سنگین برخی عمل‌های جراحی استفاده از گزینه بیمه مطرح می‌شود. از آن جایی که جراحی زانو نوعی درمان ضروری و لازم الاجرا به حساب می‌آید بیمه‌ها برخی از هزینه عمل جراحی زانو را پرداخت می‌کنند.

خوشبختانه با توجه به نوع بیمه و بیمارستانی که در آن عمل انجام می‌شود می‌توان از بیمه برای کاهش هزینه عمل جراحی زانو استفاده کرد. در صورتی که بیمار بیمه تکمیلی نیز داشته باشد بخش قابل توجهی از هزینه انجام شده برای جراحی زانویش به او عودت داده می‌شود. پس مهم است که هنگام مراجعه به پزشک فرایند جراحی را در بیمارستانی که طرف قرارداد بیمه شما است پیش ببرید.

معمولا بیمه بین 50 تا 70 درصد از هزینه پروتز را پرداخت می‌کند ولی این پرداخت مشروط به این است که سابقه بیمه بیمار 5 سال یا بیشتر باشد.

برای مثال بیمه خدمات درمانی برای هر بیماری در سال سقف پرداخت تعیین کرده و بعد از اتمام سقف پرداختدر مقابل پرداخت هزینه عمل جراحی زانو تعهدی ندارد.

بیمه سلامت رایگان فقط در بیمارستان‌های دولتی قابل استفاده و بیمار را پوشش می‌دهد. بیمه نیروهای مسلح در بیمارستان‌های طرف قرار داد خود پوشش خوبی دارد و تا 70 الی 80 درصد هزینه عمل جراحی زانو و پروتز را پوشش می‌دهد.

بیشتر بدانید: جراحی استخوان اضافی زانو، عمل کم تهاجمی آرتروسکوپی زانو

انواع روش‌های جراحی درمان آرتروز 

چندین جراحی روی زانو و سایر مفاصل بدن مانند لگن، شانه و مچ انجام می‌شود که هر کدام ویژگی‌های منحصر به خود را دارند. هزینه عمل جراحی زانو در هر کدام از این عمل‌ها متفاوت است. اما برخی از آها مشابه هم هزینه بر می‌دارند.

 • آرتروسکوپی: برای انجام جراحی آرتروسکوپی نیاز به برش بزرگ و عمیق نیست، جراح یک برش کوچک در نزدیکی مفصل ایجاد می‌کند. سپس یک دوربین کوچک متصل به آرتروسکوپ به همراه ابزارهای تخصصی برای رفع پارگی‌های کوچک در بافت نرم وارد مفصل می‌کنند. جراح همچنین می‌تواند از آرتروسکوپی برای برداشتن غضروف‌ها و رباط‌های آسیب‌دیده و همچنین قطعات شکسته غضروفی که در یک مفصل شناور هستند استفاده کند.
 • لایه برداری مجدد مفصل: تعویض بخشی از مفصل را در بر می‌گیرد. جراح بخش آسیب‌دیده مفصل را برداشته و یک ایمپلنت جایگزین آن می‌کند. معمولا این روش به عنوان یک درمان جایگزین برای تعویض کامل مفصل است. در طی جراحی بازسازی مفصل زانو، جراح یکی از سه قسمت زانو را برمی‌دارد و یک ایمپلنت جایگزین آن می‌کند. این جراحی درد مفاصل را کاهش و به عملکرد صحیح مفصل کمک می‌کند.
 • استئوتومی: به معنای بریدن استخوان است. جراح تکه‌ای از استخوان را برمی‌دارد یا یک استخوان را به مفصل آسیب‌دیده اضافه می‌کند. این جراحی می‌تواند به فردی که در یک طرف زانو آسیب‌دیده است کمک کند. این روش وزن را از سمت آسیب‌دیده مفصل دور خواهد کرد تا به کاهش درد و بهبود عملکرد زانو کمک کند. بنیاد آرتریت بیان کرده که استئوتومی می‌تواند آسیب مفصل را متوقف کند و نیاز به جایگزینی مفصل را برای 10 تا 15 سال به تاخیر می‌اندازد.
 • سینووکتومی: بافت پوششی مفاصل سینوویوم نام دارد. آرتریت التهابی موجب التهاب یا رشد بیش از حد سینوویوم می‌شود که به غضروف و مفاصل اطراف آسیب می‌رساند. در طی این جراحی، جراح بیشتر یا تمام سینوویوم ملتهب را برمی دارد که معمولا از طریق جراحی باز یا آرتروسکوپی انجام خواهد شد.
 • آرترودز یا فیوژن: در صورتی که زانو به دلیل آرتروز یا آرتریت التهابی دچار آسیب شدید مفصلی شده باشد، انجام جراحی آرترودز یا فیوژن دور از ذهن نیست. در این روش، جراح از سخت افزارهایی مانند پین، صفحه یا میله برای اتصال دو یا چند استخوان استفاده می‌کند. جراح استخوان‌های زانو را به هم وصل می‌کند تا یک مفصل پیوسته به وجود آورد. پس از جراحی، استخوان‌ها معمولا با هم رشد کرده و به مرور زمان مفصل در جای خود قفل خواهد شد.

معایب احتمالی فیوژن یا آرترودز که به ادغام مفاصل می‌انجامد دامنه حرکت و انعطاف پذیری زانو را کاهش و در عین حال بیومکانیک زانو را تغییر می‌دهد. این اثرات می‌تواند فشار بیشتری بر مفاصل اطراف وارد کند و منجر به درد طولانی مدت و ایجاد آرتریت در سایر نواحی بدن شود.

 • تعویض کامل مفصل یا آرتروپلاستی کامل مفصل: در طی یک تعویض کامل مفصل (TJR)، جراح قسمت‌هایی از مفصل آسیب‌دیده را برداشته و آن‌ها را با یک پروتز جایگزین می‌کند. این پروتز معمولا یا فلزی، پلاستیکی یا سرامیکی است و حرکت یک مفصل سالم را تکرار می‌کند. تعویض مفصل ران و زانو رایج‌ترین جراحی‌های TJR هستند ولی روی مفاصل دیگر مانند مچ پا، مچ دست، شانه و آرنج نیز انجام پذیر است.

پرسش‌های ضروری درباره هزینه عمل جراحی زانو

آیا جراحی زانو یک درمان دائمی و قطعی است؟

با توجه به اینکه جراحی آخرین گزینه انتخابی برای درمان زانو درد به حساب می‌اید ولی باید بدانید جراحی تعویض مفصل زانو یکی از مهمترین راه‌های درمان محسوب می‌شود. برای اینکه بهترین نتیجه را از انجام عمل جراحی زانو بدست آورید باید در ماندگار پروتز و نکات لازم را رعایت کنید. عمر مفیدی که برای پروتزهای زانو برآورد کردن معمولا 20 سال است. برای حصول نتیجه بهتر و ماندگاری بالاتر فیزیوتراپی و ورزش را فراموش نکنید و همیشه در نشستن و برخاستن خود دقت کنید تا به زانو کمترین فشار وارد شود.

عمل جراحی زانو چند ساعت طول می‌کشد و حدودا چقدر هزینه بر می‌دارد؟

معمولا این زمان به مهارت و توانایی جراح و تیم پزشکی بستگی دارد و تقریبا بین یک تا سه ساعت طول می‌کشد. میزان هزینه آن با توجه به نکاتی که در متن گفتیم در بیمارستان‌های دولتی بین 20 تا 30 میلیون تومان و در بیمارستان‌های خصوصی از دو تا سه برابر و گاهی بیشتر نیز هزینه عمل جراحی زانو خواهد شد.

هزینه عمل جراحی زانو شامل چه مواردی است؟

دستمزد جراح که به تخصص و مهارت آن بستگی دارد
هزینه پروتز که به جنس و برند آن مرتبط است
هزینه‌های مربوط به بیمارستان که به دولتی یا خصوصی بودن بستگی دارد
هزینه تیم بیهوشی و پرسنل اتاق عمل مانند متخصصبیهوشی و پرستاران
هزینه‌های جانبی مانند انجام آزمایش‌های مورد نیاز برای جراحی

آیا هزینه عمل تعویض مفصل زانو در تهران با بقیه شهرها متفاوت است؟

باید گفت که هزینه عمل جراحی زانو در تهران و بقیه شهرها با هم تفاوت دارند. اختلاف این هزینه‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد از مکان انجام جراحی گرفته تا هزینه پروتز و هزینه بیمارستان کامل متغیر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا