زیبایی

خشکی لب نشانه چیست؟ 16 بالم لب که لب‌ها را خاص می‌کنند

خشکی لب می‌تواند در هر دوره‌ سنی، از دوران کودکی تا بزرگسالی رخ دهد. خشکی لب با دلایل متعددی مانند هوای سرد یا خشک، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، لیس زدن مکرر لب‌ها یا کم آبی بدن ارتباط مستقیم دارد.

یکی از تفاوت‌های اصلی بین پوست لب‌ و سایر قسمت‌های بدن  بسیار نازک‌تر بودن آن است. معمولا از سه تا پنج لایه تشکیل شده که  در مقایسه با 16 لایه روی صورت بسیار نازک‌تر است. کلوک لب‌ فاقد لایه بالایی اپیدرم است که به لایه شاخی معروف است. این لایه عملکرد محافظتی برای لب‌ها دارد و از کم آبی بدن و اشعه ماوراء بنفش مقابله می‌کند، به همین دلیل در ممانعت از خشکی لب نقش موثری دارد.

یک تفاوت کلیدی دیگر بافت لب با سایراندام‌های بدن این است که لب‌ها غدد موجود در جاهای دیگر پوست را ندارند. بنابراین احتمال خشکی لب و ‌ترک خوردن آن‌ها بیشتر است زیرا روغن‌های طبیعی یکسانی ندارند تا آن‌ها را نرم و صاف نگه دارد. دماهای سرد و خشن، کاهش رطوبت به دلیل گرمایش مرکزی و لیس زدن مکرر برای مرطوب کردن لب‌ها، همگی می‌توانند به خشک لب‌ ها کمک کنند.

این مقاله از مجله سلامت ژین طب نحوه تسکین خشکی لب را با مواد مغذی توضیح می‌دهد تا کمکی برای اربرانی باشد که از این قضیه رنج می‌برند. علاوه بر از بین بردن شایع‌ترین علل خشکی لب، در این نوشتار بهترین بالم‌های لب که مملو از مواد مغذی، ‌ترمیم‌کننده و محافظ را مورد بررسی قرار می‌دهد.

دلایل عمده خشکی لب و علت ترک خوردن لب که باید برای درمان زودتر بشناسیم

پوست لب‌ها با بقیه قسمت‌های صورت تفوت‌های اساسی دارد. در ساختارهای زیرین مشابه‌اند اما در لایه رویی لب‌ها بسیار نازک‌تر و ظریف‌تر هستند. برخلاف پوستی که بقیه بدن را می‌پوشاند، پوست لب غدد چربی ندارد و بنابراین نمی‌تواند رطوبت تولید کند.

مجموعه‌ای از عوامل خارجی می‌توانند باعث خشکی لب شوند. کنترل این عوامل در درمان و پیشگیری از ترک خوردن لب‌ها کمک کننده و بسیار موثر است. دلایل خشکی لب‌ها عبارتند از:

1. خشکی لب کمبود کدام ویتامین است؛ خشکی لب را جدی بگیرید

ویتامین B2 برای عملکرد سلول‌ها و در نتیجه سلامت لب‌ها بسیار ضروری است. باید غذاهای غنی از ویتامین B2 مانند تخم مرغ و گوشت بدون چربی را همیشه در دستور غذایی خود داشته باشید تا دچار خشکی لب نشوید. کمبود روی و آهن نیز با خشکی لب‌ها مرتبط است، بنابراین سبزیجات مصرف کنید تا تعادل ویتامینی لب‌ها را برقرار سازید.

2. لیسیدن لب‌ها؛ عادتی روزانه که منجر به خشکی لب می‌شود

علت خشکی لب در بهار|ژین طب

درست است که لیسیدن لب‌ها امری غیری شهودی است اما نباید فراموش کرد که این امر در خشکی لب بسیار دخیل است و اوضاع لب‌ها را بسیار بدتر می‌کند. وقتی رطوبت از سطح لب تبخیر می‌شود، آن‌ها را بیشتر خشک می‌کند.

3. بالم لب معطر؛ لب‌های خود را فدای یک ماده معطر نکنید

اگر از بالم لب استفاده می‌کنید و همچنان لب‌های خشکی دارید، مواد تشکیل دهنده بالم انتخابی خود را بررسی کنید. برخی از آن‌ها حاوی عطرهایی هستند که امکان دارد لب‌ها به آن حساس باشند و باعث خشکی لب‌ها شوند. اگر لب‌ها بسیار دردناک یا حساس هستند، باید از محصولات با طعم یا معطر بشدت اجتناب کرد، چون گاهی اوقات شرایط را تشدید خواهد کرد.

4. کم آبی بدن؛ اصلی‌ترین عامل خشکی لب که به راحتی قابل درمان است

اگر بدن به‌اندازه کافی هیدراته نباشد می‌تواند در لب‌ها و همچنین پوست به طور کلی ظاهر شود. خشکی لب می‌تواند نشان دهد که باید مصرف H2O خود را افزایش دهید. دلیلی که کم آبی روی پوست و لب‌ها را نشان می‌دهد به دلیل تخریب سطوح مواد معدنی است. نوشیدن بین هشت تا دوازده لیوان در روز را حتما اجرا کنید تا از خشکی لب بدور باشید.

5. یک وضعیت پزشکی؛ خشکی لب و کبد یا خشکی لب و صفرا

اگر علائم خشکی لب با مقدار زیادی مرطوب‌کننده لب بهبود نمی‌یابد، ممکن است به یک بیماری پزشکی مانند اگزما مبتلا باشید. باید از پزشک عمومی ‌یا متخصص پوست در مورد این مورد مشورت بگیرید.

خشکی لب‌ها، به‌ویژه گوشه‌های دهان می‌تواند نشان‌دهنده ‌این باشد که بدن بیش از حد مخمر تولید می‌کند و عفونت دارید. اگر مدتی است که از این بیماری رنج می‌برید، در صورت نیازیک دوره‌ آنتی بیوتیک برای رفع مشکلات، مصرف کنید.

درمان خشکی لب؛ 6 روشی که در خانه لب‌هایتان را نجات می‌دهد

معاینه بصری لب‌ها و پوست اطراف دهان به تشخیص ترک خوردگی و خشکی لب کمک می‌کند. به همین برای تشخیص خشکی لب نیازی به آزمایش نیست و با یک معاینه ساده می‌توان روندهای درمان را پیش گرفت. برای اینکه خشکی لب را بتوانید در خانه درمان کنید ادامه مطلب رامطالعه کنید:

1. بالم لب خوب ساده‌ترین روش کنترل و مدیریت خشکی لب

خشکی لب کمبود کدام ویتامین است|ژین طب

برخی از بالم لب‌ها بهتر از بقیه هستند و اما گاهی مارک‌های معروف حاوی موادی هستند که لب‌ها را خشک می‌کنند، پس به مواد موجود در آن‌ها دقت کنید. به‌عنوان مثال، بسیاری از بالم‌های لب حاوی منتول یا طعم دهنده‌های نعناع هستند. این می‌تواند احساس خنکی ایجاد کند، اما نعنا بسیار خشک و می‌تواند لب‌ها را بیشتر از قبل خشک سازد. مواد خشک کننده رایج در بالم لب عبارتند از:

 • منتول
 • کافور
 • فنل

از محصولات لب‌های معطر و طعم دار خودداری کنید، زیرا این مواد خشکی لب‌ها تشدید می‌کنند. در عوض باید به دنبال بالم لبیباشید که حاوی مواد تسکین دهنده و مرطوب کننده است، مانند:

 • لانولین
 • موم زنبور عسل
 • سرامیدها

2. درمان‌های طبیعی را امتحان کنید، بهترین روغن برای خشکی لب

گیاه آلوئه‌ورا بهترین روغن برای خشکی لب|ژین طب

چندین درمان طبیعی موثر برای ‌خشکی لب وجود دارد. برای تسکین و مرطوب کردن لب‌های خشک شده، مواد زیر اثرگذاری قابل توجهی روی خشکی لب‌ها دارند:

 • آلوئه ورا: این ژل در داخل برگ گیاهان آلوئه ورا تشکیل می‌شود. حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها و مواد ضد التهابی است که پوست آسیب دیده را تسکین داده و آبرسانی می‌کند.
 • روغن نارگیل: این روغن از گوشت نارگیل تهیه شده و با التهاب مقابله و تاثیر نرم کنندگیدارد، به‌این معنی که می‌تواند پوست را تسکین دهد و نرم بسازد.
 • عسل: بسیار مرطوب کننده است که آن را درمان خوبی برای خشکی لب‌ها می‌کند. عسل همچنین حاوی آنتی اکسیدآن‌ها و خواص ضد باکتریایی است که به جلوگیری از ایجاد عفونت در لب‌های بسیار خشک یا ‌ترک خورده کمک می‌کند.
 • خیار: به آرامی ‌لب‌ها را مرطوب می‌سازد. حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی است که می‌تواند ظاهر لب‌ها را بهبود بخشد.
 • چای سبز: چای سبز سرشار از آنتی اکسیدآن‌ها، مواد معدنی و پلی فنول است که التهاب را کاهش می‌دهد. یک کیسه چای سبز را در آب گرم خیس کنید و به آرامی ‌آن را روی لب‌ها بمالید تا پوست خشک و نرم شود. این تکنیک نسبت به لایه برداری سنتی ملایم‌تر است.

آلوئه ورا، روغن نارگیل و عسل همگی دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی هستند که می‌تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند و در عین حال پوست لب را مرطوب کند.

3. لایه برداری لب‌ها‌، درمانی برای خشک لب حاد

لب‌های ‌ترک خورده در لایه‌ای از پوست خشک پوشیده شده است که می‌تواند از رسیدن مواد شفابخش موجود در بالم لب به ناحیه مناسب جلوگیری کند. افراد می‌توانند از اسکراب‌های لب حاوی شکر یا جوش شیرین برای لایه برداری ملایم پوست خشک استفاده کنند. هنگام خرید اسکراب لب، به دنبال محصولاتی حاوی مواد مرطوب‌کننده‌ها و تسکین‌دهنده‌ها باشید.

4. نوشیدن آب؛ تضمینی باورنکردنی برای درمان خشکی لب

وقتی صحبت از خشکی لب‌ می‌شود، بدون شک باید کم آبی را یکی از مقصران اصلی دانست. بسیاری از افراد اغلب متوجه کم آبی بدن خود نمی‌شوند، بنابراین بهتر است به نوشیدن آب در طول روز عادت داشته باشید. کم آبی زمانی اتفاق می‌افتد که بدن مایعات بیشتری از دست می‌دهد. هنگامی‌که بدن کم آب می‌شود، آب را از مناطق خاصی می‌کشد تا اطمینان حاصل شود که سلول‌ها هیدراته می‌مانند. این می‌تواند باعث خشکی لب شود. سایر علائم کم آبی بدن که منجر به خشکی لب خواهد شد عبارتند از:

 • احساس تشنگی
 • دهان خشک
 • سردرد
 • سرگیجه

5. استفاده از مرطوب کننده و پماد برای خشکی لب

گذراندن زمان زیاد در هوای خشک می‌تواند رطوبت پوست را از بین ببرد. این مشکل به ویژه در زمستان رای‌تر به نظر می‌رسد. نوشیدن آب زیاد راه خوبی برای هیدراته نگه داشتن بدن در تمام طول سال خواهد بود تا از خشکی لب در امان بمانید. با این حال، افراد ممکن است بخواهند از یک مرطوب کننده در طول زمستان استفاده کنند تا مقداری رطوبت مورد نیاز را به هوا برگردانند.

6. پرهیز از سیگار کشیدن؛ انجام ندادن یک رفتار نوعی درمان خشکی لب

دود تنباکو پوست حساس اطراف لب‌ها را تحریک و باعث خشک لب‌ها و احتمال ‌ترک خوردن آن‌ها خواهد شد.استعمال دخانیات همچنین می‌تواند مشکلات دیگری مانند زخم‌های دهان و درد لثه به وجود آورد. افراد متوجه بهبود خشکی لب و ترک خوردگی آن می‌شوند وقتی که مصرف سیگار را کنار می‌گذارند، زیرا پوست شروع به بهبود می‌کند.

انواع بالم‌های لب؛ خشکی لب را در کمترین زمان ممکن درمان کنید

برای اینکه از خشکی لب خلاص شویم بدون شک باید علاوه بر روش‌های درمان طبیعی بهتر است کهاز بالم‌های لب نیز استفاده شود. این بالم‌های

1.HydraQuench بهترین بالم لب آبرسان برای درمان خشکی لب

بالم لب آبرسان HydraQuench برای خشکی لب|ژین طب

حاوی موم ضروری گل رز و کره شی است، با رنگ صورتی یکی از ملزومات تمام فصل‌ها است. چه در طوفان گیر کرده باشید و چه در ساحل آفتاب بگیرید، HydraQuench لب‌ها را نرم و قابل بوسیدن نگه می‌دارد.

2.charlotte Tilbury بهترین بالم لب با اسید هیالورونیک

از نظر فنی یک رژ لب، این تکرار متوسط نیست. این بهترین تکه‌های براق، رژ لب و مومیایی کننده را گرد هم می‌آورد. اسید هیالورونیک و پپتید c لب‌ها را به شدت هیدراته و ظاهری پرتر می‌کند و طیف سایه‌ها رویایی است (بله، Pillow Talk ظاهر می‌شود).

3.  Cult Beautyبهترین بالم لب برای استفاده در زیر رژ لب

ترجمه شده از فرانسوی این به معنای “رویای عسل” است، که دقیقاً نوعی معجون است که ما می‌خواهیم لب‌های خود را در آن بپوشانیم. عسل قوی، روغن‌های گیاهی، کره شی و عصاره گریپ فروت لب‌های پیله را برای آبرسانی طولانی مدت. این به تنهایی و یا زیر رژ لب به زیبایی کار می‌کند و با چند ضربه انگشت نوید لب‌های راحت را می‌دهد.

4.Space NK بهترین بالم لب مغذی 

این روغن درمان کننده لب که حاوی 14 روغن ضروری و ویتامین‌های A، B5، C و E است، بسیار مغذی است و زیبایی و سلامت لب‌ها را بهبود می‌بخشد. تهویه و خنک کننده است که آن را به محصول جیبی عالی تبدیل می‌کند.

5. Afterglow NARS بهترین بالم لب رنگی

بالم لب Afterglow NARS در مجموعه‌ای از سایه‌های زیبا و ظریف موجود است (مورد علاقه ما دولچه ویتا و Deep Throat است)، بالم لب Afterglow NARS با‌ترکیبی از آبرسان مونوی همراه با کوکتلی از آنتی اکسیدآن‌های محافظ برای تسکین و آبرسانی لب‌ها و در عین حال زیبایی و براق شدن لب‌ها ادغام شده است.

6. Sugar Spice بهترین بالم لب گیاهی

بالم لب گیاهی Sugar Spice برای خشکی لب|ژین طب

با‌ترکیب فوق العاده مرطوب کننده روغن‌های گیاهی، درمان لب رنگی Sugar Spice به لب‌ها احساس تغذیه و حجیم می‌دهد. در همین حال، سایه‌های زیبا، مانند این عدد ادویه زیبا، رنگ ظریفی می‌دهد. و همچنین حاوی محافظت SPF15 نیز می‌باشد.

بهترین بالم لب رنگی  DIOR Addict Lip Glow7.

این بالم لب مومی نه تنها به لب‌ها احساس ابریشمی ‌و راحتی می‌بخشد، بلکه فرمول آن با pH روی لب‌ها واکنش نشان می‌دهد و رنگ صورتی خاصی را روی لب ایجاد می‌کند. این رنگ علاوه بر برطرف‌سازی خشکی لب، آن را به صورت افرروخته نیز نشان می‌دهد.

8. Dermalogica بهترین درمان شبانه خشکی لب

اگر لب‌های پوسته‌دار و خشک‌تان از بین نمی‌روند، Dermalogica یک دوتایی قدرتمند را در کارنامه خود دارد. لیپ‌ ترمیم غنی نایتلی باید قبل از خواب و بعد از پاکسازی استفاده شود. این بالم لب برای مبارزه با خطوط اخم و پر، در ناحیه اطراف لب نیز قابل استفاده و موثر است. سپس استفاده از بالم لب Renewal Lip Complex در طول روز آبرسانی شب گذشته را حفظ می‌کند، و یک مانع رطوبتی ایجاد می‌کند.

9. MED OLUS بهترین کرم برای خشکی لب و لب‌های ‌ترک خورده

اگر لب‌هایتان قرمز و دردناک است، بالم لب‌ ترمیم‌کننده مدپلاس به‌ویژه خوب است زیرا اثر تسکین‌دهنده‌ای فوری دارد.

10. تسکین دهنده پوست OG، بهترین بالم لب برای آرام کردن سوزش

کرم هشت ساعته اصلی الیزابت آردن برای چندین نسل برای آرام کردن سوزش، از بین بردن لکه‌های خشک و بازگرداندن پوست به حالت اوج استفاده شده است. این بالم دستی، روشی مناسب برای اعمال همان عملکرد تغذیه کننده به طور مستقیم روی لب‌ها به حساب می‌آید.

11. بهترین بالم لب برای استفاده در طول شب

بالم لب شبانه Dermalogica برای خشکی لب|ژین طب

به عنوان طرفداران بزرگ کرم دست Baume De Rose، جای تعجب نیست که وقتی شرایط سخت می‌شود، مستقیما به مراقبت از لب می‌پردازیم. این تسکین‌دهنده و آبرسان به لطف مخلوطی از کره شی، سرمید و ویتامین E، از لب در برابر هر گونه پیری محافظت می‌کند. نکته مهم این است که آن را در اطراف دهان نیز بمالید تا از ایجاد خطوط ریز جلوگیری به عمل آورد.

12. Rosebud Salve بهترین بالم لب چند منظوره

مرطوب‌کننده معجزه‌گر Rosebud Salve از سال 1895 شروع به کار کرد و هنوز هم یکی از محبوب‌ترین موم‌های چند منظوره برای خشکی لب در بریتانیا است. از آن برای از بین بردن لب‌های‌ ترک خورده استفاده می‌کنند، اما در مورد درمان سوختگی و بثورات نیز آن را نادیده نگیرید.

13. Harvey Nicholsبهترین بالم لب لاکچری 

یکی از مجلل‌ترین بالم لب‌های موجود در بازار و همچنین یکی از موثرترین، یک بالم لب کرم د لا مر لب‌ها را برای ساعت‌ها هیدراته و صاف نگه می‌دارد. این قطعه کوچک لوکس هر بار که از آن استفاده می‌کنید نیز احساس خاصی به دست می‌دهد.

14. روغن لیمو بهترین بالم لب لایه‌بردار

روغن لیمو ارگانیک موجود در درمان لب لیموناد لانولیپس به طور طبیعی لایه برداری می‌کند در حالی که لانولین در پوست جدید فرو می‌رود و به طور کامل آبرسانی می‌کند.

15. بهترین بالم لب مقرون به صرفه

ما تقریبا هر یک از بالم لب‌های درخشان Burt’s Bees را توصیه می‌کنیم. در هر مکان مفیدی، از جیب کت گرفته تا کشوهای میز، حداقل ده‌ها نمونه وجد دارد. این طعم میوه‌ای حاوی ویتامین C و E از روغن دانه گریپ فروت صورتی است.

16. QVC بهترین بالم لب برای حجیم‌سازی و فرم‌دهی لب‌ها

این سرم لب نه تنها آبرسانی و حجیم می‌کند، بلکه به لطف سطوح بی سابقه پپتیدها، به شکل طبیعی لب‌های نیز کمک می‌کند.

کلیاتی که درباره خشکی لب باید بدانید

اگرچه ‌ترک‌خوردن و خشکی لب‌ ممکن است آزاردهنده باشد، اما موقتی و به راحتی در خانه قابل درمان است. آگاهی از محیط و آب و هوا به کاهش احتمال‌ خشکی لب‌ طولانی مدت کمک می‌کند، به خصوص اگر بالم لب یا پماد را در مکان مناسبی نگه می‌دارید تا در اولین نشانه‌ خشکی لب از آن استفاده کنید.

خشکی لب یک مسئله رایج و گاهی ناراحت‌کننده است. برخی از افراد فقط در زمستان آن را تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است آن را در تمام طول سال تجربه کنند.

هنگام خرید محصولات برای خشکی لب باید احتیاط زیادی کرد. چند اصلاح سبک زندگی برای بهبودی خشکی لب و جلوگیری از عود مشکل کافی به نظر می‌رسد.

افرادی که لب‌های‌ترک خورده مزمن دارند ممکن است بخواهند با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنند. برخی داروها و شرایط می‌توانند باعث کم آبی و ‌ترک خوردن لب‌ها شوند.

سوالات متداول درباره خشکی لب

1.علت خشکی لب در بهار چیست؟

آفتاب سوختگی
هوای سرد
هوای گرم یا خشک
لیسیدن مکرر لب‌هایتان
شرایط پزشکی (آلرژی، اختلال تیروئید، برخی اختلالات خود ایمنی) یا واکنش به یک دارو
کمبود ویتامین (آهن، ویتامین B)
کم آبی بدن

2.هر چند وقت یکبار باید برای درمان خشکی لب از بالم لب یا پماد استفاده کنم؟

بالم لب‌ بیشتر ترک‌های لب را می‌پوشاند و پماد بر اساس مواد تشکیل‌دهنده و ضخامت پماد، لب‌ها را برای مدت طولانی‌تری هیدراته نگه می‌دارد. بالم لب و پمادهای لب را می‌توان در صورت نیاز در طول روز زمانی که متوجه خشکی لب‌های خود شدید استفاده کرد. استفاده از پماد لب در شب باعث آبرسانی لب‌ها در طول شب می‌شود. همیشه بعد از خوردن و آشامیدن بالم لب یا پماد را دوباره بمالید. در بیرون از منزل، بالم لب یا پماد را هر دو ساعت یکبار بمالید.

3. اگر لب‌های‌ترک خورده‌ام خونریزی کرد چه کنم؟

خونریزی زمانی اتفاق می‌افتد که خشکی لب تا حدی وخیم گردد که پوست لب‌ها شکسته شوند و به بریدگی و زخم تبدیل گردند. پوست لب‌ها مستعد ‌ترک‌خوردگی و‌ ترک‌های لب‌ درمان نشده ممکن است خونریزی کرده و باعث درد و سوزش شود. می‌توان لب‌های دچار خونریزی را در خانه با پمادی که مخصوص لب‌ها طراحی شده درمان کرد.

منبع
glamourmagazine.co

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا