بیماری های مفصلی

9 تست پارگی مینیسک زانو را بشناسید که مثل ذره‌بین عمل می‌کنند

تست پارگی مینیسک زانو و تشخیص سریع برای انتخاب درمان مناسب و نتیجه مثبت امری بسیار ضروری است. هدف فرآیند تست پارگی مینیسک زانو این است که اول از همه مشخص کند ‌ایا پارگی وجود دارد یا اینکه علائم زانو ناشی از چیز دیگری است.

تشخیص آسیب‌های منیسک تا حدود زیادی دشوار به نظر می‌رسد؛ زیرا مینیسک‌ها بدون عروق هستند و در دو سوم داخلی خود منبع عصبی ندارند. در نتیجه هنگام آسیب درد یا تورم بسیار کمی از خود نشان می‌دهند. تست پارگی مینیسک زانو با معاینه فیزیکی و آزمایش‌های ویژه انجام پذیر خواهد بود. از جمله سابقه بیمار، تصویربرداری و معاینه جسمی سه نوع تست پارگی مینیسک زانو است که هر کدام زیر مجموعه‌های دارند.

به دلیل اهمیت مینیسک زانو و آسیب‌های وارد شده به آن این مقاله از مجله سلامت ژین طب به صورت اختصاصی به راه‌های تست پارگی مینیسک زانو پرداخته است.

تست پارگی مینیسک زانو؛ 9 روش برای زیر ذره‌بین بردن زانو

هدف فرآیندهای تشخیصی پارگی منیسک این است که اول از همه مشخص کند که ‌ایا پارگی وجود دارد یا اینکه علائم زانو ناشی از چیز دیگری است. بعد از این مرحله آزمایش‌های تشخیصی مشخص می‌کنند کدام مینیسک پاره شده، چقدر آسیب دیده و چه درمانی توصیه خواهد شد. تشخیص پارگی منیسک با هر اندازه، محل یا شدتی معمولا بر سه روش اصلی متمرکز است که عبارتند از:

1.سابقه بیمار؛ اولین اقدام و تست پارگی مینیسک زانو

یک پزشک ابتدا با پرسیدن سوالاتی در مورد شروع پارگی، ارزیابی می‌کند که ‌ایا پارگی رخ داده یا خیر. او ممکن است بپرسد که آایا درد فوری بوده یا خیر، آیا درد همراه با صداهایی است یا نه و آیا زانو چرخیده است یا خیر.

یک پزشک معمولا قبل از ارائه توصیه‌هایی برای درمان، سابقه پزشکی فرد را در نظر می‌گیرد و در مورد آن صحبت می‌کند. به عنوان مثال، بیمارانی که در گذشته دچار چندین پارگی منیسک شده‌اند یا منیسک آن‌ها تحلیل رفته‌اند. این افراد کاندیدهای واجد شرایط‌تری برای منیسککتومی ‌نسبت به بیمارانی هستند که تنها اولین پارگی خود را پشت سر گذاشته‌اند.

2. تصویربرداری؛ کاربردی‌ترین راهکار برای تشخیص پارگی مینیسک زانو

MRI مفصل زانو برای تشخیص طول درمان پارگی مینیسک زانو| ژین طب

اگر بنا به تشخیص پزشک جراحی در نظر گرفته شود، بدون شک اسکن رزونانس مغناطیسی (MRI) برای زانو تجویز خواهد شد. اسکن MRI امکان مشاهده عمیق‌تر بافت‌های نرم در مفصل زانو را فراهم می‌کند تا تعیین محل و شدت پارگی روشن گردد. همچنین نشان می‌دهد که چه مقدار مایع اضافی در زانو وجود دارد و آیا هیچ قطعه پاره شده از منیسک در خود مفصل وجود دارد یا خیر.

تشخیص پارگی منیسک ممکن است نیاز به استفاده از چندین روش داشته باشد. به عنوان مثال، اگر زانو متورم شده باشد یا مایعی در آن باقی بماند، انجام MRI ضروری است زیرا در این وضعیت پزشک تنها با معاینه فیزیکی اطلاعات کمتری به دست می‌آورد به همین دلیل mri توصیه خواهد شد.

تست رایگان سلامت زانو

مرحله 1 از 10

اگر می خواهید علت زانو دردتان را بدانید و زانو درد خود را در منزل درمان کنید، حتما این تست را انجام دهید:

چند وقت است درگیر زانودرد هستید؟(ضروری)

3. معاینه جسمی؛ ساده‌ترین و اولین اقدام برای تشخیص پارگی مینیسک زانو

پس از تعیین تاریخچه پزشکی بیمار، معاینه فیزیکی معمولا شامل تعیین اینکه ‌آیا قفل شدن پا وجود دارد و نشان دهنده پارگی غضروف قفل شده در مفصل زانو است، آیا پارگی منیسک جانبی یا داخلی است؟ یک پزشک ممکن است سعی کند با حرکت دادن پا در جهات مختلف، دامنه حرکتی بیمار را بسنجد و این خود نوعی تست پارگی مینیسک زانو به حساب می‌آید. معمولا بعد از معاینه جسمی این سوال برای بیمار به وجود می‌آید؛ ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد؟

4. مک موری؛ تست پارگی مینیسک زانو که به عنوان معاینه اولیه محسوب می‌شود

تست مک موری برای درمان پارگی مینیسک زانو| ژین طب

تست مک موری مجموعه‌ای از حرکات زانو و پا است که پزشک از آن برای تشخیص پارگی مینیسک استفاده می‌کند. در واقع یک معاینه فیزیکی در مطب است و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد.

متخصص ارتوپدی به طور فیزیکی پا و مفصل زانو را حرکت می‌دهد تا هر گونه درد یا علائم دیگری را که در طول حرکات احساس می‌شود شناسایی کند. برای درک بهتر این روش فیلم تست پارگی مینیسک زانو را در فضای اینترنت ببینید.

آزمایش مک موری معمولا بخشی از یک معاینه اولیه بعد از تجربه اول زانو درد یا بعد از آسیب به حساب می‌آید. البته در راستای تست مک موری احتمالا به یکی از چند آزمایش تصویربرداری برای تایید پارگی مینیسک یا هر آسیب دیگری در زانوی نیاز خواهد بود. اگر آسیب داخل مفصل نیاز به ‌ترمیم جراحی داشته باشد، ممکن است برای تشخیص دقیق به آرتروسکوپی زانو نیاز باشد.

5. تست Ege؛ چگونه برای تشخیص پارگی خفیف مینیسک زانو کار می‌کند

تست Ege یکی از چند آزمایش علائم منیسک پاره شده است که پزشک برای کمک به تشخیص آسیب از آن استفاده می‌کند. شامل وارد کردن وزن بر روی زانوی آسیب‌دیده می‌شود در حالی که آن‌ها به یک کلیک مشخص گوش می‌دهند و احساس می‌کنند.

در تست Ege، بیمار از طریق حرکت چمباتمه زدن با نظارت متخصص ارتوپد به زانوی خود نیرو وارد می‌کند. معاینه کننده به دلیل گیرکردن قطعه غضروف پاره شده بین استخوان‌ها گوش می‌دهد و صدای کلیک را احساس می‌کند. تست پارگی مینیسک زانو Ege به صورت زیر انجام می‌شود:

با زانوهای صاف و پاها در فاصله حدود یک پا از هم (۳۰ تا ۴۰ سانتی متر) بایستید.

برای آزمایش مشکوک به پارگی منیسک داخلی انگشتان پا و زانو را به سمت بیرون بچرخانید. سپس چمباتمه زده و به آرامی ‌از جای خود بلند شوید. فردی که زانو را معاینه می‌کند برای شنیدن صدای کلیک یا احساس هوشیار خواهد بود. همچنین ممکن است در ناحیه منیسک احساس درد کنید.

برای آزمایش پارگی منیسک جانبی (در سمت بیرونی زانو)، خواسته می‌شود که انگشتان پای خود را تا جایی که زانوها می‌توانند بچرخند به سمت داخل بچرخانید. سپس چمباتمه زده و به آرامی ‌بلند ‌شوید. یک کلیک یا درد می‌تواند نشان دهنده پارگی منیسک باشد.

معمولا هنگامی‌که زانو در حدود90 درجه خم گردد، درد یا کلیک سراغ زانو می‌آید. هنگام چمباتمه زدن، در صورت نیاز می‌توانید از ساپورت استفاده کنید. اغلب، حتی افرادی که پارگی منیسک ندارند نیز نمی‌توانند اسکات درخواستی را بدون پشتیبانی انجام دهند.

6. تست پارگی مینیسک زانو؛ چند درصد امکان تشخیص با تست آپلی دارند؟

تست آسیاب اپلی شامل قرار دادن بیمار در وضعیت مستعد با زانو خم شده تا 90 درجه است. سپس ران بیمار با زانوی معاینه‌کننده روی میز معاینه قرار می‌گیرد. معاینه‌کننده به صورت جانبی و میانی استخوان ساق را می‌چرخاند، ابتدا با حواس پرتی همراه است، در حالی که هرگونه حرکت، محدودیت یا ناراحتی بیش از حد را متوجه می‌شود.

سپس این فرآیند با استفاده از فشرده سازی به جای حواس پرتی تکرار خواهد شد. اگر چرخش به اضافه حواس پرتی دردناک‌تر باشد یا چرخش را نسبت به سمت طبیعی افزایش دهد، ضایعه به احتمال زیاد لیگامانی است. اگر چرخش به علاوه فشرده سازی دردناک‌تر باشد یا چرخش کاهش یافته را نسبت به سمت طبیعی نشان دهد، ضایعه به احتمال زیاد آسیب منیسک است.

7. تندرنس خط مفصل زانو؛ نوعی تست برای درمان پارگی مینیسک زانو با خطای کم

تست تندرنس خط مفصل زانو برای تشخیص اینکه آیا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود| ژین طب

تست تندرنس خط مفصل (JLT) یک تست معاینه فیزیکی است که معمولا برای غربالگری حساسیت مربوط به آسیب‌های منیسک استفاده می‌شود. اگر درد در قسمت داخلی یا جانبی مفصلف موضعی باشد، می‌توان از این روش به عنوان تست پارگی مینیسک زانو استفاده کرد. این پیشنهاد برای ارتباط با آسیب شناسی دژنراتیو غضروف مفصلی یا به خطر افتادن یکپارچگی منیسک داخلی است.

فرد مبتلا به JLT افزایش درد مفصلی را تجربه می‌کند هنگام فشار دادن روی سطح مفصل یا حرکت دادن مفصل در دامنه حرکتی طبیعی افزایش ‌یابد. علائمی‌که امکان دارد همزمان با حساسیت مفصل وجود داشته باشد عبارتند از سفتی، تورم، قرمزی، گرمی‌، درد و تغییر شکل مفصل.

این تست پارگی مینیسک زانو معمولا در حالتی که بیمار آرام و روی میز دراز کشیده انجام می‌شود. اما می‌توان آن را در حالت نشسته یعنی زمانی که زانو در حالت خمیده 90 درجه قرار دارد. این تست پارگی مینیسک زانو را معمولا برای منیسک جانبی و منیسک داخلی به کار می‌برند.

8. آزمون تسالی و ویژگی‌های منحصربه فرد این تست پارگی مینیسک زانو

تست Thessaly مجموعه‌ای از حرکات زانو و پا است که پزشک از آن برای تشخیص پارگی مینیسک بهره می‌برد. یک معاینه فیزیکی در مطب که می‌توان آن را بدون تجهیزات خاص یا قرار جداگانه انجام داد.

روی یک پا بایستید و به پهلو بچرخید تا هر گونه درد یا علائم دیگری را که در حین حرکات احساس می‌کنید، شناسایی کنید.

تست Thessaly معمولا بخشی از یک معاینه اولیه است که با زانو درد یا بعد از آسیب به پزشک مراجعه می‌کند. همچنین احتمالا به یکی از چند آزمایش تصویربرداری برای تایید پارگی مینیسک یا هر آسیب دیگری در زانوی خود نیاز خواهید داشت.

چه زمانی به تست Thessaly نیاز دارم؟

قبل از تجویز قرص برای پارگی مینیسک زانو باد میزان آسیب را تشخیص داد تا روند درمانی با کم‌ترین خطا را انتخاب کرد. پزشک زمانی این تست پارگی مینیسک زانو را انجام خواهد داد که یکی از شایع‌ترین آسیب‌های زانو به ویژه در بین ورزشکاران وجود داشته باشد. آسیب‌های ورزشی شایع‌ترین علت هستند، اما ضربه‌هایی مانند زمین خوردن و تصادفات رانندگی نیز می‌توانند عاملی برای پارگی مینیسک باشند.

9. سایر راه‌هایی که به عنوان تست پارگی مینیسک زانو به حساب می‌آیند

اگر از نظر بالینی مشکوک به آسیب منیسک باشید، ممکن است آزمایشی از اقدامات محافظه کارانه در نظر گرفته شود یا با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) تایید شود. متاسفانه، پزشکان عمومی ‌در حال حاضر نمی‌توانند MRI را برای هر کسی توصیه کنند چون به لحاظ هزینه‌ای همه توان پرداخت آن را ندارند. رادیوگرافی ساده فقط برای حذف تفاوت‌ها مفید است و توموگرافی کامپیوتری (CT) به طور قابل توجهی از MRI برای تصویربرداری منیسک پایین‌تر است. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی استاندارد طلایی، اولین انتخاب برای بررسی پارگی‌های مشکوک منیسک به حساب می‌آید.

تست پارگی مینیسک زانو در یک نگاه

تشخیص آسیب منیسک با معاینه فیزیکی و آزمایش‌های ویژه، از جمله تست گریند آپلی، تست حواس‌پرتی آپلی، همراه با تصویربرداری پیشرفته، پزشک را در مسیر صحیح درمان قرار می‌دهد. درمان آسیب منیسک ممکن است شامل مدیریت محافظه کارانه مانند بی دردی، به عنوان مثال، NSAID‌ها و فیزیوتراپی باشد.

درمان غیر جراحی اولین خط درمان برای پارگی‌های منیسک دژنراتیو است در صورتی که تست پارگی مینیسک زانو اطلاعات دقیقی از وضعیت زانو بدهد.‌ ترمیم جراحی منیسک پاره شده اغلب برای پارگی‌های محیطی به دلیل خون رسانی غنی نشان داده می‌شود. مدیریت محافظه کارانه یا‌ ترمیم جراحی به شدت به ویژگی‌های فردی بستگی دارد. بر اساس گزارشی که بیمار به پزشک می‌دهد متخصص ارتوپد تست پارگی مینیسک زانو مناسب را انتخاب می‌کند.

سوالات متداول

1.بهترین تست برای تشخیص طول درمان پارگی مینیسک زانو چیست؟

پژوهشگران طی انجام یک دوره مطالعات دریافتند که ‌ترکیبی از آزمایش‌ها برای تشخیص پارگی مینیسک بهترین گزینه است.  اما اگر امکان تست پارگی مینیسک زانو به صورت ترکیبی وجود نداشت، MRI می‌تواند در تعیین وجود و میزان پارگی منیسک دقیق‌ترین اطلاعات را به بیمار بدهد.

2. پارگی مینیسک چه حسی دارد؟ ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم می‌شود؟

درد و تورم شایع‌ترین علائم هستند. همچنین امکان دارد احساس کنید که مفصل زانو ناگهان قفل می‌شود یا زانو به طور کامل باز نخواهد شد. گاهی اوقات ممکن است زانو ناگهان از بین برود و نتواند وزن را تحمل کند. اگر در این وضعیت قرار بگیرد باید حتما به دنبال جراحی برای ترمیم مینیسک پاره شده باشد.

3. آیا برای تشخیص پارگی منیسک به ام آر آی نیاز دارید؟

بله، MRI برای تایید و تشخیص دقیق بکار می‌رود. آزمایش‌ها و معاینات در مطب می‌تواند نشانه‌های واضحی از پاره شدن مینیسک و محل پارگی را نشان دهد. اما قبل از توصیه درمان، پزشک MRI را تجویز می‌کند که دقت بسیار بیشتری را ارائه می‌دهد.

4. انواع پارگی مینیسک زانو که نیاز مبرم به درمان دارند؟

پارگی فلپ: این پارگی در کنار منیسک ایجاد می‌شود و بافت داخلی را از لبه جدا می‌سازد.
پارگی دژنراتیو: آسیب به منیسک در طول زمان باعث پارگی تدریجی در نزدیکی لایه خارجی منیسک خواهد شد.
پارگی دسته سطل: یک حلقه بین لبه بیرونی مینیسک و بافت داخلی قرار دارد. همانطور که لبه منیسک از بقیه غضروف جدا می‌شود، اگر تکه پاره شده غضروف به سمت بالا بلند شود شکل دسته سطل به وجود می‌آید.
پارگی شعاعی: این پارگی در یک لبه منیسک به وجود می‌آید و به داخل بافت، عمود بر لبه حرکت می‌کند.

منبع
verywellhealth.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا