بیماری های کودکاندسته‌بندی نشده

درمان آبله مرغان؛ آیا پیشگیری از آبله مرغان ممکن است؟

درمان آبله مرغان شاید گاهی دشوارتر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. آبله مرغان با آن شکل و شمایل گاه ترسناکی که برای ما می‌سازد یک بیماری ویروسی است که شیوعش در کودکان خیلی بیشتر از بزرگسالان است. آبله مرغان که به آن واریسلا هم می‌گویند  به صورت نقطه‌های قرمز رنگ به صورت تاول‌های آبدار بروز می‌یابد و گاهی با تب و سردرد همراه است. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب درباره درمان آبله مرغان اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا در صورت مواجه با این تاول‌های عفونی و مسری، آگاهی لازم را داشته باشید.

چرا آبله مرغان به سراغمان می‌آید؟

وقتی از ریشه‌های یک بیماری  و چرایی آن آگاه باشیم احتمالا درمان آن نیز آسان‌تر خواهد بود. در مورد درمان آبله مرغان نیز اوضاع چنین است. اگر تا‌کنون در طول زندگی به این بیماری مبتلا نشده‌اید باید منتظر این میهمان ناخوانده باشید. گاهی با افرادی روبه رو می‌شوید که آبله مرغان دارند اما این موضوع را بروز نداده‌اند یا هنوز بیماری در مراحل نخستین است و نشانه‌های آن آشکار نیست.

در این صورت احتمال درگیری شما بالاست؛ چون این بیماری به شدت مسری است. نوجوانان زیر 12 سال بیشتر در معرض این بیماری هستند. افرادی هم هستند که سیستم ایمنی بدنشان به دلیل یک بیماری زمینه‌ای ضعیف است. پس این افراد بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری خواهند بود و بایستی از نزدیک شدن به افراد مبتلا بپرهیزند.

بیشتر بدانید: پایین آوردن تب کودک با گلاب

چگونه بفهمیم آبله مرغان گرفته‌ایم؟ شناسایی نشانه‌ها برای درمان سریع آبله مرغان

درمان آبله مرغان و تب | ژین طب

آبله مرغان با نشانه‌هایی آغازین، خودش را نشان می‌دهد. در نخستین روزها، تب 38 درجه به سراغتان می‌آید و سردرد آزارتان می‌دهد. این درحالی است که شما هنوز نشانه‌ای دال بر آبله مرغان دریافت نکرده‌اید. شاید گمان کنید یک سرما خوردگی ساده است. اما پس از 24 یا 48 ساعت متوجه لکه‌های قرمزی در بخشی از بدن خواهید شد که بیشتر روی کمر یا شکم ظاهر خواهد شد.

روند گسترش دانه‌های قرمز، افزایشی است  و به مرور روی بازوها و بخش‌های دیگر را خواهد پوشاند. جوش‌ها در روزهای نخست به شکل لکه قرمز است که رفته رفته پر آب می‌شود. پیش از بروز تاول‌ها ممکن  است دچار خستگی و بدن درد و حالت تهوع بشوید. احتمال دارد این تاول‌ها چنان گسترش یابند که گلو، چشم و دهانتان را نیز درگیر کند.

بیشتر بدانید: بیماری زونا در مردان

درمان آبله مرغان از نظر طب سنتی؛ درمان آبله مرغان به روش خانگی چگونه امکان پذیر است؟

از همین ابتدا باید بدانید چیزی به نام درمان سریع آبله مرغان وجود ندارد. مهمترین اقدام برای بهبودی در وهله اول جدا کردن فرد بیمار از جمع و استراحت مطلق است. بیمار باید خود را برای یک دوره ده تا بیست روزه آماده کند. اما راهکارهای  طب سنتی برای مقابله با این بیماری تا حدودی حاشیه‌های این بیماری را می‌کاهد.

درمان آبله مرغان با جوش شیرین

جوش شیرین ماده موثری است که خارش و سوزش تاول‌های ناشی از آبله مرغان را کاهش خواهد داد. ترکیب جوش شیرین و آب ترکیبی تولید می‌کند که باید با لیف روی جوش‌ها مالیده می‌شود. پس از مالیدن جوش شیرین، صبر کنید تا این ماده موثر، خشک شود و بعدآن را با آب بشویید.

درمان آبله مرغان با عنبر نسارا

عنبر نسارا خواص ضدعفونی کنندگی دارد. مثلا در فصول سرد سال از دود آن برای میکروب کشی محیط استفاده می‌کنند.  در مورد بیماری آبله مرغان هم دود عنبر نسارا باعث ضدعفونی شدن محیط و تاول‌های عفونی می‌شود. خاکستر عنبر نسارا نیز خواص قابل توجهی دارد. خاکستر را بر تاول ها می‌مالند تا زخم‌ها زودتر بهبود پیدا کند.

 تاثیر هویج و گشنیز بر آبله مرغان

هویج و گشنیز میزان بسیار زیادی آنتی اکسیدان در خود دارند. از ترکیب هویج خرد شده و مقداری گشنیز و آب، پس از بیست دقیقه قرار گرفتن روی شعله، سوپی به دست می‌آید که خوردن آن به از بین رفتن عوامل بیماری زای آبله مرغان در بدن کمک خواهد کرد. این سوپ را روزانه تا بهبودی کامل مصرف کنید.

سرکه قهوه‌ای و درمان آبله مرغان

سرکه قهوه‌ای با داشتن خواص اسیدی در بهبودی زخم و آبله ها موثر است. استفاده از این سرکه در وان حمام و قرار گرفتن در این محلول تا حدود بسیاری به ترمیم زخم حاصل از تاول کمک خواهد کرد و تاول‌ها را نیز رفته رفته از بین خواهد برد. استفاده از سرکه را نیز تا بهبودی کامل در برنامه درمانی خود قرار دهید.

استفاده از عسل برای درمان خانگی تاول‌ها

قرار دادن عسل روی تاول‌ها تاثیر بسیار مثبتی در سرعت از بین رفتن این برجستگی‌های قرمز عفونی دارد. عسل به خوبی خارش و التهاب را کم می‌کند. عسل را روی تاول‌ها بمالید. بگذارید مدتی تاو‌ل‌ها تحت تاثیر خاصیت ضد التهابی عسل قرار داشته باشند و سپس با آب ولرم بشویید. تکرار این روش در بهبودی تاول‌های چرکی بسیار موثر است.

روغن اسطوخودوس و رفع خارش

 تاثیر مستقیم این روغن برخارش و سوزش آبله هاست که تا حدود زیادی این حالت را کاهش خواهد داد. اگر روغن اسطوخودوس را با کمی روغن نارگیل مخلوط کنید و روی ناحیه تاول بمالید تا حدود زیادی خارش و سوزشش برطرف خواهد شد. همچنین آغشته کردن بدن به ترکیب اسطوخودوس و بابونه نیز تاثیر مثبتی در بهبودی آبله ها دارد.

درمان آبله مرغان بزرگسالان

اگر در بزرگسالی به آبله مرغان مبتلا شوید احتمالا خیلی شدید یا خفیف درگیر خواهید شد. اگر تا به حال به این ویروس دچار نشده باشید دوره بیماری سختی در پیش خواهد بود. گاهی آبله مرغان بزرگسالی را زونا می‌گویند. هنگامی که فرد بزرگسال به آبله مرغان عفونی شدید مبتلا می‌شود دو واکسن را تجویز خواهد کرد.

نام این واکسن ها  Zostavax و Shingrix است که بیشتر برای بزرگسالان بالای 50 سال توصیه می‌شود. بزرگسالان مبتالا به آبله مرغان مطلقا نباید در جمع‌ها حاضر شوند و باید تا پایان بهبودی زخم‌های ناشی از آبله مرغان در خانه بمانند. این افراد باید  زخم‌ها را با موادی مثل سرکه بشویند و از مسکن‌های تب بر استفاده کنند تا دوره بیماری به اتمام برسد. در صورت مراجعه به پزشک دارویی ضد ویروسی نیز برای این افراد تجویز خواهد شد.

درمان خانگی آبله مرغان در کودکان

درمان آبله مرغان و کودکان | ژین طب

آبله مرغان در میان کودکان شیوع زیادی دارد.  به این ترتیب هرچه سن ابتلا به بیماری کمتر باشد، نیاز به مراقبت بیشتر احساس می‌شود. چرا که کودکان غیر قابل کنترلند و ممکن است به رفتارهایی روی آورند که روند بیماری را کند نماید. یکی از این کارها خاراندن تاول‌هاست. ایجاد خراش روی تاول فرصت مناسبی برای باکتری‌های عفونی پدید می آورد و احتمال ابتلای کودک به عفونت‌های گوناگون را افزایش می‌دهد.

پس حتما پوششی روی دست کودکتان قرار دهید. یکی از اقدامات موثر در درمان آبله مرغان کودکان، حمام جوش شیرین است. در صورتی که تاول‌ها بسیار دردناکند بهتر است برای آرام کردن کودکتان به او مسکن بدهید. کودک باید از محیط‌های گرم دور بماند. چون عرق کردن برای تاول ها مضر است. خوراندن مایعات به کودکان بسیار مفید است. پس بدن کودک را همواره هیدراته نگه دارید.

درمان آبله مرغان در بارداری

آبله مرغان یکی از بیماری‌های خطرناک برای زنان باردار به شمار می‌رود. زیرا ممکن است هم مادر و هم جنین را با خطرهای بسیاری روبه‌رو نماید. یکی از بیماری‌هایی که ممکن است همزمان با آبله مرغان  مادر را درگیر کند ذات الریه است. ابتلا به آبله مرغان بین هفته‌های  هشتم تا بیستم بارداری خطر را دوچندان خواهد کرد. زیرا ممکن است جنین با یک بیماری مادرزادی به نام سندرم واریسلا به دنیا بیاید.  ابتلا در روزهای نزدیک به زایمان حتی ممکن است جنین را در خطر مرگ قرار دهد. پس زنان حامله باید به کلی از محیط‌های آلوده به ویروس آبله مرغان به دور بمانند.

واکسن آبله مرغان؛ بهترین راه پیشگیری از شدت بیماری

واکسن های توصیه شده به عنوان واکسن آبله مرغان تا حد بسیار زیادی کودکان و نوجوانان را از خطر ابتلا به این ویروس محافظت خواهد کرد. البته ممکن است پس از تزریق این واکسن شما باز هم به آبله مرغان خفیف دچار شوید . البته اگر قرار است طی روز‌های آینده باردار شوید یا تحت شیمی درمانی قرار دارید  یا درگیر بیماری‌های عفونی مانند HIV هستید، پزشک شما را از تزریق واکسن منع خواهد کرد.

سوالات متداول در زمینه درمان آبله مرغان

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به آبله مرغان هستند؟

افراد زیر 12 سال و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی

آیا تزریق واکسن آبله مرغان خطری دارد؟

احتمال دارد برخی افراد پس از تزریق با خارش ها و حساسیت‌هایی روبه رو شوند یا تب کنند.

روش تشخیص آبله مرغان چیست؟

تشخیص بر اساس سابقه خانوادگی و معاینات بالینی خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا