بیماری های مفصلی

درد دیسک کمر به کجا می ‌زند؛ عارضه‌ای کوچک که تمام بدن را درگیر می‌کند

درد دیسک کمر به کجا می ‌زند و چه قسمت هایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟ بیماری دیسک کمر به دلیل تغییر در ساختار دیسک نرمال ایجاد می‌شود. بیشتر اوقات، بیماری دیسک در نتیجه افزایش سن و شکسته شدن طبیعی دیسک رخ می دهد. گاهی، آسیب شدید می‌تواند باعث فتق دیسک طبیعی شود. همچنین آسیب ممکن است  فتق دیسک را بدتر کند. اگر ریشه بسیاری از دردهای ناحیه کمر و پا را بررسی کنیم به دیسک کمر خواهیم رسید. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به معرفی نقاطی از بدن می‌پردازیم که تحت تاثیر درد دیسک کمر قرار می‌گیرند.

 منشا بیماری دیسک و محل های انتشار درد

عواملی مانند سن و عدم تحرک بدنی ممکن است باعث ضعیف شدن عضلات پشت و شکم شود. به این ترتیب این عضلات به‌درستی از ستون مهره‌ها حمایت نخواهند کرد. صدمات کمر نیز زمانی افزایش می‌یابد که افرادی که معمولاً فعالیت بدنی ندارند در فعالیت‌های بیش از حد سخت شرکت کنند.

کارهایی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین و پیچاندن ستون فقرات دارند نیز ممکن است باعث آسیب به کمر شوند. فتق دیسک، در هر قسمت از ستون فقرات رخ می‌دهد، ولی اغلب در قسمت پایین کمر اتفاق می‌افتد. بسته به اینکه فتق دیسک در کجا باشد، منجر به درد، بی حسی یا ضعف در بازو یا پا خواهد شد. البته  بسیاری از مردم هیچ علامتی از فتق دیسک ندارند.

بیشتر بخوانید: علائم دیسک کمر؛ ۷ دردی که درمان نشود کمر و پاها را از کار می‌اندازد

درد دیسک کمر بیشتر درکجای بدن احساس می شود؟

 در پاسخ به این پرسش که درد دیسک کمر به کجا می زند باید گفت بیشتر فتق دیسک ها بیشتر قسمت پایین کمر را تحت تاثیر قرار می دهد، اما ممکن است در گردن نیز رخ دهد. علائم و نشانه ها به محل قرار گرفتن دیسک و اینکه آیا دیسک به عصب فشار می‌آورد بستگی دارد.  درد دیسک معمولا یک طرف بدن را درگیر می‌کند. البته دیسک کمر دلایل زیادی دارد. با مطالعه مقاله کمردرد چرا ایجاد می‌شود؟ ۱۵ علت و چندین روش درمانی برای کمر درد اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: عمل دیسک کمر؛ ۸ جراحی ستون فقرات برای درمان دردهای شدید کمر

بازو یا پا، در معرض درد دیسک کمر

درد دیسک کمر به کجا می زندو درد بازو | ژین طب

 اگر فتق دیسک شما در قسمت پایین کمر باشد، علاوه بر درد در ناحیه کمر، معمولاً در باسن، ران و ساق پا نیز احساس درد خواهید کرد. ممکن است در بخش‌های دیگر پا نیز درد داشته باشید. برای فتق دیسک در گردن، معمولاً بیشترین درد را در شانه و بازو احساس خواهید کرد. این درد ممکن است هنگام سرفه، عطسه یا حرکت در موقعیت‌های خاصی به بازو یا پای شما وارد شود. درد اغلب به صورت تیز یا سوزش توصیف می‌شود.

بیشتر بخوانید: درمان دیسک کمر در منزل؛ چی بخوریم خوب بشیم؟

بی حسی یا گزگز در ناحیه کمر

برخی از افرادی که دچار فتق دیسک هستند در پاسخ به این پرسش که درد دیسک کمر به کجا می زند  خواهند گفت که اغلب در قسمتی از بدن که با اعصاب آسیب‌دیده سرو کار دارند، بی‌حسی یا گزگز تابشی احساس می‌کنند. ماهیچه‌های درتماس با اعصاب آسیب دیده تمایل به ضعیف شدن دارند. به همین دلیل ممکن است هنگام بروز عارضه دیسک، شما زمین بخورید یا بر توانایی شما در بلند کردن یا نگه داشتن وسایل تاثیر بگذارد. برای رهایی سریع از درد مقاله درمان کمردرد در پنج دقیقه؛ ترکیب سنت و تکنولوژی را حتما بخوانید.

درد متناوب و مدام در ناحیه کمر

 این  درد ممکن است با حرکت، سرفه، عطسه یا ایستادن شدت یابد و در درازمدت این عوارض را سبب شود:

  • اسپاسم عضلات پشت کتف

گاهی بیرون زدگی دیسک به اعصاب مربوط به پشت کتف فشار وارد می کند. درنتیجه این فشار حاصل از دیسک اسپاسم در قسمت پشت کتف رخ می دهد و باعث درد شدیدی در این ناحیه خواهد شد.

  • دیسک و بروز سیاتیک

 دردی که از پشت یا باسن شروع می شود و از پائین پا به ساق پا یا داخل پا می رسد نشانه فعال شدن یا التهاب عصب سیاتیکی است که تحت فشار دیسک است. این درد گاهی چنان شدید است که فرد را برای مدت ها زمینگیر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: کمربند طبی دیسک کمر؛ روشی برای درمان و تسکین دیسک کمر

  • ضعف عضلانی در پاها

شایع‌ترین علت درد در قسمت پاها و احساس ضعف در این ناحیه  را باید دیسک کمر دانست. بیمار ابتدا بایستی نسبت به منشا بیماری مطمئن شود و سپس مسیر درمان را آغاز کند.  البته بیماری های عضلانی یا عصبی عضلانی مانند  مانند ‏ms  نیز ممکن است موجب ایجاد ضعف در پاها شوند.

  • بی حسی در پا یا پا

در این حالت، ضعف یا سنگینی پا براس بیمار مشکل ایجاد خواهد کرد. برای مثال، به دلیل ضعف در پاها و بی حسی در این ناحیه، نمی توانند از پله ها بالا بروند. این بیماران گاهی در حین حرکت دچار احساس بی حسی یا به اصطلاح خالی شدن زیر پا می‌شوند. گاهی استفاده از قرص های بدون نسخه می تواند به طور موقتی از درد پایتان بکاهد.

  • تغییرات در عملکرد مثانه یا روده

سندرم دم اسبی، یک بیماری نادر است که منجر به کمر درد و بی‌اختیاری ادرار می‌شود. شایع‌ترین علت سندرم دم اسبی، فتق دیسک است . البته این حالت در نوع پیشرفته دیسک کمر رخ می دهد که نیاز به مراقبت های پیشرفته ای نیز دارد.

چگونه از انتشار درد دیسک کمر به نقاط دیگر جلوگیری کنیم؟

درد دیسک کمر به کجا می زند و درد پا | ژین طب

حفظ وزن مناسب، شرکت در ورزش منظم و استفاده از وضعیت بدنی خوب خطر ابتلا به بیماری دیسک کمر را کاهش می‌دهد. تغییر سبک زندگی و بازنگری در نظام حرکت بدن ازجمله نشستن و برخاستن و بلند کردن اجسام خطر ابتلا به دیسک کمر را کاهش خواهد داد. دراین مقاله به بررسی نقاطی از بدن پرداختیم که تحت تاثیر درد دیسک کمر قرار دارند.

سوالات متداول درباره درد دیسک کمر به کجا می‌زند

کدام نواحی بدن در معرض درد دیسک هستند؟

تمام عضلات پشت و پاها و حتی دستگاه گوارش و مثانه ممکن است تحت تاثیر درد دیسک قرار بگیرند.

خطرناک ترین حالت دیسک کمر کدام است؟

خطرناکترین دیسک کمر، زمانی اتفاق می افتد که دیسک های آسیب دیده برروی عصب ها و ریشه های عصبی فشار بیاورد و بیمار به علائم فلج در اندام ها دچار شود

درمان سریع درد دیسک کمر چگونه است؟

 یکی از راه‌های مطمئن برای کاهش درد و درمان کمربند پلاتینر است. پلاتینر کمربندی طبی است که با برق کار می‌کند. هم شاخصه‌های دیگر کمربندها را دارد و هم از تکنولوژی‌های فوق پیشرفته UIC (اولتراسوند، انفرارد و کلاک پالس) بهره‌مند است. بی‌شک در آینده‌ای بسیار نزدیک کمربند UIC پلاتینر به عنوان یک درمان خانگی مطمئن و اثرگذار برای انواع دردهای کمر به کار خواهد رفت. همینطور بیماران را  از رفتن به کلینیک‌های فیزیوتراپی بی‌نیاز می‌سازد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا