بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

خواص هل برای درد مفاصل؛ معجزه این دانه سبز را ببینید

خواص هل برای درد مفاصل مقوله ای است که از قدیم الئیام از طبیان سنتی به گوش می‌رسد. با توجه به‌اینکه هل دارای اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد فشار خون، کاهش وزن، کاهش کلسترول، دفع عفونت و قند خون است اما اینکه خواص هل برای درد مفاصل چیست ذهن ها را به خود مشغول می‌کند. به همین دلیل در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به کمک چند متخصص تغذیه این موضوع را مورد بررسی قرار داده تا به خواص هل برای درد مفاصل پی ببریم و بدانیم آیا موثر هست یا خیر؟

آنچه که برای این تیم پژوهشی خیره کننده بود، یافته‌های بسیار زیادی است که هر کسی را شگفت زده خواهند کرد. با ما همراه باشید تا با شگفتی‌هایی که از این تحقیقات بدست آمده آگاه شوید چون بعد از خواندن این مقاله نگاهتان به هل تغییر خواهد کرد.

6 خواص هل برای درد مفاصل که پشتوانه علمی دارد

هل ادویه‌ای با طعمی تند و کمی شیرین و یک گیاه بومی در بخش‌هایی از آسیا مانند هند، اندونزی، پاکستان و بنگلادش است. همچنین خواص هل برای درد مفاصل شگفت انگیز است. هل دارای گلهای سفید و از دسته گیاهان خانواده زنجبیل به شمار می‌رود. از گذشته‌های بسیار دور تاکنون از دانه‌ها، روغن‌ها و عصاره‌های هل برای درمان‌های دارویی استفاده می‌شده و قرن‌ها در طب سنتی گزینه‌ای عالی برای برطرف ساختن فشار خون بالا و دفع عفونت بوده است. اما آنچه که در این مقاله به دنبال آن هستیم خواص هل برای درد مفاصل است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

1. اثرات ضد التهابی و خواص هل برای درد مفاصل

در کنار بهبود التهاب ستون فقرات کمر می‌توان از خواص هل برای رحم هم بهره برد| ژین طب

یکی از مواردی که موجب درد در ناحیه مفاصل چه در گردن، چه در کمر و زانو می‌شود وجود التهاب است. هل سرشار از ‌ترکیباتی است که با التهاب مبارزه می‌کند. زمانی که بدن در معرض مواد خارجی قرار گیرد التهاب رخ می‌دهد. فراموش نکنیم که التهاب همیشه بد نیست بلکه واکنش بدن در مقابل یک اتفاق است و از این طریق متوجه خواهیم شد که عضوی از بدن ما درگیر یک بیماری یا آسیب است. اما التهاب طولانی مدت می‌تواند منجر به بیماری‌های مزمن شود و اینجاست که باید برای کنترل آن دست به کار شد.

بیشتر بدانید: درمان قطعی آرتروز در طب سنتی؛ از دمنوش تا ماساژهای خاص

آنتی اکسیدان‌هایی فراوان موجود در هل منشا خواص هل برای درد مفاصل به حساب می‌آیند و همین آنتی اکسیدان‌ها از سلول‌های مفاصل در برابر آسیب، محافظت و از بروز التهاب جلوگیری می‌کنند. برای پی بردن به اثر بخشی هل مطالعات زیادی انجام شده برای مثال در یک مطالعه نشان داده شده که عصاره هل در دوزهای 50 تا 100 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن در مهار حداقل چهار ‌ترکیب مختلف التهابی در موش‌ها مؤثر است.

مطالعه دیگری روی موش‌ها نشان داد که خوردن پودر هل باعث کاهش التهاب کبد ناشی از خوردن یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات و چربی می‌شود. اگرچه مطالعات زیادی در مورد اثرات ضد التهابی هل در انسان وجود ندارد، تحقیقات نشان می‌دهد که مکمل‌ها ممکن است وضعیت آنتی اکسیدانی را تا 90 درصد افزایش دهند.

2. کاهش فشار خون با خواص آنتی اکسیدانی و دیورتیک هل

یکی از عوارض فشار خون بالا آسیب به سیستم اسکلتی و عضلانی بدن است. فشار خون بالا موجب می‌شود که بدن هنگام ادرار کردن مقدار بسیار زیادی کلسیم از دست بدهد که این موضوع موجب ضعیف و پوک شدن استخوان‌ها بخصوص در ناحیه مفاصل می‌شود. مفاصل در زنانی که فشار خون بالا دارند و قبلاً یائسگی را تجربه کرده‌ بیشتر از سایرین در خطر هستند.

محققان روزانه سه گرم پودر هل را به 20 فرد بزرگسال که به تازگی فشار خون بالای آنها تشخیص داده شده بود، دادند. پس از 12 هفته، سطح فشار خون به طور قابل توجهی به محدوده طبیعی کاهش یافته بود.

بیشتر بدانید: بهترین دمنوش برای فشار خون بالا؛ ۷ دمنوش قاتل فشار خون بالا

نتایج امیدوارکننده ‌این مطالعه امکان دارد که مربوط به سطوح بالای آنتی اکسیدان‌ها در هل باشد. وضعیت آنتی اکسیدانی شرکت کنندگان تا پایان مطالعه 90 درصد افزایش یافته بود. آنتی اکسیدان‌ها با کاهش فشار خون مرتبط هستند. بنا به گفته محققان این ادویه به دلیل اثر ادرارآوری، فشار خون را کاهش می‌دهد. به‌این معنی که می‌تواند ادرار را برای از بین بردن آبی که در بدن شما جمع می‌شود، به عنوان مثال در اطراف قلب، تقویت کند. پس با توجه به خواص هل برای درد مفاصل و فشار خون، از مصرف این ادویه غافل نشوید.

3. آیا هل حاوی ‌ترکیبات ضد سرطان است

آنچه که از تحقیقات زیاد درباره هل بدست آمده گویای این موضوع است که ترکیبات موجود در هل به مبارزه با سلول‌های سرطانی بخصوص سرطان استخوانی کمک می‌کند. البته میزان تاثیرهل در رفع سرطان بسیار اند و ناچیز است اما قرار دادن آن در برنامه غذایی موجب می‌شود در دراز مدت از ابتلا به انواع سرطان‌ها بخصوص در استخوان جلوگیری به عمل آید.

مطالعات روی موش‌ها نشان داده که پودر هل فعالیت آنزیم‌های خاصی را که به مبارزه با سرطان کمک می‌کنند، افزایش می‌دهد و همچنین توانایی سلول‌های کشنده طبیعی برای حمله به تومورها را افزایش می‌دهد. تحقیقات روی سلول‌های سرطانی انسان و هل نتایج مشابهی را به دست می‌دهد. بر اساس یاقته‌های یک پژوهش ترکیب خاصی در هل وجود دارد که از تکثیر سلول‌های سرطانی دهان در لوله‌های آزمایش جلوگیری می‌کند.

در نتیجه در کنار خواص هل برای درد مفاصل نیز می‌توان به پیشگیری از سرطان اشاره کرد. اگرچه نتایج بدست آمده از تاثیر هل در مقابله با سرطان امیدوارکننده است، اما این مطالعات تاکنون فقط بر روی موش‌ها یا در لوله‌های آزمایش انجام شده است. قبل از اینکه بتوان ادعاهای قوی‌تری کرد، به تحقیقات انسانی نیاز دارد.

4. اثرات ضد باکتریایی هل و درمان عفونت‌های بدن

هل دارای اثرات ضد باکتریایی در خارج از دهان و به طرز شگفت انگیزی عفونت‌ها را درمان می‌کند. آنچه که در تحقیقات می‌توان به آن استناد کرد اینکه عصاره‌ها و اسانس‌های هل دارای ‌ترکیباتی هستند که با چندین سویه رایج باکتری‌ها مبارزه می‌کنند.

آرتریت سپتیک یا عفونت مفصل که به علت یک عامل باکتریایی، ویروسی یا قارچی به وجود می‌آید در کودکان و افراد مسن بیشتر دیده می‌شود. عفونت باکتریایی با باکتری استافیلوکوک اورئوس (Staphylococcus aureus) را باید رایج‌ترین دلیل عفونت مفصل به حساب آورد. این باکتری به صورت طبیعی روی پوست سالم هم وجود دارد اما وقتی از طریق جریان خون به مفاصل برسد شرایط دشواری را برای درمان ایجاد می‌کند.

بیشتر بدانید: عفونت خون چه زمانی خطرناک است؟ هشدارهای این عامل مرگ‌آفرین را بدانید

مطالعات لوله آزمایش همچنین نشان داده است که عصاره هل با باکتری سالمونلا که منجر به مسمومیت غذایی می‌شود و کمپیلوباکتر که به التهاب معده کمک می‌کند، مبارزه کرده و از بدن در مقابل این دسته بیماری‌ها محافظت می‌کند.

5. خواص هل برای درد مفاصل با بهبود تنفس و دریافت اکسیژن

ترکیبات موجود در هل به افزایش جریان هوا به ریه‌ها و بهبود تنفس کمک می‌کند. یکی از راه‌های کنترل التهاب و تسکین درد مفاصل رسیدن اکسیژن کافی به بافت‌های بدن است. در روش‌های نوین پزشکی برای بهبود آسیب‌های مفاصل از تکنولوژی اینفرارد یا مادون قرمز استفاده می‌کنند چون موجب بهبود جریان خون شده و این جریان تقویت شده با خود اکسیژن رسانی بیشتری به بافت‌ها انجام می‌دهد. با صرف نظر از خواص هل برای درد مفاصل نیز؛ هل به بهبود دریافت اکسیژن و تقویت عملکرد ریه‌ها تاثیر قابل توجهی می‌گذارد.

هنگامی که هل در رایحه درمانی استفاده می‌شود، بوی نشاط آوری به وجود می‌آورد که توانایی بدن را برای استفاده از اکسیژن در طول ورزش افزایش می‌دهد. از گروهی از شرکت کنندگان برای یک مطالعه خواسته شد تا قبل از راه رفتن روی ‌تردمیل به مدت 15 دقیقه، اسانس هل را به مدت یک دقیقه استنشاق کنند. این گروه در مقایسه با گروه کنترل به طور قابل توجهی جذب اکسیژن بیشتری داشتند.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که هل روی تنفس بهتر تاثیر می‌گذارد شل کردن راه هوایی و تنفسی است. این خاصیت هل به ویژه برای درمان آسم بسیار مفید به نظر می‌رسد. بر اساس تحقیقاتی که روی موش‌ها و خرگوش‌ها انجام شد محققان به این نتیجه رسیدند که تزریق عصاره هل می‌تواند مسیر عبور هوای گلو را آرام کند.

6. بهبود آرتروپاتی (التهاب مفصلی) دیابتی با هل

دیابت از جمله بیماری‌هایی است که به مفاصل آسیب جدی به نام آرتوپاتی دیابتی وارد می‌کند. این بیماری برای مفاصل نه به یکباره بلکه به صورت تدریجی و به مرور زمان اتفاق می‌افتد. علائمی که ارتروپاتی از خود بروز می‌دهد شامل موارد زیر است:

  • تغییرات در ظاهر پا
  • سندرم تونل کارپال
  • شانه های دردناک
  • مفاصل دردناک
  • تورم یا قرمزی
  • بی حسی

آرتروپاتی دیابتی درد مفاصل را به اشکال مختلف نمایان می‌سازد برای نمونه مفصل شارکو (مفصلی که فاقد درد است ولی تخریب می‌شود). زمانی رخ می‌دهد که مفصل به دلیل آسیب عصبی دیابتی از بین رفته و معمولا در پاها و مچ پا در افراد دیابتی مشاهده می‌شود. آسیب عصبی در پاهای بیماران دیابتی چیز دور از ذهنی نیست.

اما سوال اینجاست که خواص هل برای درد مفاصل در بیماران دیابتی به چه صورت است؟ هل با پایین آوردن قند خون از ابتلا به بیماری مثل آرتروپاتی دیابتی جلوگیری می‌کند و از وارد آمدن آسیب به مفاصل نیز جلوگیری خواهد کرد. وقتی هل به صورت پودر مصرف شود، بیشتر قند خون را کاهش می‌دهد.

خواص هل برای کبد چرب چیست؟

اگر خواص هل برای درد مفاصل را در نظر نگیریم، هل خواص و فواید زیادی دارد، چرب‌های خون را کاهش می‌دهد، حساسیت به انسولین را در بدن بالا می‌برد، التهاب مفاصل را از بین می‌برد و عملکرد کبد را تقویت می‌کند.

بیشتر بدانید: کبد چرب را سه سوته درمان کنید؛ آیا چیزی تحت عنوان درمان فوری وجود دارد؟

آنچه که از تحقیقات درباره هل بدست آمده اینکه هل التهابات ناشی از چربی زیاد در کبد را کاهش می‌دهد. در واقع ویژگی ضد التهابی و خواص آنتی اکسیدانی زیادی که هل دارد عملکرد کلی کبد را بهبود می‌بخشد. این خاصیت هل به بدن در مقابله با استرس اکسیداتیو و آسیب‌های ناشی از آن در کبد کمک شایانی می‌کند.

خواص هل برای رحم؛ شگفت انگیز و واقعی

هل در خود مواد به اسم تانن دارد که این ماده در رفع التهابات رحم و دفع عفونت‌های رحمی بسیار موثر است. علاوه بر تانن اسید سیتریکی که در هل وجو دارد از رحم در مقابل بیماری‌های میکروبی و باکتریایی محافظت می‌کند. برای اینکه دردهای قاعدگی و انقباضات رحمی تسکین پیدا کنند از دمنوش چای با هل و دارچین استفاده کنید.

جمع‌بندی پایانی درباره خواص هل برای درد مفاصل

نباید فراموش کرد که هل یک داروی باستانی است و از هزاران سال قبل تاکنون از خواص دارویی آن برای موارد مختلف استفاده می‌کردند. یکی از خواص هل برای درد مفاصل است که در علوم پزشکی جدید مورد توجه محققین قرار گرفته و تاثیرات قابل قبولی از خود نشان داده است. علاوه بر بهبود عملکرد مفاصل هل خواص فراوانی نیز دارد، برای مثال فشار خون را کاهش می‌دهد به کاهش وزن کمک می‌کند و تنفس را به طرز چشمگیری بهبود می‌بخشد.

علاوه بر این مزایا و خواص هل برای درد مفاصل، مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان داده که هل در مبارزه با تومورها، بهبود اضطراب، مبارزه با باکتری‌ها و محافظت از کبد نیز حرف برای گفتن دارد، هرچند که این ادعا نیازمند تحقیقات بیشتری برای اثبات دارد.

سوالات متداول درباره خواص هل برای درد مفاصل

خواص هل برای مردان و زنان چیست؟

مصرف هل به بیماری‌هایی مانند سندرم متابولیک و دیابت کمک می‌کند. دیابت از دسته بیماری‌هایی است که به شدت سلامت مفاصل را به خطر می‌اندازد بخصوص پا و مچ پا. هل همچنین به دلیل مقدار بسیار بالای آنتی اکسیدان سلامت دهان، قلب و کبد را نیز تقویت خواهد کرد. همچنین جدا از خواص هل برای درد مفاصل، هل خواص ضد میکروبی دارد و در پیشگیری از زخم و مبارزه با سرطان نیز نقش قابل توجهی ایفا می‌کند.

اگر روزانه هل بخورم چه اتفاقی می افتد؟

خواص هل برای درد مفاصل در صورت مصرف روزانه بسیار محسوس است. خوردن روزانه هل برای سلامت کلی بدن مفید است. در کمک به سلامت گوارش، گردش خون و سیستم تنفسی تاثیرات قابل توجهی دارد که کمتر به آن توجه شده است. همچنین در رفع و کاهش التهاب مفاصل نیز به عنوان یک داروی خوب عمل می‌کند چون مقدار بسیار زیادی آنی اکسیدان در خود دارد. با همه این ویژگی‌های مثبتی که هل دارد، قبل از افزودن آن به رژیم غذایی روزانه خود، با یک متخصص پزشکی (در صورت داشتن هر گونه مشکل سلامتی) مشورت کنید.

خواص هل برای درد مفاصل چیست؟

هل یکی از منابع غنی فیبر است و این فیبرزیاد موجب می‌شود بعد از استفاده از هل زمان طولانی‌تری احساس سیری داشته باشد. این موجب می‌شود که فرد در یک بازه زمانی کاهش وزن را تجربه کند و فشار زیادی را از روی مفاصل خود بردارد. از دیگر خواص هل برای درد مفاصل باید به تقویت متابولیسم بدن اشاره کرد، با بالا رفتن متابولیسم بدن، عمل چربی سوزی آغاز و وزن پایین می‌آید و فشار روی مفاصل کاهش می‌یابد. برخی از پزشکان برای لاغری عرق هل را به افراد چاق پیشنهاد می‌دهند.

آیا مصرف زیاد هل مضر است؟

بله، مصرف بیش از حد هر ماده‌ غذایی می‌تواند از خود عوارضی به جای بگذارد و مصرف زیاد هل نیز از این قاعده مستثنی نیست. مصرف زیاد هل می‌تواند باعث مشکلات گوارشی مختلفی شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا