بیماری های مفصلی

قرص تیزانیدین برای دیسک کمر؛ راه حلی فوری برای تسکین درد کمر

قرص تیزانیدین برای دیسک کمر گزینه بسیاری از کسانی است که از دردهای مربوط به دیسک کمر گله دارند، اما شاید بپرسید در میان این همه قرص و روش‌های درمانی این قرص چه ویژگی‌ای دارد. این قرص هم مانند دیگر قرص‌های هم‌خانواده مسکن است و شل کننده عضلات. از آنجا که دیسک کمر باعث وارد آمدن فشار به نواحی گوناگون می‌شود و این التهاب و درگیری درد را پدید می‌آورد، این قرص قرار است از التهاب بکاهد و مسیر درد را مسدود نماید. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب در باره قرص تیزانیدین برای دیسک کمر اطلاعاتی را در اختیارتان می گذاریم.

قرص تیزانیدین برای چیست؛ تسکین فوری درهای شدید

 تیزانیدین مربوط به دسته‌‍ای از داروها به نام آگونیست‌ها است. این قرص:

 • یک شل کننده قوی عضلات به شمار میاید
 • بیشتر برای از بین بردن اسپاسم عضلات استفاده می‌شود
 • خشکی ماهیچه‌ها را برطرف خواهد کرد
 • گاهی سکته مغزی و آسیب نخاعی را نیز درمان می‌کند

شما از روز دوم، تاثیر این دارو را خواهید دید. در شرایط عادی نیز در روز چهارم درد به کلی از بین می‌رود. البته دوره اثر گذاری در یک وعده مصرف بین 3 تا 6 ساعت درحال تغییر است.

قرص تیزانیدین چگونه عمل می‌کند و دردها را کاهش می‌دهد؟

قرص تیزانیدین برای دیسک کمر رشته عصبی | ژین طب

قرص تیزانیدین با اثر گذاری بر سیستم عصبی مرکزی اسپاسم را از بین می‌برد. این کار برای درمان دیسک کمر و درد مربوط به این ناحیه صورت می‌پذیرد. از آنجا که درد حاصل از دیسک نتیجه ایجاد فشار به ریشه عصب و التهاب عصب هاست، پس این قرص:

 • با اثر گذاری بر فرستنده‌های حامل درد، از ادامه درد جلوگیری خواهد کرد.
 • با خاصیت شل‌کنندگی ماهیچه‌ها را از حالت فشار خارج می‌کند.
 • تعادل را به اندام‌های کمر باز می‌گرداند.

 یادتان باشد قرص تیزانیدین برای دیسک کمر درمان کننده نیست و فقط به طور موقت درد را تسکین می‌دهد و شما در این فرصت آرامش یافتن عصب‌ها باید روند درمانتان را به طور جدی پیگیری کنید.

بهترین زمان مصرف تیزانیدین؛ چه هنگام تیزانیدین را مصرف کنیم؟

باید گفت چگونگی مصرف قرص تیزانیدین برای دیسک کمر به تجویز پزشک بستگی دارد، اما با توجه به ویژگی شل کنندگی این قرص، شاید در انجام کارهای روزانه به مشکل برمی‌خورید. پس بهتر است هنگام نزدیک شدن به ساعات استراحت این قرص را استفاده نمایید. این دارو معمولا برای افراد بزرگسال بالای 18 سال تجویز می‌شود. اگر بیش از اندازه و دز تعیین شده از این قرص مصرف کردید باید حتما به اورژانس مراجعه نمایید. تجویز این قرص یا شیاف برای کمردرد برای بزرگسالان 4 میلی گرم هر 4 تا 6 ساعت است که به مرور افزایش می‌یابد.

 قرص تیزانیدین چه عوارضی خواهد داشت؟ آیا مصرف بدون تجویز خطر دارد؟

اما قرص تیزانیدین برای دیسک کمر مشکلاتی را برا ی مصرف کننده به وجود می‌آورد:

 • برخی افراد ممکن است با این دارو حساسیت داشته باشند.
 • بهتر است افرادی که بیماری کلیوی یا کبدی دارند در مورد مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنند.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به هریک از داروهای هم خانواده تیزانیدین را دارید با پزشک درمیان بگذارید.
 • این قرص با احساس خواب آلودگی و گیجی درشما همراه خواهد بود.
 • بهتر است پس از مصرف این قرص رانندگی نکنید.
 • خوردن قرص ممکن است سبب ایجاد تهوع و سوءهاضمه شود.
 • بهتر است پس از مصرف، از خوردن غذاهای چرب بپرهیزید.
 • اگر در طول مصرف با کاهش ناگهانی وزن و خستگی شدید و غیر طبیعی و کاهش حجم ادرار روبه رو شدید حتما موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

در صورت مشاهده هر گونه تغییر با پزشک خود مشورت کنید.

قرص تیزانیدین و تداخل با دیگر داروها؛ کی تیزانیدین نخوریم؟

 برخی داروها هستند که مصرفشان همراه با قرص تیزانیدین برای دیسک کمر سبب ایجاد مشکلاتی می‌شود. فلووکسامین یکی از این قرص‌ها است که به عنوان داروی وسواس فکری-اجباری تجویز می‌شود. در مورد قرص سیپروفلوکساسین نیز همچنین است و نباید با قرص تیزانیدین این قرص‌ها را استفاده کرد؛ این قرص‌ها هر دو باعث کاهش شدید فشار خون می‌شوند. مصرف قرص‌های ضد بارداری هم برای مصرف کنندگان تیزانیدین مشکل ساز می شود. البته باید اشاره کنیم که استفاده از سلکوکسیب و کمردرد خفیف تا متوسطی که با این دارو کم می‌شود، بسیار رایج و پرکاربرد است.

آیا قرص تیزانیدین مرفین دارد؟ این دارو نوعی مخدر است؟

بزرگ‌ترین جذابیت برای بسیاری از افرادی که برای رفع اسپاسم عضلانی به کمک نیاز دارند این است که تیزانیدین یک ماده مخدر نیست. چیزی که تیزانیدین را از یک ماده مخدر متمایز می‌کند، نحوه عملکرد آن در بدن است. این دارو به جای اتصال مستقیم به گیرنده‌های درد، گیرنده‌های عصبی را در سطح عضلات مسدود می‌کند و فرد به مصرف تیزانیدین وابسته نمی‌شود. پس استفاده از این دارو برای بهبود علائم ناشی از پارگی دیسک کمر وابستگی ایجاد نمی‌کند.

ایا قرص تیزانیدین خواب آور است؟ یا نوعی شل کننده عضلانی؟

یکی از عوارض قرص تیزانیدین برای دیسک کمر خواب آلودگی است. شل کنندگی عضلات سبب این حس خواهد شد که با ایجاد یک رخوت همراه است. اما این قرص یک قرص خواب آور نیست. البته در مواردی نیز همین قرص سبب اختلالات خواب و بیداری می‌شود. اگر در طول مصرف قرص، در خوابیدن دچار مشکل هستید حتما موضوع را به پزشک تجویز کننده اطلاع دهید.

ایا قرص تیزانیدین چاق میکند؟ چاقی عوارض داروست یا خیر؟

قرص تیزانیدین برای دیسک کمر و چاقی | ژین طب

افزایش وزن را یکی از عوارضی می‌دانند که بر اثر مصرف برخی داروها پدید می‌آید. تیزانیدین یک شل کننده عضلانی با دوره اثرگذاری کوتاه است. این دارو سیگنال‌های عصبی (احساس درد) که به مغز ارسال می‌شود را محدود خواهد کرد. تیزانیدین برای درمان اسپاسم با شل کردن موقتی انقباض عضلانی استفاده خواهد شد. اثری که بر مغز می‌گذارد ممکن است عوارضی مانند چاقی داشته باشد.

قرص تیزانیدین و فایده‌های آن برای تسکین درد دیسک کمر

گفتیم که قرص تیزانیدین شل کننده­ای عضلانی به شمار می‌رود که با اثر بر نواحی مغز، درد را کنترل خواهد کرد و از اسپاسم‌ها می‌کاهد. هنگام مصرف این قرص ملاحظات گفته شده را در نظر بگیرد. لازم است هرگونه تغییر در حالت طبیعی بدن را با پزشک هماهنگ کنید. استفاده از درمان‌های تکمیلی هنگام استفاده از این قرص مانند استفاده از کمربند پلاتینر توصیه می‌شود. فناوری نوین موجود در این کمربند سبب می‌شود تا همزمان با تسکین درد به درمان نیز بپردازید. در این مقاله درباره قرص تیزانیدین برای دیسک کمر اطلاعاتی درختیارتان قرار دادیم تا بتوانید آگاهانه دردتان را کاهش دهید و به زندگی روزمره تان بپردازید.

سوالات متداول درباره قرص تیزانیدین برای دیسک کمر

آیا می‌توان قرص تیزانیدین را بدون نسخه پزشک مصرف کرد؟

خیر استفاده از این دارو بدون تجویز و مشورت پزشک ممنوع است و عوارض خطرناکی دارد.

تیزانیدین چه انواعی دارد؟

این قرص به شکل کپسول و قرص در دسترس بیماران و در داروخانه ها موجود است.

خطر احتمالی قرص تیزانیدین چیست؟

قرص تیزانیدین ممکن است عوارضی داشته باشد که پزشک درمورد ادامه مصرف یا منع مصرف تصمیم خواهد گرفت. اما در صورتی که مصرف آن به اشتباه بیش از اندازه باشد ممکن است منجر به مصمومیت شود که خطرناک است.

قرص تیزانیدین برای چیست؟

تیزانیدین نوعی شل کننده عضلانی است که برای کاهش درد و رفع اسپاسم‌های عضلانی استفاده می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا