بیماری های مفصلی

فواید حجامت کمر؛ 5 مزیتی که دیگر درمان‌ها ندارند

فواید حجامت کمر به بهبود گردش خون، کاهش التهاب، کاهش تنش عضلانی و رفع کمردرد اشاره دارد. حجامت در سال‌های اخیر به عنوان یک روش مدیریت درد توسط فیزیوتراپیست‌ها استفاده می‌شود و به طور فزاینده‌ای بین مردم بخصوص ورزشکاران رایج شده است.

فشار منفی حجامت ارتوپدی با بلندکردن و رهاسازی عضلات منقبض و محدود شده به سمت بالا و دور از ساختارهای زیرین، چسبندگی عضلانی را به سرعت از بین می‌برد. از جمله فواید حجامت کمر افزایش جریان خون و اینکه مواد مغذی سالم را به بافت عضلانی ایسکمیک می‌رساند.

هنگامی‌که ماهیچه‌های سفت و دردناک با حجامت ارتوپدی نرم می‌شوند، بافت همبند طولانی‌تر و در نتیجه ترشح مایعات سینوویال برای رفع سفتی مفصل فعال می‌گردد. شرایط سخت و مشکلات کمری که به صورت طولانی مدت ادامه پیدا می‌کنند گاهی به راحتی با حجامت ارتوپدی برطرف و دامنه حرکتی کمر به طور مناسبی بازیابی خواهد شد.

حجامت ارتوپدی به طور موثری روتاتور کاف، سندرم پیریفورمیس، سیاتیک، سندرم ITB، درد ساق پا و فاسیت کف پا را درمان می‌کند. با توجه به اینکه پژوهشگران کمتر به فواید حجامت کمر پرداخته‌اند ما بر آن شدیم که در این مقاله از مجله سلامت ژین طب به آن بپردازیم تا کمکی به مبتلایان به کمردرد کرده باشیم.

حجامت درمانی چیست؟ فواید حجامت برای پوست را بدانید

فواید حجامت بین دو کتف؛ نوع مرطوب و خشک|ژین طب

در طب سنتی چینی، چی انرژی نیروی حیاتی است که در بدن جریان دارد و مسئول سلامت و تندرستی کلی بدن به حساب می‌آید. هنگامی‌که چی مسدود یا راکد باشد، می‌تواند منجر به درد، التهاب و سایر علائم کمردرد شود. اعتقاد بر این است که حجامت درمانی به بازیابی تعادل چی در بدن کمک می‌کند، و این در واقع به کاهش علائمی ‌مانند کمردرد کمک خواهد کرد.

در حجامت فنجان‌هایی معمولا از جنس شیشه، بامبو یا سیلیکون برای ایجاد مکش استفاده خواهد شد. مکش، پوست و بافت‌های زیرین را به داخل فنجان می‌کشد و به بهبود گردش خون، کاهش درد و التهاب و بهبود سلامت و رفاه کلی کمک خواهد کرد. حجامت درمانی انواع مختلفی دارد که شامل حجامت مرطوب، خشک، آتشی و ماساژور می‌شود.

 • حجامت مرطوب شامل ایجاد برش‌ها یا سوراخ‌های کوچک در پوست برای آزادسازی و خروج خون راکد و سموم از بدن با استفاده از ساکشن است.
 • حجامت خشک شامل قرار دادن فنجان‌های مکنده بر روی پوست برای ایجاد یک اثر خلاء بدون برش یا سوراخ است. این به تقویت گردش خون، کاهش تنش عضلانی و بهبود دامنه حرکت بخصوص کمر کمک می‌کند.
 • حجامت آتش شامل روشن کردن مختصر شعله در داخل یک فنجان شیشه‌ای قبل از قراردادن آن روی پوست است که با خاموش شدن شعله خلاء به وجود می‌آید. حجامت آتشی نوعی حجامت خشک به حساب می‌آید که به درد، التهاب و مشکلات تنفسی کمک می‌کند.
 • حجامت ماساژ شامل استفاده از ساکشن کاپ برای انجام حرکات ماساژ مانند روی پوست است. این می‌تواند به کاهش تنش عضلانی، بهبود گردش خون و افزایش آرامش کمک کند و بیشتر از سایر حجامت‌ها برای کمر کاربرد دارد.

از انواع حجامت برای تسکین و درمان دیسک کمر و علائم ناراحت‌کننده آن نیز استفاده می‌شود.

حجامت چگونه به درمان کمر درد عمل می‌کند؟ آیا فایده‌ای دارد؟

در حین حجامت درمانی، مکش ایجاد شده توسط فنجان‌ها، پوست و بافت ماهیچه‌ای زیرین را به داخل فنجان می‌کشد و باعث افزایش جریان خون در ناحیه و کاهش التهاب می‌شود. از جمله فواید حجامت کمر باید به کاهش تنش در عضلات و فاسیا (بافت همبند زیر پوست) اشاره کرد. چون امکان بهبود دامنه حرکتی و کاهش درد کمر را فراهم خواهد کرد.

از دیگر فواید حجامت کمر فعال شدن سیستم عصبی پاراسمپاتیک که می‌تواند آرامش و احساس خوب بودن را افزایش دهد و درد کمر را از ذهن بیرون کند. بسیاری از افراد به دلیل ظاهر تهاجمی که حجامت دارد سمت این روش درمان کمر درد نمی‌روند ولی در واقع روشی بی خطر که در بسیار مواقع تاثیر قابل توجهی دارد.

فواید حجامت چیست؟ آیا حجامت می‌تواند به درد کمر کمک کند؟

تحقیقات در مورد فواید حجامت کمر نتایج مثبتی را نشان می‌دهد. یک بررسی تحقیقاتی در سال 2017 نشان داد که شرکت کنندگان پس از حجامت، سطوح پایین‌‌تری از درد و ناتوانی را در مورد کمر درد خود گزارش کردند. مطالعه‌ای در سال 2018، استفاده از دارو را با نوعی حجامت خشک در 110 فرد مبتلا به کمردرد مزمن مقایسه کرد.

در مجموع، نتایج نشان می‌دهد که حجامت خشک به ‌اندازه دارو برای کمردرد موثر بوده است. حجامت حتی از کنترل (فقط دارو) در مقیاس اجزای فیزیکی (ابزاری که برای اندازه‌گیری سلامت و عملکرد فیزیکی استفاده می‌شود) بعد از 4 و 12 هفته بهتر عمل کرد.

فواید حجامت کمر برای زنان و مردان؛ 4 تاثیر شگفت‌انگیز

مزایای زیادی از حجامت برای کمر درد وجود دارد که در سال‌های اخیر به ثبت رسیده است. در نتیجه، بسیاری از افراد شروع به اضافه کردن آن به رژیم درمانی خود کرده‌اند تا به آن‌ها کمک کند از مزایای آن بهره ببرند. برخی از رایج‌‌ترین فواید حجامت کمر عبارتند از:

 • سفتی مزمن عضلانی را برطرف می‌کند
 • گردش خون را افزایش می‌دهد
 • بافت‌ها را به ‌‌ترشح سموم تشویق می‌کند
 • جای زخم را کاهش می‌دهد
 • جریان مایع لنفاوی را تسهیل خواهد کرد

1.رفع گرفتگی مزمن عضلانی از فواید حجامت بین دو کتف

حجامت برای کمردرد از مکش برای کاهش تنش عضلانی و افزایش گردش خون استفاده می‌کند. این بیشتر برای کمردرد به کار می‌رود ولی روی سایر بیماری‌های جسمی‌ نیز اثرات مثبتی دارد. اگر فردی متوجه شد که بعد از ورزش یا فعالیت احساس درد مداوم دارد، می‌تواند نشانه ‌این باشد که به درستی پس از تمرینات بهبود نمی‌یابد.

2.افزایش گردش خون از درخشان‌ترین فواید حجامت کمر

افزایش گردش خون فواید حجامت برای پوست|ژین طب

حجامت گردش خون را افزایش می‌دهد، تا اکسیژن و مواد مغذی تازه به عضلات کسل‌کننده، دردناک یا آسیب دیده برسد. این می‌تواند در کاهش درد و افزایش زمان بهبودی برای کمردرد و بسیاری از بیماری‌های رایج دیگر نقش موثری داشته باشد.

3. از فواید حجامت کمر اینکه بافت‌ها را برای‌‌ ترشح سموم تشویق می‌کند

مانند سوزن خشک، حجامت برای کمردرد نوعی روش جایگزین است که فیزیوتراپیست‌ها برای درمان چندین ناحیه بدن از آن استفاده می‌کنند. اعمال ساکشن روی پوست، بافت‌ها را تشویق می‌کند تا سموم آزاد و اسپاسم عضلانی که منجر به درد کمر می‌شوند به حداقل برساند.

4. کاهش جای زخم از فواید کمتر دیده شده حجامت

حجامت از لیوان‌های شیشه‌ای برای ایجاد فشار منفی بر روی پوست بهره می‌برد. مکش ایجاد شده از فنجان باعث می‌شود پوست به داخل فنجان کشیده، جریان خون تحریک و بهبودی درد شروع شود. برای کاهش اسکارهای ناشی از التهاب مفید خواهد بود.

5. تسهیل جریان مایع لنفاوی از فواید حجامت عام برای زنان

برای تسکین عضلات سفت، دردناک و گره‌های کمر مناسب است. این درمان به باز کردن انسداد غدد لنفاوی و تسهیل جریان لنفاوی کمک می‌کند. در زمان بهبودی پس از آسیب یا جراحی مانند دیسککتومی به مدیریت درد و زمان بهبودی کمک‌های قابل توجهی می‌کند.

برای درمان کمردرد فنجان حجامت در کدام قسمت‌ها قرار می‌گیرد؟

حجامت روی عضلات ارکتور اسپاین|ژین طب

محل قرار دادن حجامت برای کمردرد بسته به شرایط خاص هر فردی متفاوت به نظر می‌رسد. برخی از نواحی رایج که فنجان حجامت برای رفع کمردرد روی آن قرار می‌گیرد عبارتند از:

 • مفصل ساکروایلیاک: مفصلی است که در آن استخوان خاجی (استخوان مثلثی شکل در پایه ستون فقرات) با ایلیوم (استخوان بزرگ لگن) برخورد می‌کند. این ناحیه اغلب منبع اصلی درد برای افراد مبتلا به کمردرد محسوب می‌شود.
 • عضلات ارکتور اسپاین: این عضلات پایین کمر و به موازات ستون فقرات قرار دارند.
 • عضلات لگن و گلوتئال: این ماهیچه‌ها می‌توانند سفت شوند و به کمردرد کمک کنند.
 • ماهیچه چهارگوش کمری quadratus lumborum: این ماهیچه‌ها از دنده‌های پایینی به بالای لگن کشیده می‌شوند.

توجه به‌این نکته مهم است که حجامت درمانی فقط باید توسط یک پزشک آموزش دیده انجام شود که با قرار دادن و تکنیک مناسب فنجان آشنا باشد. اگر باردار هستید، قبل از انجام حجامت با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مجاز صحبت کنید.

انتظاراتی که بعد از حجامت روی کمر باید داشت؛ علائم رایج و بی‌خطر

پس از یک جلسه حجامت درمانی در ناحیه کمر، انتظار موارد زیر دور از ذهن نیست:

 • آرامش: بسیاری از افراد بعد از حجامت احساس آرامش می‌کنند.
 • بهبود دامنه حرکتی: حجامت درمانی می‌تواند به کاهش تنش در عضلات و بهبود گردش خون در ناحیه کمک کند، که ممکن است منجر به بهبود دامنه حرکتی و انعطاف‌پذیری شود.
 • قرمزی: مکش فنجان‌ها می‌تواند جریان خون را در ناحیه افزایش دهد که ممکن است منجر به قرمزی یا تغییر رنگ موقت پوست شود. این طبیعی است و معمولا ظرف چند روز از بین خواهد رفت.
 • درد: حجامت می‌تواند نوعی ماساژ بافت عمیق باشد و معمولا بعد از جلسه، مقداری درد یا حساسیت در ناحیه تحت درمان احساس می‌شود. این درد باید خفیف باشد و ظرف چند روز برطرف گردد.

آیا حجامت درمانی خطراتی دارد؟ از سوزش تا عفونت

مانند هر نوع درمانی، حجامت نیز دارای خطرات و عوارض جانبی بالقوه است. ولی هنگامی‌که توسط یک پزشک آموزش‌دیده و دارای مجوز انجام ‌شود، به طور کلی ایمن به نظر می‌رسد. حجامت به طور معمول منجر به قرمزی، تورم یا کبودی موقت می‌شود، گاهی اوقات عوارض جانبی جدی‌‌تری نیز وجود دارد.

 • سوزش یا سوختگی پوست: اگر فنجان‌ها برای مدت طولانی در یک مکان باقی بمانند، یا مکش خیلی قوی باشد یا اگر فنجان‌ها روی نواحی شکسته یا حساس پوست قرار بگیرند، حجامت درمانی باعث تحریک یا سوختگی پوست خواهد شد.
 • عفونت: گاهی شامل ایجاد سوراخ‌های کوچک در پوست می‌شود که در صورت عدم رعایت شیوه‌های صحیح استریلیزاسیون، خطر عفونت را افزایش می‌دهد.
 • واکنش نامطلوب: برخی افراد امکان دارد واکنش نامطلوبی به حجامت درمانی داشته باشند مانند سرگیجه، حالت تهوع یا غش باشد. این نادر است اما در افرادی که سابقه فشار خون پایین دارند دور از ذهن نیست که رخ دهد.
 • درد عضلانی: یکی از عوارض جانبی اولیه حجامت که بیماران گزارش می‌دهند، درد عضلانی است. این به طور معمول فقط چند روز طول می‌کشد.
 • حالت تهوع یا سرگیجه: در حالی که‌این عارضه جانبی چندان رایج نیست، برخی از افراد ممکن است بلافاصله پس از جلسه خود دچار حالت تهوع یا سرگیجه شوند.

فواید حجامت کمر در یک نگاه

حجامت درمانی یک تکنیک طب سنتی چینی با قدمتی معادل هزاران سال است که برای کاهش درد و سایر علائم بکار می‌رود. فرایندی بی‌خطر است که با استراتژی‌های درمانی دیگر مانند فیزیوتراپی یا دارو استفاده می‌شود.

فارغ از فواید حجامت کمر این روش نوعی درمان جایگزین محسوب می‌شود که از هیچ دارو یا تزریقی استفاده نمی‌کند. بنابراین، خطرات آن برای درمان‌ دردهای همچون سیاتیک کمتر از سایر روش‌ها است و عوارض جانبی کمتری ‌دارد. اگر دچار کمردرد شده‌اید و گزینه‌های درمانی دیگر نتیجه قابل قبولی را بدست ندادندمی‌توان به حجامت هم گوشه چشمی داشت چون گاهی نتیجه‌ای شگفت انگیز به دست می‌دهد.

در حجامت به نقاطی که باعث کمر درد می‌شوند فشار وارد می‌آید و جریان خون داخل مویرگ‌ها و رگ‌ها شروع به افزایش می‌کند. این فرایند عضلات را راحت کرده و به تامین اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز بدن کمک می‌کند. با هدف قرار دادن دقیق نقاط دردناک کمر درد عضلانی یا مفاصل را کاهش می‌دهد. همچنین برای رهایی از تنش در بافت بدن و شل شدن عضلات خسته، منقبض و دردناک نیز موثر عمل کرده و درد سیاتیک را نیز تسکین می‌دهد. با این تفاسیر باید پذیرفت که فواید حجامت کمر یکی یا دوتا نیست و بیشمار اثر مثبت دارد.

حجامت برعکس ماساژ درمانی است. در حجامت به جای اعمال فشار بر نقاط مختلف بدن برای بهبودی، از مکش برای کشیدن بافت‌ها، ماهیچه‌ها و پوست به سمت بالا استفاده می‌کند و خون تازه را مجبور می‌کند به تمام قسمت‌های بدن که درد دارند برسد.

برخی از فواید حجامت کمر عبارتند از:

 • نرم کردن عضلات سفت شده،
 • افزایش جریان خون به بافت‌ها و عضلات که در نهایت درد رگ سیاتیک را تسکین می‌دهد.
 • بلند کردن بافت‌های اتصال دهنده
 • رفع گرفتگی مزمن
 • رهاسازی و تخلیه سموم و مایعات اضافی
 • تامین مواد مغذی و اکسیژن برای سلول‌ها
 • شل شدن گره‌ها و چسبندگی‌ها در نتیجه درمان کمردرد
 • تحریک و آرام بخش سیستم عصبی محیطی
 • رفع رکود و باز کردن انسداد غدد لنفاوی
 • کشیدن التهاب از بافت‌های عمیق‌‌تر به سطح پوست و بیشتر

سوالات متداول در مورد فواید حجامت کمر

1.حجامت چگونه به کاهش کمردرد کمک می‌کند؟

حجامت نوعی از طب سنتی چینی (TCM) است که برای تسکین درد و سایر شرایط فیزیکی استفاده می‌شود. هنگامی‌که کمر درد دارید، مکش ایجاد شده در فنجان به کشیدن خون به سمت سطح پوست کمک می‌کند تا بدن بتواند از طریق فرآیندهای طبیعی بهبود یابد. خون غنی از اکسیژن بیشتر، بازسازی سلول‌های سالم را تشویق می‌کند و تنش عضلانی به حداقل ممکن می‌رسد.

2. آیا حجامت دردناک است؟

این یک تصور غلط رایج است که حجامت درد بسیار زیادی دارد. از آنجایی که حجامت در عمق عضله، در زیر سطح پوست کار می‌کند، مقداری احساس ناراحتی یا کبودی‌های دایره‌ای کوچکی به همراه دارد. زمانی که حجامت برای کمردرد به درستی انجام شود، می‌تواند به نواحی سرسخت احساس تسکین دهد.

3. بعد از انجام حجامت چه باید کرد؟

هیدراته بمانید: سیستم لنفاوی به مایعات اضافی برای شستشوی تجمع سموم نیاز دارد.
پرهیز از مصرف الکل
بدن در حال پردازش و دفع سمومی ‌است که در طول حجامت ترشح می‌شود. احساس خستگی یا علائمی ‌شبیه آنفولانزا در روز بعد دور از ذهن نیست. مراقب باشید و خودمراقبتی خوب را تمرین کنید.

4. برای دریافت فواید حجامت کمر هر چند وقت یک بار باید انجام داد؟

اینکه هر چند وقت یکبار باید برای کمردرد حجامت انجام دهید به شدت درد بستگی دارد. برای موارد شدیدتر، امکان دارد چندین بار در هفته حجامت انجام شود، اما برای برخی دیگر این دفعات آنقدر ضروری نیست. مهم است که بدانید حجامت در چندین جلسه بهترین کار را دارد.

منبع
healthline.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا