بیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟

فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟ این دو بیماری چه تفاوت‌ها و تشابهاتی با هم دارند؟ در جواب به این سوالات باید بگوییم که دیسک گردن به معنی بیرون‌زدگی و التهاب در دیسک‌هاست. در حالی که آرتروز گردن در اثر ساییدگی و از بین رفتن مفاصل ایجاد می‌شود. از این رو می‌توان گفت که علت ایجاد آرتروز و دیسک متفاوت است. اما نکته جالب این است که گاهی آرتروز به دیسک و گاهی برعکس دیسک بیرون زده به آرتروز ختم می‌شود. برای اطلاع از فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست می‌توانید این مطلب از ژین طب را مطالعه کنید.

آیا بیماری دیسک گردن و آرتروز یکسان هستند؟

آیا بیماری دیسک گردن و آرتروز یکسان هستند؟|ژین طب

ستون فقرات گردنی از 7 مهره تشکیل شده است. دو مهره اول ستون فقرات گردنی از نظر شکل و عملکرد منحصر به فرد هستند. اولین مهره شما (C1) که اطلس نام دارد، استخوانی حلقه‌ای شکل است که از پایه جمجمه شروع خواهد شد. مهره اطلس سر را صاف نگه می‌دارد و مهره دوم (C2) که محور نیز نامیده می‌شود، به اطلس اجازه می‌دهد تا بر خلاف آن بچرخد تا سر چرخش از پهلو به پهلو داشته باشد.

7 مهره گردنی در پشت استخوان توسط نوعی مفصل (مفاصل فاست) به هم متصل می‌شوند که امکان حرکت به جلو، عقب، چرخش گردن را فراهم می‌کند. البته در ستون فقرات عضلات، اعصاب، تاندون‌ها و رباط‌های مختلفی وجود دارد. در این بین دیسک‌ها در بین مهره‌ها مانند کمک فنرهای اتومبیل عمل کرده و به خاصیت ارتجاعی مهره‌ها کمک می‌کنند. دیسک گردن یا آرتروز از همین جا شروع خواهد شد.

برای شناخت بهتر دیسک گردن و آرتروز در این ناحیه در ابتدا باید با چیستی این دو بیماری آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

دیسک گردن چیست؟ یک بیماری خاص با علائم مختلف

بیماری دیسک گردن معمولا در اثر تخریب مواد دیسک ایجاد می‌شود که باعث از دست دادن ارتفاع بین مهره‌ها خواهد شد. در این شرایط فشار زیادی روی دیسک ضعیف شده وارد می‌شود. در نهایت این استرس باعث برآمدگی بیرونی دیسک به داخل کانال نخاعی خواهد شد.

گاهی اوقات مواد دیسک از طریق لایه بیرونی به کانال نخاعی پاره راه پیدا می‌کنند. از آنجایی که قسمت جلویی و پشتی فضای دیسک توسط رباط‌ها تقویت می‌شود، بیشتر بیرون زدگی‌ها در هر دو طرف ایجادشده و به جای نخاع روی عصب فشار می‌آورند. به همین دلیل است که علائم عمدتا فقط در یک بازو رخ می‌دهند.

آرتروز گردن چیست؟ بیماری پیشرونده با درد و ناراحتی زیاد

آرتریت کلمه‌ایست که برای توصیف دردهای مفصلی یا بیماری‌های مفصلی استفاده می‌شود. آرتریت انواع مختلفی دارد که در اثر علل مختلفی ایجاد خواهد شد. یکی از رایج‌ترین نمونه‌های آرتروز، استئوآرتریت (Osteoarthritis) است که در اثر از بین رفتن غضروف در مفاصل ایجاد می‌شود. بدون غضروف موجود در انتهای استخوان‌ها، استخوان‌ها با حرکت مفصل به هم ساییده شده و باعث درد و سوزش می‌شوند.

علائم دیسک گردن و آرتروز؛ آشنایی با علائم و فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟

در مواردی علائم مشابهی در اثر دیسک گردن و آرتروز ایجاد می‌شود. اما این دو بیماری علائم خاص خود را دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

نوع علائم علائم دیسک گردن علائم آرتروز
درد گردن دردی که در کنار یا پشت گردن احساس می‌شود. این درد از خفیف در هنگام لمس حساس می‌شود تا یک درد تیز یا سوزش متغیر است. دردی که با فعالیت بیشتر می‌شود.
درد رادیکولار دردی که از یک عصب فشرده در گردن به سمت شانه، بازو، دست یا انگشتان یک دست تابش دارد.

گاهی درد با احساس شوک الکتریکی یا گرما حس خواهد شد.

بی حسی و دردی که در بازوها، دست‌ها و انگشتان حس خواهد شد.
سفتی گردن سفتی گردن به ویژه هنگام بیدار شدن از خواب سفتی و خشک گردن به ویژه هنگام بیدار شدن از خواب
بی حسی و سوزن سوزن شدن بازو و دست حالتی مانند احساس خواب رفتگی دست، شانه و عضلات گردن بی حسی و ضعف در بازوها، دست‌ها و انگشتان
ضعف عضلات دست و بازو ضعف عضلانی در شانه و دست حین کار ضعف در عضلات گردن، دست و شانه
صدا دادن یا احساس ترکیدن چیزی در گردن این علامت بعد از فتق دیسک شدید و آرتروز ناشی از آن ایجاد خواهد شد. احساس صدا در مفصل هنگام حرکت از علائم بارز آرتروز است.
انقباضات غیر ارادی عضلات (اسپاسم) این علامت پس از فشار زیاد دیسک بیرون زده به اعصاب و عضلات اطراف خود ایجاد خواهد شد. انقباض غیر ارادی عضلات باعث درد یا از دست دادن حرکت و در مواردی سردرد می‌شود که از گردن شروع خواهد شد.
مشکل در حرکت دادن گردن درد هنگام حرکات ناگهانی و فعالیت‌های شدید درد و ناراحتی در حرکت دادن گردن و مدتی ثابت نگه داشتن (هنگام رانندگی)

باید اشاره کنیم که میزان هر کدام از این علائم با توجه به شدت آسیب ایجادشده و فعالیت و آمادگی جسمانی که دارد، متفاوت است.

آیا نحوه تشخیص دیسک گردن و آرتروز متفاوت است؟

برای تشخیص دیسک یا آرتروز گردن از روش‌های یکسانی استفاده می‌شود. منظور این است که روش‌های تشخصی برای هر دو بیماری و حتی آسیب‌های دیگر مفصلی و استخوانی تقریبا یکسان است. رایج‌ترین روش‌های تشخیصی عبارتند از:

 • معاینه فیزیکی بیمار
 • MRI
 • CT اسکن
 • تصویربرداری با اشعه ایکس
 • الکترومیوگرافی

پس از تشخیص نوبت به تفاوت درمان این دو بیماری رایج بین افراد مختلف است. با ما همراه باشید تا با نحوه درمان و تفاوت یا فرق دیسک گردن و آرتروز گردن چیست بیشتر آشنا شویم.

آیا فرق دیسک گردن با آرتروز گردن در درمان آن‌هاست؟

آیا فرق دیسک گردن با آرتروز گردن در درمان آن‌هاست؟|ژین طب

در مواردی پزشکان از روش‌های درمانی یکسانی برای درمان یا کاهش درد بیمار ناشی از آرتروز یا دیسک گردن استفاده می‌کنند. از درمان‌های مشترک بین دیسک گردن و آرتروز می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • داروهای مسکن
 • داروهای ضد التهابی
 • فیزیوتراپی
 • آب درمانی
 • ورزش و تمرینات اصلاحی برای تقویت عضلات گردن، شانه و حتی کمر
 • تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی در محل آسیب برای کاهش درد
 • اوزون تراپی
 • لیزر درمانی
 • الکتروتراپی یا تحریک الکتریکی گردن

در ادامه با روش‌های درمانی خاص برای دیسک گردن و آرتروز آشنا خواهیم شد.

روش‌های خاص درمان دیسک گردن در مقابل آرتروز

در مواردی که دیسک گردن شدید باشد و علائم و درد ناراحت‌کننده‌ای برای بیمار ایجاد کرده باشد، جراحی توصیه خواهد شد. رایج‌ترین روش جراحی برای درمان آسیب دیسک گردن، دیسککتومی است. این جراحی زمانی انجام می‌شود که دیسک بیرون زده به عصب نخاعی فشار وارد می‌کند. در این شرایط برای کاهش فشار فتق دیسک به نخاع، کل یا بخشی از دیسک آسیب‌دیده را برمی‌دارند. جراحی دیسککتومی معمولا از جلوی گردن انجام می‌شود و به آن دیسککتومی قدامی می‌گویند.

روش‌های خاص درمانی برای آرتروز گردن در مقایسه با دیسک گردن

متاسفانه آرتروز درمان قطعی ندارد و روش‌های معرفی شده تنها راه‌حلی برای کنترل آسیب و کاهش آسیب‌ها و درد بیمار هستند. البته در مواردی که آرتروز شدید باشد و منجر به ایجاد خارهای استخوانی و علائم دردناک برای بیمار شود، پزشک جراحی را توصیه خواهد کرد. از جمله جراحی‌های رایج برای آرتروز می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • جراحی لامینکتومی ستون فقرات: در جراحی لامینکتومی بخشی از لامینه‌های مهره‌های گردنی و استخوان‌های اضافی برداشته می‌شود. باید اشاره کنیم بعد از ساییدگی مفاصل بین مهره‌های گردن، بدن برای جلوگیری از آسیب بیشتر در مهره‌ها شروع به تولید ماده‌ای به نام استئوفیت می‌کند. این استئوفیت‌ها گاهی به ریشه عصبی نخاع فشار وارد می‌کنند و باعث اذیت بیمار می‌شوند. در این شرایط جراحی لامینکتومی برای رفع درد و ناراحتی بیمار عالی است.
 • جراحی فیوژن ستون فقرات: جراحی فیوژن زمانی توصیه می‌شود که دیسک و مفاصل گردنی از بین می‌روند و دو مهره به هم ساییده می‌شوند. در این جراحی دو مهره را با قرار دادن پیوندی استخوانی یا ایمپلنت پیوند می‌زنند.

انتخاب نوع جراحی برای درمان آرتروز گردن به تشخیص پزشک و شدت آسیب بیمار بستگی دارد.

رایج‌ترین سوالات کاربران در مورد فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست؟

در ادامه رایج‌ترین سوالات کاربران در مورد فرق دیسک گردن با آرتروز گردن چیست را پاسخ خواهیم داد. شاید برخی از این سوالات و پاسخ‌ها چالش‌های ذهنی شما در مورد تفاوت دیسک گردن با آرتروز گردن چیست را حل کند.

1. آیا بیماری دیسک گردن همان آرتریت است؟

به اسپوندیلوز گردنی (Cervical spondylosis)، آرتروز گردن نیز می‌گویند. بیماری اسپوندیلوز شامل تغییراتی در استخوان‌ها، دیسک‌ها و مفاصل گردن می‌شود. این تغییرات ناشی از فرسودگی طبیعی مهره‌ها و افزایش سن هستند. با افزایش سن، دیسک‌های ستون فقرات گردنی به تدریج تجزیه می‌شوند، مایعات خود را از دست می‌دهند و سفت‌تر می‌شوند.

2. تفاوت بین بیماری دژنراتیو دیسک و آرتریت چیست؟

تفاوت بین بیماری دژنراتیو دیسک و آرتریت چیست؟|ژین طب

بیماری دژنراتیو دیسک (Degenerative disc disease) که به اختصار به آن DDD می‌گویند در برخی از بیماران باعث آرتروز ستون فقرات خواهد شد. تفاوت اصلی این دو بیماری در این است که دیسک دژنراتیو با بالا رفتن سن به دلیل کم‌آبی دیسک‌ها و شکنندگی استخوان‌ها ایجاد خواهد شد. در صورتی که آرتریت به دلیل ساییدگی مفاصل ایجاد خواهد شد. با استفاده از تصویر بالا می‌توان متوجه شد که آسیب در هر کدام از دیسک‌ها روی کدام قسمت‌های بدن اثر خواهد داشت.

3. نام دیگر آرتروز چیست؟

آرتروز نام دیگر آرتریت است. آرتروز شایع‌ترین شکل تشخیصی آرتریت است که به دلیل ساییدگی و پارگی غضروف در مفاصل رخ می‌دهد. این نوع از آرتروز، استئوآرتریت است که معمولا در اثر افزایش سن و استفاده بیش از حد از مفاصل رخ می‌دهد.

4. درمان جدید آرتروز چیست؟

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA) می‌توانند به زودی از یک درمان دارویی جدید بهره‌مند شوند که نه تنها التهاب را سرکوب می‌کند. بلکه به طور قابل توجهی میزان درد گزارش شده توسط بیمار را کاهش می‌دهد. این دارو Otilimab، نوعی آنتی بادی مونوکلونال، داروی بیولوژیک است که سیتوکین التهابی GM-CSF را هدف قرار داده و سرکوب می‌کند.

5. شایع‌ترین آرتروز چیست؟

استئوآرتریت شایع‌ترین شکل آرتریت است که برخی به آن ساییدگی و پاره شدگی مفصل می‌گویند. این بیماری در اثر افزایش سن، فعالیت بیش از حد و فشار زیاد به مفصل ایجاد خواهد شد.

6. مراحل آرتروز دیسک چیست؟

چهار مرحله استئوآرتریت (Osteoarthritis) یا OA وجود دارد: زودرس، خفیف، متوسط و شدید. همچنین می‌توان مرحله‌ای به نام پیش استئوآرتریت را تشخیص داد. OA یک بیماری پیشرونده مفصلی است که در اثر تجزیه غضروف ایجاد می‌شود.

7. آیا آرتروز برگشت‌پذیر است؟

روند آرتریت معکوس نمی‌شود، اما امکان مدیریت علائم یا پیشگیری از بیماری وجود دارد. آرتریت معمولا باعث التهاب مفاصل همراه با تورم، درد و سفتی می‌شود. با کمک درمان‌های مختلف می‌توانید این علائم را کاهش دهید یا مدیریت کنید.

8. آیا فتق دیسک گردن به آرتریت تبدیل می‌شود؟

با گذشت زمان، دیسک ستون فقرات شروع به ساییدگی و پارگی می‌کند و به دلیل تحمل فشار زیاد، دچار تحلیل دیسک می‌شود. آرتریت روماتوئید یا استئوآرتریت نخاعی یکی از پیامدهای شایع دیسک برآمده یا دیسک دژنراتیو است.

9. بیماری دژنراتیو دیسک چقدر سریع پیشرفت می‌کند؟

هنگامی که دیسک آسیب می‌بیند، توانایی ترمیم خود را ندارد. در این حالت یک مارپیچ از انحطاط با سه مرحله ایجاد شود که به نظر می‌رسد طی 20 تا 30 سال رخ دهد. در نهایت این درد حاد حرکت طبیعی کمر یا گردن را دشوار می‌کند.

امید به زندگی با ابتلا به دیسک گردن و آرتروز گردن

درست است که آرتروز درمان قطعی ندارد، اما با وجود این بیماری افراد مختلف به زندگی طولانی خود ادامه می‌دهند. بیماری‌هایی مانند دیسک یا آرتروز گردن تنها فعالیت بیمار را محدود کرده و درد زیادی را ایجاد می‌کنند. پس می‌توان گفت که در صورت ابتلا به دیسک گردن یا آرتروز، بیمار روند طبیعی زندگی را سپری خوهد کرد. با این تفاوت کیفیت زندگی او به دلیل درد یا کاهش دامنه حرکتی آن قسمت آسیب‌دیده کمتر خواهد شد.

منبع
saratogaspine

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا