بیماری های مفصلی

10 عوارض بعد از عمل دیسک کمر؛ از بازگشت علائم تا مرگ

عوارض بعد از عمل دیسک کمر یکی از نگرانی‌های اصلی مبتلایان به دیسک کمر است. البته گاهی این نگرانی بی‌ مورد نیست، مانند همه روش‌های جراحی، عمل دیسک کمر نیز خطرها و عوارضی را به دنبال دارد.

اما در مواردی دیسک به مرحله‌ای رسیده که تنها راه‌حل، جراحی است. بسیاری از افراد به سبب ترس از عوارض بعد از عمل دیسک کمر، زیر بار جراحی نمی‌روند. این موضوع باعث تشدید درد کمر و کاهش دامنه حرکتی می‌شود. اگر پیش از تصمیم به انجام جراحی با عوارض بعد از عمل دیسک کمر آشنایی داشته باشید از میزان ترس و نگرانی شما کاسته می‌شود. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به بررسی عوارض بعد از عمل دیسک کمر خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

رایج‌ترین عوارض عمل دیسک کمر در جوانی و بزرگسالی که باید بدانید

هدف از جراحی برداشتن بافت دیسکی است که باعث تحریک عصب می‌شود. در طی این جراحی‌ها به عصب فضای بیشتری داده خواهد شد تا التهاب فروکش کند و علائم ناپدید شوند. برای فتق دیسک می‌توان از تکنیک‌های جراحی مختلفی استفاده کرد.

در برخی موارد عمل جراحی عاری از عوارض نخواهد بود و بیمار شاهد عوارضی مانند درد، عفونت، لخته شدن خون و…. خواهد بود. در ادامه با مهم‌ترین عوارض جانبی این جراحی آشنا می‌شوید.

1- بیهوشی در عمل دیسک کمر و عوارض آن؛ گاهی روند بیهوشی خوب پیش نمی‌رود

اکثر جراحی‌ها تحت بیهوشی انجام می‌شود. بیهوشی خود یکی از خطرهای رایج در تمام جراحی‌هاست که عوارضی مانند حساسیت به داروی بیهوشی، اسهال، استفراغ و سردرد را به دنبال دارد. به همین دلیل قبل از جراحی بیمار باید جلسه‌ای با پزشک بیهوشی داشته باشد.

2- بازگشت علائم کمردرد؛ رایج‌ترین عوارض بعد از عمل دیسک کمر

یکی از عوارض بعد از عمل دیسک کمر برگشت علائم کمردرد است|ژین طب

جراحی دیسک کمر به طور کلی در تسکین علائمی مانند درد پا و بی حسی موثر است. با این حال، برخی افراد پس از جراحی همچنان علائم درد دیسک کمر را دارند یا در عرض چند سال پس از جراحی دوباره علائم در آن‌ها بروز می‌کند.

بازگشت مجدد علائم پارگی دیسک کمر ناشی از موارد زیر است:

 • ضعیف شدن ستون فقرات
 • لغزش دیسک‌ها روی یکدیگر
 • تشکیل استخوان جدید یا رباط ضخیم است که به نخاع فشار وارد می‌کند.
 • ایجاد اسکار در کنار اعصاب

در این شرایط بیمار دچار علائم جدید یا بازگشت علائم قبلی خواهد شد. هنگامی که بازگشت علائم مشاهده شود، معمولا ابتدا درمان‌های غیرجراحی مانند فیزیوتراپی امتحان می‌شود، البته ممکن است جراحی بعدا ضرورت پیدا کند. احتمال بروز عوارض در عمل‌های بعدی بالاتر از جراحی اول خواهد بود.

3- عفونت؛ شایع‌ترین عوارض بعد از عمل دیسک کمر و دیگر جراحی‌ها

یکی از شایع‌ترین عوارض بعد از عمل جراحی دیسک کمر، عفونت محل زخم است. این عفونت را می‌توان با مصرف آنتی بیوتیک‌ها درمان کرد. احتمال عفونت محل عمل در بیمارانی که دیابت دارند یا از استروئیدها استفاده می‌کنند، بیشتر است.

4- لخته شدن خون؛ یکی دیگر از خطرهای بعد از جراحی دیسک

بعد از عمل دیسک کمر، خطر تشکیل لخته خون، به ویژه در ساق پا افزایش می‌یابد. این عارضه به عنوان ترومبوز ورید عمقی (DVT) شناخته می‌شود. ترومبوز ورید عمقی یا DVT باعث درد و ورم کردن پاها می‌شود و در موارد نادر منجر به یک مشکل جدی به نام آمبولی ریه خواهد شد. در واقع تکه‌ای از لخته خون جدا می‌شود و یکی از رگ‌های خونی ریه را مسدود می‌کند.

فعال ماندن در دوران نقاهت یا پوشیدن جوراب‌های فشرده‌سازی برای کمک به بهبود جریان خون و رفع خطر لخته شدن خون را به شدت کاهش می‌دهد.

5- پارگی دورا؛ یکی از عوارض عمل دیسک کمر در جوانی و بزرگسالی

خطر پاره شدن دورا در تمام جراحی‌های ستون فقرات، از جمله جراحی دیسک کمر وجود دارد. دورا یک کیسه بافتی ضد‌آب است که طناب نخاعی و عصب‌های ستون فقرات را می‌پوشاند. اگر پار‌گی در زمان جراحی، تشخیص و بعد از آن درمان نشود، منجر به نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) پس از عمل می‌شود.

جراح از خطر پارگی دورا اطلاع دارد. در صورت وقوع، آن را بخیه می‌زند و ترمیم می‌کند. در اکثر موارد، ترمیم با موفقیت انجام می‌شود و هیچ مشکل یا عوارض بیشتری پیش نمی‌آید. با این حال، در تعداد کمی از موارد جراحی ترمیمی بیشتری مورد نیاز است.

6- نشت مایع مغزی – نخاعی؛ عارضه خطرناک بعد از عمل دیسک

احتمال خطر آسیب دیدن تصادفی دیواره داخلی عصب در جراحی دیسک کمر وجود دارد. این آسیب می‌تواند به نشت مایع مغزی ـ نخاعی منجر شود. چنانچه جراح نشت مایع مغزی ـ نخاعی را حین عمل تشخیص دهد، آسیب را ترمیم می‌کند. اما نشت‌های کوچک گاهی فقط پس از عمل مشخص می‌شود و به مشکلاتی مانند سردرد و ترشح داشتن زخم دامن می‌زند. در این صورت لازم است جراحی مجدد برای ترمیم آسیب‌دیدگی انجام شود.

7- دلیل بی حسی بعد از عمل دیسک کمر؛ عارضه‌ای بعضا کوتاه مدت

دلیل بی حسی بعد از عمل دیسک کمر ممکن است آسیب به عصب یا نخاع باشد|ژین طب

برای جراحی فتق دیسک کمر به حالت دمر خوابانده می‌شوید و در طول انجام عمل روی پیشانی و چانه خواهید بود. متخصص بیهوشی مدام بیمار را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که مشکلی نیست. با این‌ حال بسیاری از بیماران وقتی به هوش می‌آیند، صورتشان کمی پف‌آلود است. در بعضی موارد زخمی سرخ‌رنگ روی پیشانی یا چانه ایجاد می‌شود که ممکن است تا چند روز باقی بماند .

8- آسیب عصبی و فلج شدن؛ دردناک‌ترین حالت زندگی بعد از عمل دیسک کمر

برخی بیماران پس از جراحی فتق دیسک کمر با ضعف یا بی‌حسی جدیدی در یک یا هر دو پا مواجه می‌شوند. فلج شدن بعد از عمل دیسک کمر شایع نیست، اما عارضه‌ای جدی است که احتمال بروز آن وجود دارد. فلج و آسیب‌های عصبی پیامد مشکلات مختلفی مانند موارد زیر هستند:

 • خونریزی داخل ستون فقرات (هماتوم برون‌شامه‌ای ستون فقرات)
 • نشت مایع نخاعی (دوراتومی تصادفی)
 • آسیب دیدن تصادفی رگ‌های مسئول خون‌رسانی به نخاع
 • آسیب دیدن تصادفی عصب‌هایی که حین جراحی حرکت داده می‌شوند.

باید گفت که آسیب به نخاع قابل ترمیم و درمان نیست.

9- سرگیجه بعد از عمل دیسک کمر یک حالت بسیار رایج

بعد از عمل دیسک کمر بیمار ممکن است تا مدتی حالت گیجی داشته باشد. این وضعیت به علت داروهای بیهوشی یا به علت کم خونی ناشی از خونریزی حین عمل است. حالت گیجی بیمار به تدریج بهبود می‌آید.

10- مرگ؛ یکی از عوارض نادر اما ممکن بعد از هر جراحی

مانند تمام جراحی‌ها، احتمال خطر مرگ در حین یا بعد از عمل جراحی دیسک کمر وجود دارد. البته این مورد بسیار به ندرت پیش می‌آیند. لخته شدن خون، واکنش بدن به داروی بیهوشی و از دست دادن خون همگی می‌توانند تهدید کننده زندگی باشند.

دلیل بی‌حسی پا بعد از عمل دیسک کمر چیست؟

به سبب آن‌ که ستون فقرات باعث حفظ و نگهداری تعداد زیادی از بافت‌های عصبی است. بنابراین آسیب دیدن هر کدام از این بافت‌های عصبی در هنگام عمل جراحی امری محتمل است و این موضوع علت بی حسی پا بعد از جراحی دیسک کمر است.

سه ماه بعد از عمل دیسک کمر چی در انتظار بیمار قرار دارد؟

سه ماه بعد از عمل دیسک کمر بیمار به راحتی می‌تواند پیاده روی کند|ژین طب

سه ماه پس از عمل جراحی، بیمار می‌تواند کارهای روزانه خود را مانند سابق شروع کند و هیچ محدودیتی ندارد. اما این نکته حائز اهمیت است که حداقل تا 6 ماه نباید کارهای سنگین انجام داد.

در حالت کلی جراحی دیسک کمر خوب است یا خیر؟

در جواب این سوال باید گفت عمل دیسک کمر زمانی خوب است که درمان‌های غیرجراحی کمکی به بهبودی فرد نکند. هدف از عمل جراحی دیسک کمر بهبود علائمی مانند درد مداوم و بی‌حسی پاها ناشی از فشار در اعصاب ستون فقرات است. معمولا در این موارد پس از جراحی، مشکلات فرد تا حدودی برطرف می‌شود.

استفاده از کمربند پلاتینر بجای جراحی؛ به تعویق انداختن جراحی با کاهش علائم و درد

کمربند پلاتینر Platiner محصولی جدید از شرکت زایس ترونیک آلمان است. این کمربند به سه تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس مجهز شده و با داشتن این فناوری‌ها به راحتی درد و علائم بیمار را از بین می‌برد. زیرا هر سه تکنولوژی به کاررفته در کمربند پلاتینر از جمله بروزترین فناوری‌های فیزیوتراپی است. از مزایای استفاده از پلاتینر می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کاهش درد
 • رفع اسپاسم عضلانی
 • کاهش علائم محدود کننده و بهبود دامنه حرکتی
 • جلوگیری از تحلیل عضلات
 • جلوگیری از تخریب مفاصل و بافت‌ها
 • به تعویق انداختن جراحی
 • درمان کمردرد در خانه
 • روشی کم هزینه و مناسب برای انواع کمردرد

به همین دلیل استفاده از کمربند پلاتینر برای افرادی که از مشکلات کمر رنج می‌برند عالی است. با سفارش کمربند پلاتینر سلامتی را به خود هدیه دهید.

مدت زمان استراحت بعد از عمل دیسک کمر و پیاده روی چقدر است؟

مدت زمان استراحت بعد از جراحی به نوع عمل و شدت آسیب بیمار بستگی دارد. اما در حالت کلی بعد از هرگونه جراحی انجام استراحت مطلق برای بیمار ضرر دارد. زیرا باعث افزایش درد، سفتی و ناراحتی در محل جراحی و دیگر قسمت‌های بدن می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که بعد از هر 2 ساعت استراحت 10 تا 15 دقیقه پیاده روی آرام انجام شود.

به طورکلی پیاده روی بعد از عمل دیسک کمر یکی از بهترین تمرینات ورزشی است که می‌توانید انجام دهید. در کنار انجام پیاده روی، تمرینات ایستاده نیز برای بیمارانی که جراحی لیزر دیسک کمر یا دیگر نمونه‌های عمل مناسب هستند.

توجه داشته باشید که برای تعیین مدت زمان پیاده روی بعد از عمل دیسک کمر از جراح یا فیزیوتراپ خود درخواست کنید تا برنامه‌ای مختص به شرایط فردی شما تعیین کند.

هزینه عمل دیسک کمر ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲ چقدر است؟

پرتکرارترین سوال این است که هزینه عمل دیسک کمر چقدر است و مقدار آن براساس چه فاکتورهایی تعیین می‌شود. بهتر است بدانید که تعیین این هزینه به چند عامل تاثیرگذار وابسته است. این عوامل به شرح زیر هستند:

 • نوع جراحی و شدت آسیب ایجادشده
 • دستمزد جراح
 • هزینه عمل دیسک کمر بدون بیمه
 • تعرفه جراحی دیسک کمر با بیمه تکمیلی
 • عمل دیسک کمر در بیمارستان‌های دولتی
 • هزینه عمل دیسک کمر در بیمارستان‌های خصوصی

این فاکتورها نقش کلیدی در هزینه جراحی دارند.

سخن پایانی درباره عوارض بعد از عمل دیسک کمر

درد دیسک کمر، یکی از دردهای بسیار ناخوشایندی است که احتمال دارد بسیاری از ما در طول زندگی خود با آن مواجه شویم. عمل جراحی یکی از روش‌های بسیار عالی و موثری است که این روزها بسیاری از متخصصان در سراسر دنیا از آن برای درمان دیسک کمر بیماران خویش استفاده می‌کنند. تجربه اندکی عوارض بعد از عمل دیسک کمر کاملا طبیعی است.

در حالت کلی بیماران می‌توانند با افزایش مدت زمان استراحت پس از جراحی یا انجام دوره‌های فیزیوتراپی، عوارض بعد زا عمل را کاهش دهند.

سوالات متداول درباره عوارض بعد از عمل دیسک کمر

1. سرگیجه از عوارض بعد از عمل دیسک کمر، ماندگار است یا رفع می‌شود؟

خیر این حالت خیلی زود رفع می‌شود و مربوط به داروهای بیهوشی است.

2. عوارض بعد از عمل دیسک کمر کدامند؟

جراح عوارض احتمالی درمان پیشنهادی کمر یا گردن را توضیح می‌دهد. عوارض احتمالی شایع جراحی ستون فقرات شامل عوارض معمول بیهوشی، خونریزی، لخته شدن خون، پارگی دورا، عفونت، مشکلات ریوی و درد مداوم می‌شود.

3. درد بعد از عمل دیسک کمر تا چه مدت ادامه دارد؟

اگر پس از عمل مشکلی داشتید، حتما موضوع را به پزشک و پرستاران اطلاع دهید. تقریبا شش هفته طول می‌کشد تا خستگی و درد عمومی پس از عمل کاملا برطرف شود.

4. آیا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟

احتمال ایجاد اسپاسم عضلانی در اطراف ناحیه جراحی شده وجود دارد. در مواردی این درد به پاها منشعب شده و باعث درد پا می‌شود.

منبع
nhs

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا