تغذیه و سلامت خانواده

5 چربی سوز قوی طبیعی؛ بدون عوارض لاغر شوید

چربی سوز قوی طبیعی با افزایش متابولیسم یا کاهش گرسنگی به بدن در سوزاندن چربی بیشتر کمک می‌کند. برای کاهش وزن، فرد باید بیش از کالری دریافتی خود کالری بسوزاند. اگر کالری دریافتی در بدن تجمع یابد تبدیل به چربی اضافی خواهد شد و فرد به سمت افزایش وزن گام بر می‌دارد. 

برای سوزاندن چربی، فرد نمی‌تواند تنها به یک غذا یا مکمل تکیه کند. آن‌ها باید کل کالری دریافتی خود را کاهش و سطح فعالیت بدنی را افزایش دهند. هنگامی‌که فردی دنبال یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم است، چربی سوز قوی طبیعی ممکن است به سرعت کاهش وزن کمک کند.

در این مقاله از مجله سلامت ژین طب، چند چربی سوز قوی طبیعی بالقوه و شواهد حمایت از آن‌ها را مورد بحث قرار می‌دهیم. همچنین به قرص‌های چربی سوز، نکاتی برای استفاده از چربی سوزهای طبیعی و دیگر روش‌های طبیعی کاهش وزن نیز اشاره‌ای خواهیم داشت.

5 چربی سوز قوی طبیعی که برای کاهش وزن نقش کلیدی دارند

متابولیسم بدنی هر فردی نسبت به سایرین متفاوت است. هیچ چربی سوز معجزه آسایی وجود ندارد که در کمترین زمان به کاهش وزن منتهی شود. در حالی که موارد زیر به افزایش متابولیسم کمک می‌کند، اما برای قطعی بودن تاثیر آن‌ها تضمینی وجود ندارد. موثرترین راه برای کاهش وزن از طریق خواب منظم، کاهش استرس، ورزش منظم و خوردن یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و متعادل است.

با این حال، چندین چربی سوز قوی طبیعی وجود دارد که کمک می‌کند چربی بیشتری بسوزانید. این 5 چربی سوز قوی طبیعی عبارتند از:

1. کافئین؛ وحشی ترین چربی سوز یا محبوب‌ترین چربی سوز قوی طبیعی

دانه‌های قهوه چربی سوز قوی طبیعی گیاهی| ژین طب

کافئین ماده‌ای است که معمولا در قهوه، چای سبز و دانه‌های کاکائو یافت می‌شود. همچنین یک عنصر محبوب در مکمل‌های تجاری چربی سوز به حساب می‌آید. کافئین به افزایش متابولیسم و چربی سوزی بدن کمک زیادی می‌کند. این تاثیر کافئین برای همگان به اثبات رسیده و مقالات زیادی در مورد آن به رشته تحریر در آمده است.

تحقیقات نشان می‌دهد که کافئین می‌تواند به طور موقت متابولیسم را تا 16 درصد در مدت یک تا ساعت افزایش دهد. علاوه بر این، چندین مطالعه نشان داده‌اند که کافئین می‌تواند به بدن کمک کند چربی بیشتری را به عنوان سوخت بسوزاند. این تاثیر در افراد با وزن کمتر در مقایسه با افرادی که اضافه وزن یا چاقی دارند قوی‌تر به نظر می‌رسد.

متأسفانه، مصرف زیاد کافئین می‌تواند بدن را نسبت به اثرات آن مقاوم می‌کند و همچنین اثرات وابستگی نیز دارد. مصرف بیش از حد کافئین در واقع برای سلامتی خطراتی مانند تپش قلب و فشار بالا و کم خوابی دارد. مقدار مجاز کافئین مصرفی در روز 400 میلی‌گرم است.

2. عصاره چای سبز یا قوی‌ترین چربی سوز شکم و پهلو 7 کیلو در 7 روز

چای سبز وحشی ترین چربی سوز قوی طبیعی | ژین طب

عصاره چای سبز سرشار از کافئین و پلی فنل اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) است که هر دو‌ ترکیباتی قوی در سوزاندن چربی کمک به حساب می‌آیند. این دو ‌ترکیب مکمل یکدیگر هستند و در سوزاندن چربی از طریق فرآیندی به نام ‌ترموژنز ایفای نقش می‌کنند. به عبارت ساده ‌ترموژنز فرآیندی است که در آن بدن کالری می‌سوزاند تا گرما تولید کند.

تجزیه و تحلیل شش مطالعه نشان داد که مصرف ‌ترکیبی از عصاره چای سبز و کافئین به افراد کمک می‌کند 16 درصد بیشتر از دارونما چربی بسوزانند. در مطالعه دیگری، دانشمندان اثرات دارونما، کافئین و ‌ترکیبی از عصاره چای سبز و کافئین را بر چربی سوزی مقایسه کردند.

آنها کشف کردند که ‌ترکیب چای سبز و کافئین تقریبا 65 کالری بیشتر در روز نسبت به کافئین به تنهایی و 80 کالری بیشتر از دارونما می‌سوزاند. به خاطر داشته باشید که در این مطالعات شرکت کنندگان عصاره چای سبز را همراه با کافئین اضافی مصرف کردند. بنابراین، این به طور قطعی نشان نمی‌دهد که عصاره چای سبز به تنهایی همین اثرات را دارد.

مطالعات نشان داده‌اند که در حالی که هیچ اثر مضری از خود چای سبز گزارش نشده است، مصرف بیش از حد عصاره چای سبز ممکن است برای کبد مضر باشد، به خصوص اگر با معده خالی مصرف شود. از دوز توصیه شده تجاوز نکنید

3. یوهیمبین؛ بی رحم ترین چربی سوز شکم و پهلو

گیاه یوهیمبین بی رحم ترین چربی سوز شکم و پهلو| ژین طب

Yohimbine ماده‌ای است که در پوست درخت Pausinystalia yohimbe یافت می‌شود، خاستگاه این درخت در مرکز و غرب آفریقا است. معمولا به عنوان یک ماده تقویت کننده جنسی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما دارای خواص چربی سوز نیز هست و به همین دلیل از آن به عنوان یک چربی سوز قوی طبیعی نام می‌برند.

یوهیمبین با مسدود کردن گیرنده‌هایی به نام گیرنده‌های آلفا-2 آدرنرژیک عمل می‌کند. این گیرنده‌ها به طور معمول آدرنالین را برای سرکوب اثرات آن، که یکی از آن‌ها تشویق بدن به سوزاندن چربی برای سوخت است، متصل می‌کنند. از آنجایی که یوهیمبین این گیرنده‌ها را مسدود می‌کند، می‌تواند اثرات آدرنالین را طولانی‌تر کند و تجزیه چربی را برای سوخت تقویت سازد.

مطالعه‌ای که شامل 20 بازیکن نخبه فوتبال بود نشان داد که مصرف 10 میلی‌گرم یوهیمبین دو بار در روز به آن‌ها کمک کرد تا 2.2 درصد از چربی بدن خود را به طور متوسط تنها در 3 هفته کاهش دهند. به خاطر داشته باشید که ‌این ورزشکاران قبلا کاملا لاغر بودند، بنابراین کاهش 2.2 درصد در چربی بدن قابل توجه به نظر می‌رسد.

توجه به‌این نکته مهم است که 20 مورد آزمایشی، نمونه‌ای بسیار کوچک برای تایید اثرات آن است و 3 هفته نیز دوره کوتاهی برای مطالعه از این نوع محسوب می‌شود. پس باید گفت اطلاعات بیشتری در مورد یوهیمبین مورد نیاز است تا بتوان آن را به عنوان یک مکمل چربی سوز توصیه کرد.

نکته مهم دیگر اینکه؛ از آنجایی که یوهیمبین سطح آدرنالین را بالا نگه می‌دارد، ممکن است عوارض جانبی مانند حالت تهوع، اضطراب، حملات پانیک و فشار خون بالا ایجاد کند. همچنین می‌تواند با داروهای رایج فشار خون و افسردگی تداخل داشته باشد پس قبل از مصرف با دقت شرایط آن را مطالعه کنید.

4. فیبر محلول؛ ماده که با جذب آب روده به کاهش وزن کمک می‌کند

دو نوع مختلف فیبر وجود دارد: محلول و نامحلول. فیبر محلول آب را در دستگاه گوارش جذب می‌کند و یک ماده ژل مانند چسبناک تشکیل می‌دهد. مطالعات نشان داده‌اند که فیبر محلول می‌تواند با کاهش اشتها کمک کند و در سوزاندن چربی تاثیرات عمیقی از خود بر جای بگذارد. فیبر محلول می‌تواند به افزایش سطح هورمون‌های سیری مانند PYY و GLP-1 کمک کند. همچنین می‌تواند به کاهش سطح هورمون گرسنگی گرلین کمک کند.

علاوه بر این، فیبر محلول، رساندن مواد مغذی به روده را کند می‌سازد. هنگامی‌که‌این اتفاق می‌افتد، بدن زمان بیشتری را برای هضم و جذب مواد مغذی صرف می‌کند، که می‌تواند برای مدت طولانی‌تری احساس سیری داشته باشید.

علاوه بر این، فیبر محلول نیز ممکن است با کاهش میزان کالری که از غذا جذب می‌کنید روی چربی سوزی بیشتر تمرکز داشته باشد.

در حالی که می‌توانید تمام فیبر محلول مورد نیاز خود را از غذا دریافت کرد، بسیاری از مردم این موضوع را چالش برانگیز می‌دانند. اگر مصرف فیبر کافی با مواد غذایی امکان‌پذیر نباشد می‌توان از مکمل‌های فیبر محلول مانند گلوکومانان یا پوسته پسیلیوم استفاده کرد.

5. پودر پروتئین و تاثیر فوق‌العاده مهم آن بر چربی سوزی

مصرف زیاد پروتئین می‌تواند با افزایش متابولیسم و کاهش اشتها به چربی سوزی کمک کند. همچنین به بدن کمک می‌کند تا توده عضلانی را حفظ کند. به عنوان مثال، یک مطالعه شامل 60 شرکت کننده دارای اضافه وزن و چاقی نشان داد که یک رژیم غذایی با پروتئین بالا تقریبا دو برابر یک رژیم غذایی پروتئین متوسط در سوزاندن چربی موثر است. پس به طور قطع وقتی سخن از چربی سوزقوی طبیعی به میان می‌آید پروتئین حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

پروتئین همچنین می‌تواند با افزایش سطح هورمون‌های سیری مانند GLP-1، CCK و PYY اشتها را کاهش و سطح هورمون گرسنگی گرلین را به حداقل برساند. در حالی که می‌توان تمام پروتئین مورد نیاز خود را از غذاهای غنی از پروتئین دریافت کرد، اما بسیاری از مردم هنوز خوردن پروتئین کافی روزانه را چالش برانگیز می‌دانند.

مکمل‌های پودر پروتئین راه مناسبی برای افزایش مصرف پروتئین به حساب می‌آیند. گزینه‌ها شامل پودرهای پروتئین وی، کازئین، سویا، تخم مرغ و کنف است. مهم است که مکمل پروتئینی انتخاب شود که قند و مواد افزودنی کمی ‌داشته باشد، به خصوص اگر فرد روی کاهش وزنش مصمم باشد.

مکمل‌های پروتئینی به جای اینکه به رژیم غذایی اضافه شوند باید به سادگی جایگزین میان وعده‌ها یا بخشی از یک وعده غذایی شوند. اگر خوردن پروتئین کافی از طریق مواد غذایی دشوار بود، سعی کنید روزانه یک تا دو پیمانه (25 تا 50 گرم) پودر پروتئین مصرف کنید.

میزان توصیه شده مصرف روزانه پروتئین بر اساس سطح فعالیت، سن، جنس، وزن، قد و غیره متفاوت خواهد بود. با این حال، مقدار توصیه شده رژیم غذایی (RDA) برای پروتئین 0.8 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.

مکمل‌های دیگری که در سوزاندن چربی نقش موثری دارند

چندین مکمل دیگر ممکن است به کاهش وزن کمک کنند. با این حال، آن‌ها یا عوارض جانبی دارند یا فاقد شواهدی برای حمایت از ادعاهای خود هستند. چند نمونه از این چربی سوزها در ادامه بیان شده است که عبارتند از:

  • 5HTP یک اسید آمینه و پیش ساز هورمون سروتونین است. ممکن است با کاهش اشتها و هوس کربوهیدرات در سوزاندن چربی کمک کننده باشد. ممکن است با داروهای افسردگی نیز تداخل داشته باشد پس باید در مصرف آن دقت داشته باشید.
  • سینفرین: ماده‌ای است که به ویژه در پرتقال تلخ به وفور یافت می‌شود. برخی شواهد نشان می‌دهند، در سوزاندن چربی موثر عمل می‌کند. اما فقط تعداد کمی‌ از مطالعات از اثرات آن حمایت کرده‌اند پس نیازمند مطالعات بیشتری روی آن است.
  • عصاره دانه قهوه سبز: تحقیقات نشان می‌دهد که عصاره دانه قهوه سبز ممکن است به چربی سوزی کمک کند. اما واقعیت این است که مطالعات روی عصاره دانه قهوه سبز توسط تولید کنندگان آن حمایت می‌شود، که ممکن است باعث تضاد منافع شود.
  • CLA (اسید لینولئیک مزدوج): گروهی از اسیدهای چرب امگا 6 است که در سوزاندن چربی عملکرد مثبتی دارند ولی اثرات کلی آن ضعیف به نظر می‌رسد.
  • ال کارنیتین: یک اسید آمینه طبیعی که می‌تواند در سوزاندن چربی موفق عمل کند. اما شواهد پشت آن متفاوت است پس باید قبل از مصرف به اثرگذاری آن مطمئن باشید.

چربی سوز قوی طبیعی در یک نگاه

هیچ قرص جادویی واحدی برای حل مشکلات وزن وجود ندارد. با این حال، بسیاری از راه‌حل‌های طبیعی می‌توانند به فرد کمک کنند تا چربی بیشتری بسوزاند. چربی سوز قوی طبیعی زمانی که با یک سبک زندگی ارتقاء دهنده سلامتی که شامل خوردن یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و ورزش است،‌ترکیب شوند می‌تواند نتیجه قابل قبول بدست دهد.

در میان انواع چربی سوز قوی طبیعی باید به چند گزینه‌ها اشاره داشت چون بهترین عملکرد را از خود نشان داده‌اند. کافئین، عصاره چای سبز، مکمل‌های پروتئینی، مکمل‌های فیبر محلول و یوهیمبین گزینه‌هایی است که تاثیرات اثبات شده‌ای از خود به جای گذاشته‌اند.

در این میان گزینه‌ها، کافئین، عصاره چای سبز و مکمل‌های پروتئینی احتمالا مؤثرترین‌ها در کمک به چربی سوزی هستند. قبل از شروع استفاده از هر مکمل جدید با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید تا مطمئن شوید که خطرات، مزایا یا تعاملات را کاملا درک کرده‌اید.

سوالات متداول در مورد چربی سوز قوی طبیعی

بهترین روش‌های چربی سوزی کدامند؟

چربی سوزی ارتباط مستقیم با میزان سوخت و ساز بدن دارد که ورزش و تغذیه دو رکن اساسی آن هستند. در کنار ورزش مواد غذایی مانند چای سبز، کافئین، پودر پروتئین و یوهیمبین جزو قویترین چربی سوزها به حساب می‌آیند.

کدام خوراکی‌ها به عنوان قویترین چربی سوز گیاهی محسوب می‌شوند؟

گریپ فروت، قهوه، کیوی، سرکه، چای سبز و لوبیا از بهترین چربی سوزهای طبیعی به حساب می‌آیند.

عوارض قرص‌های چربی سوز شیمیایی چیست؟

از جمله عوارض شدید قرص‌های چربی سوز شیمیایی باید به نوسان شدید فشار خون و پوکی استخوان اشاره کرد.

منبع
healthline.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا