دسته‌بندی نشده

مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی؛ جراحی و دردسرهای پس از آن

مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو زمانی اهمیت می‌یابد که کارهای روزمره شما برای مدت طولانی دچار اختلال می شود. در  جراحی رباط صلیبی قدامی (ACL) رباط آسیب دیده را با یک رباط جدید جایگزین می‌کنند. در بیشتر موارد، پیوند تاندونی است که از زانو یا همسترینگ خود شما گرفته شده است. در برخی موارد، پیوند از یک اهدا کننده انجام می شود. داستان از آنجا آغاز می شود که پس از عمل مراقبت هایی لازم است که بدون آن ها نمی توانید به حالت طبیعی بازگردید. در واقع موفقیت عمل به این مراقبت های پس از آن بستگی دارد. در این مقاله از مجله پزشکی ژین‌طب پیشنهاداتی را برای  مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو ارائه می‌کنیم.

بعد از عمل رباط صلیبی کی میتوان راه رفت

همه چیز به شرایط شما بستگی دارد. طبیعی است که پس از عمل برای چند روز احساس خستگی خواهید کرد. زانوی شما متورم خواهد شد. و ممکن است در اطراف برش (برش) روی زانو بی حسی داشته باشید. مچ پا و ساق پا ممکن است کبود یا متورم شده باشند. ممکن است بتوانید در عرض چند هفته به بیشتر فعالیت‌های عادی خود بازگردید. اما چندین ماه طول می‌کشد تا شما به طور کامل از زانوی خود استفاده کنید. ممکن است 6 ماه تا یک سال هم طول بکشد تا زانوی شما برای کارهای فیزیکی سخت یا ورزش‌های خاص آماده شود.

طول درمان کامل پس از عمل رباط صلیبی زانو

مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی و راه رفتن | ژین‌طب

اینکه چقدر زود می‌توانید به ورزش یا ورزش بازگردید بستگی به این دارد که چقدر برنامه توانبخشی خود را دنبال می کنید و زانو چقدر خوب می‌شود. پزشک یا فیزیوتراپیست به شما ایده می‌دهد که چه زمانی می‌توانید به این فعالیت‌ها بازگردید. اکثر افراد می‌توانند پس از 4 ماه آهسته بدوند  یا رفته رفته دوچرخه سواری کنند. هنگام ورزش ممکن است لازم باشد از زانوبند استفاده کنید. در ادامه با مهمترین نکات در مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو آشنا خواهیم شد.

 مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی درخانه

پس از عمل رباط صلیبی زانو معمولا زیاد احساس خستگی می‌کنید.  پس:

 • خوب بخوابید؛ خواب کافی به بهبودی شما کمک می‌کند.
 • در حالی که زانوی خود را بالا آورده‌اید، بخوابید، اما خم نشوید.
 • یک بالش زیر پای خود قرار دهید. در چند روز اول تا جایی که می توانید پای خود را بالا نگه دارید.
 • می‌توانید از بریس و عصا برای حرکت در خانه برای انجام کارهای روزانه استفاده کنید. شما عصاها را به مدت 1 تا 2 هفته خواهید داشت.
 • اگر بریس دارید، آن به جز در حمام همیشه استفاده کنید. مراقب باشید که بریس را خیلی سفت نکنید. احتمالاً به مدت 2 تا 6 هفته باید از آن استفاده کنید.
 • برای حدود 12 هفته هیچ فعالیت سنگینی انجام ندهید. این نه تنها شامل ورزش، بلکه مواردی مانند چمن زنی، چنگ زدن برگ ها و پارو کردن برف نیز می شود.
 • 24 تا 48 ساعت پس از جراحی، اگر پزشکتان اجازه دهد، می‌توانید دوش بگیرید. هنگامی که دوش می‌گیرید، بانداژ و برش خود را با چسباندن یک ورقه پلاستیکی برای پوشاندن آنها خشک نگه دارید.
 • شاید بهتر باشد یک صندلی برای نشستن زیر دوش داشته باشید.
 • اگر پزشک شما نمی‌خواهد دوش بگیرید یا بریس خود را بردارید، می‌توانید حمام اسفنجی بگیرید.

کی می توانم کارم را ادامه دهم؟ پاسخ این پرسش به نوع کار شما بستگی دارد. اگر پشت میز نشین باشید احتمالا تا دوهفته پس از عمل می توانید کارتان را از سر بگیرید. اما اگر در محل کار روی پا هستید، ممکن است 4 تا 6 هفته طول بکشد تا کارتان را شروع کنید.

رژیم غذایی؛ بعد از عمل رباط صلیبی چی بخوریم؟

بعد از عمل می توانید از رژیم غذایی معمولی خود استفاده کنید. اگر معده شما ناراحت است، از غذاهای ملایم و کم چرب مانند برنج ساده، مرغ کبابی، نان تست و ماست استفاده کنید. به مقدار زیاد مایعات بنوشید.

ممکن است متوجه شوید که حرکات روده شما بلافاصله پس از جراحی منظم نیست که این موضوع کاملا طبیعی است. سعی کنید از یبوست جلوگیری کنید. مصرف مکمل فیبر به شما کمک خواهد کرد. اگر بعد از چند روز اجابت مزاج نداشتید، از پزشک خود در مورد مصرف یک ملین خفیف مشورت بگیرید.

مصرف داروهای مسکن و ضدالتهابی برای تسکین درد

نکته بسیار مهم در مصرف داروها این است که داروهای تجویز شده و دوزهای مشخص شده برای حالت فعلی شماست و باید مطابق تجویز استفاده شود. پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی می توانید داروهای خود  شروع و قطع کنید.  توجه به برخی نکات در این میان ضرورت دارد:

 •  داروهای ضد درد را دقیقا طبق دستور مصرف کنید.
 • اگر پزشک داروی تجویزی برای درد به شما داده است، آن را طبق دستور مصرف کنید.
 • اگر داروی مسکن تجویزی مصرف نمی کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید.
 •  اگر پزشک آنتی بیوتیک تجویز کرده است، آنها را طبق دستور مصرف کنید. فقط به این دلیل که احساس بهتری دارید مصرف آنها را قطع نکنید. شما باید دوره کامل آنتی بیوتیک را مصرف نمایید.
 • اگر فکر می‌کنید داروی ضددرد شما را معده بیمار می‌کند، داروی خود را بعد از غذا مصرف کنید. مگر اینکه پزشک توصیه دیگری داشته باشد.
 •  از پزشک خود برای یک داروی ضد درد متفاوت بخواهید.

طریقه خوابیدن بعد از عمل رباط صلیبی چگونه است؟

مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی و شخصی که دراز کشیده است | ژین‌طب

یکی از مراقبت‌های بعد از عمل رباط صلیبی، نحوه صحیح خوابیدن است. بهترین روش برای خوابیدن این است که در حین درازکشیدن روی کمر یک یا دو بالش زیر ساق پای خود بگذارید. درازکشیدن به نحوی دیگر باعث فشار به زانوها و پاها خواهد شد.

توصیه‌های پیش از عمل؛ راه‌هایی برای رهایی از تیغ جراحی

به نظر می‌رسد اعمال این توصیه‌ها چندان هم آسان نیست و جراحی دشواری‌های خودش را دارد. برای همین اکثر بیماران تا جای ممکن تن به تیغ جراحی نمی‌سپارند. در این بخش شما را با یافته‌های نوینی برای ترمیم مفصل زانو آشنا می‌کنیم تا پیش از جراحی این روش‌ها را امتحان کنید:

آمپول هیالگان( Hyalgan)؛ جایگزینی برای روان شدن مفصل

هیالگان (هیالورونات سدیم) یک جایگزین مایع سینوویال است که به عنوان روان کننده و ضربه گیر در مفصل عمل می کند که برای درمان زانو درد در بیماران مبتلا به التهاب مفصل (استئوآرتریت) استفاده می شود. Hyalgan معمولا در بیمارانی استفاده می شود که به درمان های دیگر مانند استامینوفن، ورزش یا فیزیوتراپی پاسخ نداده اند. گفتنی است این آمپول را به عنوان آمپول غضروف ساز هیالگان نیز می شناسند.

نحوه اثر بخشی ژل هیالگان پس از تزریق

مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی و تزریق هیالگان | ژین‌طب

ژل زانو هیالگان برای افرادی تجویز می شود که درد ناشی از فرسایش غضروف آن ها را به ستوه آورده است ولی هنوز گزینه جراحی را ترجیح نمی دهند. این ژل پس از تزریق در میان لایه های غضروف منتشر می شود و التهاب را کاهش می دهد و حرکات زانو را منعطف خواهد کرد. Hyalgan با تزریق عضلانی (IM) تجویز می شود. یک چرخه درمانی شامل دوز پنج تزریقی است که در فواصل زمانی هفتگی انجام می شود. قیمت امپول هیالگان و قیمت ژل هیالگان روند متفاوتی دارد. البته این روزها سرنگ اماده تزریق هالیگان به قیمت یک میلیون تومان در داروخانه ها یافت می شود.

زانوبند زاپیامکس، اولین و آخرین درمان

یکی دیگر از راه هایی که می توانید پیش از عمل امتحان کنید زانوبند پیشرفته زاپیامکس است که بی شک شما را از عمل جراحی تعویض مفصل زانو بی نیاز خواهد کرد. حتی اگر تصمیم گرفتید عمل را انجام دهید ، این زانو بند در بازگشت زانویتان به حالت عادی پس از عمل نقش ویژه ای خواهد داشت.

زانوبند زاپیامکس نمونه‌ای جدید و فوق‌العاده از زانوبندهای طبی است که به موثرترین تکنولوژی‌های روز فیزیوتراپی مجهز است. این زانوبند یک زانوبند طبی ساده نیست. بلکه سه تکنولوژی اولتراسوند (Ultrasoun)، انفرارد (Infrared) و کِلاک پالس (Pulse Clock) در آن قرار دارد. این محصول با کمک برق فعال می‌شود و بر درد و مشکلات زانو اثر می‌گذارند.

سوالات متداول در مورد مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو

تزریق HYALGAN برای چه مواردی استفاده می شود؟

نشانه. HYALGAN® برای درمان درد در استئوآرتریت (OA) زانو در بیمارانی که به درمان محافظه‌کارانه غیردارویی و مسکن‌های ساده مانند استامینوفن پاسخ کافی نداده‌اند، اندیکاسیون دارد.

ناپایداری زانو بعد از عمل رباط صلیبی برطرف می‌شود؟

بله. لقی و ناپایداری زانو به دلیل پارگی یا آسیب در رباط‌ها بعد از جراحی و مراقبت‌های درست بعد از عمل رباط صلیبی برطرف خواهد شد.

دستشویی رفتن بعد از عمل رباط صلیبی چگونه است؟

روزهای ابتدایی پس از جراحی، احتمالا به سوند ادراری یا کاتتر ادراری و لگن نیاز دارید. یک هفته بعد با واکر می توانید به دستشویی بروید و بعاز کشیدن بخیه ها به تنهایی می توانید از دستشویی فرنگی استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا