دسته‌بندی نشده

قرص آبریزش بینی و قطع آن با معرفی بهترین داروها

قرص آبریزش بینی و درمان به علت آن بستگی دارد. موارد زیادی می‌تواند باعث آبریزش بینی (رینوره) شود. علل حاد (ناگهانی و کوتاه مدت) عبارتند از ویروس‌ها، هوای سرد، سینوزیت، برخی غذاها، ورزش و داروها. علل مزمن (طولانی یا عود کننده) شامل آلرژی، هورمون‌ها و پولیپ بینی می‌شود.

تخلیه مخاط بستـه به علت آبریزش بینی می‌تواند متفاوت باشد. اگر ویروس دارید، مخاط ممکن است غلیظ و زرد رنگ باشد. اگر آلرژی باعث آبریزش بینی شود، مخاط شفاف و همراه با خارش و عطسه است. داروهای سرماخوردگی که علائم خاصی را برطرف می‌کنند و در قطع آبریزش بینی مفید هستند.

در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب، قویترین قرص آبریزش بینی، بهترین داروهای آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی یا گرفتگی بینی معرفی می‌شوند. همچنین قرص آبریزش بینی کودکان بررسی می‌شود.

علت آبریزش بینی چیست و چه زمانی نیاز به پزشک است؟

آبریزش بینی نشانه التهاب بافت‌های بینی است. این بافت‌ها با ورود یک جسم خارجی به مجرای بینی، ملتهب می‌شوند. بنابراین، بدن مخاط تولید می‌کند تا ماده حساسیت‌زا را از بینی خارج کند.

مخاط معمولا شفاف است اما گاهی اوقات می‌تواند زرد یا سبز شود. این نشانه عفونت و مشکل جدی‌تری است که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. با این حال، داروهای بدون نسخه متعددی برای کمک به مقابله با این علائم تا زمان مراجعه به پزشک وجود دارد.

انواع آبریزش بینی|ژین طب

بیشتر بخوانید: شربت برای آبریزش بینی کودکان؛ معرفی سه شربت برای درمان آبریزش بینی 

انواع داروهای رفع آبریزش بینی و موارد مصرف آن‌ها

چندین دارو می‌توانند به رفع آبریزش بینی کمک کنند. با این حال، برخی از داروها، مانند داروهایی که برای درمان آلرژی استفاده می‌شوند، برای سایر شرایط کارایی ندارند. هنگام در نظر گرفتـن داروها، دانستـن اینکه چه چیزی باعث آبریزش بینی شـده است، ضروری است. بهترین داروها برای آبریزش بینی شامل موارد زیر می‌شود:

اسپری‌های بینی، کمک به قطع آبریزش بینی

اسپری‌های بینی کمک به قطع آبریزش بینی|ژین طب

انواع مختلف اسپری بینی ممکن است به رفع آبریزش بینی کمک کند. نوع انتخابی به علت و ترجیح بیمار بستگی دارد. انتخاب اسپری گاهی اوقات نیاز به آزمایش دارد. اسپری بینی برای انتقال داروها به داخل بینی استفاده می‌شوند. بیشتر اوقات از آن‌ها برای درمان علائم آلرژی یا سرماخوردگی مانند خارش، عطسه یا گرفتگی بینی استفاده می‌شوند. این اسپری‌ها عبارتند از:

  • اسپری بینی سالین (محلول آب نمکی که برای شستشوی بینی استفاده می‌شود)
  • استروئیدهای موضعی بینی مانند ناسونکس و فلوناز
  • آنتی هیستامین‌های موضعی بینی مانند آستلین و آسپرو و پاتاناز
  • آنتی کولینرژیک‌های موضعی بینی مانند آتروونت بینی
  • تثبیت کننده‌های موضعی ماست سل بینی مانند کرومولین

بیشتر بخوانید: آمپول تقویتی برای سرماخوردگی؛ با نوروبیون تا آخر سال مریض نشید! 

قرص آبریزش بینی و داروهای OTC

قرص لوراتادین برای رفع آبریزش بینی|ژین طب

آبریزش بینی واکنشی است که بدن به التهاب و تحریکی که ویروس سرماخوردگی در مجاری بینی ایجاد کرده، نشان می‌دهد. این داروها علائم بیماری که را می‌توانند کاهش دهند. برای طریقه مصرف قرص آبریزش بینی حتما با پزشک مشورت کنید. داروهای بدون نسخه OTC که به کاهش آبریزش بینی کمک می‌کنند عبارتند از:

  • داروهای ضد گرفتگی، مانند سودافد برای از بین بـردن گرفتگی بینی و سرماخوردگی مناسب است.
  • آنتی هیستامین‌ها مانند دیفن هیدرامین، قرص آبریزش بینی سیتریزین و قرص آبریزش بینی لوراتادین از تولید هیستامین برای تسکین آلرژی جلوگیری می‌کنند.
  • مسکن‌های درد مانند استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند ادویل (ایبوپروفن) یا آسپرین، مستقیما به آبریزش بینی کمک نمی‌کنند. آن‌ها به تسکین درد ناشی از بیماری به وجودآورنده آبریزش بینی کمک خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: غذا برای سرماخوردگی؛ ۶ غذایی که درمان سرماخوردگی و آنفولانزا را تضمین می‌کند 

شربت سرماخوردگی کودکان، مناسب برای رفع آبریزش بینی

شربت سرماخوردگی کودکان می‌تواند به رفع آبریزش بینی کمک کند. به خصوص در شرایطی که مصرف قرص برای کودکان دشوار است. این شربت‌ها حاولی ترکیبات آنتی هیستامین، استامینوفن و ضدگرفتگی بینی هستند. آنتی هیستامین آبریزش بینی را درمان می‌کند.

بیشتر بخوانید: تب در ناحیه شکم و سر کودک در اثر ۵ علت که والدین باید بدانند 

بهترین قرص آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کدام است؟

آنتی بیوتیک‌ها برای عفونت‌های ویروسی کاربرد ندارند. اما اگر شخص بیماری ناشی از عفونت باکتریایی داشته باشد، احتمالا یکی از آنتی بیوتیک‌های زیر برای او تجویز می‌شود. هر آنتی بیوتیک به صورت شربت یا قرص در دسترس است.

بیشتر بخوانید: پایین آوردن تب اورژانسی؛ بررسی روش‌های موثر برای سنین مختلف 

پنی سیلین، مناسب برای عفونت‌های باکتریایی

پنی سیلین برای طیف وسیعی از عفونت‌های باکتریایی، از گلودرد استرپتوکوکی، عفونت گوش و عفونت‌های پوستی تا عفونت‌های خونی بسیار مفید است. حدود 10 درصد از کودکان به پنی سیلین آلرژی دارند. علائم یک آلرژی به آنتی بیوتیک عبارتند از تورم زیر پوست، فشار خون پایین، خس خس سینه یا گلو، و جوش‌های قرمز و خارش‌دار.

بیشتر بخوانید: علت قطع نشدن تب در کودکان؛ ۵ روش پایین آوردن تب کودک در خانه 

آموکسی سیلین، موثر در کاهش علائم سرماخوردگی

آموکسی سیلین موثر در کاهش علائم سرماخوردگی|ژین طب

آموکسی سیلین از جمله آنتی بیوتیک‌هایی است که به طور گسترده در زمان سرماخوردگی تجویز می‌شود. این دارو با مصرف خوراکی بهتر از روده دفع می‌شود و سطح خون و ادرار بالاتری را تولید می‌کند. این دارو به عنوان بهترین آنتی بیوتیک برای سرماخوردگی کودکان محسوب می‌شود.

آگمنتین، یک آنتی بیوتیک قوی

آگمنتین، آموکسی سیلین ترکیب‌شده با اسید کلاوولانیک است. این آنتی بیوتیک باعث می‌شود آموکسی سیلین در برابر باکتری‌های خاصی که به دارو مقاوم می‌شوند، فعال‌تر شود. در برخی از عفونت‌های گوش میانی، عفونت‌های سینوسی، دستگاه ادراری و عفونت‌های پوستی مفید است.

زیتروماکس، مناسب در کاهش عفونت

زیتروماکس (آزیترومایسین) یک دارو برای عفونت گوش، عفونت سینوسی و عفونت گلو است. همچنین برای کسانی که به پنی سیلین آلرژی دارند، استفاده می‌شود. اثر این دارو طولانی‌مدت است و فقط به دوز یک بار در روز نیاز دارد. (معمولا به مدت پنج روز)

بیاکسین، درمان عفونت ناشی از سرماخوردگی

آنتی بیوتیک بیاکسین ممکن است برای درمان عفونت‌های باکتریایی کودکان از جمله ذات الریه، برونشیت و عفونت‌های گوش، پوست، گلو و سینوس استفاده شود.

سفالکسین، مناسب برای کاهش علائم سرماخوردگی

سفالکسین از بستگان دورتر آنتی بیوتیک‌های پنی سیلین هستند. افرادی که به پنی سیلین حساسیت دارند ممکن است بتوانند این داروها را با خیال راحت مصرف کنند. سفالکسین اغلب برای عفونت‌های دستگاه ادراری یا عفونت‌های پوستی تجویز می‌شود.

درمان آبریزش بینی با داروهای مناسب

عوامل بسیاری می‌توانند باعث آبریزش بینی مانند آلرژی، ویروس‌ها و هوای سرد شوند. داروهایی وجود دارند که با مصرف آن می‌توانید تسکین پیدا کنید و در کاهش آبریزش بینی نقش دارند. اسپری‌های بینی و داروهای OTC می‌توانند کمک کننده باشند.

همچنین مصرف آنتی بیوتیک در زمان سرماخوردگی علائم بیماری را کاهش می‌دهد که در قطع آبریزش بینی تاثیر دارند. توجه کنید که قبل از مصرف هر قرص با پزشک مشورت کنید.

سولات متداول درباره قرص آبریزش بینی

اسم قرص آبریزش بینی بزرگسالان چیست؟

دیفن هیدرامین، سیتریزین، لوراتادین به رفع آبریزش بینی کمک می‌کنند.

آیا اسپری بینی برای درمان آبریزش بینی مناسب است؟

اسپری بینی برای انتقال داروها به داخل بینی استفاده می‌شوند که به رفع آبریزش بینی کمک می‌کند.

آنتی بیوتیک مناسب برای سرماخوردگی چیست؟

پنی سیلین، آموکسی سیلین و آزیترومایسین از آنتی بیوتیک‌های رایج در زمان سرماخوردگی هستند.

منبع
verywellhealth

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا