زناشویی و ازدواجسبک زندگی

ترشح آدرنالین چه فوایدی دارد؟

ترشح آدرنالین چه فوایدی دارد؟ ترشح آدرنالین تمرکز ذهنی شما را افزایش می‌دهد. درواقع آدرنالین هورمون درد را از بین نمی‌برد، بلکه ذهن شما را از آن احساس منحرف می‌کند. هجوم آدرنالین با افزایش توانایی‌ها به شما احساس شکست‌ناپذیری می‌دهد. این فرآیند به منظور کمک به شما برای غلبه بر موقعیتی است که باعث استرس شدید خواهد شد. در این مقاله از مجله سلامت و خانواده ژین طب قصد داریم شما را با هورمون آدرنالین، عملکرد آن در بدن، راه‌های افزایش آدرنالین و…آشنا کنیم. تا انتها همراه ما باشید.

آدرنالین چیست؟

آدرنالین (اپی نفرین) هورمونی است که غدد فوق‌کلیوی از طریق جریان خون آن را ارسال می‌کند. هنگامی که به‌طور ناگهانی می‌ترسید یا استرس دارید، آدرنالین به سرعت وارد بدن شما می‌شود. این عامل که معمولاً به‌ هجوم آدرنالین معروف است، بسیار سریع اتفاق می‌افتد. احتمالاً نام «جنگ یا گریز» را شنیده‌اید. آدرنالین چیزی است که بدن را برای مبارزه یا فرار از خطر آماده می‌کند. منظور از خستگی آدرنالین چیست؟ اصطلاح خستگی آدرنال برای توصیف مجموعه‌ای از علائم استفاده می‌شود، مانند: خستگی، بدن درد عصبی، فشار خون پایین.

هورمون آدرنالین و هیجان آدرنالین از کجا ترشح می‌شود؟

آدرنالین در بصل النخاع در غدد فوق‌کلیوی و همچنین برخی از نورون‌های سیستم عصبی مرکزی تولید می‌شود. طی چند دقیقه در طول یک موقعیت استرس‌زا، آدرنالین به سرعت در خون ترشح  و تکانه‌هایی را به اندام‌ها ارسال می‌کند تا پاسخ خاصی ایجاد شود.

عملکرد آدرنالین در بدن چیست؟ ترشح آدرنالین چه فوایدی دارد؟

این سوال بسیاری از افرادیست که قصد خوردن آدرنالین را دارند که ترشح آدرنالین چه فوایدی دارد؟ آدرنالین واکنش جنگ یا گریز بدن را تحریک می‌کند. این واکنش باعث گشاد شدن مسیرهای هوایی می‌شود تا اکسیژن مورد نیاز ماهیچه‌ها برای مبارزه با خطر یا فرار فراهم گردد. آدرنالین همچنین با انقباض رگ‌های خونی، خون را به سمت گروه‌های عضلانی اصلی از جمله قلب و ریه‌ها هدایت می‌کند.

توانایی بدن برای احساس درد نیز در نتیجه حضور آدرنالین کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که می‌توانید به دویدن یا مبارزه با خطر حتی در هنگام آسیب ادامه دهید. یکی‌دیگر از فواید ترشح آدرنالین افزایش قابل توجه قدرت، عملکرد و همچنین افزایش آگاهی در مواقع پر استرس خواهد بود. پس از کاهش استرس، اثر آدرنالین  تا یک ساعت ادامه پیدا می‌کند.

علائم ترشح آدرنالین چیست؟

علائم ترشح آدرنالین- ژین طب

قبل از اینکه بدانید ترشح آدرنالین چه فوایدی دارد بهتر است با نشانه‌های ترشح آن در بدن آشنا شوید.

 • افزایش ضربان قلب که با افزایش ضربان قلب همراه است.
 • هدایت خون به سمت عضلات، باعث افزایش انرژی یا لرزش اندام‌ها می‌شود.
 • شل کردن راه‌های هوایی برای دادن اکسیژن بیشتر به ماهیچه‌ها که در کم عمق شدن تنفس نقش دارد.
 • افزایش سرعت کار مغز برای برنامه‌ریزی مسیر فرار.
 • گشاد کردن مردمک‌ها تا نور بیشتری وارد چشم شود.

عوارض جانبی ممکن است شامل تعریق به عنوان واکنش به استرس، احساس سبکی سر به دلیل تغییرات در خون، اکسیژن‌رسانی و تغییر دما در نتیجه تغییر جهت خون باشد.

بیشتر بخوانید: کمربند پلاتینر درمان سریع کمردرد در خانه با تکنولوژی UIC

افزایش آدرنالین چه علائمی در بدن دارد؟

در پاسخ به این سوال که ترشح آدرنالین چه فوایدی دارد؟ باید گفت ترشح این ماده علائم زیر را در بدن ایجاد می‌کند که عبارتند از:

 • کاهش وزن
 • تپش قلب
 • ضربان قلب تند
 • تعرق مفرد
 • فشار خون بالا
 • اضطراب
 • مشکلات گوارشی
 • بیماری قلب و عروقی
 • مسائل متابولیک
 • سردرد
 • اختلال حافظه و تمرکز
 • اختلالات خواب
 • افسردگی

سطوح بیش از حد بالای هورمون آدرنالین به دلیل استرس بدون خطر واقعی باعث آسیب قلبی، بی‌خوابی و احساس عصبانیت می‌شود. آدرنالین با کمک به شما در واکنش به یک موقعیت خطرناک، هدفی را دنبال می‌کند، اما گاهی برای بدن شما مفید نیست.

نیکوتین باعث ترشح آدرنالین در بدن خواهد شد که ضربان قلب را بیشتر و فشار خون را افزایش می‌دهد. همچنین هنگامی که اضطراب باعث حملات پانیک می‌شود، بدن شما آدرنالین ترشح خواهد کرد؛ چرا که فکر می‌کند در خطر هستید. این حملات هر بار بدن شما را تحت استرس قرار می‌دهند و باعث می‌شوند قلب شما سخت‌تر کار کند.

آمپول آدرنالین و قرص آدرنالین برای چیست؟

شاید برای شما هم این سؤال پیش بیاید که آمپول آدرنالین برای چیست و چه تفاوتی با قرص دارد؟ تزریق آمپول یا خوردن قرص آدرنالین برای درمان واکنش‌های آلرژیک شدید مناسب است. این واکنش‌ها، گاهی سبب مرگ بیمار خواهد شد.

به محض اینکه مشکوک شدید که ممکن است یک واکنش آلرژیک جدی را تجربه کنید، باید اپی نفرین را تزریق نمایید. علائم یک واکنش آلرژیک جدی عبارتند از بسته شدن راه‌های هوایی، خس‌خس، عطسه، گرفتگی صدا، کهیر، خارش، تورم، قرمزی پوست، ضربان قلب سریع، نبض ضعیف، اضطراب، گیجی، درد معده، از دست دادن کنترل ادرار یا مدفوع، غش یا از دست دادن هوشیاری.

در مورد این علائم با پزشک خود صحبت کنید و مطمئن شوید که فهمیده‌اید چه زمانی یک واکنش آلرژیک جدی دارید و باید اپی نفرین تزریق نمایید.

 این دارو به درمان واکنش‌های آلرژیک جدی کمک می‌کند، اما جای درمان پزشکی را نمی‌گیرد و باید بلافاصله پس از تزریق اپی نفرین، تحت درمان فوری قرار بگیرید. اپی‌نفرین باید فقط در وسط قسمت بیرونی ران تزریق شود و تنها در مواقع ضروری امکان تزریق از روی لباس وجود دارد.

اگر در حال تزریق اپی‌نفرین به کودکان هستید که ممکن است در حین تزریق حرکت کنند، پای آن‌ها را محکم بگیرید و حرکت کودک را قبل و حین تزریق محدود نمایید. اپی‌نفرین را به باسن یا هر قسمت دیگر بدن مانند انگشتان دست یا پا نباید تزریق کنید. اگر این دارو به‌طور تصادفی به این مناطق تزریق شد، باید تحت مراقبت‌های پزشکی فوری قرار بگیرید.

راه‌های افزایش آدرنالین کدامند؟

راه‌های افزایش آدرنالین -ژین طب

ترشح آدرنالین یک هدف تکاملی است، اما بعضی از افراد فقط برای افزایش آدرنالین و حس هیجان در فعالیت‌های خاصی شرکت می‌کنند. فعالیت‌هایی که  باعث احساس هجوم آدرنالین می‌شوند عبارتند از:

 • چتربازی، زیپلاین و دیگر ورزش‌های شدید.
 • ترن هوایی و سرگرمی‌های مشابه.
 • تماشای یک فیلم ترسناک یا برنامه تلویزیونی.
 • گرفتن تست.
 • سخنرانی عمومی.
 • صحبت کردن با کسی که به او علاقه دارید یا او را تحسین می‌کنید.

چند راهکار برای کنترل آدرنالین

یادگیری تکنیک‌هایی برای مقابله با پاسخ استرس بدنتان بسیار مهم است. البته گاهی استرس برای سلامتی شما مفید خواهد بود، اما با گذشت زمان، افزایش مداوم آدرنالین  به رگ‌های خونی شما آسیب می‌رساند و فشار خون و خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش می‌دهد. همچنین به اضطراب، افزایش وزن، سردرد و بی خوابی منجر می‌شود.

برای کمک به کنترل آدرنالین، باید سیستم عصبی پاراسمپاتیک خود را فعال کنید که به آن «سیستم استراحت و هضم» نیز می‌گویند. پاسخ استراحت و هضم برعکس پاسخ جنگ یا گریز است که به ایجاد تعادل در بدن کمک و به بدن شما اجازه می‌دهد با استراحت خود را ترمیم کند. چند راهکار برای کنترل آدرنالین عبارتند از:

 • تمرینات تنفس عمیق
 • مراقبه
 • تمرینات یوگا یا تای چی که حرکات را با تنفس عمیق ترکیب می‌کند.
 • با دوستان یا خانواده در مورد موقعیت‌های استرس‌زا صحبت کنید تا این مسائل کم‌تر ذهنتان را درگیر کند. به‌طور مشابه، می‌توانید یک دفتر خاطرات از احساسات یا افکار خود تهیه و آن‌ها را بنویسید.
 • یک برنامه رژیم غذایی متعادل و سالم تهیه کنید.
 • به طور منظم تمرین داشته باشید.
 • مصرف کافئین و الکل را محدود کنید.
 • قبل از خواب از تلفن همراه، نورهای روشن، کامپیوتر، موسیقی با صدای بلند و تلویزیون استفاده نکنید.

تفاوت نورآدرنالین و هورمون آدرنالین چیست؟

اپی نفرین و نوراپی نفرین دو انتقال دهنده عصبی هستند که به‌عنوان هورمون نیز عمل می‌کنند و به دسته‌ای از ترکیبات معروف به کاتکول آمین‌ها تعلق دارند. به عنوان هورمون، آن‌ها بر قسمت‌های مختلف بدن شما تأثیر می‌گذارند و سیستم عصبی مرکزی شما را تحریک می‌کنند.

مصرف بیش از حد یا خیلی کم هر یک از این هورمون‌ها اثرات قابل توجهی بر سلامت شما می‌گذارد. از نظر شیمیایی، اپی نفرین و نوراپی نفرین بسیار شبیه هستند. هر دو اپی نفرین و نوراپی نفرین روی گیرنده‌های آلفا و بتا فعالیت دارند. با این حال، اپی نفرین در مقایسه با نوراپی نفرین تأثیر بیشتری بر گیرنده‌های بتا می‌گذارد.

گیرنده‌های آلفا فقط در شریان‌ها و گیرنده‌های بتا در قلب، ریه‌ها و شریان‌های ماهیچه‌های اسکلتی یافت می‌شوند. بنابراین اپی نفرین و نوراپی نفرین عملکردهای کمی متفاوت از خود نشان دهند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر استرس یا اضطراب مزمن دارید و مانع از استراحت شما در شب می‌شود، با پزشک یا روانشناس خود در مورد داروهای ضد اضطراب، مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) صحبت کنید.

در پایان

آدرنالین (اپی نفرین) هورمونی است که غدد فوق‌کلیوی شما برای آماده شدن برای موقعیت‌های استرس زا یا خطرناک ترشح می‌کند. آدرنالین راش نامی است برای ترشح سریع آدرنالین در جریان خون. این هورمون موجب آماده‌سازی بدن شما برای پاسخ “جنگ یا گریز” می‌شود. از فواید ترشح آدرنالین می‌توان به افزایش تمرکز ذهنی و دور کردن ذهن از احساس درد اشاره کرد. ما در این مقاله چند راهکار برای افزایش آدرنالین و همچنین کنترل ترشح آن مطرح کردیم و علاوه بر آنها به سوال بسیاری از افراد که می‌پرسند ترشح آدرنالین چه فوایدی دارد؟ نیز پاسخ داده‌ایم.

سوالات متداول

در چه صورت مصرف قرص آدرنالین ضرر دارد؟

در صورت بارداری، شیردهی، بیماری قلبی- عروقی، فشارخون بالا، شوک کاردیوژنیک، تروماتیک یا خونریزی، پرکاری تیروئید، اختلال غده آدرنال، دیابت، مشکلات کلیوی، افزایش فشار چشم (گلوکوم)، پارکینسون، مشکل پروستات مصرف آدرنالین ممنوع است.

آیا آمپول آدرنالین را می‌توان به صورت عضلانی تزریق کرد؟

خیر، در حالت روتین این کار امکانپذیر نیست.

آیا ممکن است خوردن قرص آدرنالین سردرد یا میگرن را تشدید کند؟

بله، یکی از عارضه‌های مصرف آدرنالین سردرد شدید است.

منبع
healthline.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا