دسته‌بندی نشده

صدای تق تق زانو؛ نشانه‌ای از آسیب به غضروف و مفصل زانو

صدای تق تق زانو یکی از موارد آزاردهنده‌ در زمان راه رفتن، برخاستن و خم شدن است. تق تق مربوط به مشکلات مفصل زانو است که معمولا هم در بزرگسالان اتفاق می‌افتد. شنیده شدن صدای تق تق برای بسیاری نگران‌کننده و نشانه‌ای از بیماری‌های مفصلی و استخوانی است.

پیش از هر چیزی باید بدانیم که مفصل زانو بزرگترین مفصل بدن ماست. معمولا زانو در طول زندگی بیشترین فشارها را تحمل می‌کند. وضعیتی که می‌تواند به غضروف ‌ها و استخوان‌های منتهی به مفصل زانو آسیب وارد کند. از این رو تق تق زانو یکی از مشکلاتی است که می‌تواند در هنگام نشستن و برخاستن فشار مضاعفی را بر زانو وارد کند. در این مقاله از ژین طب به بررسی علت و راه‌های درمانی این عارضه می‌پردازیم.

علت تق تق زانو هنگام راه رفتن؛ از ساییدگی تا جمع شدن گاز


علت تق تق زانو هنگام راه رفتن؛ از ساییدگی تا جمع شدن گاز | ژین طب

صدا دادن زانو می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. افزایش سن به خودی خود یکی از دلایل اصلی برای تق تق زانو است. با غضروف زانو به مرور و با افزایش سن دچار ساییدگی شده و شکل خود را از دست می‌دهد. با نامتقارن شدن شکل غضروف‌ها ممکن است صدایی نظیر کلیک کردن را هنگام فعالیت‌های روزانه و عادی بشنوید.

دلیل دیگری که برای صدا دادن زانو مطرح شده؛ وجود حباب گاز اطراف مفصل زانو است. این حباب‌ها که اندازه کوچکی دارند می‌توانند در مایع مفصلی زانو ایجاد و با حرکت‌های مختلف بترکند و صدا تولید کنند.

اما این همه داستان نیست. بعد از ساییدگی و تغییر شکل غضروف و ترکیدن حباب‌های گاز در مایع مفصلی؛ وارد شـدن فشار بیش از حد توان به مفصل زانو با تاثیر بیش از پیش بر ساییدگی زانو؛ باعث شنیده شدن صدای تق تق در افراد بویژه افراد مسن می‌شود.

بنابراین شنیده شدن صدای تق تق استخوان پا یا زانو هنگام راه رفتن، برخاستن یا پیاده‌روی نشان از آسیب در مفصل زانو است. اگر این وضعیت به شکل دردناکی ادامه پیدا کند باید برای درمان اقدام کرد. از دیگر دلایل بروز صدای زانو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرتروز زانو
 • دررفتگی زانو
 • گرفتگی رباط‌ها
 • پارگی منیسک زانو
 • آسیب دیدگی یا پارگی تاندون زانو
 • ساییدگی بین کشکک زانو و استخوان راه

صدای تق تق زانو نوزاد؛ نشانه‌ای از آسیب لگن

صدا دادن زانو در بزرگسالان به دلیل آسیب‌های وارد به مفصل و غضروف‌های زانو است. گاهی اوقات در نوزادان هم این صدا شنیده می‌شود. براساس آنچه که پزشکان در این باره اعلام کرده‌اند علت صدا دادن مفاصل نوزادان معمولا کشیدگی تاندون است که البته این صدا با رشد نوزاد به طور طبیعی برطرف خواهد شد.

هر چندکه این اتفاق خیلی نگران‌کننده برای والدین و خود نوزاد نیست اما ممکن است نشانه‌ای از آسیب در لگن نوزاد باشد که در اینصورت باید برای معاینه و مشخص شدن وضعیت نوزاد به پزشک متخصص ارتوپد است.

درمان خانگی صدا دادن زانو ؛ 5 راه درمانی در منزل

زانو درد یکی از دردهای مشترک همه انسان‌ها است. کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که این درد را تجربه نکرده باشد. به همین دلیل معمولا درمان‌هایی سریع و خانگی برای تسکین درد زانو بویژه در زمان‌هایی که صدای تق تق زانو روی مخ افراد راه می‌رود!

 • انجام حرکات کششی
 • فیزیوتراپی یا جراحی در مواقع خاص
 • کمپرس یخ برای تسکین ورم زانو
 • فشار بر زانو با استفاده از باند کشی
 • مصرف داروهای ضدالتهاب نظیر ایبوپروفن

درمان قطعی تق تق زانو؛ بسته به میزان آسیب وارد شده به غضروف مفصل زانو دارد. قطعا زمانیکه آسیب وارده به زانو به حدی باشد که نتوان با درمان‌های پیش پا افتاده آن را درمان کرد بهترین کار مراجعه به پزشک است.

آیا درمان خانگی صدا دادن زانو جواب می‌دهد؟ طول دوره تاثیر این روش‌های درمانی چقدر است؟

با توجه به علت تق تق زانو روند درمان خانگی و حتی پزشکی متفاوت خواهد بود. اما در اغلب موارد با پیگیری به موقع درمان و انجام تمامی اقدامات گفته‌شده، این مشکل و صدای تق تق زانو بر طرف خواهد شد. باید اشاره کنیم که در اغلب موارد درمان‌های خانگی برای صدا دادن زانو موثر هستند و روشی بی ضرر و موثر به حساب می‌آیند.

در مورد طول دوره درمان خانگی صدا دادن زانو باید بگوییم که به شدت آسیب و علت تق تق زانو بستگی دارد. در مواردی این صدا با 3 ماه ورزش و مراقبت بهبود پیدا می‌کند و گاهی به یک سال تمرین و انجام اقدامات درمانی خاص نیاز دارد.

ورزش برای تق تق زانو؛ تمرینات قوی کردن زانو

یکی از روش‌های درمانی توصیه شده برای افرادی که دچار آسیب‌های استخوانی و مفصلی هستند؛ استفاده از تمرینات ورزشی است. در مورد صدای تق تق زانو نیز همین موضوع صدق می‌کند. در ادامه برخی از این تمرینات را بررسی می‌کنیم.

کشش ساق پا: روی زمین بنشینید و یک توپ تنیس را زیر ساق پای خود قرار دهید. پای خود را 30 ثانیه روی توپ بغلتانید.

تمرین روی فوم رولی: به پهلو دراز بکشید و رول فومی‌را زیر پای خود قرار بدهید. پا را از قسمت لگن تا زانو به سمت بالا و پایین بغلتانید.

چرخش ران با کشش عضلانی: دو عدد توپ تنیس را زیر بدن خود قرار دهید. روی شکم دراز بکشید. ساق پاها را بالا آورده و زاویه 90 درجه درست کنید. پاهای خود را در این وضعیت به مدت 20 ثانیه به سمت بالا و پایین حرکت بدهید.

ورزش چهار سر ران: روی زمین بنشینید دو پاهای خود را صاف دراز کنید. عضلات چهار سر ران باید منقبض کرده و در این وضعیت به مدت 10 ثانیه نگه دارید. این کار را چندباری انجام بدهید.

قرص برای تق تق زانو؛ غضروف‌سازها به کمک زانو می‌آیند


قرص برای تق تق زانو؛ غضروف‌سازها به کمک زانو می‌آیند | ژین طب

از آنجایی که صدای تق تق زانو به دنبال ساییدگی غضروف اتفاق می‌افتد؛ بهترین قرص‌ها برای کاهش یا تسکین صدا دادن زانو استفاده از داروهای غضروف‌‎ساز است. برخی از داورهای غضروف‌ساز عبارتند از:

 • قرص مکسی ژنو رزاویت
 • قرص گلوکزامین پلاس
 • قرص آلفلکسیل آلفا ویتامینز
 • کپسول تریپل فلکس نیچرمید
 • کپسول پیاسکلیدین اکسپنساینس
 • قرص کارتیژن فورت نیچرز اونلی
 • کپسول بون کمپلکس نچرال ورلد
 • قرص روکشدار مکسی ژنو پلاس رزاویت

یادداشت پایانی؛ صدای تق تق زانو

صدای تق تق زانو اتفاقی است که در اثر از بین رفتن غضروف و ساییدگی مفاصل رخ می‌دهد. شاید در ابتدا تحمل این صدا در هنگام انجام فعالیت‌های روزانه برای افراد قابل تحمل باشد. اما باید این موضوع را درنظر گرفت که ادامه‌‎دار شدن صدای تق تق زانو می‌تواند نشانه‌ای از آسیب‌های جدی‌تری باشد که نیاز به درمان دارد.

هر چند درمان‌های مکملی یا استفاده از داروهای غضروف‌ساز یا مُسکن‌ها می‌توانند تا حدودی درد ناشی از ساییدگی را جبران کند ولی عدم درمان می‌تواند وضعیت زانو را بحرانی کند. از این رو درمان دردهای مفصلی زانو که با صدا دادن شروع می‌شود باید مورد توجه قرار بگیرد.

سوالات متداول صدای تق تق زانو

چه تقویت مفاصل چه بخوریم؟

منابع غذایی حاوی کلسیم لبنی مثل شیر، پنیر، اسفناج، میوه‌‌های خشک، سویا، حبوبات، پیاز و سبزیجات سبز رنگ.

سریع‌ترین راه برای رفع صدای زانو چیست؟

استفاده از داروهای ضدالتهابی یا انجام حرکات ورزشی و کششی سبک می‌تواند در کاهش صدای زانو موثر باشد.

آیا صدا دادن زانو خطرناک است؟

خیر، اما در صورتی که صدا دادن زانو طولانی و همراه با درد باشد قطعا باید به پزشک مراجعه کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا