تغذیه و سلامت خانواده

کالری بادام زمینی + 8 فایده بادام زمینی

آیا می‌دانید کالری یک عدد بادام زمینی چه مقدار است؟ آیا می‌دانید برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام مجاز هستید که چه مقدار بادام زمینی مصرف کنید؟

جالب است که بدانید برخلاف تصور بسیاری از افراد بادام زمینی جزء خانواده آجیل‌ها نیست! این میان وعده خوشمزه به همراه غذاهایی مانند: نخود سبز، سویا و عدس در دسته حبوبات طبقه بندی می‌شوند. گیاه بادام زمینی پیشینه تاریخی جالبی دارد. کاوشگران در یکی از مکان‌های تاریخی کشور برزیل سفالی 3500 ساله با تزئین بادام زمینی پیدا کردند. بادام زمینی به عنوان میوه گیاه بادام زمینی در زیر زمین رشد می‌کند. دلیل اصلی محبوبیت این گیاه طعم فوق العاده خوشمزه و نقش کالری بادام زمینی در لاغری است.

کره بادام زمینی در واقع انتخاب اول ورزشکارانی است که قصد دارند میان وعده‌ای را انتخاب کنند که علاوه بر رفع گرسنگی، سبب افزایش متابولیسم بدن و در نتیجه کاهش وزن شود. برای همراهی شما در مسیر رسیدن به تناسب اندام در جدیدترین مقاله ژین طب قصد داریم در خصوص کالری و تعدادی از مهم‌ترین خواص بادام زمینی صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا در خصوص این موضوع جالب بیشتر بدانید.

آشنایی با بادام زمینی؛ آجیلی خوشمزه و مقوی

کاهش وزن با بادام زمینی | ژین طب

بادام زمینی نوعی تنقلات نسبتاً مقرون به صرفه، کم کالری و مغذی است. از کره بادام زمینی می‌توان برای تهیه تعداد زیادی از انواع دسرهای خوشمزه و غذاها استفاده کرد. برخلاف بادام، گردو و پسته که روی درختان می‌رویند، بادام زمینی به دلیل رشد در زیر زمین در دسته حبوبات طبقه بندی می‌شود. کره بادام زمینی نسبت به کره سایر انواع آجیل‌ها مانند کره پسته کالری کمی دارد. کالری کره بادام زمینی تقریبا 588 گرم است.

بادام زمینی یک میان وعده پر انرژی و بسیار مغذی است. این میان وعده خوشمزه دارای فیبر (جلوگیری از احساس گرسنگی)، پروتئین و چربی بوده و به شما کمک می‌کند که علاوه بر داشتن انرژی، احساس سیری داشته باشید. بادام زمینی دارای مواد مغذی مهمی مانند فولات و منیزیم است. به همین دلیل پس از مدتی استفاده تاثیر آن را روی شادابی پوست و موهای خود مشاهده خواهید کرد. بادام زمینی خام تنها 3 میلی گرم سدیم دارد. بنابراین مصرف آن برای افراد دارای فشار خون نیز بلامانع است.

بیشتر بدانید: کالری مورد نیاز برای کاهش وزن؛ چقدر بخویم لاغر شویم؟

در مقابل بادام زمینی شور بیش از 100 میلی گرم سدیم دارد. این مقدار برای استفاده افراد دارای فشار خون بسیار زیاد است. با توجه به دستورالعمل‌های غذایی ارائه شده توسط سازمان بهداشت جهانی افراد مبتلا به فشار خون بالا باید مصرف سدیم را به 2300 میلی گرم و افراد دارای بیماری قلبی و فشار خون، مقدار سدیم را به میزان 1500 میلی گرم محدود کنند. خوشبختانه ثابت شده بادام زمینی یکی از میان وعده‌هایی است که مصرف آن برای افراد دچار بیماری های قلبی و عروقی بسیار مفید است. بادام زمینی برشته میزان چربی بسیار اندکی یعنی تقریباً 0.3 گرم دارد. بنابراین افراد دارای اضافه وزن نیز می‌توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند.

1 اونس یا 28 گرم بادام زمینی خام بدون نمک حاوی موارد زیر است:

  • کالری: 160
  • کربوهیدرات: 5 گرم
  • فیبر: 2.4 گرم
  • پروتئین: 7 گرم
  • چربی کل: 14 گرم
  • سدیم: 3 میلی گرم
  • فولات: 68 میکروگرم
  • منیزیم: 49 میلی گرم
  • پتاسیم: 196 میلی گرم
  • آهن: 0.7 میلی گرم

مقدار کالری بادام زمینی چه میزان است؟

همانطور که اشاره شد بادام زمینی جزء بهترین و خوشمزه‌ترین میان وعده‌های رژیمی برای افراد ورزشکار است. کره بادام زمینی علاوه بر اینکه کالری بسیار کمی دارد، از طریق افزایش میزان سوخت و ساز باعث افزایش چربی سوزی و لاغری می‌شود. برای راهنمایی بیشتر شما در خصوص میزان کالری شکل‌های مختلف بادام زمینی جداول زیر تهیه شده است.

مقدار بادام زمینی

میزان چربی (گرم)

میزان کربوهیدرات (گرم)

میزان پروتئین (گرم)

میزان کالری

1 عدد بادام زمینی

0.94

0.27

0.50

11

کالری 10 عدد بادام زمینی

9.45

2.75

5.05

108

1.4 فنجان بادام زمینی

17.97

5.89

9.42

207

1.2 فنجان بادام زمینی

35.95

11.77

18.83

414

1 فنجان بادام زمینی

71.89

23.55

37.67

828

1 اونس یا 28 گرم بادام زمینی

13.96

4.57

7.31

161

کالری سایر اشکال بادام زمینی

مقدار بادام زمینی

میزان چربی (گرم)

میزان کربوهیدرات (گرم)

میزان پروتئین (گرم)

میزان کالری

بادام زمینی آب پز

6.24

6.03

3.83

90

بادام زمینی بو داده خشک

14.08

6.10

6.71

166

بادام زمینی بو داده خشک با نمک

14.08

6.10

6.71

166

بادام زمینی بو داده عسلی

12.98

6.77

6.94

159

بادام زمینی بو داده روغن

13.98

5.36

7.47

165

بادام زمینی بو داده روغن با نمک

14.88

4.33

7.95

170

بادام زمینی اسپانیایی

14.06

4.48

7.41

162

بادام زمینی والنسیا

13.49

5.93

7.11

162

بادام زمینی ویرجینیا

13.82

4.69

7.14

160

آجیل مخلوط بو داده خشک با بادام زمینی با نمک

14.59

7.19

4.90

168

کالری هر عدد بادام زمینی روکش دار شیری

9.50

14.00

3.71

147

بادام زمینی با روکش شکر

9.55

13.44

4.39

148

مهم‌ترین خواص بادام زمینی چیست؟

بادام زمینی دارای خواص فوق العاده متنوعی است. به همین دلیل بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند در هنگام گرسنگی در عوض مصرف تنقلات مضر از کره بادام زمینی استفاده کنید. برای اینکه شما را نسبت به مصرف این میان وعده خوشمزه بیشتر ترغیب کنیم؛ در این قسمت از مقاله قصد داریم به بیان مهم‌ترین خواص بادام زمینی بپردازیم.

1. تضمین سلامت قلب با مصرف بادام زمینی

همانطور که احتمالا می‌دانید بادام زمینی و گردو به دلیل مقادیر زیاد چربی‌های غیراشباع برای مصرف افراد دارای بیماری‌های قلبی و عروقی مفید هستند. نتایج تحقیقات بسیار زیادی نشان داده‌اند که مصرف بادام زمینی به بهبود سلامت و عملکرد سیستم قلبی و عروق کمک می‌کند. بادام زمینی از طریق کاهش سطح کلسترول از ابتلا به بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند. این میان وعده خوشمزه همچنین می‌توانند از تشکیل لخته‌های خونی کوچک جلوگیری کرده و خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش دهند.

بیشتر بدانید: ضربان قلب نرمال چقدر است؟

2. کاهش وزن با مصرف کره بادام زمینی

غذاهای حاوی پروتئین زیاد و کالری کم باعث ایجاد احساس سیری و کاهش وزن می‌شوند. در میان انواع آجیل‌ها، بادام زمینی پس از بادام از نظر میزان پروتئین در رتبه دوم قرار دارد. نتایج مطالعات نشان داده‌اند افرادی که مقدار زیادی بادام زمینی را در وعده‌های مختلف رژیم غذایی خود قرار داده‌اند، کمتر دچار اضافه وزن می‎شوند. بادام زمینی از طریق افزایش متابولیسم، باعث چربی سوزی و کاهش سریع توده چربی می‌شود.

3. بادام زمینی مصرف کنید تا عمر طولانی‌تری داشته باشید

مصرف بادام زمینی از طریق کاهش میزان رادیکال‌های آزاد و کاهش ریسک ابتلا به سرطان سبب افزایش طول عمر می‌شود. نتایج یک مطالعه معتبر نشان داد افرادی که به طور منظم از انواع آجیل‌ها (از جمله بادام زمینی و پسته) استفاده می‌کنند نسبت به افرادی که به ندرت آجیل می‌خورند، کمتر به بیماری‌هایی مانند سرطان مبتلا می‌شوند. علاوه نقش بادام زمینی در کاهش تولید رادیکال‌های آزاد، مصرف آن در ترمیم غشا سلول‌های آسیب دیده بدن نیز موثر است.

4. کاهش خطر ابتلا به دیابت

بادام زمینی یک ماده غذایی با سطح کربوهیدرات بسیار پایین است. بنابراین مصرف آن باعث افزایش سطح قند خون شما نمی‌شود. نتایج مطالعات نشان داده‌اند که مصرف بادام زمینی می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در افراد مستعد ابتلا به این بیماری کاهش دهد.

بیشتر بدانید: تاثیر ورزش بر دیابت و کنترل قند خون نوع ۱ و نوع ۲ + معرفی ۷ ورزش

5. کاهش التهاب با مصرف بادام زمینی

بادام زمینی منبع بسیار غنی از فیبر است. مصرف فیبر به کاهش سریع التهاب کمک می‌کند. علاوه بر این بادام زمینی از طریق کمک به هضم بهتر غذا در تنظیم عملکرد سیستم گوارش نقش دارد.

6. پیشگیری از سرطان روده

کاهش ریسک سرطان با بادام زمینی | ژین طب

از میان انواع مختلف سرطان، ابتلا به سرطان روده در میان افراد مسن رتبه اول را دارد. نتایج پژوهش‌های مختلف نشان داده است که مصرف آجیل‌هایی مانند پسته و بادام زمینی به کاهش خطر ابتلا سرطان معده (آدنوکارسینوما غیر کاردیا) و سرطان روده کمک می‌کند. علاوه بر این ماده رسوراترول موجود در بادام زمینی از طریق کاهش خون رسانی به سلول‌های سرطان در حال رشد، سبب مهار تکثیر این سلول‌ها و پیشگیری از گسترش(متاستاز) آن می‌شوند

7. برای داشتن پوست شفاف بادام زمینی مصرف کنید

بادام زمینی حاوی مقادیر زیادی از چربی غیر اشباع است. این چربی‌ها باعث به تاخیر انداختن روند پیری پوست می‌شوند. علاوه بر این مصرف بادام زمینی در درمان بیماری‌هایی مانند: پسوریازیس و اگزما موثر است. اگر جزء افرادی هستید در طول روز در معرض نور خورشید قرار دارید، از مصرف بادام زمینی غافل نشوید؛ زیرا بادام زمینی حاوی ویتامین‌های C و E است. این ویتامین‌ها از پوست شما در برابر اشعه‌های فرابنفش خورشید محافظت می‌کنند. همچنین ویتامین C موجود در بادام زمینی به پوست خاصیت ارتجاعی داده و آن را جوان‌تر و درخشان‌تر نشان می‌دهد.

بیشتر بدانید: خواص امگا ۳ برای کل بدن؛ پوستتان را شاداب نگه دارید

8. بادام زمینی از تولید سنگ کیسه صفرا جلوگیری می‌کند

گزارش شده که سالانه حدود 25 درصد از افراد مختلف دچار سنگ کیسه صفرا می‌شوند. عارضه سنگ کیسه صفرا به دلیل افزایش سطح کلسترول ایجاد می‌شود. مصرف بادام زمینی از طریق کاهش سطح کلسترول بدن، خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را کاهش می‌دهد.

سوالات متداول مقاله کالری بادام زمینی

آیا بادام زمینی روکش دار چاق می‌کند؟

بله؛ بادام زمینی‌های روکش دار اغلب دارای روکش شکلات و مقدار زیادی شکر هستند. به همین دلیل باعث افزایش میزان کالری و اضافه وزن می‌شوند.

برای سوزاندن کالری بادام زمینی چقدر ورزش کنیم؟

بادام زمینی دارای کالری بسیار کمی است. با این حال برای سوزاندن همان مقدار کالری می‌توانید از ورزش‌هایی مانند: پیاده روی، پیلاتش و بدنسازی به مدت حداکثر نیم ساعت کمک بگیرید.

مصرف بیش از حد بادام زمینی با چه عوارضی همراه است؟

علی رغم مزایای بسیار زیاد، مصرف بیش از حد بادام زمینی با عوارضی مختلفی مانند موارد زیر همراه است:
واکنش‌های آلرژیک
بروز التهاب
کمبود اسیدهای چرب امگا۳
افزایش سطح سدیم
اختلال عملکرد تیروئید
تداخل با داروهای افسردگی

منبع
fatsecret

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا