بهداشت و سلامت زناندسته‌بندی نشدهزناشویی و ازدواج

لوبریکانت؛ روان کننده‌ای محبوب با عوارضی پنهان | پیش از استفاده این مقاله را بخوانید

لوبریکانت یک نوع روغن روان کننده در زمان رابطه جنسی است. این روغن معمولا زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که اصطکاک زیادی در روند جنسی وجود دارد. خشک بودن واژن ممکن است باعث درد یا ناراحتی حین رابطه جنسی شود و از این استفاده از روغن لوبریکانت به عنوان روان کننده می‌تواند ضمن از بین بردن خشکی، کیفیت رابطه جنسی را افزایش دهد.

خشکی زمانی اتفاق می‌افتد که سطح استروژن در دوران یائسگی کاهش یابد. شیردهی، شیمی‌درمانی، سرطان سینه هم می‌توان در خشکی واژن تاثیر بگذارد که در نتیجه کیفیت رابطه جنسی را کاهش می‌دهد یا دردناک می‌کند. در این مقاله از ژین طب به بررسی روغن روان کننده لوبریکانت و عوارض احتمالی آن برای زنان و مردان خواهیم پرداخت.

روان‌کننده‌ها مبتنی بر آب، روغن و سیلیکون

روان کننده ها برای تسهیل رابطه جنسی به کار می روند | ژین طب

استفاده از روان کننده‌ها در روابط جنسی اقدامی‌در جهت افزایش کیفیت رابطه و کاهش آسیب‌های ناشی خشکی واژن یا آلت مردانه صورت می‌گیرد. انواع مختلفی از روان کننده‌ها با مزایا و معایبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از آنها عبارتند از:

روان کننده‌های مبتنی بر آب: معمولاً ارزان و در دسترس است و به راحتی هم شسته می‌شود.

روان کننده‌های مبتنی بر سیلیکون: نسبت به روان کننده‌های پایه آب دوام بیشتری دارند و با شستن معمولی از بین نمی‌رود. پاک نکردن و نشستن این روان کننده بلافاصله بعد از رابطه جنسی می‌تواند منجر به تحریک‌ پوستی در برخی از زنان شود.

روان کننده‌های مبتنی بر روغن: این روان‌کننده‌ها باید با احتیاط استفاده شوند. روان کننده‌های مبتنی بر روغن را نمی‌توان با کاندوم‌های لاتکس استفاده کرد، زیرا لاتکس را ضعیف می‌کند و احتمال نشت یا پارگی کاندوم را افزایش می‌دهد. این اتفاق خطر حاملگی ناخواسته یا انتقال عفونت مقاربتی (STI) را افزایش می‌دهد.

عوارض روان کننده‌ها؛ از تاثیرات پوستی تا عفونت‌ها

همانطور روان کننده‌ها برای بهبود کیفیت رابطه جنسی و کاهش خشکی آلت تناسلی مردان و زنان مناسب است اما در آن طرف عوارضی را هم به همراه دارد. به عنوان مثال روان کننده‌های مبتنی بر روغن برای برخی از زنان باعث تحریک یا التهاب پوستی می‌شوند. روان کننده‌های مبتنی بر آب و سیلیکون هم ممکن است حاوی گلیسیرین باشند که می‌توانند منجر به التهاب و عفونت‌های قارچی تناسلی شود. برخی از عوارض منفی روان کننده‌ها عبارتند از:

  • گرفتگی صدا غیرمعمول یا ورم زبان، صورت، لب‌ها یا گلو
  • واکنش آلرژیک با علائمی‌مانند بثورات، کندوها، خارش
  • قرمزی، تاول یا پوسته پوسته شدن پوست با یا بدون تب
  • مشکل در تنفس، بلع یا صحبت کردن
  • حس سفتی در قفسه سینه یا گلو
  • خونریزی غیرطبیعی
  • خس خس سینه
  • عفونت پوستی
  • تب

عوارض ژل لوبریکانت برای مردان؛ حساسیت پوستی تا ضعف اسپرم

ضعف قدرت اسپرم نتیجه استفاده از روان کننده نامناسب در مردان | ژین طب

باتوجه به انوع ترکیبات ژل لوبریکانت و عوارضی که ممکن است در افراد ایجاد اکند؛ اگر فرد مصرف کننده دارای پوست حساسی باشد ممکن است دچار عوارض جدی پوستی شود. ژل لوبریکانت دارای خاصیت اسیدی است که در برخورد با آلت تناسلی مردان می‌تواند باعث بروز سوزش و خارش و عفونت شود.

یکی از عوارض جدی استفاده از ژل لوبریکانت کاهش قدرت اسپرم در مردان است. این عوارض در هر دو نوع خوراکی و استعمالی ژل دیده می‌شود و حتی در نوع خوراکی حساسیت گلو و تنگی نفس را برای آقایان به همراه دارد. عوارض این ژل برای آقایان در اینجا تمام نمی‌شود. عوارض پوستی و جسمی‌جدی دیگری هم در استفاده از ژل لوبریکانت می‌تواند در افراد ایجاد شود که بسته به میزان حساسیت‌های پوستی ممکن است به وضعیت وخیم برسد.

عوارض ژل لوبریکانت محلول در آب

ژل لوبریکانت برپایه آب یکی از محبوب‌ترین روان کننده‌ها است. این نوع ژل تقرییا عوارضی ندارد و مصرف آن برای آقایان و بانوان بی خطر محسوب می‌شود.

طرز استفاده از ژل لوبریکانت محلول در آب

طریقه مصرف ژل لوبریکانت بر پایه آب بسیار آسان است. این ژل باید با آب مخلوط شود. چسبناکی، بی رنگ و بدون بو بودن و تسکین درد ناشی از رابطه را بهبود بخشیده و واژن را هم مرطوب نگه می‌دارد. نکته دیگر اینکه از پاره شدن کاندوم هم جلوگیری می‌کند.

به تاخیر افتادن انزال مردان از دیگر دلایلی است که استفاده از ژل لوبریکانت برپایه آب را تبدیل به تجربه‌ای خوب در رابطه برای مردان کرده است. نکته دیگر اینکه برخلاف ماندگاری زیاد، این ژل به راحتی شسته می‌شود و اثری از آن باقی نمی‌ماند. قیمت ژل لوبریکانت بر پایه آب متفاوت و معمولا قیمت ژل لوبریکانت در داروخانه با قیمت در فروشگاه متفاوت است. به همین دلیل نمی‌توان قیمت مشخصی را برای این محصولات بیان کرد. ژل لوبریکانت از سوی تولیدکننده‌های  مختلفی تولید می شود. بنابراین معرفی بهترین مارک ژل لوبریکانت امکان‌پذیر نیست و بیشتر افراد با تجربه به تجربه خودشان آن را تهیه می‌کنند.

یادداشت پایانی

انتخاب روان کننده یک تصمیم شخصی است. زوج‌ها می‌توانند انواع مختلفی را امتحان کنند تا ببینند چه چیزی برای آنها بهتر است. اگر روان کننده خاصی باعث تحریک یا واکنش آلرژیک شود، زوجین باید استفاده از آن را متوقف کرده و نوع دیگری را امتحان کنند. در صورت نیاز، یک پزشک یا متخصص جنسی می‌تواند راهنمایی کند.

با توجه عوارض جدی روان کننده های سیلیکونی و روغنی لوبریکانت توصیه این است که از ژل بر پایه آب لوبریکانت استفاده شود. هرچند بهترین کار مشورت با پزشک است تا بعدا دچار عوارض نشوید و کیفیت رابطه و زندگی‌تان کاهش نیابد.

سوالات متداول

عوارض ژل لوبریکانت برای آقایان چیست؟

در برخی موارد، ژل لوبریکانت می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. از جمله عوارض جانبی ژل روان کننده می‌توان به خارش، جوش، تورم، تاول، واکنش آلرژیک و غیره اشاره کرد.

آیا روغن محلول در آب بی خطر است؟

روان کننده‌های محلول در آب تنها روان کننده‌های ایمن برای استفاده هستند.

چه زمانی باید از روان کننده استفاده کنم؟

اگر در حین رابطه جنسی به دلیل اصطکاک زیاد احساس ناراحتی می‌کنید، استفاده از روغن می‌تواند کمک‌کننده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا