دسته‌بندی نشده

درمان‌ سریع گوش درد؛ 12روش‌ خانگی و طبیعی عالی برای درد گوش

درمان سریع گوش درد را باید به صورت جدی دنبال کرد و در اولویت قرار داد. مهم نیست که گوش درد در چه سنی به وجود می‌آید اما این عارضه احتمالا خبر از عفونت گوش میانی می‌دهد. هضم صدای زنگ در گوش به دلیل درد نوسانی بسیار سخت و تاثیر منفی بر کیفیت زندگی فرد می‌گذارد.

گوش درد لزوما به ‌این معنی نیست که عفونت گوش عامل آن است. درد گوش ممکن است به دلیل وجود موم بیش از حد باشد که باعث خفه شدن شنوایی، گوش درد و تحریک می‌شود. از آنجایی که بیشتر گوش دردها نتیجه عفونت نیستند، درمان سریع گوش درد با مصرف آنتی بیوتیک گزینه مناسبی نیست. در این مقاله از مجله سلامت ژین طب چندین روش برای درمان سریع گوش درد وجود دارد که به کاهش درد گوش کمک می‌کند.

درمان‌ سریع گوش درد؛ 12روش‌ خانگی که درد گوش را از بین می‌برند

برای آنکه برا روش‌های زیر به درمان‌ سریع گوش درد برسید لازم است که در فرصت مناسب آن را انجام دهید. قبل از انجام هر راه‌کاری برای درمان سریع گوش درد فواید، عوارض و خطرات احتمالی را بررسی کنید.

1. درمان‌ سریع گوش درد کودکان با کمپرس گرم

درمان سریع گوش درد کودکان با کمپرس یا حوله گرم|ژین طب

برای کاهش درد، یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان‌ خانگی گوش درد کودکان که پزشکان اغلب توصیه می‌کنند استفاده از کمپرس گرم است. این می‌تواند به رفع احتقان، شل شدگی مایع در گوش و کاهش هر گونه ناراحتی آن کمک کند.

پارچه‌ای را در آب گرم خیس کنید، آب اضافی آن را گرفـته و به مدت 10 تا 15 دقیقه روی گوش آسیب‌دیده قرار دهید. مراقب باشید، پارچه شستشوی بیش از حد داغ امکان دارد باعث سوختگی شود.

شما همچنین می‌توانید به جای یک کمپرس گرم از یک پد حرارتی یا کیسه ژل گرم استفاده کنید. یک حوله را دور پد گرمایشی بپیچید، آن را در حالت کم قرار دهید و سپس بالای گوش دردناک بگذارید. بخار حاصل از یک مرطوب کننده، دوش یا حمام اثری مشابه کمپرس گرم دارد. این به باز شـدن و شل شدگی راه‌های هوایی کمک می‌کند، بنابراین فشار گوش را کاهش و درد را می‌کاهد.

2. راست خوابیـدن رفتاری برای درمان‌ سریع گوش درد

ناراحتی گوش ناشی از عفونت‌های ویروسی اغلب نتیجه تجمع مایع در گوش میانی است. تخلیه‌ این مایع به تسکین درد کمک خواهد کرد. به جای خواب در حالت دراز کشـیده، سعی کنید در حالت عمودی بخوابید. چند بالش زیر سر قرار دهید یا روی صندلی راحتی که کمی ‌خمیده است بخوابید.

3. درمان‌ گوش درد با نمک

گوش درد گاهی اوقات با گلودرد همراه و غرغره آب نمک می‌تواند به کاهش علائم کمک کند. نسبت یک به پنج نمک را به آب گرم مخلوط، سپس غرغره کنید و بیرون بریزید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید. اگر گلودرد دارید، مایعات گرم مانند چای عسل و لیمو یا یک سوپ آبگوشت می‌توانند تا حدودی تسکین دهد.

4. روغن‌های ضروری و نقش آن‌ها در درمان‌ سریع گوش درد

درمان سریع گوش درد با روغن‌های طبیعی مانند روغن زنجبیل یا درخت چای|ژین طب

بسیاری از اسانس‌ها دارای خواص ضد باکتری یا ضد ویروسی هستند. آن‌ها به کشتن باکتری‌ها یا جلوگیری از تولید مثل ویروس‌ها کمک می‌کنند. روغن درخت چای، روغن پونه کوهی، روغن ریحان و روغن سیر به ویژه برای درمان‌ سریع گوش درد شناخته شده‌اند. سعی کنید چند قطره اسانس را با چند قطره روغن زیتون مخلوط و مستقیما داخل گوش قرار دهید. همچنین می‌توانید پنبه‌ای را به اسانس آغشـته و روی دهانه گوش بگذارید تا اسانس به داخل آن نفوذ کند.

5. درمان‌ سریع گوش درد با پیاز

با اینکه هیچ مدرک علمی ‌پشت اثربخشی پیاز به عنوان درمان‌ سریع گوش درد وجود ندارد، اما پیاز حاوی مواد شیمیایی مانند فلاونوئید کورستین است. این ماده دارای خواص ضد التهابی و می‌تواند در کاهش تورم گوش کمک زیادی کند. برای بهبود و درمان‌ سریع گوش درد، دو قطره آب پیاز را در گوش آسیب‌دیده بریزید. یا نصف پیاز را در بالای گوش آسیب‌دیده قرار دهید.

6. مخلوط پراکسید هیدروژن و تاثیر آن در درمان‌ سریع گوش درد

استخر در تابستان به خنک شدن بدن کمک می‌کند، اما زمان زیاد در آب گاهی منجر به گوش شناگر می‌شود. برای خلاصی از شر آب حبس شـده در گوش، می‌توانید از قطره‌های پراکسید هیدروژن استفاده کرد. نسبت یک به یک پراکسید به آب و ریـختن مایع در گوش نوعی درمان‌ سریع گوش درد ناشی از گوش شناگر است. ترکیب مقادیر مساوی سرکه و مالش الکل نیز می‌تواند همین اثر را داشته باشد. هر دو‌ ترکیب با خشک کـردن گوش و رهایی از شر رطوبت اضافی به درمان‌ سریع گوش درد کمک می‌کنند.

7. درمان‌ سریع گوش درد با آدامس

اگر به تازگی در هواپیما یا غواصی بوده‌اید، ممکن است به دلیل تغییر فشار هوا گوش درد را تجربه کنید. جویدن آدامس می‌تواند به کاهش درد یا فشاری که تجربه می‌کنید کمک کند.

8. درمان گوش درد با سشوار

بعد از حمام، سشوار را روی حرارت ملایم قرار دهید و آن را با فاصله از گوش نگه دارید. بیش از پنج دقیقه ادامه دهید. مراقب باشید که گوشتان نسوزد. اگر گوش درد بیش از 24 تا 48 ساعت ادامه پیدا کرد، مهم است که با پزشک مشورت کنید.

9. درمان‌ سریع گوش درد با داروهای بدون نسخه

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) می‌توانند به طور موقت به درمان درد گوش سمت چپ بزرگسالان کمک کنند. افرادی مبتلا به گوش درد می‌توانند این موارد را امتحان کنند:

  • ایبوپروفن
  • استامینوفن
  • آسپرین

لازم به یادآوری است که برای درمان گوش درد کودکان، تجویز آسپرین خطرناک به نظر می‌رسد. به دلیل خطر یک وضعیت بالقوه تهدید‌کننده زندگی به نام سندرم ری است.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) توصیه می‌کند که والدین قبل از توصیه داروهای بدون نسخه به کودک زیر دو سال با پزشک صحبت کنند. این داروها می‌توانند عوارض جانبی جدی در نوزادان و کودکان خردسال ایجاد کنند. همچنین توجه داشته باشید که دوز برای کودکان اغلب به طور قابل توجهی کمتر از دوز مناسب برای بزرگسالان خواهد بود.

10. درمان‌ خانگی گوش درد با سیر

سیر یک درمان طبیعی برای گوش درد به حساب می‌آید که برای هزاران سال از آن استفاده می‌شود. آلیسین،‌ ترکیبی در سیر، برای مبارزه با عفونت‌های باکتریایی که ممکن است باعث گوش درد شوند، مفید است.

بر اساس مطالعات حوزه طب سنتی، مصرف سیر خام در درمان خانگی گوش درد و عفونت گوش نقش موثری دارد. البته دور از ذهن نیست که سیر با آنتی بیوتیک‌ها تداخل داشته باشد، بنابراین مهم است که قبل از مصرف آن با پزشک مشورت کنید.

11. قطره گوش و تاثیر آن در درمان‌ سریع گوش درد

داروهای بدون نسخه (OTC) برای برخی از افراد، به ویژه کسانی که روش‌های طبیعی را امتحان کرده‌اند، می‌تواند موفقیت آمیز باشد. بسیاری از داروهای OTC نباید توسط افرادی که پرده گوش آن‌ها پاره است یا در گذشته لوله‌هایی با عمل جراحی قرار داده‌اند استفاده شود. برخی از افراد باید با پزشک خود مشورت کنند تا مطمئن شوند که درمان انتخابی آن‌ها با داروهای تجویزی در حال حاضر تداخلی ندارد.

12. زنجبیل گیاهی موثر در درمان‌ سریع گوش درد

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی طبیعی است. استفاده از آب زنجبیل (زنجبیل رنده شـده در روغن زیتون گرم و صاف شـده)، در اطراف مجرای گوش خارجی می‌تواند درد را تسکین دهد. زنجبیل را مستقیما داخل گوش قرار ندهید.

درمان سریع گوش درد برای کودکان

گوش درد در بچه‌ها با توجه به شیپور استاش کوچکتر آن‌ها شایع‌تر است. داروخانه‌ها قطره‌های تسکین‌دهنده گوش می‌فروشند که اگر گوش درد به دلیل سرماخوردگی یا آنفولانزا، گوش شناگر یا آلرژی باشد.

استامینوفن یا ایبوپروفن کودکان، می‌تواند به عنوان درمان سریع گوش درد به کار رود. این داروهای گوش درد برای کمک به کاهش ناراحتی ناشی از التهاب در کودکان 6 ماهه یا بزرگتر باشد. قبل از توصیه NSAID حتما با پزشک اطفال مشورت کنید و از مصرف آسپرین برای کودکان زیر 16 سال حتما خودداری کنید.

کلیاتی از درمان سریع گوش درد

گوش درد نتیجه عفونتی است که با سرماخوردگی یا آنفولانزا همراه است. این امکان دارد باعث تجمع مایع در داخل گوش و باعث درد شود. درد گاهی آنقدر شدید است که باید به دنبال درمان سریع گوش درد بود. برخی از داروهای بدون نسخه به درمان سریع گوش درد کمک می‌کنند، ولی امکان دارد با عوارض جانبی خاصی همراه باشند.

والدینی که نگران گوش درد فرزندشان هستند، برای درمان سریع گوش درد، داروهای گیاهی و طبیعی را‌ ترجیح می‌دهند زیرا استفاده از آن‌ها بی‌خطر است. برخی از راه‌های درمان سریع گوش درد استفاده از کمپرس گرم، سیر، زنجبیل، داروهای بدون نسخه و مخلوط پراکسید هیدروژن است.

سوالات متداول

1.آیا عفونت گوش مسری است؟

عفونت گوش مسری نیست. اما سرماخوردگی و ویروس‌هایی که می‌توانند باعث آن شوند مسری هستند. اگر کسی عفونت گوش دارد، باید تماس با دیگران را تا زمانی که احساس بهتری داشته باشد یا عفونت از بین برود محدود کند.

2. آیا علت گوش درد، عفونت گوش است ؟

در حالی که عفونت می‌تواند باعث درد در گوش شود، اما عفونت همیشه باعث گوش درد عمومی ‌نمی‌شود. عفونت معمولا در اثر عفونت ویروسی یا باکتریایی ایجاد می‌شود. باکتری پنوموکوک شایع‌ترین علت عفونت گوش است.

علاوه بر عفونت، گوش درد می‌تواند در نتیجه آسیب، تجمع آب در اثر شنا، جرم بیش از حد گوش و آرتروز فک رخ دهد. اگر گوش درد به دلیل عفونت باشد، اغلب با علائم دیگری مانند تب، مشکل در شنوایی یا عدم تعادل همراه است. تب همراه با گوش درد یکی از بزرگترین نشانه‌های عفونت گوش است.

3. چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به عفونت گوش و گوش درد هستند؟

هم کودکان و هم بزرگسالان در معرض ابتلای به عفونت گوش هستند، اما این به شرایط زیر بستگی دارد.

  • نوزادان و کودکان نوپا: کودکان بین 6 ماه تا دو سال بیشترین احتمال ابتلا به عفونت گوش را دارند. این به دلیل اندازه و شکل کوچک شیپور استاش و سیستم ایمنی در حال رشد آن‌ها است.
  • سابقه خانوادگی: اگر عفونت گوش در خانواده وجود داشته باشد، فرد بیشتر مستعد ابتلا خواهد بود. پس بهتر است که راه‌های درمان سریع گوش درد را بدانیم.
  • آلرژی: افراد مبتلا به آلرژی التهاب بیشتری در دستگاه تنفسی فوقانی دارند که می‌تواند از تخلیه مایع گوش جلوگیری کند.
  • سابقه بیماری مزمن: افرادی که نقص ایمنی یا آسم دارند بیشتر در معرض خطر هستند، مانند مبتلایان به فیبروز کیستیک.
  • قومیت: افراد بومی ‌آمریکایی و اسپانیایی‌تبار عفونت‌های گوش را بیشتر تجربه می‌کنند.

منبع
gohealthuc.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا