دسته‌بندی نشده

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش؛ بررسی 6 آنتی بیوتیک موثر

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش چیست؟ در حقیقت انتخاب بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گلو و گوش بدون دانستن اینکه علت عفونت باکتری‌ است یا ویروس‌ امکان ندارد. برای درمان تمام عفونت‌ها از آنتی بیوتیک استفاده نمی‌شود. آنتی بیوتیک فقط برای درمان عفونت‌های باکتریایی موثر است و روی ویروس‌ها تاثیر نمی‌گذارد.

آنتی‌بیوتیک‌ها داروهایی هستند که با از بین بـردن باکتری‌ها یا ایجاد مشکل در رشد و تکثیر آن‌ها، با عفونت‌های ناشی از باکتری مبارزه می‌کنند. باکتری‌ها در محیط بیرون و درون بدن جود دارند. بیشتر آن‌ها بی‌خطر هستند اما بعضی از آن‌ها می‌توانند باعث عفونت گلو و گوش شوند. در این مطلب از مجله پزشکی ژین طب به بررسی آنتی بیوتیک مناسب برای عفونت گوش و قطره گوش می‌پردازیم.

انواع قرص‌های آنتی بیوتیک برای درمان عفونت گلو و گوش

آزیترومایسین بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش | ژین طب

بیماری‌هایی که ریشه باکتریایی دارند را با آنتی بیوتیک درمان می‌کنند. هر آنتی بیوتیک برای بیماری و عفونت خاصی تجویز می‌شود. دوره درمان با آنتی بیوتیک و دوز مصرفی باید از سوی پزشک مشخص شود. با این وجود رایج‌ترین آنتی بیوتیک‌ها برای عفونت گلو و گوش شامل موارد زیر هستند:

بیشتر بخوانید: گوش درد در نوزادان، نشانه ها و راه های درمان خانگی
 

آموکسی سیلین، موثر در کاهش عفونت گوش

برونشیت و عفونت گوش، بینی، گلو، مجاری ادراری و پوست از بیماری‌های باکتریایی هستند که توسط آموکسی سیلین درمان می‌شوند. آموکسی سیلین در ترکیب با سایر داروها، برای از بین بـردن باکتری ایجاد کننده زخم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. آموکسی سیلین برای عفونت گوش مناسب است و از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش کودکان است.

سفالکسین، مناسب برای عفونت‌های باکتریایی

این آنتی بیوتیک بیشترین میزان تجویز را دارد. شربت و قرص سفالکسین خوراکی به سرعت و به طور کامل از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود. غذا جذب سفالکسین را به تأخیر می‌اندازد، ولی مانع جذب آن نمی‌‌شود. آنتی بیوتیک سفالکسین برای درمان عفونت‌های باکتریایی از جمله موارد زیر تجویز می‌شود:

  • عفونت گوش
  • عفونت دندان
  • عفونت پوست
  • عفونت استخوان
  • عفونت مجاری ادراری
  • عفونت قفسه سینه
  • عفونت دستگاه تنفسی فوقانی

بیشتر بخوانید: قویترین آنتی بیوتیک برای عفونت گلو چیست؟
 

داکسی سایکلین و درمان عفونت‌های تنفسی، گلو و گوش

داکسی سایکلین آنتی بیوتیکی از دسته تتراسایکلین است و برای درمان عفونت‌های باکتریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به نام‌های زیر در داروخانه‌ها در دسترس هستند:

  • کپسول دوکسی کیم ۱۰۰
  • رازوداکسی سیکلین ۱۰۰
  • کپسول انتری داکس ۱۰۰

مترونیدازول، برای درمان انواع عفونت‌ها

مترونیدازول آنتی بیوتیکی است که برای درمان انواع مختلف عفونت‌ها استفاده می‌شود. این دارو به دسته‌ای از آنتی بیوتیک‌ها به نام نیتروایمیدازول تعلق دارد. مترونیدازول با جلوگیری از رشد باکتری‌ها آن‌ها را از بین می‌برد.

بیشتر بخوانید: غذا برای سرماخوردگی؛ ۶ غذایی که درمان سرماخوردگی و آنفولانزا را تضمین می‌کند
 

آزیترومایسیـن، آنتی بیوتیک برای عفونت گوش و حلق

آزیترومایسیـن برای درمان عفونت گوش، سینوس، بیماری مزمن ریه و لوزه تجویز می‌شود. آزیترومایسین به صورت قرص، شربت خوراکی، قطره چشم و داروی تزریقی در دسترس است. بهترین نوع و دوز مصرفی به نوع عفونت گلو بستگی دارد. آزیترومایسین را می‌توان همراه با غذا یا با معده خالی مصرف کرد.

بیشتر بخوانید: قرص آبریزش بینی و قطع آن با معرفی بهترین داروها
 

پنی سیلین، داروی قوی برای درمان عفونت گلو و گوش

پنی سیلین از یک منبع قارچی نام پنی‌سیلیوم تهیه می‌شود. این دارو به دو روش تزریقی و خوراکی وجود دارد. پنی سیلین در مایعات‌ و بافت‌های‌ بدن‌ انتشار می‌یابد، اما نفوذ آن به‌ مایع‌ مغزی‌ نخاعی‌ بسیار کم است. این انتشار در صورتی اتفاق می‌افتد که‌ پرده‌‌های‌ مغز ملتهب‌ باشند.

بیشتر بخوانید: قرص آبریزش بینی و قطع آن با معرفی بهترین داروها
 

درمان عفونت گوش خارجی و استفاده از قطره گوش

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش | ژین طب

عفونت گوش خارجی جزو بیماری‌های شایع گوش است. در این بیماری پوست قسمت خارجی کانال گوش و لاله گوش دچار التهاب می‌شود. در ابتدا پوست قسمت خارجی گوش در اثر عوامل باکتریایی یا قارچی ملتهب شده، سپس در اثر عفونت، کانال گوش خارجی مسدود می‌شود.

برای درمان این عفونت می‌توان از قطره آنتی بیوتیک گوش استفاده کرد. بهترین قطره برای عفونت گوش شامل قطره‌هایی مثل سیپروفلوکساسین، بتامتازون، کلوتریمازول است که برای درمان عفونت گوش تجویز می‌شوند. توجه داشته باشید در صورت وجود سابقه پارگی پرده گوش نباید از کلوتریمازول استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی سرفه کودکان با ۸ روش سریع
 

درمان عفونت گوش را جدی بگیرید!

عفونت گوش یک بیماری شایع است که در بزرگسالان و کودکان دیـده می‌شود. آنتی بیوتیک فقط برای درمان عفونت‌های باکتریایی موثر است و روی ویروس‌ها تاثیر نمی‌گذارد. انتخاب آنتی بیوتیک و داروی مناسب برای درمان عفونت گوش به علل آن بستگی دارد.

آنتی بیوتیک‌هایی مثل آموکسی سیلین، سفالکسین، آزیترومایسین و داکسی سایکلین برای درمان عفونت گوش مناسب هستند. همچنین قطره‌های مناسب برای درمان عفونت گوش در داروخانه‌ها در دسترس هستند. اما قبل از استفاده حتما با پزشک مشورت کنید.

سوالات متدوال درباره آنتی بیوتیک مناسب برای درمان عفونت گوش

آیا گوش درد را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد؟

درمان با داروهای آنتی بیوتیکی برای بیماری‌هایی است که منشا باکتریایی دارند.

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت گوش بزرگسالان چیست؟

آموکسی سیلین، سفالکسین، آزیترومایسین از آنتی بیوتیک‌های مناسب برای عفونت گوش هستند.

آیا آزیترومایسین بهترین چرک خشک کن برای عفونت گوش است؟

آزیترومایسیـن برای درمان عفونت گوش، سینوس، بیماری مزمن ریه و لوزه تجویز می‌شود.

منبع
health

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا