دسته‌بندی نشده

انگشت چکشی؛ علت اصلی خم شدن انگشت دست

انگشت چکشی یا انگشت پتک آسیبی است که به تاندون دست وارد می‌شود. در این وضعیت خم و صاف کردن انگشت برای فرد دشوار خواهد بود. درمان انگشت چکشی روند پیچیده‌ای ندارد اما بهترین کار مراجعه به پزشک اورتوپد برای تعیین روش درمان است. شکل حاد انگشت چکشی بسیار نادر بوده و شاید از هر 100 مورد انگشت پتکی یک نفر به شکل حاد دچار این عارضه شود.

بیشتر ورزشکاران رشته‌های بیسبال، بسکتبال و والیبال به دلیل نوع و شدت برخوردی که دارند ممکن است دچار آسیب تاندون و در نهایت انگشت می‌شود. اما صرفا ورزشکاران نیستند که دچار این آسیب می‌شوند. اگر نوک انگشت کسی به جسم سخت برخورد کند ممکن است دچار آسیب انگشت پتکی شود. در این مقاله از ژین طب به این عارضه و راه‌های درمان خانگی و سریع را بررسی می‌کنیم.

انگشت چکشی دست با چه علائمی‌ شناخته می‌شود؟

انگشت چکشی دست، باعث کاهش حرکت دست می شود | ژین طب

آسیب انگشت در حقیقت زمانیکه ضربه محکمی‌به نوک انگشت وارد می‌شود یا وقتی که انگشت لای در یا زیر وسایل سنگین می‌ماند، بوجود می‌آید. این آسیب هم مانند هر آسیب و عارضه‌ای نشانه‌هایی دارد که ممکن است بعد از درد ناشی از آسیب اولیه تجربه کنید. این علائم عبارتند از:

  • تورم
  • کبودی
  • سرخی
  • قرمزی زیر ناخن
  • جدا شدن بخشی از ناخن
  • سخت شدن صاف کردن نوک انگشت

درمان خانگی انگشت چکشی دست ؛ 4 روش ساده اما تقویتی

درمان انگشت چکشی دست در صورتی که آسیب جدی و سختی نباشد در خانه قابل انجام است. برخی از روش‌ها پرکاربرد و توصیه شـده برای درمان خانگی آسیب انگشت چکشی عبارتند از:

  • نرمش انگشت یا خمیر بازی
  • کمپرس آب سرد برای جلوگیری از تورم
  • بسته انگشت با باند کشی برای کاهش درد و تورم
  • استفاده از خمیر زردچوبه و عسل در مواقعی که دچار کبودی شده

درمان انگشت چکشی دست با فیزیوتراپی؛ درمان با آتل

درمان انگشت چکشی دست با فیزیوتراپی؛ درمان با آتل

اگر آسیب به انگشت دست زیاد باشد نمی‌توان و نباید از روش‌های خانگی برای درمان آن استفاده کرد. بدین دلیل که ممکن است با مرور زمان آسیب وارده به انگشت و باعث سفتی انگشت و از دست رفتن دامنه حرکتی آن شود. از این رو دیدار با فیزیوتراپ بسیار مهم است.

فیزیوتراپ معمولا با توجه به شدت ضربه یک آتل ویژه انگشت دست را برای شما خواهد ساخت که به صورت 24 ساعته و به مدت 6 تا 8 هفته باید از آن استفاده کنید. این آتل از حرکت اضافه انگشت جلوگیری کرده و به بهبود سریعتر انگشت کمک می‌کند. معمولا بعد از گذشته مدت زمان استفاده از آتل در صورتیکه بهبودی کامل ایجاد نشده بود باید استفاده از آتل در فعالیت‌های ورزشی و کاری هم ادامه پیدا کند.

به تدریج از زمان استفاده از آتل کاسته و برای بازیابی حرکت و قدرت انگشت دست، تمرینات ورزشی آغاز می‌شود. حرکات نرم برای جوگیری از سفت شدن انگشت جزو اولین حرکاتی است برای درمان صورت می‌گیرند. فشردن توپ لاستیکی هم دیگر تمرینی است که برای بهبود انگشتان دست انجام می‌شود.

حرکات اصلاحی برای انگشت چکشی

یکی از ورزش‌هایی که در درمان انگشت چکشی با حرکات اصلاحی مورد توجه قرار دارد همانند فیزوتراپی حرکات کششی است. برای اینکار ابتدا انگشت سبابه خود را بالا و انگشت شصت را زیر انگشت آسیب‌دیده قرار دهید. سپس انگشت آسیب‌دیده را به آرامی‌به سمت بالا و پایین حرکت دهید.

این کار را به مدت 15 تا 30 ثانیه و 2 تا 4 دفعه در روز تکرار کنید. بالا و پایین کردن انگشت باعث تقویت عضلات و استخوان انگشت خواهد شد. اتفاقی که با تکرار مداوم آن در سه روز می‌تواند شاهد نتیجه بهبودی در دامنه حرکتی انگشت باشید.

یکی دیگر از راه های درمان انگشت چکشی یا پتکی استفاده از اسپلینت به مدت 6 تا 8 هفته برای صاف نگه داشتن انگشت است. این وسیله می‎‌تواند در طول 24 ساعت در دست افراد بماند. انتخاب اسپلینت خود اقدامی دیگر است که البته با توجه به ویژگی های انگشت فردآسیب‌دیده باید تهیه شود.

نکته مهم در استفاده از اسپلینت استفاده یکسره به معنای خارج نکردن دست است. بدین دلیل که ممکن است با درآوردن اسپلینت و درصورت درآوردن آن برای شستن دست‌ها باید دقت کنید که انگشتتان را خم نکنید و صاف نگه دارید. اسپلنیت باعث می‌شود که انتهای تاندون‌های پاره شده و استخوان جدا شده به یکدیگر متصل شود و انگشت ترمیم شود. در حدود 3 تا 4 درصد بوسیله این درمان بهبود یافته‌اند.

یادداشت پایانی

تمام راه‌های درمانی گفته شده در زمانی کاربردی است که انگشت دچار پارگی پوست، شگستگی یا پارگی و آسیب به تاندون نشده باشد. در مواردی که چکشی شـدن انگشت خفیف باشد می‌توان از روش‌های خانگی درمانی یا تمرینات فیزوتراپی در خانه استفاده کنید. به طور کلی اگر انگشتتان دچار آسیب چکشی شد که درمان های خانگی نتوانست باعث بهبودی آن شود باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول

اگر انگشت چکشی درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر آسیب انگشت چکشی خود را درمان نکنید، انگشت شما ممکن است سفت و حتی دیگر خم نشود.

انگشت چکشی پس از درمان کارایی انگشت را کم می‌کند؟

انگشت پتک یک آسیب است. مانند تمام جراحات، می‌توانید پس از بهبودی دوباره از انگشت خود را استفاده کنید.

اثرات انگشت چکشی می‌تواند باعث دائمی‌شود؟

آسیب انگشت چکشی در صورتی که شدید نباشد طی چند روز بهبود می‌یابد. در صورت نیاز به جراحی باید 8 تا 12 هفته از آتل استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا