دسته‌بندی نشده

رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه؛ از درمان در خانه تا داروهایی جدید

رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه، شایعه‌ای که بدور از واقعیت‌های درمانی است. وقتی با عنوان رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه روبرو هستیم، منظور راه‌های درمانی است که معمولا روند تکثیر تبخال تناسلی را کند می‌کند. با اینکه در عصر تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته هستیم اما هنوز درمان قطعی تبخال تناسلی بدست نیامده است.

داروهای ضد ویروسی مانند والاسیکلوویر و آسیکلوویر نه تنها زخم‌های تبخال را سریع‌تر از سایر گزینه‌ها بهبود می‌بخشند، بلکه برای جلوگیری از عود نیز موثرند. هنگامی‌که تبخال به درستی کنترل شود، خطر ابتلا به دیگران تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

این مقاله از مجله سلامت ژین طب جدیدترین درمان تبخال تناسلی و همچنین تبخال دهان (زخم‌های سرد) را ارائه می‌کند. از جمله درمان‌ها روش‌های خانگی، داروهای بدون نسخه، داروهای تجویزی و درمان‌های مکمل و جایگزین را بررسی می‌کند.

رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه؛ آیا درمان‌های خانگی و اصلاح سبک زندگی موثر است؟

چندین کار که برای جلوگیری از شیوع تبخال دهانی و تناسلی در خانه باید انجام داد عبارتند از:

 • استفاده از کمپرس سرد: یک کیسه یخ را به مدت 15 دقیقه چند بار در روز روی تبخال‌ها قرار دهید. برای جلوگیری از سرمازدگی کیسه یخ را روی تبخال در حرکت نگه دارید.
 • دست نزنید و خراش ندهید: از لمس و مالیدن زخم‌ها بشدت خودداری کنید. انجام این کار موجب تکثیر سریع آن به نقاط دیگر و همچنین امکان ایجاد عفونت را بالا می‌برد.
 • تمیز نگه‌داشتن زخم‌های تبخال: زخم‌های تبخال اگر با دست‌های آلوده لمس شوند می‌توانند از طریق باکتری‌ها عفونی شوند. پس از رفـتن به دستشویی یا قبل از مصرف دارو، دست‌ها را کاملا با آب و صابون بشویید.
 • کاهش استرس: استرس می‌تواند حساسیت شما را به درد در طول شیوع تبخال افزایش دهد. با انجام تمرین‌های ملایم یا تمرین‌های درمانی ذهن و بدن مانند مدیتیشن، یوگا و تصویرسازی هدایت‌شده، استرس را کاهش دهید.
 • پرهیز از استفاده وسایل مشترک: برای کاهش خطر انتشار تبخال، از بوسیدن و به اشتراک گذاشتن اشیایی که با بزاق دهان در تماس هستند، مانند نی‌های نوشیدنی و ظروف غذا خوردن خودداری کنید.

تبخال دهان می‌تواند به‌ اندام تناسلی سرایت کند و تبخال تناسلی نیز امکان سرایت به دهان را دارد. برای کاهش خطر عفونت، در حین رابطه جنسی دهانی از کاندوم و بند دندان استفاده کنید. اگر شیوع تبخال فعال دارید (یا احساس می‌کنید شیوع آن در حال وقوع است) به طور کامل از رابطه جنسی بپرهیزید.

بیشتر بخوانید: درمان تبخال تنها با چند روش ساده

رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه با درمان‌های بدون نسخه امکان‌پذیر است؟

پماد دوکوسانول 10 درصد آبروا دارویی ضد ویروس برای رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه|ژین طب

داروهای بدون نسخه (OTC) برای کمک به کاهش درد و تسریع بهبودی از شیوع تبخال در دسترس هستند.  داروهای OTC که معمولا برای درمان تبخال استفاده می‌شوند عبارتند از:

 • مسکن‌های موضعی: این‌ها داروهایی هستند که روی پوست اعمال می‌شوند و اثر بی‌حسی دارند. این‌ها شامل کرم‌ها یا پمادهای حاوی لیدوکائین (مانند آسپرکریم و آنبسول)، کافور و فنل (کامفو-فنیک) و بنزوکائین (اوراجل و کارمکس سرماخوردگی) است.
 • مسکن‌های خوراکی: استامینوفن یک مسکن خوراکی است که درد ناشی از شیوع تبخال را کاهش می‌دهد. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی OTC (NSAIDs) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن نیز می‌توانند درد را تسکین دهند و در عین حال قرمزی و تورم را کاهش دهند.
 • کرم هیدروکورتیزون 1 درصد: این یک استروئید موضعی با دوز کم است که التهاب را کاهش می‌دهد. هیدروکورتیزون قرمزی و سوزش ناشی از شیوع تبخال را به حداقل می‌رساند. کرم هیدروکورتیزون اغلب در ترکیب با یک داروی ضد ویروسی تجویزی برای درمان تبخال تناسلی استفاده می‌شود.
 • کرم دوکوسانول 10 درصد آبروا: تنها پماد برای تبخال تناسلی ضد ویروسی است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان تبخال تایید شـده است. یک کرم موضعی که پنج بار در روز در اولین علائم شیوع بیماری (مانند گزگز، خارش یا برآمدگی) روی پوست استفاده می‌شود. تحقیقات نشان داده که کنترل زود هنگام مدت زمان شیوع را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
 • پماد لیزین: لیزین یک اسید آمینه است که برخی افراد معتقدند اثرات ضد ویروسی دارد. پمادهای متعددی بر پایه لیزین برای درمان تبخال در دسترس هستند، از جمله مراقبت از لب کوانتوم لیپ و لیپ کلیر لیزین پلاس. اما شواهد حمایت استفاده از آن‌ها ضعیف و مستندات آن کم است.
 • FemiClear: این پماد حاوی مواد طبیعی از جمله علف لیمو و پوست درخت بید است و ادعا می‌کند که 99.9 درصد از ویروس‌های تبخال را از بین می‌برد. همچون موضوع رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه نیز نیاز به تحقیقات بیشتری دارد تا بتوان با جدیت روی آن تمرکز درمانی داشت.

بیشتر بخوانید: خشکی پوست دستگاه تناسلی مردان و ۹ دلیلی که موجب آن می‌شود

داروهای نسخه‌ای برای رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه

از داروهای ضد ویروسی می‌توان برای جلوگیری از انتشار ویروس تبخال و همچنین عفونت را سریع‌تر کنترل کرد. بیشتر موارد تبخال دهان توسط ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (1HSV-) ایجاد می‌شود. تبخال تناسلی معمولا توسط ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (2HSV-) به وجود می‌آید.

داروهای ضد ویروسی شامل قرص‌های خوراکی و کرم‌های موضعی است که روی پوست بکار می‌روند. این‌ها مقداری از درد و ناراحتی ناشی از شیوع بیماری را تسکین و به بهبود سریع‌تر زخم‌های تبخال کمک می‌کنند. داروهای ضد ویروسی در جلوگیری از شیوع بیماری در آینده نیز کمک‌کننده خواهد بود.

بیشتر بخوانید: خارش دستگاه تناسلی مردان؛ بیماری مقاربتی یا اگزما؟

انواع داروهای ضد ویروسی برای رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه

دستی که پماد را روی انگشت خالی می‌کند تا به رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه بپردازد|ژین طب

سه نوع قرص برای تبخال تناسلی یا تبخال دهان توصیه می‌شود که عبارتند از:

 • فامویر (فامسیکلوویر)
 • والترکس (والاسیکلوویر)
 • زوویراکس (آسیکلوویر)

سه پماد برای تبخال تناسلی که برای رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه بکار می‌روند عبارتند از:

 • کرم دناویر (پنسیکلوویر)
 • کرم اسیکلوویر + هیدروکورتیزون
 • کرم اسیکلوویر

دوز مصرفی داروهای ضد ویروسی برای رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه

دوز ضد ویروسی که برای درمان تبخال تناسلی استفاده می‌شود باتوجه به ‌اینکه ‌این اولین شیوع یا عود باشد،  متفاوت است.  مرکز کنترل بیماری (CDC) برنامه دوز زیر را بر حسب گرم و میلی‌گرم برای بزرگسالان مبتلا به تبخال تناسلی اولیه صادر کرد.

توصیه‌های CDC برای رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه، قسمت اول

دارو و دوز دفعات استفاده در روز دوره زمانی استفاده
اسیکلوویر 400 میلی‌گرم سه بار در روز 7 تا 10 روز
فامویر، 250 میلی‌گرم سه بار در روز 7 تا 10 روز
والترکس 1 گرم دو بار در روز 7 تا 10 روز

توصیه‌های CDC برنامه دوز زیر برای بزرگسالان مبتلا به تبخال تناسلی عود شونده

دارو و دوز دفعات استفاده در روز دوره زمانی استفاده
اسیکلوویر 800 میلی‌گرم دو بار در روز 5 روز
اسیکلوویر 800 میلی‌گرم سه بار در روز 2 روز
والترکس، 500 میلی‌گرم دو بار در روز 3 روز
والترکس، 1 گرم روزی یک دفعه 5 روز
فامویر، 125 میلی‌گرم دو بار در روز 5 روز
فامویر، 1 گرم دو بار در روز 1 روز
فامویر، 500 میلی‌گرم + 250 میلی‌گرم یک بار دو بار در روز 1 روز 2 روز

CDC برنامه دوز زیر را برای درمان سرکوب کننده روزانه صادر کرد

دارو و دوز دفعات استفاده در روز
اسیکلوویر 400 میلی‌گرم دو بار در روز
والترکس، 500 میلی‌گرم – 1 گرم یک بار در روز
فامویر، 250 میلی‌گرم دو بار در روز

پیشگیری از عود تبخال تناسلی مهم است زیرا خطر ابتلا به HIV را کاهش می‌دهد. با توجه به CDC، داشتن یک عفونت تبخال تناسلی فعال خطر ابتلا به HIV را 200 تا 300 درصد افزایش می‌دهد.

رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه با طب مکمل و جایگزین

برخی افراد از درمان‌های طبیعی برای درمان تبخال، چه به تنهایی یا با حمایت از مراقبت‌های پزشکی استاندارد استفاده می‌کنند. درمان‌های مکمل و جایگزین که گاهی به عنوان رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه استفاده می‌شود عبارتند از:

 • بره موم: ماده چسبنده‌ای که توسط زنبورهای عسل تولید می‌شود و به سرعت بهبود تبخال تناسلی کمک می‌کند. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد، افرادی که از پماد بره موم استفاده می‌کردند در مقایسه با افرادی که از پماد ساختگی استفاده می‌کردند تا روز دهم درمان بهبودی بهتری داشتند.
 • عصاره جلبک: مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که عصاره جلبک می‌تواند از رشد تبخال تناسلی 2HSV- در لوله‌های آزمایش جلوگیری کند.
 • طب سوزنی: یک بررسی در سال 2022 از تحقیقات در مورد استفاده از طب سوزنی برای درمان علائم تبخال زوستر (زونا) به ‌این نتیجه رسید که «طب سوزنی تأثیر خوبی بر [هرپس زوستر] داشت، به سرعت درد بیمار را کاهش داد و دوره درمان را کوتاه کرد.

کلیاتی درباره رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه

کلید کنترل موفقیت‌آمیز هر شیوع تبخال، پاسخ به موقع است. هرچه زودتر علائم را بشناسید و درمان شروع شود، دوره کوتاه‌تر و کمتر خواهد بود. برای بهترین نتیجه، درمان را ظرف 48 ساعت پس از اولین ظهور علائم شروع کنید.

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد و اشتباه است بگوییم رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه امکان‌پذیر است. اما با راه‌کارهای درمانی روند تکثیر و شوع آن بسیار پایین می‌آید و انتقال آن نیز بشدت کاهش پیدا می‌کند.  درمان‌های خانگی و داروهای بدون نسخه به کاهش درد کمک و شیوع بیماری را کنترل می‌کنند.

داروهای ضد ویروسی مستقیما عفونت‌های تبخال را از بین می‌برند و امکان دارد به کاهش شدت یا مدت شیوع بیماری کمک کنند. Abreva (دوکوسانول)، یک ضد ویروس موضعی موجود بدون نسخه است. داروهای ضد ویروسی دیگری مانند Zovirax (آسیکلوویر) و Valtrex (والاسیکلوویر) نیز برای رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه موجود است.

درمان‌های مکمل و جایگزین گاهی برای درمان تبخال دهان یا تناسلی استفاده می‌شود، اما شواهد بالینی کمی‌ برای حمایت از آن‌ها وجود دارد.

سوالات متداول درباره رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه

1.از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم ؟

در واقع مطمئن‌ترین روش مراجعه به مرکز تخصصی درمان تبخال تناسلی است تا با بررسی بثورات و عارضه‌ها تشخیص درستی اعمال شود. بساری به اشتباه زائده‌های پوستی را تبخال تناسلی می‌پندارند و دست به استفاده از داروهایی می‌زنند که امکان ایجاد عوارض را بالا می‌برند.

2. آیا رفع تبخال تناسلی در سه دقیقه امکان‌پذیر است؟

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. هنگامی‌که فرد آلـوده می‌شود، ویروس برای همیشه در بدن او باقی می‌ماند.

3. چه داروهای بدون نسخه‌ای برای درمان تبخال استفاده می‌شود؟

کرم 10 درصد آبروا (دوکوسانول) اولین و تنها داروی ضد ویروسی بدون نسخه است که برای درمان انواع تبخال تناسلی تایید شـده است. اگر قبل از ایجاد تاول استفاده شود، ممکن است مدت شیوع بیماری را تا دو و نیم روز کاهش دهد.

4. چه داروهای تجویزی برای درمان تبخال استفاده می‌شود؟

ویروس‌های تبخال با داروهای ضد ویروسی درمان می‌شوند. سه داروی ضد ویروسی خوراکی وجود دارد که معمولا برای درمان تبخال دهان یا تناسلی استفاده می‌شود:

 • زوویراکس (آسیکلوویر)
 • والترکس (والاسیکلوویر)
 • فامویر (فامسیکلوویر)

5. آیا همه داروهای ضد ویروسی در درمان تبخال دهان یا تناسلی به یک اندازه خوب عمل می‌کنند؟

هر سه ضد ویروس خوراکی به یک اندازه در کاهش شدت و مدت شیوع تبخال تناسلی مؤثر هستند. با این حال، برخی از کارشناسان Valtrex را به Zovirax برای درمان تبخال تناسلی توصیه می‌کنند.

6. چگونه می‌توان زخم‌های تبخال را سریع‌تر درمان کرد؟

داروهای ضد ویروسی خوراکی تبخال تناسلی را سریع‌تر از سایر درمان‌ها بهبود می‌بخشند. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که داروهای ضد ویروسی خوراکی زمان بهبودی را به نصف کاهش می‌دهند. داروهای ضد ویروسی موضعی نیز شیوع تبخال را تا 25 درصد کوتاه می‌کند.

برای سریع‌ترین بهبودی، در رویت اولین علائم شیوع بیماری باید از داروهای ضد ویروسی استفاده کنید. ناحیه مورد نظر را تمیز و خشک نگه دارید و از خراشـیدن زخم‌ها بشدت بپرهیزید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا