دسته‌بندی نشده

درمان خانگی قفل شدن زانو؛ 8 روش درمانی ساده اما کاربردی

درمان خانگی قفل شدن زانو از جمله روش های درمانی کاهش درد فوری به شمار می رود. در حقیقت زانو درد یک بیماری شایع است که می تواند به دلیل مشکلات کوتاه مدت یا طولانی مدت ایجاد شود. بسیاری از مشکلات کوتاه مدت زانو نیازی به کمک پزشکان ندارند و افراد اغلب می توانند آن را با روش های خانگی برطرف کنند.

با این حال روش های درمان‌ خانگی می‌تواند به حل بسیاری از مشکلات طولانی‌مدت زانو درد کمک کنند. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب قصد داریم تا نگاهی دقیق تر به دلایل قفل شدن زانو داشته باشیم و راه های درمانی آن را در خانه بررسی کنیم.

علت قفل شدن زانو؛ قفل شدن واقعی و شبهه واقعی

درد شدید زانو و اسپاسم و انقباض عضلات زانو | ژین طب

قفل شدن زانو زمانی اتفاق می افتد که درد شدید زانو باعث اسپاسم و انقباض عضلات زانو می شود. این یک مکانیسم دفاعی خودکار است که بدن از آن برای جلوگیری از حرکت زانو استفاده می کند. محدود کردن زانو به این روش به جلوگیری از آسیب بیشتر کمک می کند.

مفصل زانو از استخوان، غضروف، تاندون ها و رباط ها ساخته شده است. آسیب به هر یک از این قسمت ها می تواند منجر به قفل شدن و بی ثباتی زانو شود. قفل شدن زانو به دو دسته تقسیم می شود:

قفل شدن واقعی زانو: زمانی است که نمی توانید برای چند دقیقه زانوی خود را صاف کنید. معمولاً به دلیل آسیب به استخوان ها یا غضروف داخل زانو ایجاد می شود.

قفل شدن شبهه واقعی: زمانی است که درد باعث اسپاسم عضلانی موقتی و زانو برای مدت کوتاهی قفل می شود. این موضوع اغلب به دلیل آسیب در ناحیه اطراف زانو است. مسائل دیگری نظیر ساییدگی و پارگی مفاصل می تواند منجر به قفل شدن زانو شود.

تست رایگان سلامت زانو

مرحله 1 از 10

اگر می خواهید علت زانو دردتان را بدانید و زانو درد خود را در منزل درمان کنید، حتما این تست را انجام دهید:

چند وقت است درگیر زانودرد هستید؟(ضروری)

علت قفل شدن زانو هنگام راه رفتن؛ علائم و درمان

علت قفل شدن زانو هنگام راه رفتن هم خارج از این موارد نیست. اغلب می توان زانو قفل شده را در خانه با استراحت، یخ و ایبوپروفن درمان کرد. در برخی موارد ممکن است به جراحی یا سایر درمان های پزشکی نیاز داشته باشید. اگر به طور ناگهانی بروز کرد یا دردناک بود و راه رفتن را سخت کرد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

علت قفل شدن زانو هنگام راه رفتن یا هر فعالیت دیگری با توجه به نوع درد یا میزان فشار به زانو قابل محل تاحدودی قابل تشخیص است.

 1. پارگی مینیسک

علائم: زانو درد در دو طرف داخلی یا خارجی کاسه زانو، تورم زانو، قفل شدن، سفتی زانو

درمان پارگی منیسک: بسته به آسیب، پارگی می تواند خود را با حفظ، یخ، بالا بردن ارتفاع و NSAID ها بهبود می بخشد. در موارد دیگر، ممکن است به جراحی آرتروسکوپی (از طریق برش های کوچک) و سپس توانبخشی نیاز داشته باشید.

 1. آسیب رباط

علائم: زانو درد در دو طرف داخلی یا خارجی کاسه زانو، تورم زانو، قفل شدن زانو یا کاهش دامنه حرکتی، بی‌ثباتی یا احساس «جای خود» زانو

درمان آسیب رباط: درمان معمولی شامل محیط، یخ، افزایش ارتفاع، NSAID ها، فشرده سازی با پوشش و توانبخشی است. گاهی اوقات نیاز به جراحی است.

 1. آرتروز

علائم: درد در هر دو زانو، سفتی زانو به خصوص در صبح، زانو متورم، قفل شدن یا گرفتن زانو، بی ثباتی زانو

درمان آرتریت: پزشک شما می تواند آرتریت را با معاینه مفصل و گاهی اوقات با استفاده از اشعه ایکس برای بررسی آسیب تشخیص دهد. درمان ها شامل داروها، تزریق کورتیزون (استروئید) به مفصل و در موارد شدید، جراحی تعویض مفصل زانو است.

 1. دررفتگی کاسه زانو

علائم: آسیب زانو، درد مداوم در جلوی زانو، قفل شدن یا گرفتن زانو، تورم زانو، مشکل در راه رفتن یا ناتوانی در راه رفتن

درمان دررفتگی کاسه زانو: کاسه زانو را می توان به جای خود بازگرداند. ممکن است مختصر داروی ضد درد هم تجویز شود، اما وقتی به جای طبیعی خود بازگردد، احساس بهتری خواهید داشت.

 1. سندرم پلیکا(پلیکا چینهای نازکی پوشاننده بافت مفصل زانو که به خم شدن زانوی کمک می کنند)

علائم: زانو درد به خصوص هنگام بالا یا پایین رفتن از پله ها، کلیک زانو، قفل شدن یا گرفتن زانو، تورم زانو، زانو جای خود را می دهد

درمان سندرم پلیکا: معمولاً با NSAID ها، استراحت و تمرینات فیزیوتراپی که عضلات پای شما را تقویت می کند، بهبود می یابد. گاهی اوقات برای برداشتن بافت آسیب دیده جراحی لازم است.

 1. قطعه استخوان شل

علائم: احساس برآمدگی در پوست، زانو درد، تورم زانو، سفتی زانو، قفل شدن زانو

درمان قطعات استخوانی: اگر قطعه استخوانی باعث قفل شدن زانوی شما می شود، برای برداشتن آن به جراحی آرتروسکوپی نیاز دارید.

 1. اختلال ردیابی کشکک

علائم: زانو درد در جلوی کاسه زانو، درد هنگام پایین آمدن از پله ها یا ایستادن پس از نشستن بدتر می شود؛ زانو قفل یا گیر می کند،زانو زدن، بی ثباتی زانو

درمان اختلال ردیابی کشکک: ختلال ردیابی کشکک با استراحت، یخ، NSAID ها، زانوبند یا زانوبند و فیزیوتراپی برای تقویت عضلات پا درمان می شود. جراحی به ندرت مورد نیاز است.

8 درمان خانگی برای زانو درد؛ زنجبیل درمانگر همیشگی خانگی

درمان خانگی برای زانو درد؛ زنجبیل درمانگر همیشگی خانگی| ژین طب

اگر زانو درد خفیف تا متوسط دارید، اغلب می توانید آن را در خانه درمان کنید. چه به دلیل پیچ خوردگی یا آرتریت، راه های مختلفی برای مدیریت آن وجود دارد.

 • برنج
 • تایچی
 • ورزش
 • مدیریت وزن
 • گرما و سرما
 • پماد گیاهی
 • پوست درخت بید
 • عصاره زنجبیل

درمان سریع قفل شدن زانو؛ نکاتی برای بهبودی آرام

دانستن مدت زمان مورد نیاز برای استراحت و توانبخشی به خود مراقبتی می کند. اصرار به درمان سریع می تواند منجر به آسیب مجدد شود. پایبندی به روش درمانی توصیه شده به شما کمک خواهد کرد خیلی زود بهبودی خود را به دست آورید. در کنار آن می توانید درمان های خانگی را امتحان کنید:

استراحت: از فعالیت‌هایی نظیر دویدن یا پریدن که به زانو فشار وارد می‌کند اجتناب کنید و زمان لازم را برای بهبودی در نظر بگیرید.

کیسه یخ: می توانید از کیسه یخ برای کاهش التهاب، تورم و درد استفاده کنید.

دارو برای قفل شدن زانو: مصرف بدون نسخه استامینوفن (تیلنول) یا NSAID ها مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین) می تواند ناراحتی و درد را کاهش دهد.

جراحی: این یک گزینه برای آسیب جدی زانو یا آرتریت طولانی مدت است. این جراحی می تواند از ترمیم ساده غضروف زانو تا جایگزینی کامل مفصل برای آسیب های مزمن شدید باشد. قفل شدن واقعی زانو، که در اثر آسیب استخوان یا غضروف ایجاد می شود، اغلب نیاز به جراحی دارد.

درمان قفل شدن زانو با ورزش؛ نرمش را فراموش نکنید

یکی از روش های درمانی قفل شدن زانو ورزش است. ورزش هایی که برای تقویت قسمت بالایی ران ها و مفصل زانو می تواند مفید باشد. پیاده‌روی، دوچرخه سواری، شنا، تای چی و یوگا همگی از جمله ورزش هایی هستند که می توانند برای کاهش درد و قفل شدن زانو مفید باشند. در اینجا چند راه برای تقویت این عضلات را معرفی می کنیم:

در حالت درازکش یا نشسته پا را صاف کرده و بالا بیاورید.

یک پا را روی یک پله به سمت بالا قرار دهید، سپس پای دیگر را، دوباره پایین بیایید و پله‌ها را تکرار کنید.

روی یک صندلی بنشینید و سپس بایستید و یک دقیقه مکررا بنشینید. این کار را به صورت آهسته و کنترل شده انجام دهید و از استفاده از دست ها برای حمایت از شما خودداری کنید.

یک صندلی را نگه دارید و به حالت چمباتمه بزنید تا کاسه زانو روی انگشتان پا را بپوشاند. این کار را 10 بار انجام دهید.

بررسی کنید که وضعیت نشستن خوبی دارید، بدون اینکه خم شوید یا خم شوید

پوشیدن کفش‌های استاندارد و اجتناب از پوشیدن کفش‌هایی که قوس‌ شکسته دارند.

اجتناب از نشستن طولانی مدت

یادداشت پایانی؛ علت قفل شدن زانو

هر دو نوع زانو قفل شده معمولاً به داروهای مسکن، یخ و استراحت نیاز دارند. پزشک همچنین ممکن است فیزیوتراپی را برای کمک به بازگرداندن حرکت در مفصل زانو توصیه کند. اگر این اقدامات موثر واقع نشد، ممکن است نوعی عمل جراحی لازم باشد. فردی که زانو قفل شده را تجربه می کند باید در اسرع وقت برای تشخیص به پزشک خود مراجعه کند.

سوالات متداول:

آیا قفل شدن زانو یه عارضه جدی است؟

تشخیص جدی بودن این عارضه نیازمند بررسی پزشک است.

چند نوع زانودرد داریم؟

دو نوع زانو قفل شده وجود دارد واقعی و شِبهه

برای درمان قفل شدن زانو می توان از دارو استفاده کرد؟

بله. برخی از داروهای ضد التهابی یا مسکن هایی نظیر استامینوفن کمک کننده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا