تغذیه و سلامت خانواده

8 تفاوت مولتی ویتامین ایرانی و خارجی که باید بدانید

با افزایش سطح آگاهی مردم در سال‌های اخیر مصرف مکمل‌های غذایی در قالب مولتی ویتامین‌ها بسیار در میان مردم رواج یافته است. با وجود تنوع بالایی که مکمل‌های غذایی دارند ممکن است این سوال مطرح شود که تفاوت مولتی ویتامین ایرانی و خارجی در چه مواردیست؟ آیا باید مولتی ویتامین ایرانی بخریم یا خارجی؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که مولتی ویتامین ایرانی و خارجی هر یک مزایای خاص خود را دارند که در ادامه این مطلب از مجله سلامت ژین طب به بررسی برخی از مهم‌ترین آنها خواهیم پرداخت.

مولتی ویتامین های ایرانی و خارجی چه تفاوتی با هم دارند؟

مکمل‌هایی که تحت عنوان مولتی ویتامین خارجی در ایران به فروش می‌رسد یا مستقیماً به داخل کشور وارد شده‌اند و یا بسته‌بندی آنها در داخل ایران انجام شده است و تحت عنوان تحت لیسانس به فروش می‌رسند. این مکمل‌ها نیز در دسته مکمل‌های خارجی قرار می‌گیرند.

بهترین کشورهایی که در تولید مولتی ویتامین معروف هستند می‌توان به آلمان، آمریکا، هند، استرالیا و سوئیس اشاره کرد. این کشورها مجموعا 40 درصد مکمل‌های دارویی کل دنیا را تولید می‌کنند. اما ایران نیز در زمینه ساخت و تولید دارو ید طولایی دارد و بسیاری از مولتی‌ ویتامین‌ها در ایران دقیقا مطابق با نمونه‌های خارجی ساخته می‌شوند. اما با این حال تفاوت‌هایی بین آنها وجود دارد که ممکن است ذهن مصرف کنندگان را به خود مشغول کند.

تفاوت عملکرد مولتی ویتامین‌های خارجی و داخلی در بدن

مولتی ویتامین ایرانی یا خارجی کدام بهتر است که تهیه کنیم|ژین طب

بدن انسان به 13 ویتامین و 16 ماده معدنی ضروری برای انجام فعالیت‌های داخلی نیاز دارد. حال اگر مواد غذایی فاقد ارزش غذایی مورد نیاز باشد فرد به مصرف مولتی‌ویتامین‌ها نیاز پیدا می‌کند. مواد مغذی یا از طریق غذا و یا از طریق مکمل‌ها وارد خون شده و از آنجا به مغز و سایر ارگان‌ها فرستاده می‌شود.

درست است که توصیه اول همه پزشکان مصرف مواد غذایی برای جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری بدن است اما در برخی شرایط مثل بیماری و یا مشکلات در جذب ویتامین‌ها فرد نیاز دارد نیازهای بدن خود را از طریق مصرف مولتی‌ویتامین‌ها تامین کند. پای ثابت ترکیبات بسیاری از مولتی ویتامین‌ها شامل ویتامین A C D و E و B-complex می باشد. مواد معدنی شامل آهن، کلسیم، منیزیوم، و روی اغلب در بین آنها گنجانده می‌شوند. با این حال مصرف مولتی‌ویتامین به هیچ وجه جای مواد غذایی را نمی‌گیرد.

مهم‌ترین تفاوت‌های مولتی ویتامین ایرانی و خارجی چیست؟

در ادامه به بررسی برخی از تفاوت‌های مولتی ویتامین ایرانی و خارجی می‌پردازیم:

1. اشکال دارویی در مولتی ویتامین‌های خارجی متنوع‌تر است

مولتی ویتامین‌های خارجی در اشکال مختلف پودر، قرص، شربت، پاستیل در طعم‌های مختلف در دسترس هستند. این درحالی است که مولتی ویتامین‌های ایرانی در اشکال محدودتری در دسترس هستند. به همین دلیل مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین خارجی برای سنین مختلف و در شرایط مختلف بهتر است.

2. معمولا شرکت‌های تولیدکننده دارو و مولتی ویتامین متناسب با افراد همان جامعه محصول تولید می‌کنند

مطابق با نظر مصرف‌کنندگان رضایت از مصرف مکمل‌های ایرانی در مقایسه با نمونه خارجی بیشتر است. درواقع مکمل‌های دارویی مطابق با نیازهای منطقه‌ای، نژادی و ژنتیکی افراد یک جامعه ساخته می‌شوند. به عنوان مثال کمبود ویتامین دی در ایران بیش از سایر ویتامین ها است به همین دلیل ویتامین‌های ایرانی اغلب روی این ویتامین تمرکز بیشتری دارند. یا به عنوان مثال کمبود آهن نیز در ایران بیش از سایر کشورهاست. به همین دلیل میزان آهن مکمل‌های خارجی کمتر از مکمل‌های داخلی است.

3. مواد اولیه متفاوتی در مولتی ویتامین‌های داخلی و خارجی به کار می‌رود

وقتی در مورد مولتی ویتامین صحبت می‌کنیم کیفیت مواد اولیه می‌تواند یک عامل تعیین کننده باشد. در مولتی‌ویتامین‌های خارجی مواد اولیه با خلوص بیشتری به کار می‌رود. به همین دلیل عوارض کمتر و اثربخشی بالاتری می‌توان از مولتی‌ویتامین‌های خارجی انتظار داشت.

4. گواهینامه‌ها و مجوزهای مختلف معتبر؛ یکی دیگر از تفاوت مولتی ویتامین ایرانی و خارجی

یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که مولتی‌ویتامین‌های خارجی دارند گواهینامه‎‌ها و لایسنس‌های بین‌المللی است که دارا هستند. به عنوان مثال مهر تایید USP تایید می‌کند که دوز روزانه ویتامین‌ها و مواد معدنی در این مولتی ویتامین کاملا ایمن است و برای بدن ضرری ندارد. همچنین این گواهینامه نشان می‌دهد که مکمل حاوی مواد مضر برای بدن مثل فلزات سنگین نیست. وقتی به دنبال خرید یک مولتی ویتامین خوب هستید توجه به اینکه چه سازمان‌های معتبری دارو را تایید کرده‌اند می‌تواند یک فاکتور اساسی باشد.

5. طعم متفاوت در محصولات ایرانی و داخلی دیده می‌شود

طعم مولتی ویتامین خارجی و ایرانی متفاوت است|ژین طب

یکی دیگ از تفاوت‌های مولتی ویتامین ایرانی و خارجی تفاوت در طعم آنهاست. دراغلب موارد مولتی‌ویتامین‌های خارجی طعم بهتری دارند. این موضوع به خصوص در کودکان می‌تواند مهم باشد. مولتی ویتامین‌های ایرانی اغلب دارای طعم آهن هستند و این موضوع سبب بی‌علاقگی بسیاری از کودکان به مصرف این مولتی‌ویتامین‌ها می‌شود. به همین دلیل برای کودکانی که به طعم حساسیت بیشتری دارند نمونه مولتی‌ویتامین‌های خارجی گزینه بهتری هستند.

6. عوارض جانبی نادر مولتی ویتامین‌های داخلی و خارجی متفاوت است

مصرف مکمل‌های ایرانی ممکن است مشکلات گوارشی، حالت تهوع، آلرژی و معده درد شود. این درحالیست که مصرف مکمل‌های خارجی با مشکلات گوارشی کمتری همراه است. این موضوع می‌تواند در ارتباط با فرمولاسیون به کار گرفته در تهیه مکمل‌های داخلی باشد.

7. کنترل کیفیت در مولتی ویتامین‌های داخلی و خارجی متفاوت است

مولتی‌ویتامین‌های آمریکایی و اروپایی به دارا بودن کیفیت بسیار بالا معروف هستند. به این دلیل که در این کشورها استانداردها بسیار سختگیرانه‌تری برای تولید دارو و مکمل‌های دارویی وجود دارد. همچنین شرکت‌های داروسازی نیز فرآیند کنترل کیفیت بسیار سختگیرانه‌تری دارند.

8. قیمت یکی از مهمترین تفاوت بین مولتی ویتامین ایرانی و خارجی است

قیمت مولتی‌ویتامین‎‌های ایرانی و خارجی نیز مسئله مهم دیگری است که باید مد نظر قرار داد. درواقع مکمل‌های خارجی به قیمتی به مراتب بالاتر از مکمل‌های داخلی به فروش می‌رسند و این موضوع می‌تواند خریداران را به خرید نمونه‌های داخلی ترغیب کند.

ترکیبات ضروری در مولتی ویتامین‌ها چیست؟

  • ویتامین آ
  • ویتامین‌های گروه ب
  • ویتامین دی
  • ویتامین سی
  • ویتامین ای
  • آهن
  • کلسیم
  • منیزیوم
  • روی

برخی از مولتی ویتامین‌ها دارای ترکیبات دیگری مثل مس، منگنز، کروم و ید هستند که در هنگام خرید باید این موارد را نیز بررسی کنید.

یادداشت پایانی در مورد تفاوت مولتی ویتامین ایرانی و خارجی

در هنگام خرید مولتی ‌ویتامین ممکن است این سوال برای بسیاری مطرح شود که مولتی ویتامین ایرانی یا خارجی بخریم؟ درواقع درست است که ترکیبات نسبتا مشابهی در تهیه مولتی ویتامین‌ها استفاده می‌شود اما کیفیت مواد اولیه، نسبت آنها، کنترل کیفیت در حین تولید، طعم، عوارض دارو و سازمانها و موسساتی که کیفیت دارو را تضمین کرده‌اند تفاوت‌های عمده‌ای با یکدیگر دارند. در این بین برخی معتقدند که مکمل‌های دارویی براساس نیاز بدن منطقه جغرافیایی که دارو در آنجا تولید شده است می‌باشد؛ اما برخی دیگر کیفیت مواد اولیه و فرآیند تولید سختگیرانه تر شرکت‌های خارجی را دلیل برتری مولتی‌ویتامین‌های خارجی می‌دانند.

پرتکرارترین سوالات در مورد تفاوت مولتی ویتامین ایرانی و خارجی

1. قیمت مولتی ویتامین مینرال خارجی با ایرانی متفاوت است؟

بله. معمولا مکمل‌ها، مولتی ویتامین‌ها و مینرال‌‎های خارجی نسبت به نمونه‌های داخلی گران‌تر هستند.

2. تفاوت مولتی ویتامین ایرانی و خارجی در چیست؟

طعم و مزه، مواد تشکیل‌دهنده، قیمت، لایسنس‌ها و اشکال دارویی است.

3. ویتامین ای خارجی بهتره یا ایرانی؟

معمولا توصیه می‌شود که ویتامین ای ایرانی مصرف کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا