دسته‌بندی نشده

درد سمت چپ کمر مردان؛ علت را بدانید تا درست درمان شوید

درد سمت چپ کمر مردان با توجه به آمار اعلام‌شده از سوی انجمن کایروپراکتیک آمریکا، سومین دلیل شایع مراجعه بیماران به پزشک است. این درد که یکی از شایع‌ترین دلایل عدم حضور در محل کار محسوب می‌شود، می‌تواند انواع بسیاری داشته و در مردان و زنان به دلایلی مختلفی اتفاق بیفتد. کمر درد امکان دارد یک طرف بدن را به صورت موقتی درگیر و گاهی به صورت دائم یا ممتد باشد.

آنچه در این مقاله از مجله سلامت ژین طب مورد توجه قرار گرفته درد سمت چپ کمر مردان است. هدف از پرداختن به این موضوع، علاوه بر شناسایی علل شکل‌گیری آن به برخی راه‌های درمانی هم اشاره می‌گردد. به طور کلی عوامل بسیاری موجب درد در سمت چپ یا بخش میانی پشت و کمر مردان می‌شود که گاها بیشتر این دردها جدی به نظر نمی‌رسند. اما در صورتی که درد به سبب مشکلاتی در مهره‌ها، دیسک‌ها و سایر بافت‌های ستون فقرات رخ داده باشد، معاینه دقیق پزشک را باید در اولویت قرار داد.

درد سمت چپ کمر مردان ممکن است با پارگی دیسک در آن سمت ارتباط داشته باشد. همچنین در مواردی ارتباط مستقیم با کلیه‌ها و دیگر اندام‌های داخلی دارد. سرطان بیضه نیز به ندرت می‌تواند از دیگر دلایل احساس این درد سمت چپ کمر مردان باشد، اما احتمال آن را نباید نادیده گرفت. در ادامه به طور مشخص به تمامی عوامل شکل‌گیری درد سمت چپ کمر مردان می‌پردازیم.

علل درد سمت چپ کمر مردان؛ 3 علت اصلی و ریشه‌ای

 شایع‌ترین دلایل درد سمت چپ کمر مردان در سه دسته قرار می‌گیرد. این سه بخش عبارتند از:

1. آسیب بافت نرم ماهیچه‌ها یا رباط‌های پشتیبان ستون فقرات اولین علت درد پهلو و کمر سمت چپ

بد نشستن پشت میز کار علت درد کمر سمت چپ بالای لگن|ژین طب

زمانی که ماهیچه‌های تحتانی کمر بیش از حد کشیده می‌شوند یا مورد استفاده قرار می‌گیرند یا رباط‌ها (لیگمان‌ها) دچار پیچ خوردگی، پارگی و کشیدگی می‌شوند؛ التهاب دور از ذهن نیست. التهاب می‌تواند منجر به اسپاسم عضلانی و در نهایت ایجاد درد شود.

این آسیب بافتی می‌تواند به سایر نقاط سرایت و ماهیچه‌ها، استخوان‌ها، رباط‌های پا و کمر، ستون فقرات و مناطق اطراف آن را درگیر کند. علاوه بر درد، محدودیت در بازه حرکتی، اسپاسم عضلانی، سفتی و سخت‌شدن عضلات ناحیه کمر می‌توانند از دیگر علایم موجود باشند. از جمله کارهایی که می‌توانند موجب ایجاد این آسیب شوند، باید به موارد زیر اشاره کرد :

 • وضعیت بد یا نشستن طولانی مدت در حالت نامناسب
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • پیچ خوردن یا زمین خوردنی که باعث کشیدگی عضلات شود

2. آسیب ستون فقرات مانند دیسک‌ها یا مفاصل شایع‌ترین علت درد سمت چپ کمر مردان

فتق یا لغزش دیسک می‌تواند درد از ستون فقرات مرکزی را به یک طرف کمر متمایل سازد. در این حالت قطعاتی از هسته پالپوسوس (مواد نرمی که در داخل دیسک قرار دارند) از طریق ضعف یا پارگی به خارج دیسک فشار می‌آورند و منجر به فشار بر اعصاب می‌شوند. این عارضه ممکن است در اثر صدمه ناگهانی ایجاد شود یا به مرور زمان بر اثر سایش ایجاد گردد. علائمی مانند گزگز کردن یک پا، درد در یک طرف بدن و کمر درد هنگام راه رفتن از شاخصه‌های آسیب به دیسک به شمار می‌آید.

آرتروز نیز از دیگر علل درد سمت چپ کمر مردان به حساب می‌آید. در اثر این عارضه، غضروف بین مفاصل فاست دچار ساییدگی شده و زائده استخوانی به وجود می‌آید. این مشکل با گذشت زمان در اثر ساییدگی بروز می‌کند و فشار مداوم وارد بر مفاصل احتمال بروز آرتروز را افزایش می‌دهد. در این حالت دیسک‌های بین مهره‌ها تخریب و فاصله بین آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل فشار وارد بر مفاصل فاست روند سعودی به خود می‌گیرد. در نتیجه مفاصل ملتهب می‌شوند.

در اثر تخریب شدید و کاهش ارتفاع دیسک، امکان دارد زائده استخوانی بر ریشه‌های عصب نخاعی فشار وارد آورد. تمامی این موارد موجب درد سمت چپ کمر مردان خواهد شد. بسته به نوع آرتروز علائم متفاوتی چون سفتی کمر، تورم در کمر و کاهش دامنه حرکتی ممکن است مشاهده شود.

3. آسیب یا عارضه در اندام‌های داخلی مانند کلیه‌ها، روده‌ها یا اندام‌های تناسلی

سنگ کلیه علت سوزش پشت کمر سمت چپ پایین|ژین طب

وجود مشکل در اندام شکمی از دیگر عوامل ایجاد درد سمت چپ کمر مردان است که باید سریعا ریشه‌یابی و مورد درمان قرار گیرند. در ادامه به شایع‎‌ترین مشکلات برخاسته از اندام‌های داخلی پرداخته می‌شود که عبارتند از:

 1. سنگ کلیه می‌تواند باعث ایجاد درد در یک طرف ‌شود که گاهی به قسمت فوقانی شکم نیز سرایت می‌کند. اگر سنگ در داخل کلیه چپ مردان حرکت ‌کند یا از طریق حالب (لوله‌های نازکی که کلیه‌ها را به مثانه متصل می‌کند) به سمت مثانه به حرکت در آید احتمال ایجاد درد سمت چپ کمر مردان بسیار محتمل است. بسته به اندازه و محل سنگ، درد متغیر، ممتد و حتی بسیار شدید خواهد بود. علائم سنگ کلیه عبارتند از:
 • ادرار تیره و بودار
 • حالت تهوع و استفراغ
 • درد کشاله ران
 • ادرار دردناک
 • تکرر ادرار
 • خون در ادرار که ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه‌ای به نظر برسد
 1. عفونت کلیه چپ نیز می‌تواند درد خفیف یا شدید کمر در سمت چپ را موجب گردد. این نوع عفونت معمولا در مجاری ادراری و مثانه شروع و به کلیه‌ها سرایت می‌کنند که موجب التهاب و درد موضعی در کلیه خواهند شد. علائم اضافی این عارضه ممکن است شامل تب، تهوع یا استفراغ و ادرار سوزناک باشد. درد ناشی از عفونت کلیه اغلب در کنار ستون فقرات بالای لگن احساس می‌شود و معمولا با حرکت یا فشار تشدید می‌گردد.
 2. کولیت اولسروز یک بیماری التهابی روده است که با التهاب مداوم در روده بزرگ، بروز می‌یابد. التهاب معمولا باعث مشکلات مزمن گوارشی مانند اسهال، درد راست‌روده و کاهش وزن می‌شود. گرفتگی شکم یکی از علائم شایع کولیت اولسروز است که باعث درد شدید پشت و شکم در یک یا هر دو طرف بدن می‌شود.

پانکراتیت علت سوزش پشت کمر سمت راست بالا|ژین طب

4. پانکراتیت را باید یک علت سوزش پشت کمر سمت راست بالا دانست که گاهی به سمت چپ نیز کشیده می‌شود. التهاب لوزالمعده که باعث ایجاد درد در قسمت فوقانی شکم خواهد شد دور از ذهن نیست که به سمت چپ بدن متمایل گردد و تبدیل به درد سمت چپ کمر مردان شود. در زمان بروز این مشکل بیماران درد را به عنوان یک احساس بد توصیف کنند که با غذا خوردن، به ویژه غذاهای پرچرب تشدید می‌شود. این عارضه همچنین می‌تواند باعث ظهور علائم زیر شود :

 • تب
 • نفخ شکم
 • تهوع و استفراغ
 • ضربان قلب تند

التهاب پانکراس می‌تواند مزمن شود و علائم طولانی مدت مانند مدفوع چرب و بودار، اسهال و کاهش وزن را ایجاد کند.

 1. پیچ‌خوردگی بیضه یکی از انواع علت سوزش پشت کمر سمت چپ پایین در مردان به حساب می‌آید. این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که بیضه داخل کیسه بچرخد و طناب اسپرمی پیچ بخورد. در نتیجه جریان خون به بیضه‌ها کاهش یا کاملا مسدود خواهد شد و کمر درد خود را نشان می‌دهد.
 2. علاوه بر موارد ذکر شده نشستن بلندمدت پشت کامپیوتر یا در یک حالت خاص مانند نشستن زمان مسافرت‌های طولانی می‌تواند باعث سفت شدن ماهیچه‌ها و ایجاد درد سمت چپ کمر مردان شود.

روش‌های درمان درد سمت چپ کمر مردان

کمربند پلاتینر برطرف کننده علت درد پهلو و کمر سمت چپ|ژین طب

پس از بررسی عوامل شکل‌گیری این درد به روش‌های درمان آن نیز اشاره‌ای خواهیم کرد تا کمکی به آگاهی بیماران مبتلا به این عارضه شود. در صورتی که علت درد سمت چپ کمر مردان توسط پزشک متخصص مشخص شود، روش‌های درمانی مناسب تجویز می‌گردد. برخی از این روش‌‌ها عبارتند از:

 • تغییر در نحوه انجام فعالیت‌های روزانه می‌تواند کمک شایانی به بهبود این درد کند. به منظور درمان درد سمت چپ کمر مردان بهتر است پرهیز شود از انجام فعالیت‌‌هایی که سبب ایجاد فشار بر ستون فقرات می‌شوند. استراحت و خوابیدن زیاد سبب بهبود درد سمت چپ کمر مردان نخواهد شد و متخصصان معمولا انجام فعالیت‌‌های سبک را توصیه می‌کنند. در صورتی درد شدید باشد، استراحت مطلق نباید بیشتر از دو روز ادامه داشته باشد. زیرا سبب ضعیف شدن عضلات کمر و در نتیجه سبب تشدید درد کمر و طولانی شدن روند بهبودی خواهد شد.
 • مصرف دارو از دیگر راهکارهای درمان است. معمولا برای تسکین درد آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن تجویز می‌شود مگر در مواردی که فرد التهاب داشته باشد. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی سبب رفع درد و کاهش التهاب خواهند شد. چنان چه مصرف آنها سبب تسکین درد نشوند، این امکان وجود دارد داروهای مسکن مرفین‌دار مانند فنتانیل و هیدروکدون برای مدت زمان کوتاهی تجویز گردند.
 • گاهی علت درد سمت چپ کمر مردان می‌تواند در اثر قرارگیری وضعیت نامناسب بدن باشد. به همین منظور خوابیدن در وضعیت صحیح بر روی تشک با سختی متوسط می‌تواند در کاهش درد موثر باشد. بهتر است افرادی که به پهلو می‌‌خوابند یک بالش زیر سر خود قرار داده و بالش دیگری بین زانوهای خود قرار دهند. همچنین حفظ وضعیت مناسب بدنی و روش صحیح باید رعایت شوند. با رعایت این نکات، درد در عرض کمتر از دو هفته بهبود پیدا می‌کند. جدا از نوع روش درمانی، بیشتر دردهای کمر ناحیه چپ در کمتر از یک ماه بهبود خواهند یافت.
 • کمربند پلاتینر به عنوان یکی از درمان‌های خانگی بسیار تاثیرگذار جایگاه ویژه‌ای دارد. این کمربند مجهز به سه تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است که با نام اختصاری UIC نیز شناخته می‌شود. پلاتینر جریان خون را افزایش می‌دهد تا گرما در عمق اندام‌های کمر ایجاد گردد و درد و التهاب کاهش پیدا کنند. همچنین ترمیم و بازسازی بافت‌های تضعیف شده از طریق افزایش اکسیژن و مواد مغذی سرعت بیشتری به خود می‌گیرد.

به همین دلیل بعد از مراجعه به پزشک بسیاری از پزشکان بر خرید کمربند پلاتینر تاکید دارند. چون هزینه بسیار کمی در قیاس با فیزیوتراپی دارد و افراد به راحتی در خانه از آن استفاده می‌کنند. کمربند پلاتینر تاثیر همانند فیزیوتراپی و گاهی قوی‌تر از آن را دارد.

 • روش گرما یا سرما درمانی در بهبود درد پایین کمر ناحیه چپ می‌توانند موثر باشند. توصیه می‌شود روز اول پس از آسیب‌‌دیدگی از کمپرس سرد و در روزای بعدی از کیسه گرم برای بهبود حرکت کمر استفاده شود. همچنین بهتر است یخ و کمپرس سرد مستقیم روی پوست قرار نگیرد تا به پوست آسیب نرسد.
 • ماساژ سبب تسکین درد سمت چپ کمر مردان به طور موقت می‌گردد. در صورتی که ماساژ به شکل اصولی نباشد امکان دارد سبب افزایش آسیب‌‌دیدگی شود و باید از انجام آن‌ها در افراد دارای التهاب مفصل، مشکلات مرتبط با گردن یا فتق دیسک پرهیز شود.
 • فیزیوتراپی نیز از مهم‌ترین روش‌های درمان درد سمت چپ کمر مردان به حساب می‌آید. انجام یک دوره درمانی زیر نظر فیزیوتراپیست روند بهبودی را افزایش داده و از عوارض مرتبط با داروها در امان خواهید ماند. فیزیوتراپیست‌ها بر اساس میزان درد سمت چپ کمر مردان ورزش‌های را برای بیمار توصیه می‌کنند که بیشترین تاثیر را بر بیمار بگذارد.
 • استفاده از Tens (تحریک الکتریکی عصب) از جمله روش‌های درمان درد سمت چپ کمر مردان به حساب می‌آید. این دستگاه از انتقال سیگنال درد از نخاع به مغز جلوگیری به عمل می‌آورد. با توجه به شدت درد، زمان استفاده از آن تنظیم می‌گردد.
 • تزریق کورتیکواستروئید مانند دگزامتازون با بی‌حسی موضعی در مفاصل فاست یا فضای اپیدورال به منظور کاهش دردهای کمر تزریق می‌گردد. تزریق استروئید گاهی مواقع در بهبود سیاتیک نیز تاثیر خوبی دارد اما به عنوان یک روش موقت باید به آن نگاه کرد چون چند روز تا چند هفته تاثیر دارد. تزریق استروئید برای کاهش درد تا زمان انجام می‌شود که برنامه ورزشی مناسب برای بیمار صورت گیرد.
 • عمل جراحی آخرین راه حل برای درد سمت چپ کمر مردان به حساب می‌آید که شدت زیادی داشته باشد. همچنین جراحی از جانب پزشک زمانی پیشنهاد می‌گردد که سایر درمان‌ها بعد از 6 تا 12 هفته پاسخ خوبی نداده باشد. در صورتی که فتق دیسک سبب ایجاد درد سیاتیک، ضعف و از دست دادن کنترل مثانه یا روده گردد باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

این امکان وجود دارد جراحی جهت برداشتن بخشی از دیسک یا در برخی از مواقع بخشی از مهره لامینکتومی توصیه شود. در صورت تنگی شدید کانال نخاعی نیز به منظور باز کردن کانال نخاعی، بخش از قسمت عقبی مهره توسط عمل جراحی برداشته می‌شود. طی این عمل بیمار باید بین مدت 4 تا 5 روز در بیمارستان بستری باشد.

در برخی موارد جراحی می‌‌تواند از بروز درد و تشدید علائم جلوگیری نماید. در صورت عدم ثبات ستون فقرات که در اثر فتق دیسک شدید یا سرخوردگی مهره ایجاد می‌شود، جراحی فیوژن ستون فقرات کمری تجویز می‌گردد. البته این جراحی باعث محدود شدن عملکرد فرد می‌شود و ممکن است به بقیه قسمت‌‌های ستون فقرات فشار وارد کند و مشکلات بیشتری را به همراه داشته باشد.

نگاهی کلی به درد سمت چپ کمر مردان

درد شدید در قسمت پایین و چپ کمر می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. در حالی که بسیاری از آن‌ها نیاز به درمان دارند، اما اکثر آن‌ها جدی به نظر نمی‌رسند.

تقریبا 84 درصد از مردان گزارش می‌دهند که در مقطعی از زندگی خود دچار کمردرد شده‌اند. درد می‌تواند در یک طرف ستون فقرات یا در هر دو طرف باشد که درد سمت چپ کمر مردان شایع تر از زنان است. محل دقیق درد سرنخ‌هایی در مورد علت آن ارائه می‌دهد که روند درمان را تسهیل می‌کند.

کمر از پنج مهره تشکیل شده است. دیسک‌های بین آن‌ها استخوان‌ها را بالشتک می‌کند، رباط‌ها مهره‌ها را در جای خود نگه می‌دارند و تاندون‌ها عضلات را به ستون فقرات متصل خواهند کرد. کمر در خود 31 عصب دارد تا تمام تنش‌ها و حرکات را از طریق طناب نخاعی به مغز مخابره کند. همچنین اندام‌هایی مانند کلیه‌ها، پانکراس، کولون در نزدیکی کمر قرار دارند که همه این‌ها می‌توانند در ایجاد درد سمت چپ کمر مردان نقش داشته باشند.

سوالات متداول

1.بهترین روش درمان خانگی درد سمت چپ کمر مردان چیست؟

کمربند پلاتینر به واسطه داشتن تکنولوژی‌های اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس بهترین درمان خانگی به حساب می‌آید. این فناوری‌ها با ایجاد گرما و بلاک عصبی و تقویت اکسژین و مواد مغذی بافت‌های آسیب‌دیده درد سمت چپ کمر مردان را به بهترین حالت ممکن درمان می‌کنند.

2. کدام شل کننده‌های عضلانی به درمان درد پایین کمر سمت چپ کمر مردان کمک می‌کنند؟

داروهایی مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین، دیازپام، متاکسالون یا متاکاربامول برای بهبود اسپاسم عضلانی توصیه می‌شوند. مصرف این داروها برای افراد مسن تجویز نمی‌شوند. در صورت تجویز این داروها نباید بیش از 72 ساعت مصرف شوند.

3. شایع‌ترین علت درد سمت چپ بالای لگن چیست؟

فتق یا لغزش دیسک موجب ایجاد درد در ناحیه کمر خواهد شد که می‌تواند به یک طرف کمر متمایل شود. در این حالت هسته دیسک به نام پالپوسوس به دلیل ضعف یا پارگی به خارج دیسک فشار می‌آورد و منجر به درد در کمر خواهد شد.  فتق دیسک امکان دارد در اثر صدمه ناگهانی یا به مرور زمان بر اثر سایش ایجاد گردد. گزگز کردن یک پا، درد در یک طرف بدن و کمردرد هنگام راه رفتن را باید از نشانه‌های اصلی فتق دیسک دانست.

منبع
livehealthily.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا