زیبایی

بهترین پماد برای نیش حشرات: معرفی پماد گیاهی برای کودکان

جای نیش حشرات که معمولاً با خارش، سوزش و قرمزی همراه است معمولاً به درمان خاصی احتیاج ندارد و بعد از چند روز خودبه خود محو می‌شود. اما گاه جای نیش حشرات می‌تواند دردسر ساز باشد. برخی افراد حساسیت بیشتری به نیش حشرات دارند و محل گزش واکنش التهابی به نام سندروم اسکیتر نشان می‌دهند. در مواقع حاد استفاده از پماد گزیدگی حشرات توصیه می‌شود. پمادهایی که برای گزش حشرات استفاده می‌شود خواص خنک کنندگی، قطع تولید آنزیم‌های درد، بی حسی و یا کاهش التهاب موضعی علائم گزش حشرات را رفع می‌کنند. ما در این مطلب از ژین طب به معرفی پماد برای نیش حشراتی که خطرناک نیستند مثل پشه، کک و ساس می‌پردازیم.

بهترین پماد برای نیش حشرات

چندین ماده می‌تواند در درمان علائم نیش حشرات موثر واقع شود. بدن در برابر مواد بزاق حشره آن را به عنوان یک عامل خارجی شناسی کرده و برای دفع آن هیستامین ترشح می‌کند. این موضوع همان واکنش بدن در برابر واکنش آلرژیک است. ترشح هیستامین باعث تورم در محل می‌شود که منجر به ارسال گلبول‌های سفید در منطقه می‌شود. بسیاری از درمان‌های نیش حشرات حاوی هیدروکورتیزون برای کاهش التهاب هستند که خارش را نیز تسکین می‌دهند. برخی دیگر حاوی موادی مانند لیدوکائین هستند که پوست را بی حس می کند، که می تواند خارش و درد را کاهش دهد.

البته درمان‌های گیاهی نیز برای درمان نیش حشرات در مواقع خفیف کارساز هستند. درمان های طبیعی نیش حشرات حاوی مواد مختلفی است که پوست را خنک یا تسکین می دهد. برخی از مواد طبیعی مانند کافور برای کاهش التهاب و درد اثرات اثبات شده‌ای دارند. در ادامه به برخی از پمادهای کاهش دهنده علائم گزش حشرات اشاره می‌کنیم.

پماد زینک اکساید (Zinc Oxide Ointment)

پماد زینک اکساید یک درمان بی عارضه و ایمن برای پیشگیری و درمان برخی از انواع خفیف بثورات پوستی و التهاب‌های ناشی از آفتاب سوختگی است. این پماد را می‌توان به عنوان یک پماد گزیدگی حشرات نیز مصرف کرد. پماد زینک اکساید می‌تواند تاثیر خوبی در رفع قرمزی، سوزش و خارش حاصل از نیش حشرات داشته باشد.

زینک اکساید برای درمان جای نیش حشرات

روغن‌های گیاهی

در طب سنتی استفاده از روغن گیاه چای، اسطخودوس، بلغور و جو دو سر برای کاهش التهاب و تسکین درد ناشی از نیش حشرات توصیه می‌شود.

لوسیون پس از گزش سی گل

لوسیون پس از گزش سی گل دارای عصاره روغن اکالیپتوس، درخت چای و آلوئه ورا است. الوئه ورا یک رفع کننده خارش و تورم است، عصاره درخت چای نیز خواص آنتی اکسیدانی، ضدعفونی و ضدالتهابی دارد. ترکیب این سه عصاره در کنار یکدیگر می‌تواند بخوبی خارش، قرمزی و التهاب ناشی از گزش حشرات را بخوبی رفع کند و مانع از عفونت محل شود. همچنین این لوسیون حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین E است که در ترمیم بافت آسیب دیده پوست موثر است.

افتربایت باریج

کرم افتربایت باریج به عنوان یک کرم کاملاً گیاهی می‌تواند قرمزی، تورم و التهاب نیش حشرات را کاهش داده و مانع از ایجاد عفونت شود. پماد برای نیش حشرات افتربایت باریج به این دلیل که کاملاً گیاهی است می‌تواند در کودکان نیز استفاده شود. این پماد حاوی عصاره گل همیشه بهار، ژل الوئه ورا و بره بوم است، که از التهاب و واکنش‌های آلرژیک جلوگیری می‌کند. خواص برخی از مواد اولیه موجود در افتربایت باریج:

  • پلی ساکاریدها: پلی ساکاریدهای موجود در این ژل سبب تولید فاکتورهایی می‌شود که به روند ترمیم زخم کمک می‌کنند.
  • عصاره الوئه ورا: عصاره آلوئه ورا حاوی مواد آنتی باکتریال و ضدالتهاب است
  • گل همیشه بهار: عصاره گل همیشه منجر به کاهش التهاب، تسکین درد و التیام خارش سوزش و قرمزی ناشی از نیش حشرات می‌شود.
  • بره بوم: بره بوم خواص ضد درد و بی حسی دارد و از سوی دیگر یک ضدقارچ و باکتری محسوب می‌شود.

پماد ویکس

پماد ویکس که یک فرآورده منتولی محسوب می‌شود در تسکین جای نیش حشرات کاربرد دارد. به طور کلی، پمادهایی که قابلیت خنک کنندگی دارند و برای درمان دردهای مفصلی استفاده می‌شوند، می‌توانند در کاهش التهاب، سوزش و خارش موثر باشند. البته پماد ویکس در درمان نیش حشرات عفونی و موارد حاد بی‌تاثیر است.

پماد ضدخارش (هیدروکورتیزون)

پمادهای ضد خارش برای درمان انواع بیماری های پوستی (مانند نیش حشرات، بلوط/پیچک سمی، اگزما، درماتیت، آلرژی، بثورات پوستی، خارش بیرونی اندام تناسلی زن، خارش مقعد) استفاده می شود. هیدروکورتیزون تورم، خارش و قرمزی را که می تواند در این نوع شرایط ایجاد شود کاهش می دهد. این دارو یک کورتیکواستروئید خفیف است. البته استفاده از آن برای صورت و زیربغل ممنوع است. بهتر است قبل از استفاده دست ها را خوب بشویید و موضع را نیز تمیز کنید.

پماد کالامین

کالامین از دسته داروهای بدون نسخه است که می‌تواند برای درمان خارش، قرمزی و التهاب خفیف پوستی ناشی از نیش حشرات و خارش ناشی از لمس گیاهان سمی موثر باشد. این پماد دارای دو ماده اکسید روی و اکسید آهن است که با تبخیر سریع از روی پوست خواص خنک کنندگی دارد. پماد کالامین همچنین در درمان جای آبله مرغان، بثورات آب الوده و خارش‌های پوست نیز تجویز می‌شود. پماد کالامین یک پماد برای نیش حشرات رایج است.

پماد کالاندولا

پماد کالاندولا یک پماد گیاهی برای درمان علائم گزش حشرات است. این پماد یک پماد چندکاره است و در درمان عرق سوز شدن، آفتاب سوختگی و ادرار سوختگی نیز کاربرد دارد. مصرف این پماد در کودکان مانعی ندارد و می‌توان از آن به عنوان بهترین پماد برای نیش حشرات برای کودکان دانست.

پماد کالاندولا پمادی گیاهی برای درمان نیش حشرات در کودکان و بزرگسالان

پمادهای موضعی کورتون دار

این پمادها در دسته داروهای استروئیدی قرار می‌گیرند که با انسداد تولید آنزیم پروستاگلاندین‌ها که عامل التهاب و حساسیت در بدن هستند می‌توانند منجر به تسکین درد، التهاب، قرمزی و خارش پوست شوند. با این حال مصرف پمادهای کورتون دار در زنان باردار، سالمندان و کودکان ممنوع است.

یادداشت پایانی

درمان جای نیش حشرات در فصل گرم سال و به خصوص در افرادیکه در مناطق گرمسیر زندگی می‌کنند یک دغدغه است. درواقع علائم جای نیش حشرات که در برخی از افراد به دلیل دارا بودن پوستی حساس با قرمزی، خارش و تورم همراه است می‌تواند آزاردهنده باشد. به همین دلیل درمان با پماد برای نیش حشرات توصیه می‌شود. بهترین پماد برای نیش حشرات بسته به نوع گزش و علائم می‌تواند متفاوت باشد؛ اما به طور کلی پماد زینک اکساید، افتربایت باریج، کالامالین و پمادهای حاوی کورتون تعدادی از کرم‌های موضعی رایج برای تسکین عوارض نیش حشرات هستند.

سوالات متداول

1.بهترین پماد برای نیش حشرات برای کودکان چیست؟

پمادهای گیاهی کالاندولا

2.تاثیر پماد هیدروکورتیزون برای نیش حشرات چگونه است؟

یک کورتیکواستروئید خفیف است و در درمان سوزش، خارش، قرمزی و التهاب ناشی از نیش حشرات موثر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا