تغذیه و سلامت خانواده

بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان با 7 ماده مغذی

بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان کدام نمونه است؟ آیا نیاز است که برای بهبود رشد قدی کودکان و تقویت و استحکام استخوان‌های آن‌ها از مولتی ویتامین‌ها استفاده کنیم؟ برای جواب این سوالات و پرسش‌های دیگر در زمینه مولتی ویتامین برای قد کودکان این مطلب ژین طب را بخوانید.

رشد قد کودکان یک فرآیند سریع است که با رعایت سلامتی کلی بدن اتفاق می‌افتد. با این حال همه کودکان به دلایل مختلفی آنطور که انتظار می‌رود قد نمی‌کشند. به همین دلیل نیاز است که در رژیم غذایی آن‌ها تغییراتی لحاظ شود و در صورت امکان برای آن‌ها مولتی ویتامین مصرف شود. در ادامه این مطلب با بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

بهترین شربت افزایش قد کودکان خارجی و ایرانی با مزایای فوق‌العاده

شرکت‌های مختلفی انواعی از شربت‌های مولتی ویتامین را برای رشد جسمی، ذهنی و بهبود سلامتی ایمنی بدن کودکان تولید کرده‌اند. برخی از بهترین شربت مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان عبارتند از:

 • شربت مولتی ویتامین سانستول پلاس زینک
 • محلول خوراکی کالمرز سیمرغ
 • شربت کلسی کر ویتان
 • شربت آرژیتال هلث اید
 • پودر سوپراکل 800 میلی‌گرمی نیچرز اونلی
 • محلول خوراکی استئوکر ویتابیوتیکس
 • شربت باریویتال کودکان
 • شربت آرژی پلاس یورویتال
 • شربت نوریژن
 • سافت ژل ال آرژینین پلاس کلسیم
 • شربت تالفکتور ویتامدیک

تهیه هر کدام از این شربت‌ها به سن، وزن و وضعیت جسمانی کودک بستگی دارد.

بهترین قرص افزایش قد برای نوجوانان با معرفی قرص کلسیم برای افزایش قد نوجوانان

بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان و نوجوانان ممکن است قرص یا شربت باشد|ژین طب

استفاده از قرص برای کودکان سخت و ترسناک است. از بهترین قرص افزایش قد کودکان می‌توانیم به قرص و کپسول‌های زیر اشاره کنیم:

 • قرص مولتی پلاس کیدز یوروویتال
 • کپسول فارماژلیتان دانا
 • قرص جوشان مولتی ویتامین نیچرز پلنتی
 • قرص مولتی ویتامین نکستایل
 • قرص مولتی ویتامین تین ویتال

این قرص‌ها برای کودکان 4 تا بالای 12 سال مناسب هستند.

بدن برای رشد و افزایش قد به چه موادی نیاز دارد؟ این مواد باید در بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان موجود باشند؟

در جواب به سوالات مطرح شده در تیتر باید گفت که به صورت کلی بدن برای رشد، افزایش قد و سلامت استخوان‌ها و عضلات به مواد ویتامینی و معدنی خاصی نیاز دارد. این مواد باید در مولتی ویتامین کودک موجود باشند تا روند رشد را تحریک و تقویت کنند. در ادامه با مهمترین مواد موجود در مولتی ویتامین‌ها برای افزایش قد کودکان آشنا خواهیم شد.

بیشتر بدانید: خرید زانوبند زاپیامکس از نمایندگی رسمی 

1. مکمل‌های حاوی آهن بهترین شربت افزایش قد نوجوانان و کودکان

آهن یک ماده معدنی است که به رشد و تکامل کودک کمک می‌کند. رشد سالم مغز کودکان، رشد و سنتز مناسب سلولی و هورمونی به دریافت کافی آهن بستگی دارد. آهن به بدن کمک می‌کند تا گلبول‌های قرمز خون را تشکیل دهد، زیرا این گلبول‌ها برای حمل اکسیژن در سراسر بدن بسیار مهم هستند.

البته باید اشاره کنیم که مصرف بیش از حد آهن ممکن است عواقب نامطلوبی مانند مسمومیت با آهن ایجاد کند که منجر به تهوع، استفراغ، درد شکم، اسهال و خونریزی می‌شود. آهن بیش از حد باعث خوردگی بافت‌های پوششی دستگاه گوارش خواهد شد. از طرفی دیگر کمبود آهن در رژیم غذایی کودکان منجر به کم خونی یا سطوح پایین هموگلوبین در خون می‌شود. علائم کم خونی شامل خستگی، رنگ پریدگی و ضعف است.

میزان مورد نیاز کودکان به آهن برای رشد و سلامت کلی بدن:

 • کودکان بین 7 تا 12 ماهه: روزانه 11 میلی‌گرم
 • کودکان 1 تا 3 ساله: روزانه 7 میلی‌گرم
 • کودکان 4 تا 8 ساله: روزانه 10 میلی‌گرم

برای انتخاب بهترین قطره، شربت یا پاستیل آهن برای کودک خود با پزشک مشورت کنید.

2. مکمل‌های امگا 3 بهترین ماده برای رشد مغزی و افزایش قد کودکان

امگا 3 چربی سالمی است که به رشد مغزی کودک کمک می‌کند. دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA)، نوعی اسید چرب امگا 3 است که حدود 10٪ تا 15٪ از کل محتوای چربی مغز را به خود اختصاص می‌دهد. DHA برای رشد سیستم عصبی حسی، شناختی و حرکتی کودک ضروری است.

معمولا کودکان باید روزانه 120 تا 1300 میلی‌گرم DHA به صورت از اسید چرب امگا 3 استفاده کنند. این مقدار از امگا 3 در برخی از مولتی ویتامین‌های مخصوص کودکان یافت می‌شود.

در مورد اثرات نامطلوب استفاده بیش از حد از امگا روی کودکان باید بگوییم بسیار ناچیز هستند. این اثرات شامل مشکلات گوارشی، سردرد و بوی بدن دهان می‌شود. همچنین در صورت آلرژی کودک به ماهی یا صدف قبل از استفاده از مولتی ویتامین‌های حاوی این ماده با پزشک مشورت کنید.

3. مکمل‌های کلسیم‌دار، بهترین شربت کلسیم برای افزایش قد کودکان و نوجوانان

بهترین شربت کلسیم برای افزایش قد یا مواد حاوی آن برای رشد کودکان مهم است|ژین طب

کلسیم برای رشد و حفظ سلامت استخوان‌ها، دندان‌ها و عضلات کودک ضروری است. همچنین کلسیم برای لخته شدن خون، ارسال پیام از طریق سیستم عصبی و تنظیم ریتم قلب بسیار مهم است. کلسیم به اعصاب کمک می‌کند تا سیگنال‌های الکتریکی را به سراسر بدن ارسال کنند.

میزان نیاز بدن کودکان در سنین مختلف به کلسیم برای رشد استخوان‌ها و افزایش قد عبارتند از:

 • کودکان 1 تا 3 ساله: 700 میلی‌گرم در روز
 • کودکان 4 تا 8 ساله: 1000 میلی‌گرم در روز
 • کودکان و نوجوانان 9 تا 18 ساله: 1300 میلی‌گرم در روز

در عوض کودکانی که بیش از حد کلسیم مصرف می‌کنند ممکن است دچار ضعیف و سرگیجه شوند یا سردرد، حالت تهوع، یبوست و ناراحتی استخوان را تجربه کنند.

4. ویتامین A در کنار قرص کلسیم برای افزایش قد نوجوانان و کودکان واجب است

ویتامین A که به نام رتینول یا رتینوئیک اسید نیز شناخته می‌شود، به پیشگیری از عفونت‌ها کمک می‌کند و برای رشد استخوان‌ها، بینایی، پوست و سیستم ایمنی کودک بسیار مهم است. ویتامین A از سلامت و رشد سلول‌ها و بافت‌های بدن در حفظ سلامت کودک حمایت خواهد کرد.

یکی از شاخص‌‎ترین عضوهای بدن که تحت تاثیر کمبود ویتامین A قرار می‌گیرد پوست است. کودکانی که کمبود ویتامین A دارند ممکن است پوست خشن و خشکی داشته باشند. این ویتامین برای کودکان نقش اساسی در حفظ رشد موی سالم نیز دارد. در مقابل کودکانی که بیش از حد ویتامین A مصرف می‌کنند ممکن است دچار سردرد، حالت تهوع، استفراغ و از دست دادن اشتها شوند. این عوارض جانبی احتمال دارد تا 24 تا 48 ساعت قبل از کاهش و از بین رفتن اثرات مولتی ویتامین در بدن باقی بمانند.

5. بهترین شربت افزایش قد نوجوانان و کودکان باید حاوی ویتامین‌های B باشد

ویتامین B در رشد اعصاب و عضلات کودک و توانایی او برای تفکر واضح نقش دارد. همچنین این گروه از ویتامین‌ها به دفاع از کودک در برابر عفونت‌ها و سایر مشکلات سلامتی کمک می‌کنند.

ویتامین B برای تولید انرژی و متابولیسم ضروری است و به همین دلیل برای رشد و تکامل کودک حیاتی به شمار می‌رود. میزان کافی ویتامین‌های گروه B با کمک تبدیل غذا به سوخت در حفظ پوست، مو و ناخن‌های سالم نقش دارد.

در مقابل مصرف بیش از حد ویتامین گروه B به حالت تهوع، بثورات پوستی، آسیب عصبی و مشکلات گوارشی مانند اسهال و یبوست منجر خواهد شد.

6. مکمل بیوتین (H) یا ویتامین B7 یکی از مهمترین مواد در بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان

بیوتین یک ویتامین محلول در آب است که به عنوان ویتامین B7 یا ویتامین H شناخته می‌شود. این ویتامین برای رشد و تکامل بدن و متابولیسم کودک ضروری است. بدن کودک برای متابولیسم غذایی که مصرف می‌کند و تبدیل آن به انرژی به بیوتین نیاز دارد.

بدن کودک می‌تواند به راحتی لیپیدها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌های موجود در غذا را با کمک مکمل‌های بیوتین هضم کند. پس در این حالت می‌توان گفت که ویتامین بیوتین برای سلامتی بچه‌ها ضروری است و کمبود آن ممکن است منجر به بی‌حالی، شکنندگی ناخن‌ها و خشکی یا قرمز شدن پوست سر شود.

کودکانی که بیش از حد مکمل‌های بیوتین مصرف می‌کنند هیچ عارضه جانبی نامطلوبی از خود نشان نمی‌دهند. زیرا این ویتامین محلول در آب است و بدن مقادیر اضافی آن را با ادرار خارج می‌کند.

7. مواد حاوی آهن و فسفر را برای رشد بهتر کودک به برنامه غذایی او اضافه کنید

نشاسته و غلات منبع خوب انرژی در مراحل رشد به شمار می‌روند. این مواد غذایی منیزیم، سلنیوم، فیبر و آهن دارد که در روند رشد بسیار مهم هستند. از مواد غذایی حاوی این مواد می‌توانیم به برنج قهوه‌ای، ماکارونی با غلات کامل و محصولات گندم اشاره کنیم.

توجه داشته باشید که بور (Boron) برای کمک به متعادل کردن ویتامین D در بدن نیاز است. زیرا ویتامین D از جذب کلسیم از طریق غذا پشتیبانی می‌کند. غذاهای حاوی بور عبارتند از بادام، لوبیا، کلم بروکلی، هویچ، سیب و زردآلو است.

بهترین مولتی ویتامین برای نوجوانان پسر و دختر، مکمل‌های کامل مولتی ویتامینی و مینرال است

مولتی ویتامین شربت آرژی پلاس یورویتال یکی از بهترین مولتی ویتامین برای نوجوانان پسر و دختر است|ژین طب

مولتی ویتامین‌ها برای کودکان در حال رشد بسیار مهم هستند. بدن کودکان به سرعت در حال تغییر است و آن‌ها برای حمایت از رشد خود به مواد مغذی زیادی نیاز دارند. بهترین مولتی ویتامین برای بچه‌ها به جلوگیری از کمبود مواد مغذی حیاتی مانند آهن و روی کمک می‌کند که در دوران کودکی مهم هستند.

باید بگوییم که تقویت سیستم ایمنی بدن کودک با بزرگ‌تر شدن آن مهم‌تر خواهد شد. از همین رو به ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری نیاز دارد. پس برای بهبود روند سلامت کلی بدن کودک، رشد وزنی و قدی از مولتی ویتامین‌ها استفاده کنید.

مواد غذایی سالم و طبیعی مناسب برای افزایش قد کودکان و نوجوانان

میزان زیادی از مواد ویتامینی و معدنی را می‌توانیم از مواد غذایی و رژیم خود دریافت کنیم. از جمله بهترین مواد غذایی با مواد مغذی بالا می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • شیر و ماست
 • گوشت و ماهی
 • سبزیجات تازه
 • میوه‌ها
 • مغزها و دانه‌ها

با مصرف منظم این مواد در رژیم غذایی خود، به تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی در رژیم غذایی کودک خود کمک خواهید کرد.

اهمیت استفاده از مکمل‌های رشد کودک چیست؟ آیا حتما این مکمل‌ها باید تهیه شوند؟

رشد مناسب بدن کودک نیازمند حمایت مکمل‌های رشد است. این مکمل‌های رشد با رژیم غذایی سالم به اندازه کافی به بدن کودکان و بزرگسالان می‌رسد. اما در مواردی که رژیم غذایی سالم و مناسب نباشد، استفاده از مکمل‌های رشد به صورت شربت، قطره، آمپول یا قرص نیاز خواهد بود.

مصرف مکمل‌ها روند رشد را تسریع می‌کنند و در مواردی نیز نیازهای بدن و کمبودهای آن را رفع خواهند کرد.

جمع بندی انتهایی مقاله بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان

بر خلاف انتظار عموم که فکر می‌کنند کودکان کالری کمی می‌سوزاند و به مواد کمتری نیاز دارند. باید گفت که میزان سوخت‌وساز بدن کودکان به دلیل روند رشد پیوسته‌ای که دارند بیش از حالت عادی و بزرگسالان است. در این حالت به ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری نیاز دارند. از مهمترین موادی که در رشد ذهنی، جسمی و قدی کودکان تاثیر بالایی دارند می‌توان به کلسیم، ویتامین D، ویتامین گروه B، ویتامین A، آهن، زینک و امگا 3 اشاره کرد. در این مطلب از ژین طب مهمترین مواد موثر در رشد کودکان و چند نمونه از بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان را معرفی کردیم. سپاس که ما را همراهی کردید.

سوالات متداول در مورد بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان

1. بهترین شربت افزایش قد کودکان خارجی کدام نوع است؟

بهترین شربت افزایش قد کودکان شامل شربت آرژی پلاس کیدز یوروویتال و نوریژن است.

2. بهترین شربت کلسیم برای افزایش قد کودکان چیست؟

اکثر شربت‌های مولتی ویتامین کودکان حاوی کلسیم هستند. اما بهترین آن‌ها شامل شربت استئوکر ویتابیوتیکس، شربت ال آرژنین و شربت آرژی پلاس است.

3. بهترین مولتی ویتامین برای نوجوانان پسر چیست؟

هلث اید، مولتی ویتامین کامپلیت هلث برست و شربت مولتی پلاس زینک فیشر کیندز.

منبع
athleticinsight

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا