بیماری های مفصلی

درمان قطعی زانو درد با طب سنتی: از زالودرمانی تا حجامت

زانودرد یکی از مشکلات رایج در میان افراد بالای 50 سال و حتی جوانترها است. درمان زانو درد به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد اما درمان سنتی زانو درد یکی از بهترین درمان‌های کم تهاجمی و بدون عارضه محسوب می‌شود. افرادیکه زانودرد مزمن دارند اغلب به درمان‌های گیاهی به عنوان درمان قطعی زانو درد با طب سنتی می‌دانند. درمان زانو درد با طب سنتی شامل حجامت، زالودرمانی، ماساژ،بادکش و استفاده از روغن‌های گیاهی برای زانو درد است. در ادامه به بررسی جامع‌تر موارد ذکر شده در این مطلب از مجله پزشکی ژین طب می‌پردازیم.

درمان زانو درد با طب سنتی

از دیدگاه طب سنتی درد یا وجع در مفاصل می‌تواند ناشی از تجمع ماده ای خاص در مفاصل باشد. این مواد می‌تواند یک تا تعدادی از اخلاط چهارگانه در بدن باشد که شامل: بلغم، دم، سودا و صفرا باشد. ازدیاد و تجمع هر یک از اخلاط زیر در بدن می‌تواند عامل بروز درد در مفاصل و بخصوص در زانوها باشد. البته طب سنتی عوامل دیگر از جمله فعالیت شدید بدنی، رابطه جنسی با شکم پر و وارد شدن ضربه به مفصل را نیز از عوامل ایجاد زانودرد می‌داند.

با این حال طب سنتی ازدیاد بلغم را یکی از مهم‌ترین دلایل بروز زانودرد می‌داند. بلغم همان مزاج سرد و مرطوب است از اصلی‌ترین نشانه‌های آن داشتن شکم بزرگ و مشکلات گوارش مثل نفخ است. بلغم شبیه سفیده تخم مرغ است و همان ترشحات مربوط به سیستم ایمنی و سیستم لنفاوی است.

درمان قطعی زانو درد با طب سنتی بوسیله رفع بلغم

از آنجائیکه در طب سنتی بلغم را یکی از عامل مهم بروز زانودرد به حساب می‌آورند، بخشی از درمان زانو درد با طب سنتی به رفع بلغم در بدن تأکید دارد. برای کاهش بلغم راهکارهای زیر توصیه می‌شود.

 • بادکش
 • ماساژ با روغن طبع گرم
 • عدم استفاده از خوراکی‌های بلغم زا
 • مصرف ادویه جات (هل، دارچین، زنجبیل، زیره، زعفران، زنیان، سیر، موسیر، خردل)
 • مصرف سبزیجات (کرفس، نعناع، ریحان، جعفری، ترخون، مرزه)
 • اجتناب از سریع خوردن غذا
 • پرهیز از مصرف چای
 • ترک خواب بعد از ناهار

بادکش؛ درمان زانو درد به کمک بادکش

بادکش یک روش درمانی اقتباس شده از طب چین باستانی است که در مصر و خاورمیانه نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این روش درمانی قدمت چندین هزارساله دارد. در روش بادکش لیوان ها گرم شده و بر روی پوست زانو قرار می‌گیرند تا به کمک ایجاد نیروی مکش جریان خون در ناحیه زانو افزایش یابد. درمانگر برای ایجاد گرما در لیوان از الکل یا گیاهان دارویی مشتعل استفاده می‌کند.

بادکش زانو یک درمان سنتی زانو درد

زالودرمانی: درمانی مؤثر برای کاهش ورم و آب زانو

زالودرمانی هم در موارد افزایش بلغم و هم سودا در بدن به کار گرفته می‌شود. با افزایش بلغم در بدن مایعات اطراف زانو افزایش می‌یابد که درنتیجه آن به اصطلاح زانو آب می‌آورد و متورم می‌شود. برای رفع این عارضه می‌توان از زالودرمانی کمک گرفت. البته پیش از آن بایدمزاج بلغم در بدن تعدیل شود. بدین منظور مصرف خوراکی های گرم و خشک کمک می‌کند.

البته اگر مبتلا به رماتیسم هستید باید بدانید که رماتیسم ناشی از غلبه سودا در بدن است و برای رفع آن مصرف مواد غذایی سودازدا توصیه می‌شود. این ماده غذایی سرکه انگبین است.

زالودرمانی: درمان زانو درد با طب سنتی به کمک زالو

حجامت: درمان التهاب زانو

حجامت زانو بسته به منشا درد زانو می‌تواند در جلوی زانو، کنار زانو و پشت زانو انجام شود. حجامت زانو هم دارای خواص پیگیری کننده از زانودرد است و هم در درمان طیف گسترده‌ای از مشکلات زانو مثل سیاتیک، کوفتگی، آرتروز و پارگی مینیسک موثر است. به همین دلیل است که توسط بسیاری از ورزشکاران مورد استفاده قرار می‌گیرد. حجامت زانو اگرچه می‌تواند برا یافرادیکه مبتلا به تورم زانود هستند مناسب باشد اما انتظار می‌رود زالودرمانی یک درمان مؤثرتر باشد.

ماساژ با روغن: تسکین درد مفاصل و رفع التهاب زانو

ماساژ زانو را می‌توان یکی از درمان‌های زانودرد دانست. قبل از ماساژ زانو باید ناحیه مورد نظر را به روغن‌های درمانی آغشته کنید.

 • روغن زنجبیل: زنجبیل دارای خواص ضدالتهاب است و می‌تواند التهاب زانو را رفع کند.
 • روغن زردچوبه: کورکومین موجود در زردچوبه اثرات ضدالتهابی قوی دارد که برای رفع التهاب و ورم زانو به کار می‌رود.
 • روغن سیاه دانه: تأثیرات دارویی فلفل سیاه، آلکالوئیدی به نام پایپرین است. نتایج مطالعات حاکی از اثرات درمانی فلفل سیاه در کاهش التهاب در بیماران بوده است.
 • روغن بادام: روغن بادام تلخ در کنار روغن سیاه دانه می‌تواند باعث رفع غلبه بلغم در مفاصل شود.
 • روغن شتر مرغ: روغن شترمرغ در درمان و رفع التهابات عضلات بدن موثر است. روغن شترمرغ همچنین درمان مؤثری برای دردهای ناشی از گرفتگی عضلات , رگ به رگ شدن کشیدگی و آرتروز زانو محسوب می‌شود.

طب سوزنی: رفع انسداد جریان انرژی در زانوها

بر طبق نظرات متخصصان طب سوزنی بدن از انرژی هوشمندی به نام Qi تشکیل شده است که سلامت آن منجر به سلامت و حفظ تعادل کل بدن می‌شود. درمانگر با شناسایی مسیر انسداد انرژی و از سوزن‌های استریل و کوچکی را وارد نقاط هدف می‌کند. سپس مواد مغذی به طور مساوی در اختیار بدن قرار گرفته و انرژی ازادانه در مسیر بدن جریان می‌یابد. طب سوزنی در درمان استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، زانوی دوندگان و آب آوردن زانو مؤثر است.

داروی گیاهی برای زانودرد

 • کندر: مصرف کندر به دلیل دارا بودن خواص ضدالتهابی برای ورم مفاصل توصیه‌ می شود. کندر همچنین دارای اسید بوسولیک است که خواص ضددرد به آ بخشیده است.
  همچنین مصرف سه گیاه زردچوبه،زنجبیل و فلفل سیاه به دلیل دارا بودن خواص ضدالتهابی در درمان زانودرد مؤثر هستند.
 • پنجه گربه: گیاه پنجه گربه پاسخ عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد و سبب کاهش التهاب در بدن می‌شود. تحقیقات نشان میدهد مصرف ان در بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی بسیار مؤثر است.

درمان قطعی زانو درد با طب سنتی به کمک گیاه پنجه گربه

یادداشت پایانی در مورد درمان سنتی زانو درد

زانو درد یک بیماری مفصلی آزاردهنده و ناتوان‌کننده است که می‌تواند تحرک و داشتن زندگی شاد و پرانرژی را از بیمار صلب کند. درمان زانودرد به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد اما در این مطلب به بررسی روش‌های کم تهاجمی و گیاهی برای درمان زانودرد پرداختیم. درمان سنتی زانو درد شامل استفاده از روغن‌های گیاهی و تکنیک‌های کاهش درد مفاصل مثل طب سوزنی و زالودرمانی است که هزاران سال است برای کاهش تورم و التهاب مفاصل از آنها استفاده می‌شده است.

سؤالات متداول

درمان قطعی زانو درد با طب سنتی با چه روش‌هایی صورت می‌گیرد؟

زالودرمانی – حجامت – بادکش – مصرف داروهای گیاهی – طب سوزنی – ماساژ با روغن

داروی گیاهی برای زانودرد شامل چه مواردی می‌شود؟

گیاه پنجه گربه – زردچوبه – زنجبیل – فلفل سیاه – کندر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا