بیماری زنانبیماری های سالمندانبیماری های مفصلیتغذیه و سلامت خانواده

بهترین قرص برای درد سیاتیک کدام است؟ آیا شما اطلاع دارید؟

بهترین قرص برای درد سیاتیک قرصی است که با توجه به علت و مشکل شخص مصرف شود. درد سیاتیک برخی افراد با مصرف یک مسکن ساده تسکین پیدا می‌کند. این در حالی است که درد سیاتیک فرد دیگر با مصرف مسکن قوی‌تر بهتر نمی‌شود. زیرا امکان دارد که درد دلیل آن فرد گرفتگی عضلات در ناحیه کمر باشد. پس بهترین قرص برای او، شل‌کننده‌های عضلانی است.

به همین دلیل ما در این مطلب از مجله پزشکی ژین طب به معرفی و بررسی بهترین قرص برای درد سیاتیک خواهیم پرداخت. این کار برای آشنایی با انواع مختلفی از داروهای مناسب برای سیاتیک است. با ما همراه باشید.

معرفی 5 دسته دارویی برای اطلاع از اینکه برای درد سیاتیک چه بخوریم؟

اینکه در زمان درد سیاتیک چه بخوریم و از چه دارویی استفاده کنیم، خیلی مهم است. زیرا داروهای مختلف اثرگذاری‌های متفاوتی دارند. به عنوان مثال شل‌کننده‌های عضلانی باعث شل شدن عضلات و رفع گرفتگی‌ها می‌شوند. در حالی که داروهای ضد تشنج باعث ضعیف شدن سیگنال‌های درد ارسالی از اعصاب خواهند شد. برای آشنایی با انواع بهترین قرص برای درد سیاتیک با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: کمربند پلاتینر درمان سریع کمردرد در خانه با تکنولوژی UIC 

1. داروهای بدون نسخه بهترین قرص برای درد سیاتیک

مصرف برخی از داروهای مسکن بدون نسخه به تسکین درد سیاتیک کمک می‌کنند. از این داروها می‌توان به استامینوفن و ژلوفن اشاره کرد. البته در صورتی که بیماری خاصی مانند مشکلات قلبی، کلیه یا معده دارید، بهتر است قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: کمردرد مردان بعد از انزال؛ شروع یک رابطه سرد 

2. داروهای ضد التهابی، بهترین قرص برای درد سیاتیک

بهترین قرص برای درد سیاتیک قرص دیکلوفناک|ژین طب

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی باعث کاهش التهابات در بدن می‌شوند و اثرات تسکین‌دهندگی نیز دارند. از این داروها می‌توان به ناپروکسن و ایبوپروفن اشاره کرد. البته باید گفت که نمونه‌های مختلفی از داروهای ضد التهابی وجود دارد که باید زیر نظر پزشک مصرف شوند. این داروها به عنوان بهترین قرص برای زانو درد در بین عموم شناخته می‌شوند. زیرا تاثیر بسزایی در کاهش درد و علائم ناراحت‌کننده زانو دارند.

بیشتر بخوانید: کمردرد رانندگی 

3. داروهای شل کننده عضلانی بهترین قرص برای درد سیاتیک و اسپاسم عضلانی

در مواردی که علت اصلی ایجاد درد در سیاتیک، گرفتگی عضلات است، مصرف داروهای شل کننده عضلانی برای درد سیاتیک عالی است. در این حالت با مصرف این نوع داروها، اعصابی که باعث انقباض عضلات شده‌اند، رها می‌شوند و عضله به حالت اولیه خود برمی‌گردد. از داروهای شل کننده عضلانی می‌توان به آمی تریپتیلین و نوروتریپیتیلین اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: کمردرد عصبی چیست؟ از علت تا درمان 

4. مصرف داروهای ضد تشنج به عنوان مسکن قوی برای درد سیاتیک پا

مصرف داروهای ضد تشنج باعث می‌شود که سیگنال‌های درد که اعصاب آن‌ها را ارسال می‌کنند، ضعیف شوند. در این حالت درد سیاتیک کاهش می‌یابد و بیمار حس بهتری خواهد داشت. باید اشاره کنیم که این داروها برای اثرگذاری به دوره‌ی مصرف 3 تا 4 هفته‌ای نیاز دارند. از داروهای ضد تشنج می‌توان به گاباپنتین و پره گابالین اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: علت کمر درد هنگام خم و راست شدن 

5. استروئیدها، بهترین آمپول برای درد سیاتیک

در مواردی که مصرف داروهای خوراکی باعث تسکین درد و علائم آزاردهنده سیاتیک نشوند، از تزریق مستقیم به ناحیه آسیب‌دیده استفاده می‌شود. در این حالت پزشک متخصص مقدار مشخصی داروی استروئیدی به همراه یک بی‌حس کننده مانند لیدوکائین به ناحیه درد تزریق می‌کند. بعد از چند روز اثرگذاری دارو شروع می‌شود و برای 2 تا 3 ماه ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: سلکوکسیب و کمردرد 

بهترین پماد برای درد سیاتیک کدام است؟

داروهای موضعی باعث تسکین درد فوری در کمر می‌شوند. همچنین این داروها نسبت به نمونه‌های خوراکی، عوارض کمتری دارند. نحوه اثرگذاری پمادهای مسکن به این صورت است که از طریق پوست وارد جریان خون می‌شوند و اثراتی ضد التهابی و بی حسی خود را بر اعصاب می‌گذارند.

از داروهای موضعی رایج برای تسکین درد سیاتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • متیل سالیسیلات
  • منتول
  • ترولامین سالیسیلات
  • کپسایسین
  • کافور
  • کانابیدیول (CBD)

از آنجایی که داروهای موضعی به صورت جذب از طریق پوست عمل می‌کنند، ممکن است باعث تسکین فوری درد شوند. اما توجه داشته باشید که برخی از این داروها باعث تحریک پوست می‌شوند. بنابراین اگر برای اولین بار از این نوع داروها استفاده می‌کنید، حتما مقدار کمی از آن را امتحان و در صورت عدم حساسیت از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد در پنج دقیقه؛ ترکیب سنت و تکنولوژی 

استفاده از چسب‌های دارویی حاوی پماد گیاهی برای درد سیاتیک

استفاده از چسب ضد درد به عنوان بهترین دارو برای درد سیاتیک|ژین طب

نمونه‌های مختلفی از چسب‌های دارویی که باعث تسکین درد طولانی مدت می‌شوند، تولید شده است. در این چسب‌ها مقدار مشخصی مواد گیاهی و داروی بی‌حس‌کننده مانند لیدوکائین وجود دارد. این مواد با جذب از طریق پوست وارد جریان خون می‌شوند و درد بیمار را تسکین می‌دهند. همچنین استفاده از این نوع چسب‌های ضد درد بسیار ساده و بدون عوارض است.

بیشتر بخوانید: قرص باکلوفن برای کمر درد؛ فواید و نحوه اثر دارو 

بهترین قرص برای درد سیاتیک؛ معرفی لیست قرص‌های مناسب برای سیاتیک

در جدول زیر تعدادی از قرص‌های رایج برای درمان درد سیاتیک معرفی می‌شود. استفاده از این داروها بهتر است زیر نظر پزشک صورت گیرد تا بیمار دچار مشکلات جسمی و عوارض ناشی از مصرف دارو نشود.

ضد انعقاد غیراستروئیدی

سالیسیلات‌ها

مسکن‌های متفرقه

ناپروکسن

آسپرین

استامینوفن

دیکلوفناک

آسپرگوم (aspergum)

تیلنول

ایبوپروفن

بایر آسپرین

پاراستامول

ولتارن

ایسپرین

آبنول

آرتروتیک

اکوترین

اکتامین

موترین

اکپرین

آلتنول

ناپرلان

جناکوت

آمینوفن

ناپروسین

هاف پرین

آپرا

اکتیپروفن

وازالور

آتاسول

آناپروکسن

اسکریپتین

تیکولن

افلاکسن

آسپرین نورویچ

دولونو (Dolono)

از داروهای شل کننده‌های عضلانی مناسب برای سیاتیک نیز می‌توان به سیکلوبنزاپرین و amrix اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: مسکن فوری درد کمر، روشی سریع برای تسکین دردهای ناحیه پشت 

یادداشت پایانی

برای درد شایعی مانند سیاتیک داروهای مختلفی استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها اثرات خاصی دارند. علت اثرگذاری مختلف این داروها این است که عوامل متفاوتی باعث ایجاد آسیب و مشکل در سیاتیک می‌شوند. از این رو روش درمان آن‌ها نیز متفاوت است.

در این مطلب از ژین طب به بررسی و معرفی انواع مختلف دارو و قرص برای درد سیاتیک پرداختیم. این کار برای افزایش اطلاعات عمومی افراد راجع به داروهای مختلف است. اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

 

پرتکرارترین سوالات در مورد بهترین قرص برای درد سیاتیک

آیا ورزش برای درد سیاتیک مناسب است؟

بله. با کمک ورزش‌هایی مانند یوگا، پیلاتس و شنا می‌توان درد و علائم سیاتیک را کاهش و درمان کرد.

آیا می‌توان از تریاک برای درد سیاتیک استفاده کرد؟

تریاک نوعی ماده مخدر است که باعث تسکین درد می‌شود. اما استفاده از آن برای درد سیاتیک توصیه نمی‌شود؛ زیرا به شدت اعتیادآور است.

برای درد سیاتیک چه بخوریم؟

برای تسکین درد سیاتیک می‌توان از داروهای مسکن، ضد التهابی و شل کننده عضلانی استفاده کرد. برای آشنایی با انواع این داروها این مطلب ژین طب را بخوانید.

منبع
drugs

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا