دسته‌بندی نشده

از بین بردن جای بخیه با 10 روش پزشکی خاص و سنتی

از بین بردن جای بخیه روی صورت و بدن یکی از چالش‌های مهم برای افرادی است که جراحی یا بریدگی داشته‌اند. اگر جای بخیه در قسمتی از بدن باشد که زیاد در معرض دید قرار نداشته باشد، برای افراد زیاد مهم نیست. اما در مواردی که جای بخیه روی صورت، دست یا قسمتی دیگر از بدن باشد، برای فرد مهم است. اما سوالی که ذهن را درگیر می‌کند این است که آیا امکان از بین بردن جای بخیه با روش‌های مختلف وجود دارد؟ آیا با این روش‌ها جای زخم به طور کامل از بین می‌رود یا کم رنگ می‌شود.

در این مقاله از مجله سلامت ژین طب به بررسی و آشنای بیشتر با روش‌هایی که برای از بین بردن جای بخیه قدیمی و زخم‌ها استفاده می‌شوند خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

برای از بین بردن جای بخیه قدیمی روی صورت و قسمت‌های در معرض دید بدن چیکار کنیم؟

زمانی از بخیه استفاده می‌شود که زخم یا برش جراحی ایجادشده به قدری باز باشد که امکان استفاده از چسب بخیه وجود ندارد. البته باید بگوییم که به صورت کلی روند بهبودی طبیعی پوست با ایجاد برش روی آن و انجام بخیه یا هر روش دیگری مختل می‌شود. اما افراد به دلیل تمایل به داشتن پوستی زیبا در صدد یافتن روش‌هایی برای بهبود و از بین بردن جای زخم بخیه هستند.

خوشبختانه باید بگوییم که چندین روش درمانی پیشرفته وجود دارد که به از بین بردن یا محو کردن جای بخیه کمک می‌کند. از بین بردن جای بخیه با استفاده از درمان‌های پیشرفته پوستی امکان‌پذیر است و به ترمیم پوست بی عیب و نقص و بدون اسکار کمک خواهد کرد.

چرا از بخیه استفاده می‌شود؟ بخیه روی پوست چه علائمی دارد؟

از بین بردن جای بخیه قدیمی کار سخت اما شدنی است|ژین طب

معمولا پزشکان در صورت آسیب شدید یا حین جراحی از بخیه استفاده می‌کنند. باید اشاره کنیم که برای جلوگیری از ایجاد جای زخم روی پوست، باید از بخیه‌ها به خوبی مراقبت کرد. با این حال بخیه‌ها اغلب آثاری همراه با اسکار در ناحیه آسیب‌دیده پوست به جا می‌گذارند. این به این دلیل است که چینش طبیعی سلول‌های پوست به دلیل بریدگی یا آسیب‌دیدگی مختل می‌شوند و روند بهبودی پوست را به طور کامل به حالت قبلی آن باز نمی‌گرداند. از آنجایی که پوست هر کس به طور متفاوتی به روند بهبود طبیعی بدن واکنش نشان می‌دهد، ممکن است جای زخم بخیه‌ها در برخی بیشتر و در برخی کمتر بجای بماند.

آیا نوع بخیه در میزان برجای ماندن زخم آن تاثیری دارد؟ محل بخیه چطور؟

بسته به نوع زخم، پزشک تصمیم می‌گیرد از روش‌های سنتی بستن پوست مانند بخیه با نخ یا روش‌های امروزی‌تر به نام استیپل استفاده کند. در این روش‌ها آثار بخیه به شکل نقاط سفید یا قهوه‌ای برجای می‌ماند. باید اشاره کنیم که ظرافت در بخیه زدن در میزان برجای ماندن جای زخم تاثیر دارد. در این حالت هرچه بخیه‌ها با ظرافت بیشتر، تمیز و مرتب زده شوند، اسکار یا جای باقی مانده کمتر خواهد شد.

همچنین باید اشاره کنیم که محل بخیه زدن، نوع پوست فرد و به اصطلاح خوش زخم بودن آن، در به جای ماندن زخم بخیه تاثیر دارد.

ایا امکان جلوگیری از علائم و جای بخیه روی پوست وجود دارد؟

امکان جلوگیری از ایجاد جای زخم بعد از بخیه زدن وجود ندارد. اما راهکارهایی برای محو شدن ظاهر این اسکارها روی پوست وجود دارد که افراد با توجه به بودجه خود، شدت و نوع اسکارها این روش‌ها را انتخاب می‌کنند. در ادامه با راهکارهای مختلف از بین بردن جای بخیه آشنا خواهیم شد.

راهکارهایی برای از بین بردن جای بخیه؛ معرفی روش‌های مختلف و بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم

برای محو کردن جای زخم‌ها و بخیه‌ها از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. در ادامه این مطلب به معرفی چندین راهکار برای از بین بردن جای بخیه آشنا خواهیم شد.

1- کرم از بین بردن جای بخیه؛ بهترین پماد برای از بین بردن جای بخیه قدیمی و جدید

بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم به نوع زخم بستگی دارد|ژین طب

با کمک کرم‌ها و ژل‌های موضعی مختلفی می‌توان روند بهبودی جای زخم‌ها را افزایش داد. معمولا این کرم‌ها حاوی موادی مانند پپتید، سیلیکون و گاهی اوقات حتی استروئید هستند. اگرچه این کرم‌ها محبوب و نسبت به سایر روش‌های درمانی ارزان هستند، اما ممکن است نتایج طولانی مدت و مطلوبی ارائه نکنند.

باید اشاره کنیم کرم‌های حاوی استروئید ممکن است عوارض جانبی طولانی مدت ایجاد کنند. همچنین این کرم‌ها ممکن است در مراحل اولیه، جای زخم‌های ناشی از بخیه را کمی کاهش دهند. اما در درمان جای زخم‌های قدیمی به سختی موثر هستند.

معرفی بهترین پماد برای از بین بردن جای بخیه؛ کرم‌های لایه بردار مناسب جای زخم

کرم‌های لایه بردار مختلفی برای ترمیم و کم رنگ شدن جای زخم‌ها و بخیه وجود دارد. برخی از این کرم‌ها عبارتند از:

 • کرم سیکالفیت اون
 • ژل ترمیم کننده کنتراکتیوبکس
 • کرم یا پماد آلفا
 • کرم رژودرم
 • کرم اسکار استاتیک
 • سیکازوم

برای استفاده از این کرم‌ها به توصیه پزشک و دستورالعمل روی جعبه دارو توجه کنید. همچنین مراقبت‌های بعد از استفاده از این نوع پمادها مانند مصرف کرم ضد آفتاب را جدی بگیرید.

2- هزینه از بین بردن جای بخیه با لیزر ارزش دارد؛ خیلی سریع از جای زخم‌‎ها خلاص شوید

لایه برداری پوست با لیزر یک درمان پوستی پیشرفته است که پزشکان برای بهبود بافت پوست و کاهش این وضعیت استفاده می‌کنند. در طول لیزردرمانی، متخصص پوست یک پرتو کنترل‌شده از نور لیزر را به ناحیه آسیب‌دیده هدایت می‌کند تا بازسازی سلولی را تحریک کند.

باید این مژده را به بیماران بدهیم که ضخامت و ظاهر جای بخیه‌ها با لیزر درمانی به شدت کاهش می‌یابد. همچنین باید اشاره کنیم که برای از بین بردن جای بخیه‌ها لیزر درمانی خیلی سریع اثر می‌گذارد. همچنین لیزر درمانی هیچ گونه ناراحتی و عوارض جانبی موثری ایجاد نمی‌کند.

3- از بین بردن جای بخیه بینی با لایه برداری شیمیایی؛ روشی نسبتا موثر برای از بین بردن اسکارها

در مواردی متخصص پوست تشخیص می‌دهد که با کمک لایه برداری شیمیایی، اسکارها یا رنگدانه‌های تیره که به دلیل بخیه به جای ماده‌اند، تا حدودی روشن شوند. البته باید اشاره کنیم که لایه برداری شیمیایی ممکن است سطحی یا عمقی باشد و این موضوع به نوع و شدت جای بخیه بستگی دارد. معمولا در مواردی که اسکار و جای بخیه شدید، عمیق و پررنگ باشد از لایه برداری شیمیایی عمیق استفاده می‌کنند.

4- گاهی بهترین دکتر برای از بین بردن جای بخیه میکرونیدلینگ انجام می‌دهد

میکرونیدلینگ یک روش مدرن برای لایه برداری مجدد پوست است. در این روش میکروسوزن‌‎های ظریف، فیبرهای کلاژن را با استفاده از گرما و فرکانس رادیویی تحریک می‌کنند. با استفاده از این روش پوست بهبود پیدا می‌کند و جای بخیه‌ها به تدریج روشن‌تر خواهد شد.

5- درم ابریژن یک روش عالی برای از بین بردن جای بخیه

درم ابریژن یک روش زیبایی است که از طریق لایه برداری پوست به محو شدن جای بخیه‌ها روی صورت و بدن استفاده می‌شود. باید بگوییم که درم ابریژن روشی تهاجمی است که در آن پوست ساییده خواهد شد. در این روش متخصص پوست از ابزارهای تخصصی برای برداشتن لایه‌های بالایی یا سطحی پوست استفاده می‌کند. این فرآیند باعث ایجاد تغییراتی در ترازهای فیبرهای کلاژنی می‌شود.

6- ترمیم و از بین بردن جای بخیه قدیمی و جدید با تزریق دارو؛ مناسب برای اسکارهای برجسته

جراحی راهی برای از بین بردن جای بخیه|ژین طب

اگر جای بخیه برآمده باشد و اسکاری برجسته ایجاد کند، پزشک ممکن است برای کنترل برآمدگی و صاف کردن آن تزریقاتی را انجام دهد. متخصصان پوست و جراحان پلاستیک از این تزریق‌ها با دقت و در غلظت‌های کنترل‌شده استفاده می‌کنند. زیرا برای از بین بردن اسکارها از تزریق داروهای خاصی مانند تریامسینولون استفاده می‌شود.

7- آخرین راه برای از بین بردن جای زخم و بخیه، جراحی است

در مواردی که جای زخم و بخیه بزرگ، آزاردهنده و موثر در زیبایی باشد از جراحی پلاستیک برای اصلاح آن استفاده می‌شود. در جراحی پلاستیک با کمک ابزارهای ظریف و پیشرفته‌ترین متدهای پزشکی جای زخم را به حداقل می‌رسانند. البته باید اشاره کنیم که این گزینه درمانی بسته به نوع و اندازه اسکار نسبت به سایر روش‌ها پرهزینه و گران‌تر است.

کدام روش از بین بردن جای زخم و بخیه موفقیت آمیزتر است؟

به راحتی می‌توانیم بگوییم که داروهای بدون نسخه مانند کرم‌ها و پمادهای لایه بردار برای از بین بردن جای زخم و بخیه کارایی لازم را ندارند. این در حالی است که لایه برداری شیمیایی و درم ابریژن به بهبود ظاهر علائم بخیه تا حدی کمک می‌کند. اما لیزردرمانی و میکرونیدلینگ تا حدی زیادی برای از بین بردن جای بخیه‌ها موثر است. زیرا به صورت موثری هر نوع اسکار یا علامتی را کاهش می‌دهد.

هزینه از بین بردن جای بخیه با لیزر درمانی چقدر است؟ و چند جلسه نیاز است؟

هزینه لیزر درمانی برای رفع جای بخیه از 500 هزار تومان به بالاست. توجه داشته باشید که این هزینه با توجه به عوامل زیر متغیر است:

 • نوع اسکار ایجادشده
 • محل و شدت آن
 • تعداد جلساتی که نیاز است
 • تعرفه‌های کلینیکی که بیمار به آن مراجعه کرده‌است

با توجه به این عوامل هزینه لیزر درمانی برای جای بخیه‌ها متفاوت است.

معرفی بهترین درمان خانگی برای از بین بردن جای بخیه؛ رفع جای زخم‌ها در خانه

استفاده از سیب زمینی یا کرم از بین بردن جای بخیه|ژین طب

برای کم رنگ کردن و از بین بردن جای بخیه‌ها در خانه نیز می‌توان از راهکارهای ساده‌ای استفاده کرد. در ادامه با چند روش ساده از درمان‌های خانگی آشنا خواهیم شد.

8- آب لیمو یک محلول طبیعی با خواص ترمیم‌کنندگی بالا

لیمو به دلیل داشتن ویتامین C و اسید سیتریک برای از بین بردن جای زخم و بخیه بسیار عالی است. در واقع آب لیمو به عنوان بهترین درمان طبیعی برای جای زخم‌ها شناخته می‌شود. استفاده طولانی مدت از آب لیمو در نهایت باعث کاهش جای زخم می‌شود. اما لطفا توجه داشته باشید که زمانی از آب لیمو روی بخیه‌ها استفاده کنید که زخم کاملا خشک شده باشد.

9- آب سیب زمینی محو کننده اسکار و جای زخم اما در بلند مدت

آب سیب زمینی یکی دیگر از مواد طبیعی معجزه آسا است که برای رفع جای زخم‌ها از آن استفاده می‌شود. به طور طبیعی آب سیب زمینی ظاهر جای زخم را سفید می‌کند. اما لازم به ذکر است که دوره اثرگذاری آب سیب زمینی کمی بلند مدت است اما در آخر باعث محو شدن جای زخم می‌شود. نکته بسیار با اهمیت در مورد استفاده از آب سیب زمینی این است که هیچ ضرری ندارد.

10- آلوئه ورا گیاهی معجزه گر برای پوست و رفع جای زخم

آلوئه ورا گیاهی است که به دلیل اثرات تسکین‌دهندگی و روشن‌کنندگی پوست، طرفداران زیادی پیدا کرده‌‎است. برای استفاده از این گیاه می‌توانید محصولات حاوی آن را از بازار خریداری کنید یا در خانه عصاره برگ را خارج و استفاده کنید. برای اینکه بهترین نتیجه را از آلوئه ورا بگیرید باید از آن به صورت مستقیم استفاده کنید.

نکاتی برای از بین بردن جای بخیه که باید رعایت کنید

برای اینکه محل زخم و بخیه زودتر بهبود پیدا کند و از افزایش اسکار آن جلوگیری شود، نکات زیر را رعایت کنید.

 1. به هیچ قیمتی ناحیه آسیب‌دیده را خراش ندهید. زیرا در مرحله بهبودی ممکن است در محل آسیب احساس خارش داشته باشید، اما از لمس آن با ناخن خودداری کنید.
 2. قبل از استفاده از هر گونه محصول مراقبت از پوست یا زیبایی، اجازه دهید بخیه‌ها کاملا خشک شوند.
 3. تا زمانی که بخیه‌ها هنوز خیس هستند، فقط از دارو و کرم‌های پیشنهادی پزشک استفاده کنید.
 4. اگر لازم است که نخ بخیه‌ها کشیده شود، آن‌ها را به موقع بردارید.
 5. پس از بهبودی پوست، کرم‌های موضعی را روی موضع زخم بمالید یا از داروهای خانگی ذکرشده روی لک‌های خود استفاده کنید.

با این اقدامات ساده به راحتی از ایجاد زخم‌های اضافی در کنار بخیه‌ها جلوگیری کنید.

سوالات متداول در مورد از بین بردن جای بخیه

1. هزینه از بین بردن جای بخیه با لیزر چقدر است؟

هزینه هر جلسه لیزر درمانی برای از بین بردن جای زخم و بخیه از 500 هزار تومان شروع می‌شود.

2. بهترین پماد برای از بین بردن جای زخم کدام پماد است؟

برای از بین بردن این اسکارها از کرم‌های مختلفی مانند کرم سیکالفیت اون، ژل ترمیم کننده کنتراکتیوبکس، کرم یا پماد آلفا و کرم رژودرم استفاده کرد.

3. آیا امکان از بین بردن جای بخیه قدیمی وجود دارد؟

بله با روش‌های جدید پزشکی مانند درم ابریژن، میکرونیدلینگ و جرحی پلاستیک می‌توان جای بخیه قدیمی را از بین برد.

4. بهترین دکتر برای از بین بردن جای بخیه چه پزشکی است؟

بهتر است برای از بین بردن جای بخیه‌ها به پزشک متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید.

منبع
olivaclinic

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا