تغذیه و سلامت خانواده

تأثیر نسکافه بر تمرکز؛ مزایای مصرف قهوه برای مغز

نسکافه یکی از پرمصرف‌ترین نوشیدنی‌ها در جهان است که می‌تواند بر سلامت انسان تأثیر بگذارد. بین نسکافه و سلامت روانی انسان ارتباط مستقیمی وجود دارد. نسکافه موجب افزایش سروتونین و استیل‌کولین شده که ممکن است مغز را تحریک کرده و به تثبیت سد خونی مغزی کمک کند. ریز مغذی‌های پلی‌فنل موجود در نسکافه ممکن است از آسیب بافتی توسط رادیکال‌های آزاد و همچنین انسداد عروق خونی مغز جلوگیری کنند.

غلظت بالایی از تریگ ونلین در دانه‌های نسکافه یافت می‌شود که ممکن است آنتی‌اکسیدان‌ها را هم فعال کند و در نتیجه از رگ‌های خونی مغز محافظت نماید. در حالت کلی، تأثیر نسکافه بر تمرکز بر کسی پوشیده نیست و مصرف آن موجب تقویت حافظه و تمرکز می‌شود. در ادامه این مطلب به بررسی کامل تأثیر نسکافه بر تمرکز خواهیم پرداخت. همراه ما در ژین طب باشید.

نسکافه چیست و چگونه بر تمرکز تأثیر می‌گذارد؟

نسکافه چیست و چگونه بر تمرکز تاثیر می گذارد؟ | ژین طب

نسکافه نوعی قهوه‌ فوری است که از دانه‌های قهوه بوداده و آسیاب شده تهیه می‌شود. این نوشیدنی محبوب به دلیل طعم قوی و محتوای کافئین بالا، به طور فزاینده‌ای برای افزایش تمرکز و هوشیاری مورداستفاده قرار می‌گیرد. کافئین، یک محرک سیستم عصبی مرکزی است که با مسدودکردن گیرنده‌های آدنوزین در مغز، هوشیاری و تمرکز را افزایش می‌دهد. آدنوزین یک انتقال‌دهنده عصبی است که موجب خواب‌آلودگی و خستگی می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که کافئین می‌تواند هوشیاری و دقت را افزایش دهد، زمان واکنش را کوتاه کند، خستگی ذهنی را کاهش دهد و عملکرد حافظه کوتاه‌مدت را بهبود بخشد.

بیشتر بدانید: قرص کافئین برای لاغری سرعت چربی سوزی را بالا می‌برد، اگر …

در حقیقت به دلیل محتوای کافئین، نسکافه می‌تواند به طور موقت تمرکز و هوشیاری را افزایش دهد. یک فنجان نسکافه (حدود 180 میلی‌لیتر) حاوی حدود 100 میلی‌گرم کافئین است. تأثیر کافئین بر افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد ممکن است با مصرف نسکافه، افزایش قابل توجهی در تمرکز خود مشاهده کنند، در حالی که ممکن است در برخی دیگر اثرات کمتری مشاهده شود. در حالت کلی عوامل متعددی می‌توانند بر تأثیر نسکافه بر تمرکز دخیل باشند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • میزان تحمل کافئین: افراد با تحمل کافئین بالا ممکن است به دوزهای بالاتری برای مشاهده اثرات مشابه نیاز داشته باشند.
 • کیفیت خواب: افراد با کمبود خواب ممکن است به طور موقت از نسکافه برای افزایش هوشیاری خود استفاده کنند، اما این اثر موقتی است و بهبود کیفیت خواب راه‌حل اصلی برای افزایش تمرکز محسوب می‌شود.
 • وضعیت سلامت: افراد مبتلا به برخی بیماری‌ها همانند اضطراب یا بی‌خوابی ممکن است نسبت به کافئین حساس باشند و مصرف نسکافه موجب تشدید علائم آن‌ها شود.

نکاتی در مورد مصرف نسکافه برای افزایش تمرکز

 • مصرف اعتدالی نسکافه حدود 1 تا 3 فنجان در روز برای بیشتر افراد بی‌خطر است.
 • مصرف نسکافه در اواخر روز ممکن است موجب اختلال در خواب شود.
 • افراد باردار یا شیرده باید مصرف کافئین را محدود کنند.
 • افراد مبتلا به برخی بیماری‌ها همانند اضطراب یا بی‌خوابی باید قبل از مصرف نسکافه با پزشک خود مشورت کنند.

علاوه بر نسکافه، روش‌های دیگری برای افزایش تمرکز وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

 • داشتن خواب کافی
 • انجام ورزش منظم
 • مصرف غذاهای سالم
 • تمرین مدیتیشن یا یوگا
 • کاهش استرس

بیشتر بدانید: بررسی تاثیر قویترین داروی گیاهی خواب آور روی بدن

در نهایت، تأثیر نسکافه بر تمرکز به عوامل مختلفی بستگی دارد. مصرف نسکافه در حد اعتدال می‌تواند به طور موقت تمرکز و هوشیاری را افزایش دهد، اما راه‌حل اصلی برای افزایش تمرکز در درازمدت، تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی است.

تأثیر نسکافه بر سیستم عصبی مرکزی

کافئین موجود در نسکافه به‌عنوان یک محرک سیستم عصبی مرکزی عمل می‌کند. هنگامی که کافئین به مغز شما می‌رسد، قابل‌توجه‌ترین اثر هوشیاری است. شما بیشتر احساس بیداری کرده و خستگی کمتری خواهید داشت؛ بنابراین کافئین یک عنصر رایج در داروها برای درمان یا مدیریت خواب‌آلودگی، سردرد و میگرن است. مطالعات همچنین نشان داده است افرادی که به طور منظم نسکافه می‌نوشند کمتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل هستند و به دلیل وجود کافئین، خطر خودکشی را تا 45 درصد کاهش می‌دهد.

مصرف نسکافه به میزان کافی مزایای بسیاری برای سلامتی دارد، اما زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. به عنوان مثال، مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند موجب سردرد شود. توجه داشته باشید که رگ‌های خونی مغز شما به مرور به اثرات کافئین عادت می‌کنند؛ بنابراین اگر به طور ناگهانی مصرف کافئین را متوقف کنید، می‌تواند موجب سردرد شود. سایر علائم ترک کردن کافئین عبارتند از:

 • اضطراب
 • تحریک پذیری
 • خواب‌آلودگی

در برخی افراد، ترک ناگهانی ممکن است موجب لرزش بدن هم شود. لازم به ذکر است که امکان مصرف بیش از حد کافئین هم وجود دارد، البته این مورد بسیار نادر است و علائم مصرف بیش از حد آن شامل موارد زیر می‌شود:

 • گیجی
 • توهم
 • استفراغ

نسکافه چگونه بر مغز تأثیر می‌گذارد؟

نسکافه چگونه بر مغز تاثیر می گذارد؟ | ژین طب

اولین چیزی که باید بدانید این است که بخشی از خستگی طبیعی شما ناشی از مولکولی به نام آدنوزین است که در طول روز توسط بدن تولید می‌شود. هنگامی که می‌خوابید، غلظت آدنوزین کاهش می‌یابد و به‌تدریج بیداری را تقویت می‌کند. در همین حال، هرچه آدنوزین بیشتری ایجاد شود، احساس خواب‌آلودگی بیشتری خواهید داشت. مصرف نسکافه در صبح می‌تواند این فرایند را تغییر دهد، زیرا کافئین برای سلول‌های مغز شباهت زیادی به آدنوزین دارد.

بیشتر بدانید: کولین چیست؛ همه چیز درباره کولین، نوتروپیک و مکمل ضروری مغز

در حقیقت کافئین می‌تواند به گیرنده‌های آدنوزین در مغز شما متصل شود. بااین‌حال، هنگامی که کافئین در محل مناسب آدنوزین قفل می‌شود، هیچ راهی برای چسبیدن آدنوزین وجود ندارد و همین امر از تجمع آن و خواب‌آلودگی شما جلوگیری می‌کند. هنگامی که آدنوزین به طور مداوم از اتصال به گیرنده‌های خود مسدود می‌شود، بدن شما در نهایت گیرنده‌های بیشتری ایجاد می‌کند. به این معنی که شما حتی برای وصل کردن آن‌ها به کافئین بیشتری نیاز دارید. این مسئله می‌تواند ترک عادت نسکافه را به طور فزاینده‌ای دشوار کند و برای هوشیاری بیشتر به کافئین نیاز داشته باشید.

تأثیر نسکافه بر تمرکز و حافظه

نسکافه می‌تواند تأثیرات بسزایی بر روی تمرکز و حافظه داشته باشد. در حقیقت این کافئین موجود در نسکافه است که بیشتر این اثرها را بر روی ذهن می‌گذارد. کافئین می‌تواند موجب افزایش عملکرد ذهن به‌ویژه هوشیاری، حافظه و تمرکز شود؛ بنابراین تقویت حافظه با نسکافه یکی از روش‌های افزایش توانایی ذهن محسوب می‌شود. کافئین موجود در نسکافه به تولید سلول‌های عصبی جدید کمک کرده و توانایی آن‌ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر را افزایش می‌دهد و نقطه‌های اتصال جدید برای یادگیری بهتر در آن‌ها ایجاد می‌کند.

بیشتر بدانید: بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه؛ ۱۱ ماده مفید برای مغز

نتایج برخی از مطالعات حاکی از آن است که نسکافه بر روی تمرکز، هوشیاری و تقویت حافظه تأثیر مثبت می‌گذارد. در این مطالعه به برخی افراد تعدادی تصویر نشان داده شد و بعد از آن به آن‌ها نسکافه دادند. سپس بعد از گذشت 24 ساعت دوباره آن تصاویر را به افراد نشان دادند و آن‌ها تصاویر را نسبت به کسانی که نسکافه مصرف نکرده بودند، بهتر به یاد می‌آورند که این مسئله به‌خوبی نشان می‌دهد که نسکافه بر روی بهبود حافظه در افراد تأثیرگذار است. همچنین در یک مطالعه دیگر نشان داده شد که مصرف نسکافه بر روی تمرکز تأثیر فوق‌العاده‌ای داشته و به طور محسوسی موجب افزایش تمرکز خواهد شد.

نسکافه می‌تواند حافظه کوتاه مدت شما را بهبود بخشد

مطالعات نشان داده است که افراد پس از نوشیدن نسکافه اطلاعات بیشتری را به‌خاطر می‌آورند. بااین‌حال، مطالعات در مورد این موضوع نتایج متفاوتی داشته است. برخی از محققان ادعا می‌کنند که نسکافه هیچ تأثیری بر حافظه ندارد، درحالی‌که برخی دیگر ادعا می‌کنند که به طور قابل‌توجهی بر تقویت حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت تأثیر می‌گذارد. آنتروپی مغز تعداد حالت‌های عصبی بوده که مغز قادر به دسترسی به آن است.

آنتروپی بیشتر نشان‌دهنده ظرفیت پردازش اطلاعات بالاتر است، درحالی‌که آنتروپی پایین نشان‌دهنده عملکرد منظم و تکراری مغز است، نوع عملکردی که هنگام خواب رخ می‌دهد. کافئین موجود در نسکافه می‌تواند آنتروپی مغز در حالت استراحت را افزایش دهد که توانایی مغز برای پردازش اطلاعات را بهبود می‌بخشد.

فواید طولانی‌مدت نوشیدن نسکافه

فواید طولانی مدت نوشیدن نسکافه | ژین طب

اثرات کوتاه‌مدت نسکافه بر حافظه، تمرکز و انرژی مفید است، اما نسکافه همچنین می‌تواند برای سلامتی طولانی‌مدت مفید باشد. نسکافه منبع آنتی‌اکسیدان‌هایی همانند پلی‌فنول‌ها و اسیدهای هیدروسینامیک است. آنتی‌اکسیدان‌ها از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند که می‌تواند به DNA و پروتئین‌ها آسیب برساند. به همین دلیل است که نسکافه می‌تواند از افراد در برابر پیری و بسیاری از بیماری‌ها محافظت کند.

استرس اکسیداتیو به شرایط مضر سلامتی کمک می‌کند، اما آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند رادیکال‌های آزاد را خلع کرده و به بدن در دفاع از خود در برابر آن‌ها کمک کنند. افراد 79 درصد از آنتی‌اکسیدان‌های رژیمی خود را از نوشیدنی‌ها به دست می‌آورند، زیرا بسیاری از افراد تمایل به مصرف نوشیدنی‌های غنی از آنتی‌اکسیدان بیشتر از غذا دارند. آنتی‌اکسیدان‌های نسکافه می‌توانند به محافظت در برابر بیماری‌ها و شرایط زیر کمک کنند:

 • بیماری قلبی
 • سکته
 • سرطان کبد
 • سرطان روده بزرگ
 • دیابت نوع 2
 • بیماری آلزایمر
 • بیماری پارکینسون
 • افسردگی

درحالی‌که نسکافه نمی‌تواند به طور کامل در برابر این شرایط سلامت از افراد محافظت کند، اما افرادی که نسکافه می‌نوشند به‌طورکلی خطر ابتلای آن‌ها نسبت به این بیماری‌ها کمتر است.

سؤالات متداول در مورد تأثیر نسکافه بر تمرکز

آیا استفاده از نسکافه تمرکز را بالا می‌برد؟

بله طبق گزارش‌های به‌دست‌آمده کافئین موجود در نسکافه بر مغز اثر گذاشته و در نتیجه فعالیت مغز بهبودیافته و تمرکز بالا می‌رود.

آیا نسکافه موجب تقویت حافظه می‌شود؟

تحقیقات نشان داده است که نسکافه بر حافظه کوتاه‌مدت تأثیر زیادی دارد، به همین دلیل پژوهشگران توصیه می‌کنند برای یادگیری بهتر و سریع‌تر، نسکافه استفاده شود.

چه زمانی بهتر است نسکافه بنوشیم؟

توصیه می‌شود صبح‌ها و عصرها 2 الی 4 فنجان نسکافه نوشیده شود، اما باز هم بستگی به شرایط و فیزیولوژی افراد دارد.

منبع
businessinsider.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا