بیماری های مفصلی

کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد؛ مراقب حرکاتتان باشید!

کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد چقدر می‌تواند در  زمان بهبود تاثیر بگذارد؟  فتق دیسک آسیب شایعی است که به دلیل تحلیل رفتن و لغزش دیسک‌های بین مهره‌ای پدید می­‌آید. اصطلاح فتق به بیرون زدگی بافت نرم اطراف مهره‌ها اشاره دارد که در هنگام آسیب دیدن دیسک رخ می‌دهد. برای کاهش علائم باید چگونگی ایجاد عارضه را درک کنیم.  با افزایش سن، فیبروز حلقوی معمولاً به دلیل تنش‌های مکانیکی خارجی شروع به زوال می‌کند. به ویژه، فشار بیش از حد روی دیسک ممکن است باعث شود که هسته ژلاتینی از طریق فیبروز حلقوی ضعیف به سمت بیرون بلغزد.

این فرآیند فتق دیسک نامیده می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، بخشی از دیسک بین مهره‌ای به سمت بیرون رانده می‌شود که گاهی اعصاب کمر را فشرده می‌کند و باعث درد شدید می‌شود. علائم اصلی درد مداوم در ناحیه کمر و پاها، گزگز و بی حسی در پاها‌، مشکلات حرکتی و ضعف عضلانی است. حدود دو سوم فتق دیسک‌ها در ستون فقرات کمری، 30 درصد در ستون فقرات گردنی و کمتر در ناحیه ستون فقرات قفسه سینه قرار دارند. در این مقاله از مجله پزشکی ژین طب به بررسی کارهایی که برای دیسک ضرر دارد می‌پردازیم.

دیسک کمر و فعالیت روزانه؛ خطرات شغلی مربوط به فتق دیسک چیست؟

اول، مهم است که بدانید فتق معمولاً در اثر فعالیت‌های پرخطر مانند حرکات تکراری، بلند کردن اجسام سنگین و برخی وضعیت‌ها ایجاد می‌شود.

اگر درد غیرقابل کنترل است، توصیه می‌شود برای استراحت کامل و کاهش فشار بر بدن، آن را به طور موقت با مسکن های مناسب متوقف کنید. همچنین باید از انجام برخی تمرینات بدنی اجتناب کرد و با تکنیک‌های خاص برای شل کردن عضلات، بهبود وضعیت بدن و بازیابی قدرت جایگزین شود.

همچنین برای سالم ماندن، خوب غذا خوردن و نوشیدن آب فراوان ضروری است. رژیم غذایی سرشار از پروتئین، فیبر و ویتامین‌ها باعث تقویت عضلات کمر و محافظت از سیستم ایمنی بدن می‌شود. علاوه بر این، مصرف مکمل‌های غذایی یا مکمل‌های غذایی تجویز شده توسط پزشک که می‌تواند به کاهش التهاب و کاهش درد کمک کند، مهم است.

آیا نشستن برای دیسک کمر ضرر دارد؟ کسانی که دیسک کمر دارند چگونه بنشینند؟

کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد و شیوه نشستن | ژین طب

اگر از فتق رنج می‌برید، اقدامات پیشگیرانه‌ای وجود دارد که می‌تواند به محدود کردن تأثیر آن بر زندگی شما به عنوان یک کارمند یا کارآفرین کمک کند. ابتدا توصیه می‌شود مبلمان اداری را به منظور استراحت منظم و تغییر موقعیت مکرر تغییر دهید. یک صندلی ارگونومیک و یک میز با اندازه مناسب برای محدود کردن آسیب و جلوگیری از عوارض بیشتر ضروری است.

 در دومین گام اطمینان از اینکه در طول روز وضعیت صحیحی را اتخاذ می‌کنید، ضروری است. ستون فقرات باید همیشه صاف و شانه ها شل باشد. همچنین مهم است که از حفظ پشت و شکم با انقباض شکم برای پایدار ماندن و اطمینان از یک وضعیت خوب اطمینان حاصل شود. در غیر این صورت بهتر است برای یافتن راه حل‌های مناسب از فیزیوتراپیست کمک بگیرید.

در نهایت، یافتن راه‌هایی برای کاهش استرس روانی ضروری است. کاهش استرس التهاب و اضطراب را کاهش می‌دهد که به کاهش رنج کمک می‌کند. بنابراین یافتن تکنیک‌های آرام‌سازی و راه‌هایی برای رهایی از تنش انباشته شده بسیار مهم است. تمرینات تنفسی، یوگا و مدیتیشن همگی راه‌هایی برای کاهش استرس و بهبود کیفیت زندگی هستند.

آیا نزدیکی برای دیسک کمر ضرر دارد؟

این موضوع باید با توجه به شدت درد دیسک کنترل شود. اگر در مرحله حاد دیسک کمر  هستید لازم است رابطه جنسی قطع شود. بهتر است تا آرام شدن درد به رابطه جنسی نپردازید و پس از یک یا دو ماه رابطه را از سر بگیرید. قطع و ایجاد رابطه دقیقا در چارچوب خاصی قرار نمی‌گیرد. ملاک ما قرار گرفتن در وضعیتی است که بتوان فشار رابطه را تحمل کرد تا به کمر فشار نیاید. 

آیا بالا رفتن از پله برای دیسک کمر ضرر دارد؟

بالا و پایین رفتن از پله‌ها  در صدر کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد قرار می‌گیرند. چراکه هنگام بالا رفتن  از پله‌ها بیشترین حد فشار بر دیسک تحمیل می‌شود و شما ناچارید تمام وضعیت بدنی را برای بالا رفتن از پله‌ها تنظیم کنید و این حالتی است که نمی توانیم فشار را به ناحیه دیگری منتقل کنیم تا دیسک کمر در امان بماند. پس هنگام دیسک کمر سعی کنید از پله‌ها بالا و پایین نروید.

آیا راه رفتن برای دیسک کمر ضرر دارد؟

پیاده‌روی ورزش بسیار مناسب برای کسانی است که نشانه دیسک کمر ندارند، اما  تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد که کمرشان درگیر دیسک است؛ یعنی دیسک کمر دارند، اما  کنترل شده و علائم ندارد .بنابراین پیاده‌روی با شیب ملایم و زمان مشخص برای این افراد بسیار مفید است. مثلاً اگر برنامه شما در روز نیم ساعت پیاده روی است نباید ناگهان آن را به 2 ساعت افزایش دهید. این موضوع سبب اسیب رسیدن به دیسک شما خواهد شد.

 طرز خوابیدن کسانی که دیسک کمر دارند

کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد و خواب جنینی | ژین طب

شاید بهترین توصیه هنگام دچار شدن به درد دیسک کمر استراحت در روزهای نخستین است. اما شکل خوابیدن هم در کاهش درد تاثیر دارد. بهتر است هنگام درد دیسک، به پهلو بخوابید و حالت جنینی به خود بگیرید. به پشت دراز بکشید و خیلی آهسته به یک طرف بچرخید. زانوهایتان را به سمت قفسه سینه بیاورید و تنه خود را به زانو ها نزدیک کنید.  در این وضعیت ستون مهره ها در بهترین وضعیت قرار می گیرند.

چگونه کمردرد را تسکین دهیم؟

مدیریت کمردرد حرفه ای پیچیده و چند عاملی است. بنابراین می‌توان درمان‌های پزشکی و پیراپزشکی را به طور مشترک تجویز کرد که باعث تسکین و تسهیل درمان می‌شود. درمان‌های پزشکی شامل تجویز داروهای ضد التهابی، مسکن‌ها یا حتی تزریق اسید هیالورونیک خواهد بود برای شرایط شدیدتر، ممکن است جراحی ارائه شود.

در عین حال، درمان‌های فیزیکی و تکنیک‌های روان‌شناختی می‌توانند برای ارتقای بهبودی طبیعی به کار گرفته شوند. این درمان‌ها می توانند اشکال مختلفی داشته باشند، از جمله تمرینات تقویت عضلات و  فیزیوتراپی. امروزه با تکنولوژی‌هایی رو به روییم که به خوبی درد سیاتیک را کنترل می‌کنند. کمربند پلاتینر با فناوری UIC تاثیر شگرفی در این میان بر جای می گذارد و شما را در تسکین و درمان سیاتیک یاری می‌کند.

پرسش‌های مطرح در زمینه کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد

بیماری شغلی MP چیست؟

وضعیت جسمی یا روانی که در یک فرد در نتیجه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض یک عامل بیولوژیکی، شیمیایی یا فیزیکی موجود در محل کارش رخ می دهد. درد دیسک کمر از جمله بیماری های MP است.

علل اصلی کمردرد ناشی از کار چیست؟

  
رانندگی شدید و طولانی وسایل نقلیه؛
 
جابجایی بارهای سنگین؛
 
ایستادن طولانی مدت روی سطوح ناپایدار یا شیب دار؛
 
استفاده طولانی و نامناسب از رایانه.

بهترین درمان خانگی برای دیسک کمر چیست؟

کمربند پلاتینر با تکنولوژی UIC به خوبی می تواند درد دیسک را کنترل نماید.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. خدوندج شما داکتر صاحبان همیشه موفق داشت باشد از معلومات تان یک جهان تشکر -احمدجاوید جمال زاده افغانستان ولایت هرات باستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا