تغذیه و سلامت خانواده

از بین بردن نفخ شکم فوری با راهکاری های خانگی

از بین بردن نفخ شکم به صورت فوری کار سختی نیست. با یک دمنوش خاص یا با استفاده از عرقجات گیاهی می‌توان در کمترین زمان از بین بردن نفخ شکم فوری را تجربه کرد. نفخ و گاز شکم یک امر طبیعی و کاملا معمولی محسوب می‌شود و حتی گاهی نبود می‌تواند خبر از یک مشکل گوارشی دهد.

همه آنچه که برای از بین بردن نفخ شکم فوری نیاز دارید درخانه وجود دارد و جای نگرانی نیست ولی اگر بعد از مصرف داروهای خانگی مانند زنجبیل، چای گیاهی، مکمل‌های نعناع فلفلی، دانه رازیانه، سرکه سیب و زغال چوب فعال نفخ شکم از بین نرفت و روند افزایشی داشت بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. هر انسان بالغ به طور میانگین بین 13 تا 21 بار در روز گاز شکم را دفع خواهد کرد، پس نترسید چون گاز معده بخش سالمی از فرآیند هضم به حساب می‌آید.

این مقاله از مجله سلامت ژین طب در مورد اثربخشی برخی از داروهایی خانگی که نقش زیادی در از بین بردن نفخ شکم فوری دارند به رشته تحریر درآمده است تا افرادب رای حذف فوری گاز به آن روی ‌آورند. با ما همراه باشید تا اگر در مهلکه نفخ شکم قرار گرفتید بتوانید خود را نجات دهید.

بهترین راهکارها برای ازبین بردن نفخ شکم فوری

چندین درمان طبیعی و داروی بدون نسخه برای تسکین نفخ شکم و دفع گاز وجود دارد که برخی ازآن‌ها عملکرد بهتری نسبت به سایرین دارند و ما در اینجا به بهترین گزینه‌ها برای از بین بردن نفخ شکم فوری پرداخته‌ایم. این راهکارها که بشتر آن‌ها خانگی هستند عبارتند از:

1.پروبیوتیک مصرف کنید تا نفخ شکم را شکست دهید

ماست پروبیوتیک بهترین راه برای از بین بردن نفخ شکم فوری | ژین طب

ماست‌های پروبیوتیک‌ از آن دسته مکمل‌هایی حاوی باکتری‌های سالم به حساب می‌آیند که به صورت کلی در دستگاه گوارش افراد وجود دارند. این باکتری‌ها با کمک به تجزیه غذا و گاز هیدروژن تولید شده در طول فرایند هضم، را هم از بین می‌برند و آن را تجزیه می‌کنند. پس باید گفت که پروبیوتیک‌ها در از بین بردن نفخ شکم به صورت فوری یک نجات دهنده قوی هستند.

علاوه بر این نوع اثربخشی پروبیوتیک‌ها، یافته‌های یک بررسی در سال 2022 نشان داد که پروبیوتیک‌ها برای مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر نیز مفید هستند. در این بررسی روشن شد که مصرف پروبیوتیک‌ها نفخ و درد شکم را به میزان زیادی کاهش خواهد داد.

نکته مهم: پروبیوتیک‌ها معمولا در هنگام مصرف برای اولین بار نفخ را افزایش می‌دهند.

2. زنجبیل؛ پزشکی در دل طبیعت

زنجبیل با کمک به کاهش تخمیر در معده نفخ و گاز را به حداقل می‌رساند. زنجبیل را هم به عنوان چای یا به عنوان مکمل‌ برای از بین بردن نفخ شکم فوری می‌توان بکار برد. بهترین راه برای مصرف زنجبیل در غذا است. همچنین می‌توان برای از بین بردن نفخ شکم فوری نیز از برش‌های ترشی زنجبیل استفاده کرد که در نوع خود معجزه کننده است.

بیشتر بدانید: تنگی نفس و نفخ معده چه ارتباطی با هم دارند؟

3. چای گیاهی و دمنوش برای نفخ معده

دمنوش‌های نعناع، زنجبیل و انیسون همگی در رهایی از شر نفخ شکم کارساز هستند ولی باید در ترکیب و نوع استفاده آن‌ها دقت کنید. در صورت اسهال مکرر از مصرف بادیان پرهیز کنید زیرا تاثیر ملین خفیفی دارد و اسهال را تشدید خواهد کرد. در صورتی که یبوست به درد ناشی از نفخ اضافه می‌کند روی خوردن چای گیاهی می‌توانید حساب کنید.

4. مکمل‌های نعناع فلفلی؛ قاتل یبوست و نفخ معده

هستند کسانی که برای رفع مشکلاتی مانند نفخ و یبوست از کپسول‌های روغن نعناع استفاده می‌کنند، اما تحقیقات بیشتری برای پی بردن به میزان اثرگذاری این داروی خانگی لازم است.

در انتخاب مکمل‌های نعنا فلفلی همیشه کپسول‌های دارای پوشش روده‌ای را بردارید. کپسول‌های بدون پوشش خیلی سریع در دستگاه گوارش حل شده و سوزش سر دل به وجود می‌آورند.

با توجه به اینکه نعناع از جذب آهن جلوگیری می‌کند، نباید این کپسول‌ها را همراه با مکمل‌های آهن مصرف کرد چون دور از ذهن نیست برای افراد مبتلا به کم خونی مشکل ساز شود.

5. دانه رازیانه؛ دارویی جادویی برای درمان نفخ شکم

دانه رازیانه دارویی گیاهی برای نفخ شکم | ژین طب

دانه‌های رازیانه برای تسکین گازهای روده به طور طبیعی شناخته شده‌اند. به اندازه یک قاشق چایخوری تو دهانتان بریزید و آن را بجویید.

اطلاعات متفاوتی در مورد ایمنی خوردن رازیانه اضافی در دوران بارداری یا شیردهی وجود دارد. اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید بهتر است برای از بین بردن نفخ شکم فوری از رازیانه استفاده نکنید.

6. سرکه سیب مبارزی قوی برای از بین بردن نفخ شکم فوری

نوشیدن سرکه سیب باکتری‌هایی تولید کننده گاز معده را کم کار می‌کند و ناراحتی‌های شکمی را درمان می‌کند. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک نوشیدنی مانند آب یا چای رقیق کنید. برای کاهش علائم، درست قبل از غذا یا حداکثر سه بار در روز تا زمانی که لازم است بنوشید.

بیشتر بدانید: درمان خانگی نفخ معده؛ رفع باد شکم با روش گیاهی و دارویی

7. زغال چوب فعال؛ داروی نفخ که به ذهن کسی نمی‌رسد

زغال چوب فعال متخلخل است، یعنی در خود فضاهای کوچک برای به دام انداختن گاز دارد. به طور عمده مصرف زغال فعال قبل یا بعد از غذا در جلوگیری از گاز دردناک کمک می‌کند.

از عوارض زغال فعال یبوست، اسهال، حالت تهوع یا استفراغ است بنابراین، استفاده از آن در جامعه پزشکی تا حدودی بحث برانگیز است. با توجه به اینکه در از بین بردن نفخ شکم فوری نقش پُر رنگی دارد می‌توان عوارض جانبی آن را با مصرف دوزهای کم کنترل کرد. اگر زغال فعال را برای رفع نفخ شکم مصرف می‌کنید رویارویی با مدفوع سیاه برایتان عجیب و نگران کننده نباشد.

8. از بین بردن نفخ شکم فوری با روغن گل میخک

درمان نفخ شکم در کمترین زمان با روغن گل میخک | ژین طب

روغن میخک به طور سنتی برای درمان مشکلات گوارشی، از جمله نفخ، گاز و سوء‌هاضمه از گذشته‌ها دور مورد استفاده قرا می‌گرفته است.

شواهد کافی برای نشان دادن موثر یا بی خطر بودن آن برای نفخ شکم وجود ندارد، اما برخی تحقیقات خاصیت مبارزه با زخم معده را برای آن بیان کرده‌اند. مصرف روغن میخک بعد از غذا آنزیم‌های گوارشی را افزایش و میزان گاز در روده‌ها را به پایین‌ترین سطح خواهد رساند.

9. حرارت و تاثیرآن بر در کاهش نفخ شکم

گرما به صوت کلی از نظر احساسی نقش تسکین دهندگی قابل توجهی دارد. علاوه بر این، گرما به شل شدن ماهیچه‌های روده کمک می‌کند و درد را تسکین می‌دهد. می‌توان از پد گرم‌کننده یا کیسه آب گرم استفاده کرد یا در حمام آب گرم استراحت کنید تا از شر گاز و درد گاز خلاص شوید.

بیشتر بدانید: علت ناگهانی بزرگ شدن شکم چیست؟

اگر از پد گرم کننده یا کیسه آب گرم استفاده می‌کنید، یک لایه پارچه بین پوست و گرما قرار دهید تا از پوست خود در برابر سوختگی محافظت کنید.

10. مکمل‌های آنزیمی برای نفخ؛ امتحان کن تا نتیجه رو ببینی

بر اساس یافته‌های بدست آمده در پژوهش‌های سال 2016 مکمل‌های آنزیمی به تجزیه پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌های پیچیده کمک قابل توجهی می‌کنند. این یعنی مکمل‌های آنزیمی در بهبود بسیاری از بیماری‌های گوارشی و علائم آن‌ها نقش دارد.

وقتی کربوهیدرات‌های پیچیده در روده کوچک تجزیه شود، گاز کمتری در روده فرد تولید خواهد شد. اگر آن‌ها در روده کوچک تجزیه نشوند و به روده بزرگ منتقل شوند، باکتری‌های تولید کننده گاز برای تجزیه آن‌ها دست به کار خواهند شد. پس گاز بیشتری تولید خواهد شد که مسیر آزادشدن آن‌ها را بازتر می‌کند.

مکمل‌های آنزیم لاکتاز به افرادی کمک می‌کند که گاز اضافی آن‌ها ناشی از عدم تحمل لاکتوز است. لاکتاز آنزیمی برای هضم محصولات لبنی است، بنابراین می‌تواند باعث کاهش گاز در افراد پس از خوردن وعده‌های غذایی حاوی لبنیات شود.

11. پیاده روی ساده‌ترین راه برای دفع نفخ شکم

اگر دسترسی به هیچ داروی خانگی و شیمیایی و یا هیچ دمنوش و عرق گیاهی نداشتید سراغ ورزش ملایم بروید چون می‌تواند به کاهش درد گاز کمک کند. پیاده روی ساده‌ترین اقدام برای از بین بردن نفخ شکم فوری است زیرا در هر زمان و مکانی قابل انجام است. در واقع پیاده روی با شل کردن عضلات شکم در رفع نفخ شکم عمل می‌کند. این ماهیچه‌های شل شده به خروج گازهای به دام افتاده کمک می‌کنند.

بیشتر بدانید: روزی یک ساعت پیاده روی در ماه چند کیلو کم میکنیم

12. یوگا گزینه‌ای عالی برای از بین بردن نفخ شکم فوری

شاید بتوان گفت که بهترین گزینه از بین بردن نفخ شکم فوری یوگا است ولی نیاز به فضای شخصی برای اجرای آن دارید. چندین حرکت یوگا، مانند ژست کودک (بالاسانا) و کودک شاد (آناندا بالاسانا)، برای کمک به حرکت و خروج گازهای به دام افتاده در روده‌ها شناخته شده هستند.

  • به پشت دراز کشیده و پاهای خود را مستقیماً به سمت بالا دراز کنید و پاهای خود را کنار هم قرار دهید
  • زانوها را خم و دستان خود را دور آن‌ها قرار دهید
  • زانوها را به سمت سینه پایین بکشید
  • در همان زمان، سر خود را تا زانوها بالا بکشید
  • این حالت را برای 20 ثانیه یا بیشتر نگه دارید

13. داروهای بدون نسخه و قرص ضد نفخ فوری

قرص سایمتیکون بهترین دارو برای از بین بردن نفخ شکم فوری | ژین طب

سایمتیکون یک داروی بدون نسخه که حباب‌های گاز را در معده تثبیت می‌کند و امکان دفع آن‌ها را راحت می‌کند. دوز مناسب مد نظر داشته باشید و اگر داروهای دیگری مصرف می‌کنید یا باردار هستید، حتماً این دارو را با پزشک خود در میان بگذارید.

گزینه دیگر Beano است که یک کمک هضم OTC حاوی آنزیمی است که قندهای موجود در لوبیا و برخی سبزیجات را تجزیه می‌کند که می‌تواند به کاهش گازهای شکمی کمک کند. به صورت مایع یا قرص یا قرص در دسترس هستند. افراد مبتلا به گالاکتوزمی‌باید قبل از استفاده از آن با پزشک خود مشورت کنند.

لوبیا حاوی آنزیم گوارشی آلفا-گالاکتوزیداز است که در صورت مستعد ایجاد گاز بعد از خوردن لوبیا یا انواع خاصی از سبزیجات با فشار ناشی از نفخ روبرو خواهید شد . اگر بعد از نوشیدن شیر یا خوردن لبنیات گاز گرفتید، سعی کنید از لاکتاید استفاده کنید که حاوی آنزیم گوارشی به نام لاکتاز است.

مانند هر محصول OTC، قبل از استفاده با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید. Beano قندهای غیرقابل هضم را به قندهای ساده‌تری تجزیه می‌کند، که ممکن است در صورت ابتلا به دیابت نگران کننده باشد.

برداشتی کلی درباره از بین بردن نفخ شکم فوری

تلاش ما بر این بود که بهترین راه‌های از بین بردن نفخ شکم فوری را در این نوشتار در اختیارتان قرار دهیم. این راه‌ها عبارتند از: آهسته غذا خوردن، پرهیز از خوردن آدامس و نوشابه‌های گازدار. نفخ بیش از حد امکان دارد نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد ولی عمدتا چیز نگران‌ کننده‌ای نیست و به خودی خود رفع خواهد شد. باید گفت نفخ بخشی طبیعی از چرخه هضم و قسمتی از عملکرد طبیعی بدن است. ضروری است که بدن گازی را که تولید می‌کند آزاد کند که در صورت عدم آزاد شدن موجب ناراحتی خواهد شد.

موسسه ملی دیابت و اختلالات گوارشی و کلیوی (NIDDK) بیان می‌کند که طبق تحقیقات، افراد حدود 8 تا 14 بار در روز دفع گاز دارند و جای نگرانی ندارد. البته برای برخی افراد امکان دارد بیشتر باشد، به طور متوسط تا 25 بار در روز. در حالی که برخی از افراد بیشتر از دیگران گاز را دفع می‌کنند، این بخش منظمی از عملکرد بدن است.

برای کاهش گاز معده، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای تسکین علائم در خانه انجام داد. راه رفتن، اعمال گرما و نفس‌های عمیق می‌تواند به تسکین درد گاز کمک کند. داروهای OTC و مکمل‌ها نیز به اندازه لازم مفید هستند. همچنین داروهای گیاهی مانند زنجبیل، مکمل‌های نعنا فلفلی، زغال چوب فعال و روغن گل میخک در از بین بردن نفخ شکم فوری معجزه‌گر هستند.

سوالات متداول

چگونه باد معده را از بین ببریم؟

پیاده‌روی یا ورزش ملایم، داروهای مسکن بدون نسخه یا نوشیدن مایعات گرم مانند چای گیاهی می‌توانند در از بین بردن نفخ شکم فوری تاثیر عالی داشته باشند پس درنگ نکنید.

آیا برخی غذاها در خلاص شدن از شر نفخ شکم کمک کننده هستند؟

نوشیدن چای و جویدن دانه‌های رازیانه گازهای ناراحت کننده معده را از بین می‌برند. اگر به قندهایی به نام FODMAP حساس هستید، پرهیز از برخی غذاها در جلوگیری از ایجاد نفخ راهکار مناسبی است.

برای نفخ شکم چی بخوریم ؟

درمان‌های گیاهی مانند نعناع، چای بابونه، انیسون، زیره، گشنیز و رازیانه به تسکین نفخ کمک می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا