تغذیه و سلامت خانواده

حجامت صورت؛ پیری را به تاخیر بیانداز

حجامت صورت درمانی جایگزین برای رویکردهای پزشکی و خانگی است که از ساکشن کاپ یا فنجان برای تحریک پوست و عضلات استفاده می‌کند. هم قابلیت انجام روی صورت را دارد و هم می‌توان آن را روی بدن اجرا کرد. ساکشن باعث افزایش گردش خون، کاهش تنش عضلانی،‌ ترویج ‌ترمیم سلولی و به بازسازی سلول‌های پوستی دیگر کمک می‌کند.

کاپینگ از فنجان‌های مکنده برای تحریک پوست و ماهیچه‌ها استفاده می‌کند و می‌تواند سلامت کلی پوست را افزایش دهد و در نهایت به سفتی و شادابی پوست منتهی می‌گردد. مکش مانند خلاء عمل می‌کند و خون را تا سطح پوست می‌کشد. این فرایند جریان خون را در ناحیه پوست زیر فنجان افزایش داده و باعث تشکیل رگ‌های خونی جدید خواهد شد.

به گفته ساکینا دی پیس ماساژ درمانگر فشار منفی از فنجان‌ها نیز میکروترومای کنترل شده‌ای را در پوست ایجاد می‌کند، مشابه میکرونیدلینگ.

دی پیس در توصیف اثرات حجامت بر روی پوست می‌گوید: خون اکسیژن‌دار بیشتری به آن ناحیه جریان می‌یابد، تولید کلاژن و فیبروبلاست تحریک و سلول‌های پوست تشویق می‌شوند تا تولید مثل کنند. این مکش همچنین چسبندگی فاسیا را در لایه‌های متعدد پوست آزاد می‌کند که راهی فوق‌العاده برای بهبود جریان لنفاوی و انرژی است. مجله پزشکی ژین طب حجامت را به عنوان یک درمان جایگزین زیر ذره بین برده تا افرادی که دنبال آن هستند با مراحل، مزایا و اثرات آن اشنا شوند.

حجامت صورت برای رفع جوش چگونه باید انجام شود؟

روغن زدن به صورت قبل از حجامت صورت برای لک|ژین طب

برای استفاده حداکثری از حجامت صورت، انجام صحیح، آماده سازی و ابزارها بسیار مهم و کلیدی هستند. در درمان حجامت صورت باید از فنجان‌های کوچک‌تر و نرم‌تر در مقایسه با فنجان‌های قوی‌تر مورد استفاده در درمان‌های بدن استفاده شود. پوست باید قبل از انجام حجامت پاک شود ولی حتما توجه داشته باشید که حجامت روی پوست خشک آسیب زننده و بافت پوست را می‌شکند پس نباید روی پوست خشک انجام شود.

برخی روغن دانه گلابی خاردار را توصیه می‌کنند، اما روغن‌های غیر کومدون‌زا دیگری نیز برای استفاده وجود دارد. اگر از سرم‌ها، کرم‌ها یا لوسیون‌های حاوی مواد فعال زیاد استفاده می‌کنید، آن‌ها را قبل از استفاده از روغن صورتتان بمالید، زیرا حجامت به جذب همه‌ این مواد کمک می‌کند.

از نظر تکنیک، قاعده کلی به این صورت است که همیشه از فنجان‌ها به صورت افقی استفاده کنید نه ‌اینکه پوست را به سمت پایین بکشید.

هر جلسه حجامت صورت باید با تحریک سیستم لنفاوی و باز کردن گره‌های پایین گردن و ‌ترقوه شروع شود. سپس فنجان‌های بزرگ‌تر صورت را روی خط فک، گونه‌ها و پیشانی از خط وسط به سمت بیرون صورت خود که غدد لنفاوی قرار دارند بلغزانید.

سپس می‌توانید با یک فنجان کوچک‌تر به چشم‌ها و نواحی لب بروید. پوست زیر چشم بسیار شکننده است. هرگز فنجان را به ‌اینجا نکشید، فقط آن را فشار داده و رها کنید. حجیم کردن لب‌ها به کمک حجامت حس خوبی را به افراد می‌دهد.

بسیار مهم است که فنجان‌ها را همیشه در حال حرکت نگه دارید و روغن را سخاوتمندانه بمالید تا از هرگونه علامتی مانند آنچه در حجامت پشت دیده‌اید، جایی که فنجان‌ها ثابت می‌مانند، جلوگیری کنید.

حجامت صورت چگونه اثرگذاری خود را انجام می‌دهد؟

مکش، خون را به ناحیه پوست زیر فنجان می‌کشد. این کار بافت اطراف را با خون تازه اشباع می‌کند و باعث تشکیل رگ‌های خونی جدید خواهد شد.

حجامت همچنین باعث التهاب استریل می‌شود که نوعی ضربه بدون پاتوژن به حساب می‌آید. با حجامت التهاب استریل ناشی از ضربه‌های مکانیکی است.

مکش خلاء مانند، لایه‌های مختلف بافت‌ها را جدا و در نتیجه میکروتروما و پارگی به وجود می‌آورد. این فرایند یک پاسخ التهابی را تحریک و پوست را با گلبول‌های سفید خون، پلاکت‌ها و سایر مواد کمکی شفا می‌دهد که در ادامه به تولید کلازن‌های جدید خواهد شد. پس می‌توان گفت که بعد از حجامت صورت انتظار پوست جوان‌تر دور از ذهن نیست.

مزایای حجامت صورت برای لک چیست؟

 • افزایش گردش خون غنی از اکسیژن
 • تقویت پوست و بافت‌های همبند
 • تحریک سلول‌های مسئول تولید کلاژن
 • کاهش تنش عضلانی
 • روشن کردن پوست
 • ظاهر اسکار، خطوط ریز و چین و چروک را به حداقل می‌رساند
 • رنگ چانه، خط فک، گردن و دکلته را تغییر می‌دهد
 • کاهش پف کردگی
 • تنظیم تولید سبوم پوست
 • بهبود جذب مواد مغذی

حجامت صورت چه کمکی می‌تواند به کاهش روند پیری پوست کند؟

قبل و بعد چروک‌های صورت با حجامت|ژین طب

توانایی حجامت صورت برای تحریک تولید کلاژن و فیبروبلاست یعنی اگر علائم قابل مشاهده پیری نگران کننده باشد، عالی است. همچنین به تخلیه لنفاوی کمک می‌کند که می‌تواند با حرکت مایعات در بدن به تسکین تورم کمک کند.

علاوه بر این حجامت صورت برای سفت‌کردن و کانتور کردن خط فک، چانه و پوست گردن نیز آیتم شناخته شده‌ای است. حجامت صورت همچنین می‌تواند به بیماری‌هایی مانند سینوزیت مزمن، فلج بلز، سردرد و نورالژی سه قلو (درد ناگهانی و شدید صورت) کمک کند.

آیا حجامت صورت منع مصرف دارد؟

مانند هر درمان دیگری، افراد باید قبل از انجام آن، بررسی کنند که ‌ایا برای آن مناسب هستند یا خیر. خوشبختانه، متخصصان زیبایی از قبل برای اطمینان از هرگونه منع مصرف مشاوره انجام می‌دهند، اما افرادی که حجامت صورت خود را در خانه انجام می‌دهند ممکن است از خطرات آن آگاه نباشند.

نکته مهم اینکه نباید از فنجان‌ها روی رگ‌های مستقیم یا ضایعات پوستی استفاده کرد. همچنین باید از حجامت در جوش‌های فعال، زخم‌های باز یا در محل‌ ترومبوز ورید عمقی اجتناب جدی شود.

همچنین به گفته متخصصان زیبایی اگر پوست بسیار نازکی دارید که به راحتی کبود می‌شود باید از حجامت صورت دوری جست. روزاسه، زخم‌های باز، زخم‌ها یا سوختگی در صورت و گردن، سابقه واکنش آلرژیک، خال‌های متعدد در ناحیه درمان، یا سرطان پوست از دیگر ماردی است که در صورت ابتلا به آن‌ها باید از انجام حجامت صورت خودداری کنید.

حجامت صورت برای افرادی که اخیرا فیلر یا سم بوتولینوم (بوتاکس) مصرف کرده‌اند توصیه نمی‌شود زیرا ساکشن می‌تواند موقعیت آن‌ها را زیر پوست حرکت دهد. افراد باید سه تا چهار ماه پس از تزریق فیلرها یا سم بوتولینوم صبر کنند تا حجامت صورت را در آن نواحی انجام دهند.

آیا حجامت صورت خطراتی به دنبال دارد؟

گذشته از نگرانی‌های پوستی از قبل، عدم انجام صحیح حجامت صورت خطراتی را به دنبال خواهد داشت. حجامت صورت یک درمان قوی و غیر تهاجمی‌ صورت است. اگر به درستی انجام شود می‌تواند معجزه کند، اما اگر از پروتکل فردی که آموزش دیده پیروی نکنید، می‌توانید به پوست خود آسیب برسانید.

 • شایع‌ترین اشتباهاتی که وجود دارد اینکه افراد به‌اندازه کافی روغن به پوست صورت خود نمی‌زنند. این باعث می‌شود لیوان‌های صورت به راحتی روی پوست نلغزند و در نتیجه پوست را تحریک و به آن آسیب می‌رسانند.
 • اشتباه دیگری که وجود دارد حجامت بیش از حد صورت است. برخی افراد آن را سه بار در هفته انجام می‌دهند و این باعث می‌شود که پوست صدمه ببیند.
 • برخی نیز از تکنیک اشتباه حجامت صورت برای زیر چشم یا روی گردن بهره می‌برند. این می‌تواند به پوست نازک زیر چشم آسیب برساند و جریان خون در ناحیه گردن را مختل کند.

آیا کبودی بعد از حجامت صورت باقی خواهد ماند؟

حجامت صورت نباید کبودی به جا بگذارد. اگر فنجان برای مدت طولانی در همان مکان باقی بماند، کبودی ممکن است رخ دهد. تغییر رنگ می‌تواند در کمتر از پنج ثانیه رخ دهد، بنابراین مطمئن شوید که فنجان را در حرکت نگه دارید.

عوارض حجامت صورت؛ خطراتی که برای آن وجود دارد؟

اگرچه حجامت صورت عموما بی‌خطر تلقی می‌شود، اما عوارض جانبی جزئیناشی از آن نیز دور از ذهن نیست. آن‌ها معمولا در طول درمان یا بلافاصله پس از آن رخ می‌دهند.

 • سرگیجه
 • سبکی سر
 • حالت تهوع
 • عرق سرد

آیا می‌توان از لیوان‌های صورت در خانه استفاده کرد؟

کیت‌های حجامت در خانه وجود دارد، اما ممکن است زیر نظر یک متخصص راحت‌تر انجام پذیرد و بدون عوارض پیش برود. مراجعه به یک متخصص نیز تضمین می‌کند که تکنیک مناسب رعایت شده است.

اگر تصمیم دارید حجامت را در خانه امتحان کنید، از پزشک خود راهنمایی بخواهید. آن‌ها می‌توانند به هر سؤالی که ممکن است داشته باشید پاسخ دهند و ممکن است بتوانند یک کیت معتبر در خانه را توصیه کنند.

یک نکته احتیاط: ممکن است در حین اصلاح تکنیک خود دچار کبودی ناخواسته شوید. همچنین ممکن است برای دستیابی به نتایج دلخواهتان زمان بیشتری طول بکشد.

آموزش حجامت صورت در خانه

حجامت روی چانه؛ عوارض حجامت صورت|ژین طب

انواع مختلفی از کیت‌های حجامت وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برخی از فنجان‌ها از پلاستیک سخت ساخته شده‌اند، در حالی که برخی دیگر نرم و ژل مانند هستند. هر دو می‌توانند به یک اندازه موثر باشند، بنابراین در نهایت به ‌ترجیحات شخصی بستگی دارد.

همیشه باید دستورالعمل‌های روی کیت حجامت را دنبال کرد که عبارتند از:

 • صورت را بشویید و به آرامی ‌خشک کنید.
 • صورت را به آرامی ‌با دست ماساژ دهید تا تنش اولیه از بین برود.
 • اگرچه روغن‌های صورت اختیاری هستند، اما استفاده از یک لایه سبک روی پوست ممکن است به کاهش خطر کبودی در حین حرکت فنجان‌ها کمک کند.
 • با زدن یک فنجان کوچک روی چانه و اطراف دهان خود شروع کنید. فنجان را برای چند ثانیه در جای خود بگذارید و سپس به سمت بالا به یک منطقه جدید بروید.
 • در صورت نیاز، مانند زمانی که به پیشانی خود می‌رسید، فنجان‌های کوچکتر را با فنجان‌های بزرگتر تعویض کنید.

این کار را تا زمانی که تمام نواحی مورد نظر را با موفقیت انجام دهید ادامه دهید. اگر از روغن صورت استفاده کردید، صورت خود را تمیز کرده و خشک کنید. در غیر این صورت، از آب گرم برای باز کردن منافذ خود استفاده کنید. گفته می‌شود حجامت صورت جذب محصول را افزایش می‌دهد، بنابراین اکنون زمان اعمال است.

ممکن است بعد از آن متوجه قرمزی و سوزش جزئی شوید. این طبیعی است و باید ظرف چند ساعت فروکش کند.

حجامت صورت و چند نکته پایانی

حجامت صورت هزاران سال است که در جوامع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و فواید زیادی برای جوان‌سازی و شادابی پوست دارد. اما باید مراقب انجام آن در خانه باشید تا عوارض آن گرفتارتان نکند. اگر سؤال یا نگرانی دارید، احتمالا بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید تا در بهترین حالت حجامت صورت را انجام دهید.

 حجامت صورت گردش خون را تقویت می‌کند، به کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک، کاهش پف و موارد دیگر صورت نیز کمک خواهد کرد.

افراد، به ویژه ورزشکاران، از حجامت برای اهداف متعددی استفاده می‌کنند: برای کاهش درد، بهبود التهاب، کاهش تنش عضلانی، بهبود جریان خون و ‌ترویج بازسازی سلولی. همچنین به عنوان یک ماساژ بافت عمیق برای تقویت آرامش و رفاه کلی از آن بهره می‌برند.

چینی‌های باستان بر این باور بودند که حجامت جریان انرژی مثبت یا Qi (تلفظ چی) را در سراسر بدن بهبود می‌بخشد. چی یک کلمه چینی به معنای نیروی حیات است. حجامت صورت و بدن هر دو از یک اصل پیروی می‌کنند، اما نحوه اجرای آن‌ها متفاوت است.

سوالات متداول

1.تفاوت بین حجامت صورت در منزل و حرفه‌ای چیست؟

بزرگترین تفاوت در شدت درمان است. یک متخصص دقیقا می‌داند که کانال‌های طب سوزنی در امتداد صورت و گردن کجا قرار دارند، بنابراین ممکن است نتایج هدفمندتری را تجربه کنید.

2. تفاوت حجامت بدن و صورت چیست؟

با حجامت بدن، فنجان‌ها ثابت هستند، به‌این معنی که برای مدت طولانی‌تری روی پوست می‌نشینند به همین دلیل است که اغلب بعد از انجام آن با کبودی بدن روبرو خواهید شد. فنجان‌های صورت روی پوست می‌لغزند تا گردش خون را تقویت کنند و به ندرت در یک مکان برای مدت طولانی می‌نشینند.

3. هر چند وقت یکبار باید حجامت صورت را انجام دهم؟

چه یک درمان حرفه‌ای و چه در خانه را انتخاب کنید، یک بار در هفته بهترین گزینه برای حجامت صورت به حساب می‌آید. تا از تاثیر منفی بر خاصیت ارتجاعی پوست در اثر استفاده بیش از حد جلوگیری به عمل آید.

4. آیا زمان مناسبی برای انجام حجامت صورت وجود دارد؟

بسیاری از افراد انجام ‌این کار را در شب توصیه می‌کنند، زیرا به پوست کمک می‌کند در شب به حالت بازسازی ‌رود و خود را ‌ترمیم کند.

منبع
mindbodygreen.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا