دسته‌بندی نشده

درمان رگ به رگ شدن گردن؛ ورزش یا دارو، بهترین کدام است

درمان رگ به رگ شدن گردن هم به صورت خانگی و هم به صورت دارویی امکان پذیر است. در بیشتر مواقع نیاز به درمان رگ به رگ شدن گردن نیاز نیست و خود به خود بعد از گذر چندین روز بهبود می‌یابد. اما گاهی این رگ به رگ شدن همراه با علائم دیگری است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت چون ممکن است نشانه‌های از یک بیماری جدی باشد.

رگ به رگ شدن یک آسیب دردناک و ناتوان کننده است زیرا درد و اسپاسم عضلانی مرتبط با آن می‌تواند همه حرکات سر و گردن را بشدت محدود کند. ورزشکارانی که سعی می‌کنند با درد ناشی از رگ به رگ شدن بازی کنند، ممکن است به طور ناخواسته روند بهبودی را طولانی کنند.

رگ به رگ شدن گردن نوعی آسیب رباط است که می‌تواند شامل هر یک از رباط‌های عمیق یا سطحی باشد که در اطراف گردن قرار دارند.

کشیدگی گردن پارگی فیبر عضلانی همراه با اسپاسم انقباض غیرارادی عضله است که عضله را تا جایی سفت می‌کند که حرکت امکان پذیر نباشد. اسپاسم عضلانی مکانیزم بدن برای محافظت از عضلات آسیب دیده یا ضعیف است و اغلب با کشیدگی عضلانی همراه است. در این مقاله از مجله سلامت ژین طب درمان رگ به رگ شدن گردن را با توجه به علت و علائم مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انواع کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن

کشیدگی رباط گردن| ژین طب

کشیدگی‌های عضلانی بسته به شدت آنها به سه دسته خفیف (درجه اول)، متوسط (درجه دوم) یا شدید (درجه سوم) طبقه بندی می‌شوند.

کشیدگی گردن درجه یک یا خفیف

نتیجه کشش بافت عضلانی است که با حرکت سر و گردن منجر به درد، سفتی و ناراحتی می‌شود. بسته به عضله‌ای که تحت تأثیر قرار گرفته است، برخی یا همه حرکات سر و گردن ممکن است برای افراد دردناک باشد. برای درمان رگ به رگ شدن گردن نوع خفیف نیاز به اقدام خاصی نیست بلکه بعد از چند روز خود به خود از بین می‌رود.

کشیدگی گردن متوسط یا درجه دو

این نوع از کشیدگی‌های عضلانی در اثر پارگی واقعی برخی از رشته‌های عضلانی درون عضله ‌ایجاد می‌شود. می‌تواند منجر به افزایش درد، اسپاسم عضلانی، تغییر رنگ تورم و افزایش محدودیت در حرکت سر و گردن شود. برای درمان رگ به رگ شدن گردن متوسط می‌توان از کمپرس گرم استفاده کرد تا درد آن تسکین یابد. گاهی برای این نوع رگ به رگ شدن دارویی به متوکاربامول توصیه می‌شود.

رگ به رگ شدن درجه سه یا شدید گردن

شدیدترین نوع رگ به رگ شدن و کشیدگی است که نتیجه پارگی کامل عضله است که معمولا در محل اتصال عضله و تاندون یا در محل ورود عضله به استخوان است.

یک آسیب جدی به حساب می‌آید و امکان دارد منجر به تغییر شکل عضله، درد شدید، ناتوانی، اسپاسم عضلانی، تورم و تغییر رنگ شود. هر فرد مشکوک به کشیدگی عضلانی درجه سوم باید بی حرکت بماند و فورا برای ارزیابی و درمان به بیمارستان مراجعه کند.

علائم رگ به رگ شدن گردن

پیچ خوردگی گردن به وضوح با علائمی‌در گردن ظاهر می‌شود، اما می‌تواند سایر قسمت‌های بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد، به خصوص اگر در همان ناحیه یا نزدیک به ستون فقرات باشند. ممکن است علائمی ‌را در پشت، شانه‌ها و سر احساس کنید. برخی از علائم رگ به رگ شدن گردن عبارتند از:

 • گردن درد و سفتی
 • کاهش دامنه حرکتی
 • سردرد در پشت سر
 • درد شانه
 • سرگیجه
 • بی حسی در دست یا بازو
 • گزگز یا ضعف در بازوها
 • زنگ گوش
 • مشکل در خوابیدن
 • مشکل در تمرکز

نکته مهم: اگر سردرد شدید، سرگیجه، درد در بازوها و پاها، بی‌حسی یا ضعف حس کردید برای درمان رگ به رگ شدن گردن فورا به پزشک مراجعه کنید. این موارد امکان دارد نشانه‌های یک بیماری عصبی جدی‌تر باشد.

دلایل عمده ابتلا به رگ به رگ شدن گردن چیست؟

 • جدای از ضربات ناگهانی، هر زمانی که نیروی مقاومت از خود عضله قوی‌تر باشد، می‌توان عضله گردن را تحت فشار قرار داد. به عنوان مثال، ضرباتی که در بازی‌هایی مانند بیسبال یا سافت بال به سر و گردن بازیکنان وارد می‌شود به احتمال زیاد منجر به کشیدگی یا رگ به رگ شدن خواهد شد.
 • سقوط از هر ارتفاعی که بیشتر از ارتفاع ورزشکار باشد، می‌تواند منجر به کشیدگی یا رگ به رگ شدن گردن شود.

درمان سریع رگ به رگ شدن گردن در خانه؛ راه خلاصی را کشف کنید

یقه نرم برای درمان خانگی رگ به رگ شدن گردن و شانه| ژین طب

رگ به رگ شدن‌های حاد عضلات گردن باید با P.R.I.C.E درمان شوند. پنج اصل حفاظت، استراحت، یخ زدن، فشرده سازی، بالا بردن در کاهش درد و تورم موثر عمل می‌کنند.

 • بسته‌های یخ را می‌توان به مدت بیست دقیقه هر دو ساعت در دو تا سه روز اول روی عضله آسیب‌دیده قرار داد.
 • استراحت دادن به عضلات گردن مهمترین جزء درمان رگ به رگ شدن گردن در مراحل اولیه بهبودی است. این را می‌توان با استفاده از یک یقه نرم انجام داد. یقه نرم به گونه‌ای طراحی شده که چانه می‌تواند در جلوی یقه قرار گیرد و به عضلات اطراف گردن اجازه می‌دهد تا شل شوند.

ورزشکار باید بداند که اگر عضلات گردن به طور مداوم درگیر و منقبض شوند (مانند بالا نگه داشتن سر) روند بهبودی بیشتر طول خواهد کشید. ماهیچه‌های گردن همچنان به مرور زمان بهبود می‌یابند، اما استراحت دادن به ماهیچه‌ها امکان بهبودی بسیار سریع‌تر را فراهم می‌کند.

 • تنها راه دیگر برای استراحت عضلات گردن، استراحت در بستر است. وقتی سر روی بالش قرار می‌گیرد، عضلات گردن می‌توانند در حالت استراحت باشند. هر زمان که ورزشکار نشسته، ایستاده، راه می‌رود یا فعال است، عضلات گردن منقبض می‌شوند تا سر را صاف نگه دارند.
 • بنابراین اگر ورزشکار نیاز به فعالیت در طول روز دارد (یعنی شرکت در کلاس، کار و غیره)، باید یقه نرم بپوشد. یقه باید تا زمانی که ورزشکار با هر حرکت سر درد داشته باشد (معمولا چند روز) پوشیده شود.
 • پس از چند روز کرایوتراپی، ورزشکار می‌تواند بسته‌های داغ (حرارت مرطوب یا خشک) را هر بار به مدت 10 تا 15 دقیقه روی ناحیه آسیب‌دیده قرار دهد. در صورت نیاز می‌توان این کار را در طول روز تکرار کرد که نوعی درمان رگ به رگ شدن گردن قابل اعتماد محسوب می‌شود.

درمان سریع رگ به رگ شدن گردن در خانه با گرما| ژین طب

 • گرما در کاهش اسپاسم عضلانی و افزایش گردش خون برای کمک به روند بهبودی بدن موثر است. اثر آرامش بخش گرما به شل شدن عضلات سفت کمک می‌کند تا ورزشکار بتواند با افزایش دامنه حرکتی سر خود را به حرکت درآورد. در اغلب مواقع گرما گزینه اول درمان رگ به رگ شدن گردن به حساب می‌آید.
 • برای رگ به رگ شدن‌های متوسط تا شدید، پزشک امکان دارد یک شل کننده عضلانی یا یک NSAID بدون نسخه توصیه کند.
 • هنگامی ‌که درد و سفتی شروع به کاهش ‌کند، فرد باید تمرینات کششی گردن را شروع کند تا دامنه حرکتی خود را بازگرداند. این تمرینات می‌تواند توسط در خانه انجام شود. هر کدام را می‌توان به مدت 20 تا 30 ثانیه انجام داد و سه بار تکرار کرد.

ورزش خم کردن سر به جلو و عقب برای درمان رگ به رگ شدن گردن در خانه| ژین طب

 • افزایش خم شدن گردن را می‌توان با حرکت دادن چانه به سمت قفسه سینه تا زمانی که سفتی احساس شود و سپس دستان خود را در پشت سر قرار دهید. فرد می‌تواند فشار به گردن وارد کند و سر را بیشتر به سمت خم شدن فشار دهد.

خم شدن جانبی به چپ و راست را می‌توان با خم کردن سر به طرفین در تلاش برای لمس گوش خود به شانه افزایش داد. برای افزایش کشش، فرد می‌تواند یک دست خود را روی بالای سر قرار دهد و فشار ملایمی ‌روی سر وارد کند و گوش را به شانه نزدیک کند. این کشش باید برای هر دو سمت راست و چپ تکرار شود.

حرکت سر به چپ و راست برای درمان رگ به رگ شدن گردن| ژین طب

 • چرخش به چپ و راست را می‌توان با چرخاندن سر به سمت شانه (در مقابل سمتی که سفت است) و افزایش کشش با اعمال فشار اضافی (با دست) در جهت شانه در چانه افزایش داد. این کشش را می‌توان برای درمان رگ به رگ شدن گردن در هر دو طرف انجام داد.
 • پس از اتمام تمرینات کششی، ورزشکار می‌تواند با اعمال مقاومت با دستان خود به سر، تمرینات تقویتی را اضافه کند. از آنجایی که ‌این تمرینات به صورت دستی انجام می‌شود، ورزشکار می‌تواند برای هر تمرین سه ست 10 تکراری انجام دهد.

برای افزایش قدرت عضلاتی که سر و گردن را خم می‌کنند، ورزشکار باید با سر کاملا کشیده (چشم‌ها تا سقف) شروع کند، دست‌هایش را روی پیشانی بگذارد، با فشار دادن به پیشانی مقاومت کند و سپس به آرامی ‌سر را خم کنید و سر را به سمت جلو حرکت دهید تا چانه روی سینه قرار گیرد.

بعد از درمان رگ به رگ شدن گردن در خانه، بازگشت به ورزش چقدر زمان نیاز دارد؟

فرد زمانی می‌تواند تمرینات خاص ورزشی عملکردی را شروع کند که دامنه حرکتی کامل و قدرت کامل در تمام جهات سر و گردن بدون درد داشته باشد. تمرینات عملکردی باید مهارت‌هایی را تقلید کنند که ورزشکار در بازگشت به ورزش باید انجام دهد.

ورزش هر چه باشد، هر جزء از آن باید در برخی از انواع تمرینات عملکردی گنجانده شود تا اطمینان حاصل شود که ورزشکار می‌تواند قبل از بازگشت به ورزش، هر مهارتی را بدون درد انجام می‌دهد.

تمرینات عملکردی خوب را می‌توان با تمرینات گرم کردن معمولی برای ورزش شروع کرد. آن‌ها باید شامل کار با اندام تحتانی و فوقانی باشند و باید با شدت کم شروع شوند و به تدریج (تا تحمل ورزشکار) به شدت کامل در طول زمان افزایش یابند.

هنگامی‌که ورزشکار بتواند تمرینات عملکردی با شدت کامل را بدون درد انجام دهد، ورزشکار آماده بازگشت به ورزش است. اگر زمانی که ورزشکار در حال انجام تمرینات ورزشی خاص است، درد عود کرد، ورزشکار باید فعالیت را متوقف و یخ بزند. هنگامی‌که درد از بین رفت، دوباره تمرینات عملکردی شروع شود.

نکات کلیدی در مورد کشیدگی و درمان رگ به رگ شدن گردن و شانه

کشیدگی گردن آسیب به عضله یا تاندون گردن است، در حالی که رگ به رگ شدن گردن آسیب به رباط است. کشیدگی‌های گردن از درجه خفیف تا درجه شدید طبقه‌بندی می‌شوند.

رگ به رگ شدن یا کشیدگی گردن در اثر عوامل مختلفی مانند وضعیت نامناسب، بلند کردن اجسام سنگین، افتادن، ساییدگی مفاصل، فشردگی عصب و صدمات ایجاد می‌شود. برای درمان رگ به رگ شدن گردن اطلاع از علت روند بهبود را سریع‌تر خواهد کرد.

شایع‌ترین علامت رگ به رگ شدن یا کشیدگی گردن دردی است که با حرکت بدتر می‌شود. پزشک مراقبت‌های اولیه، متخصص داخلی یا ارتوپد می‌تواند پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدن گردن را تشخیص و درمان کند.

بیشتر کشیدگی یا رگ به رگ شدن گردن در عرض چند روز خود به خود بهبود می‌یابد. در طول فرآیند بهبود، درد ممکن است از خفیف تا شدید متفاوت باشد. اگر درد در عرض چند روز تشدید شد یا از بین نرفت، برای درمان رگ به رگ شدن گردن به پزشک مراجعه کنید.

سوالات متداول

1.رگ به رگ شدن گردن چقدر طول میکشد؟

ورزشکار زمانی می‌تواند به ورزش بازگردد که توسط پزشک مرخص شود و دامنه حرکتی و قدرت کامل داشته باشد و تمرینات عملکردی با شدت کامل را بدون درد انجام داده باشد.

2. رگ به رگ شدن و کشیدگی گردن چه تفاوتی با هم دارند؟

اگرچه ‌این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، رگ به رگ شدن و کشیدگی از چند جهت متفاوت است. هر دو شامل آسیب به بافت‌های نرم گردن است، اما انواع بافت‌های نرم آسیب‌دیده آن‌ها را متمایز می‌کند.
کشیدگی روی عضلات و تاندون‌های گردن تاثیر می‌گذارد. رگ به رگ شدن در درجه اول رباط‌های گردن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما ممکن است بر سایر عناصر بافت نرم مانند غضروف، رگ‌های خونی یا بورس‌ها (غشاهای پر از مایع که مفاصل را محافظت می‌کند) نیز تاثیر بگذارد. از آنجایی که هر دو آسیب یک ناحیه را تحت تاثیر قرار می‌دهند، بسیاری از علائم رگ به رگ شدن و کشیدگی گردن با هم همپوشانی دارند.

3. چه کسانی بیشتر دچار رگ به رگ شدن گردن می‌شوند؟

یکی از رایج‌ترین مکانیسم‌های آسیب برای کشیدگی گردن، آسیب «نوع شلاقی» است که در تصادفات رانندگی به فرد وارد می‌آید. در ورزش، شلاق زمانی اتفاق می‌افتد که سر در اثر تماس با حریف یا با زمین به جلو و سپس به عقب خم شود.
این نوع آسیب را می‌توان در ورزشکاران در تعدادی از ورزش‌ها از جمله بسکتبال، کشتی و فوتبال مشاهده کرد. از آنجایی که سر به عنوان یک وسیله ورزشی در فوتبال استفاده می‌شود، این ورزشکاران بیشتر در معرض خطر کشیدگی گردن هستند.

منبع
sportsmd.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا