تغذیه و سلامت خانواده

تفاوت قرص کلسیم خارجی و ایرانی؛ قرص کلسیم چه مارکی خوبه؟

تفاوت قرص کلسیم خارجی و ایرانی در چیست؟ اگر شما هم به صورت مرتب از مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌ها استفاده می‌کنید، احتمالا این سوال را دارید. کلسیم‌های ایرانی و خارجی در ترکیبات، مواد مغذی و بسیاری موارد دیگر با هم تفاوت دارند. اما آیا این تفاوت‌ها موجب برتری یک محصول نسبت به محصول دیگر می‌شود؟ در واقع کلسیم یک ماده معدنی ضروری برای زندگی برای حفظ سلامت بدن و استخوان‌ها است.

عوامل مختلفی از جمله هورمون‌ها، رژیم غذایی، سن و جنسیت بر وضعیت کلسیم تأثیر می‌گذارد. هدف از این مقاله در مجله سلامت ژین طب، بررسی تفاوت قرص کلسیم خارجی و ایرانی است. همچنین می‌خواهیم بهترین قرص کلسیم ایرانی و بهترین مارک قرص کلسیم خارجی را به شما معرفی کنیم، بنابراین با ما همراه باشید.

آشنایی با ضرورت مصرف مکمل کلسیم در انواع ایرانی و خارجی

کلسیم از فراوان‌ترین مواد معدنی در بدن است که 99% آن در استخوان‌ها و دندان‌ها قرار دارد. کمبود کلسیم در بدن باعث بروز بیماری‌های خطرناکی مثل راشیتیسم، پوکی استخوان و استئوپروز می‌گردد‌. این ماده معدنی در بسیاری از مکمل‌های غذایی، از جمله محصولات مولتی ویتامین مینرال، مکمل کلسیم یا کلسیم به علاوه ویتامین D (کلسیم دی) موجود است. مقدار کلسیم در مکمل‌ها بسیار متفاوت است.

مکمل‌های مولتی ویتامین معمولاً حاوی ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم هستند و مقادیر معمول در مکمل‌های کلسیم یا کلسیم دی به ۵۰۰ یا ۶۰۰ میلی‌گرم به ازاء هر قرص یا کلسیم است. جذب کلسیم از مکمل‌های کلسیم به خوبی کلسیم شیر است. ولی با این حال پیشنهاد می‌شود که حداقل نیمی از کلسیم مورد نیاز فرد از طریق منابع غذایی کلسیم مانند شیر تامین شود. مکمل‌های کلسیم توسط برندهای مختلف داروسازی خارجی و ایرانی تهیه می‌‌شوند. در ادامه به تفاوت این دو برند می‌پردازیم.

بررسی ۵ تفاوت قرص کلسیم خارجی و ایرانی

بررسی ۵ تفاوت قرص کلسیم خارجی و ایرانی | ژین طب

کلسیم خارجی یا به صورت آماده وارد ایران می‌شود یا ترکیبات آنها وارد کشور شده و سپس در ایران بسته بندی می‌شوند که همان محصولات تحت لیسانس هستند. کلسیم ایرانی در ایران تولید می‌شود و دارای فرمول ترکیب و افزودنی‌های مربوط به کشور ایران است. مطمئنا ترکیبات، بسته‌بندی، اشکال و کیفیت کلسیم‌های خارجی با ایرانی متفاوت است. در زیر به چند تفاوت محصول خارجی و محصول ایرانی این قرص اشاره شده است:

بیشتر بدانید: از کجا بفهمیم کمبود کلسیم داریم و چگونه متوجه علائم آن شویم

۱. تفاوت در مواد افزودنی مولتی ویتامین‌های ایرانی و خارجی

اصلی‌ترین تفاوت کلسیم‌های ایرانی و خارجی در مواد افزودنی‌های موجود در آن‌ها است. این موضوع به کشورها و قوانین آن‌ها هم بستگی دارد. استفاده از برخی مواد افزودنی در ویتامین‌ها و داروها در بسیاری کشورها ممنوع اعلام شده‌است. مولتی ویتامین‌های خارجی ممکن است حاوی موادی مانند روغن ماهی، گیاهان دارویی و عصاره‌های گوناگون هم باشند.

این دسته از مواد افزودنی به منظور تامین نیازهای خاصی به ویتامین‌ها اضافه می‌شوند. در برخی موارد مشاهده است که مکمل‌های ایرانی حاوی افزودنی‌هایی مانند اسانس‌ها یا رنگ‌های خوراکی هستند. استفاده از انواع خاصی از اسانس و رنگ‌های خوراکی در بسیاری از کشورها ممنوع است. البته این مواد روی جذب ویتامین‌ها تاثیری ندارند و صرفا برای رنگ و لعاب دادن به آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۲. کیفیت، تفاوت شایع قرص کلسیم خارجی و ایرانی

کیفیت داروها، یکی از مهم‌ترین فاکتورها پیش از خرید دارو محسوب می‌شود. مجوز مصرف داروهای ایرانی توسط سازمان غذا و داروی ایران و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر می‌شود. همچنین مجوز مصرف داروهای خارجی نیز توسط نهادهای نظارتی سازمان غذا و دارو (FDA) صادر می‌شود. از نظر کیفیت، می‌توان هر دو نوع داروهای ایرانی و خارجی را مصرف کرد.

اما در برخی موارد، علت بالاتر بودن کیفیت داروهای خارجی، استفاده از مواد اولیه مطلوب‌تر و نظارت دقیق‌تر در مقایسه با داروهای ایرانی است. در مورد ابزارها و آزمون‌هایی که معمولاً بر روی داروها انجام می‌شود، می‌توان گفت که تفاوت فراوانی میان داروهای خارجی و ایرانی وجود ندارد. در واقع کلسیم‌های ایرانی با توجه به قوانین و استانداردهای ملی کنترل می‌شود.

بیشتر بدانید: قرص کلسیم معجزه‌ای برای سلامت استخوان‌ها

۳. تنوع اشکال در نوع خارجی کلسیم و محدودیت اشکال در نوع ایرانی آن

کلسیم‌های خارجی در اشکال گوناگون و برای همه گروه‌های سنی تولید می‌شوند. شما با یک جست و جوی ساده می‌توانید، مکمل‌های پاستیلی و جوشان را برای کودکانی که به استفاده از اشکال قرص یا شربت‌های مکمل علاقه‌ای ندارند، بیابید. البته این موضوع فقط در مورد کودکان نیست. برای افرادی که توانایی بلعیدن قرص را ندارند، قرص‌های سازگار وجود دارد. تنوع در قرص‌های خارجی انتخاب را برای مصرف کنندگان راحت‌تر می‌کند. به این ترتیب می‌توان به راحتی از میان گزینه‌های موجود، انتخابی متناسب با ذائقه و نوع مصرفی مناسب برای بدن خودتان داشته باشید.

۴. جذب سریع قرص کلسیم خارجی در مقایسه با کلسیم ایرانی

کلسیم‌های ایرانی دارای جذب کلسیم کمتری در بدن هستند و باید به تعداد و دوز بالاتری مصرف شوند. اما کلسیم‌های خارجی دارای قدرت جذب سریع کلسیم به بدن هستند. همچنین با دوز پایین‌تریدر روز پاسخگوی نیاز بدن هستند.

۵. تفاوت هزینه مکمل‌های کلسیم خارجی با ایرانی

مکمل‌های ایرانی ارزان‌تر از نمونه‌های خارجی هستند و در سطح وسیع‌تری در دسترس قرار دارند. کلسیم‌های خارجی علاوه بر هزینه‌های تولید، هزینه‌های دیگری هم مانند حمل و نقل، واردات، گمرک و مالیات هم دارد. همین امر موجب افزایش قیمت آن‌ها می‌شود‌. مخصوصا بعد از اعمال تحریم‌ها و با افزایش قیمت ارز ، اختلاف هزینه‌ توانسته شاخص برجسته‌تری را به خود اختصاص دهد.

قرص کلسیم چه مارکی خوبه؟ معرفی بهترین کلسیم ایرانی و خارجی

قرص کلسیم چه مارکی خوبه؟ معرفی بهترین کلسیم ایرانی و خارجی | ژین طب

بهترین قرص کلسیم را با توجه به هزینه‌‌ای که برای آن در نظر می‌گیرید می‌توانید انتخاب کنید. بهترین مکمل‌های کلسیم شامل موارد زیر است:

بهترین قرص کلسیم ایرانی؛ کلسیم کربنات (calcium carbonat)

قرص کلسیم کربنات بیشتر از قرص‌های کلسیم سیترات تولید می‌شود و قیمت کمتری دارد. برای جذب کلسیم کربنات در بدن باید محیط اسیدی زیادی در معده وجود داشته باشد و به همین دلیل بهترین زمان مصرف قرص کلسیم کربنات بعد از وعده غذایی است. در برخی موارد عوارض گوارشی مانند نفخ و یبوست دیده می‌شود.

بیشتر بدانید: با مکمل‌ های استخوان ساز برای تقویت بدن آشنا شوید

قرص کلسیم ایرانی گلوکونات کلسیم و لاکتات کلسیم (Calcium gluconate)

این نوع از ساختارهای قرص کلسیم دارای جذب کلسیم کمتری در بدن هستند و باید در طی روز تعداد بیشتری قرص مصرف شود تا به جذب نرمال کلسیم در بدن برسیم.

بهترین مارک قرص کلسیم خارجی؛ قرص کلسیم سیترات یوروویتال

 قرص کلسیم با ملح سیترات که طبق استانداردها، جزء بهترین قرص‌های کلسیم خارجی انتخاب می‌شود “قرص کلسیم سیترات یوروویتال” است. قرص کلسیم سیترات یوروویتال یکی از پر فایده‌ترین و بی‌ضرر‌ترین قرص‌های کلسیم خارجی است که تحت لیسانس برند آلمانی یوروویتال تولید می‌گردد. این قرص علاوه بر ترکیب کلسیم سیترات دارای ترکیبات مفید در جذب کلسیم و درمان پوکی استخوان مانند ویتامین D3، منیزیم، زینک، ویتامین B6، بور، مس و منگنز است.

فواید بهترین مارک قرص کلسیم خارجی

  • کمک به سلامت استخوان و دندان‌ها
  • نداشتن مشکلات گوارشی مختلف برای مصرف کننده
  • عدم تداخل در جذب آهن
  • بلع آسان به علت اندازه کوچک
  • درمان پوکی استخوان
  • افزایش تراکم استخوان
  • نداشتن خطر ابتلا به سنگ کلیه
  • مناسب برای خانم‌های یائسه

چرا تاثیر داروی ایرانی و خارجی روی برخی از افراد متفاوت است؟

با وجود این که ماده فعال دارو در برندهای مختلف یکی است، اما ممکن است واکنش برخی افراد به برندهای مختلف متفاوت باشد، یا این که تصور کنند کیفیت داروهای ایرانی و خارجی با هم متفاوت است. اما دلیل این اتفاق چیست؟ برای برخی از افراد مبتلا به آلرژی یا عدم تحمل مواد تشکیل دهنده خاص، مهم است که در مورد سایر مواد یا مواد غیرفعال موجود در داروهای خود اطلاعات بیشتری کسب کنند. همچنین ممکن است شرایط دیگری وجود داشته باشد که بر تصمیم شما برای تغییر برند تأثیر بگذارد.

برای تعداد کمی از داروها، مارک‌های مختلف ممکن است حاوی یک ماده فعال باشند، اما معادل زیستی نباشند. این به این معنی است که ماده فعال یک دارو ممکن است دقیقاً همان اثری را در بدن نداشته باشد که همان ماده فعال در مارک دارویی دیگر. گاهی اوقات ممکن است این اتفاق بیفتد زیرا روش تولید داروها دارای تفاوت‌هایی است. در این مواقع باید برند همیشگی خود را حفظ کنید اما دقت کنید که حتی در چنین موردی پزشک شما بهترین اطلاعات را دارد و اگر کیفیت داروهای ایرانی و خارجی تفاوت داشته باشند، قطعا برندهای دیگر را تجویز نمی‌کند، پس حتی در این موارد اندک نیز نیازی نیست نگران باشید.

سخن آخر درباره تفاوت قرص کلسیم خارجی و ایرانی

تفاوت کیفیت داروهای ایرانی و خارجی بحث بسیار داغی است و همواره موضوع بحث بین مصرف کنندگان است. قرص کلسیم ایرانی ارزان‌تر از نمونه‌های خارجی هستند و در سطح وسیع‌تری در دسترس قرار دارند و از اثرات جانبی کمتری (مانند مشکل گوارشی کمتر) برخوردار هستند. باوجود این، ممکن است کلسیم ایرانی به‌ اندازه نمونه‌های خارجی، اثربخش نباشند.

با توجه به محدودیت‌های واردات دارو و قیمت‌های بالای داروهای خاص، مشابه ایرانی داروهای خارجی بسیاری در حال تولید و توزیع است. در این میان با توجه به آزمایشات دارویی دقیق و وجود تجهیزات آزمایشگاه داروسازی باکیفیت، می‌توانید به تجویز پزشک با خیال راحت اعتماد کنید و از مکمل‌های ایرانی حاوی کلسیم نیز استفاده کنید.

سوالات متداول در زمینه تفاوت قرص کلسیم خارجی و ایرانی

بهترین قرص کلسیم برای بانوان باید از نوع خارجی تهیه شود یا ایرانی؟

قرص خارجی کلسیم سیترات مناسب خانم‌های یائسه است.

دلیل محبوبیت بهترین قرص کلسیم بدون رسوب چیست؟

این قرص کلسیم مناسب برای بیماران سنگ کلیه است.

بهترین قرص کلسیم برای پوکی استخوان چیست؟

قرص کلسیم سیترات رامونا به دلیل اینکه حاوی ویتامین D3 است به جذب کلسیم و جلوگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا